Рішення № 102030326, 20.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2021
Номер справи
686/22438/21
Номер документу
102030326
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/22438/21

РІШЕННЯ

іменем України

20 грудня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати недоплаченої пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 17.09.2021, в якому просить: 1) стягнути з Відповідача на користь ОСОБА_1 суму 38582 грн 70 коп. компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати недоплаченої пенсії та виплатити суму компенсації разом із сумою 20024 грн 84 коп. заборгованості пенсії донарахованої Відповідачем і не виплаченої згідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду в Хмельницькій області від 27 січня 2012 року по справі №2а/2218/868/12 провадження 2-а/686/868/12; 2) визнати неправомірними і незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області по зволіканню виплати недоплаченої нарахованої пенсії за період з 01.04.2011 по 22.07.2011, що порушують Закон України №4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та звернути на негайне виконання Відповідачем постанови суду по виплаті заборгованості донарахованої пенсії та також звернути на негайне виконання Відповідачем вимогу по виплаті компенсації.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 27.01.2012 по справі №2а/2218/868/12 зобов`язано відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії по інвалідності II групи у відповідності до ст. ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком - основної пенсії та додаткової пенсії у розмірі не нижче 75% мінімальної пенсії за віком з 01.04.2011 по 22.07.2011, виходячи із врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та фактично виплачених сум. Відповідач провів донарахування пенсії і сума недоплаченої пенсії склала 20024,84 грн, але станом на вересень 2021 року нарахована сума пенсійним фондом не виплачена. Вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправно з 2011 року не виплачує повну суму пенсії.

Відповідно до ухвали від 05.11.2021, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

26.11.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 27.01.2012 у справі №2а/2218/868/12 позивачу за період з 01.04.2011 по 22.07.2011 перераховано основну пенсію у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із врахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та фактично виплачених сум. Розрахунок пенсії з 01.04.2011 наступний: 1090,00 грн (розмір пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків) + 152,80 грн (додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особі з інвалідністю 2 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням службових обов`язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС) + 305,60 грн (підвищення особі з інвалідністю війни 2 групи, 764,00 грн * 40%) + 50,00 грн (цільова допомога особі з інвалідністю війни 2 групи) + 5022,00 грн (доплата за рішенням суду до основної пенсії (764,00 грн х 8 - 1090,00 грн) + 420,20 грн (доплата за рішенням суду до додаткової пенсії у розмірі не нижче 75 % мінімальної пенсії за віком (764,00 грн х 75 % - 152,80 гри) = 7040,60 грн. На виконання постанови суду за період з 01.04.2011 по 22.07.2011 позивачу нараховано доплату в розмірі 20024,84 грн. Крім того, на виконання повідомлення управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Хмельницький) від 26.01.2021 № 4.4-05/29/ про прийняття до обліку рішення суду від 27.01.2012 у справі №2а/2218/868/12, направленого згідно Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 440, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено довідку від 24.02.2021 №2200-0305-5/11377 про здійснення нарахування основної пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови суду за період з 01.04.2011 по 22.07.2011. Станом на 23.11.2021 заборгованість, нарахована на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 27.01.2012 у справі №2а/2218/868/12, в сумі 20024,84 грн не погашена. Також, просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою від 20.12.2021 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №686/22438/21 з викликом (повідомленням) сторін, відмовлено.

З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 27.01.2012 у справі №2а/2218/868/12 позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності ІІ групи відповідно до вимог ст.ст.49,50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ІІ групи ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст.49,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком – основної пенсії та додаткової пенсії у розмірі не нижче 75% мінімальної пенсії за віком з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року, виходячи із врахуванням ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та фактично виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (арк. спр. 14-15).

Довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2200-0305-5/11377 від 24.02.2021 про здійснення нарахування на виконання рішення суду стверджено: "На виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області № 2а/2218/868/12 від 27 січня 2012 року, якою зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності II групи ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст.49,50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком - основної пенсії та додаткової пенсії у розмірі не нижче 75% мінімальної пенсії за віком з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року, виходячи із врахуванням ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та фактично виплачених сум, гр. ОСОБА_1 нараховано 20024,84 грн.".

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі - Порядок №159).

Відповідно до статті 1 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Зі змісту цієї норми випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов`язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.

Стаття 2 Закону № 2050-ІІІ визначає, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі-компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

За правилами статті 3 цього Закону визначено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Тобто, положення зазначених статей Закону № 2050-ІІІ встановлюють строк затримки виплати доходу, за якого виникає право на компенсацію, - один і більше календарних місяців, дається визначення поняття "доходи" для цілей цього Закону, а також порядок обчислення суми компенсації.

Відповідно до статті 4 Закону № 2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Згідно із пунктом 3 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, як, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Отже, основними умовами для виплати суми компенсації є 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.

Відтак, Закон № 2050-ІІІ пов`язує виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу.

Пункти 1, 2 цього Порядку № 159 відтворюють положення Закону № 2050-ІІІ і лише конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.

Відповідно до пункту 4 Порядку визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли виплачений цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов`язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.

При цьому слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Статтею 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Виходячи з вищенаведеного, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком № 159 є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі №522/5664/17, від 20.02.2018 у справі № 336/4675/17 і від 05.10.2018 у справі №162/787/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Як встановлено судом Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 27.01.2012 у справі №2а/2218/868/12 задоволено позовні вимоги стосовно зобов`язання здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ІІ групи ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст.49,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком – основної пенсії та додаткової пенсії у розмірі не нижче 75% мінімальної пенсії за віком з 01.04.2011 по 22.07.2011, виходячи із врахуванням ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та фактично виплачених сум.

Таким чином, за наявності визначених Законом №2050-ІІІ умов, присуджена за рішенням суду сума підлягає компенсації у тому ж самому порядку, якщо ці умови настали у зв`язку з несвоєчасним виконанням рішення суду.

З наведеного слідує, що коли суми нараховуються за рішенням суду, то підстава для виплати компенсації виникає у зв`язку з несвоєчасним виконанням рішення суду. А отже, визначальними обставинами для виплати компенсації є дати нарахування та фактичної виплати вказаних доходів, оскільки основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону №2050-ІІІ, є порушення встановлених строків саме виплати нарахованих доходів.

За таких обставин, право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, позивач набуде після виплати відповідачем сум доходу, які стягнуто на підставі цього рішення, тому в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Щодо позовних вимог про визнання неправомірними і незаконними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області по зволіканню виплати недоплаченої нарахованої пенсії за період з 01.04.2011 по 22.07.2011, суд зазначає наступне.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з ч. 1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, заяву про визнання протиправними дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції, яким в цьому випадку є Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області, тому в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Щодо клопотання позивача "звернути на негайне виконання Відповідачем постанови суду по виплаті заборгованості донарахованої пенсії", суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки Постанова Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 27.01.2012 у справі №2а/2218/868/12 набрала законної сили, відсутні підстави для звернення до негайного виконання, адже судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи і підлягає виконанню на всій території України.

Щодо заявленого позивачем клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по цій справі, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки адміністративний позов не задовольняється, відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по цій справі.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов не задовольняється.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення.

Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 грудня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,м. Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя А.І. Петричкович