Рішення № 102030270, 20.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2021
Номер справи
560/17666/21
Номер документу
102030270
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/17666/21

РІШЕННЯ

іменем України

20 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправним рішення, скасування постанови та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), в якій просить суд:

1. Визнати протиправним рішення державного виконавця відділу примусового виконання рішень Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Секрети О.М. про повернення виконавчого документа стягувачу та дії щодо завершення виконавчого провадження №66382161, оформлене постановою від 05.11.2021.

2. Скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Секрети О.М. про повернення виконавчого документа стягувачу від 05.11.2021 у виконавчому провадженні №66382161.

3. Зобов`язати Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) відновити виконавче провадження по примусовому виконанню рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2021 у справі №560/337/21.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовуються тим, що державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) винесено оскаржувану постанову про повернення виконавчого документа стягувачу від 05.11.2021 у виконавчому провадженні №66382161 при примусовому виконанні виконавчого листа №570/337/21, виданого 28.07.2021 Хмельницьким окружним адміністративним судом. На переконання позивача, оскільки державним виконавцем не вжито всіх заходів по примусовому виконанню рішення, оскаржувана постанова є передчасною та такою, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.12.2021 позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.12.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі.

Відзив на позовну заяву відповідач до суду не подав.

У судове засідання 20.12.2021 сторони не з`явилися, що не перешкоджає розгляду справи.

Суд встановив такі обставини справи.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2021 року у справі №560/337/21 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні з 01.04.2019 перерахунку та виплати основного розміру пенсії на підставі наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом нової довідки від 16.12.2020 №ХС53936 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 основного розміру пенсії на підставі наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом нової довідки від 16.12.2020 №ХС53936 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, з урахуванням раніше проведених виплат.

28.07.2021 року судом по даній справі видано виконавчий лист.

На підставі вищевказаного виконавчого документа постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Секрети О.М. від 06.08.2021 року відкрито виконавче провадження ВП №66382161 та надано боржнику строк для надання відповіді та документального підтвердження щодо виконання рішення суду.

ОСОБА_1 видано довідку від 18.06.2021 №5052-4359/К-03/8/2200/21 про те, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2021 у справі №560/337/21, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2021, головним управлінням проведено перерахунок пенсії з урахуванням перерахованих сум пенсій з 01.04.2019 згідно довідки від 16.12.2020 №ХС53936 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у розмірі 59% відповідних сум грошового забезпечення. За період з 01.04.2019 по 30.04.2021 нарахована сума доплати в розмірі 143760,79 грн, виплата якої буде здійснена при відповідному фінансуванні з врахуванням черговості дати надходження судового рішення до боржника.

В подальшому, постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) винесено постанову про повернення виконавчого документу на підставі п. 9 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження".

Не погоджуючись із винесеною постановою про повернення виконавчого документу стягувачу від 05.11.2021 року ВП № 66382161, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За змістом статті 18 Закону N 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з частиною 1 статті 63 Закону N 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

В силу пунктом 9 частини першої статті 37 Закону N 1404-VIII, виконавчий документ повертається стягувачу, якщо: законом встановлено заборону щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо в нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.

Тобто, за змістом цієї норми, виконавчий документ повертається у разі, якщо законом встановлено заборону щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо в нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також наявність заборони щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.

З матеріалів справи встановлено, що оскаржувана постанова державного виконавця від 30.12.2020 року про повернення виконавчого документа стягувачу винесена на підставі згаданої вище норми - п. 9 ч. 1 ст. 37 Закону N 1404-VIII.

Так, при винесенні цієї постанови державний виконавець виходив з того, що боржником сформовано потребу у бюджетних коштах, оскільки бюджетні зобов`язання та платежі здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Відповідно до ст. 73 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим законом. У бюджеті пенсійного фонду України на 2021 рік у структурі коштів Державного бюджету України виокремлено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, річний обсяг яких було передбачено в сумі 360, млн. грн. Зокрема, в бюджеті головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виплати за рішенням суду за рахунок коштів Державного бюджету України передбачено було 13,1 млн. грн. Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Головне управління Пенсійного фонду України не є розпорядником коштів Державного бюджету, тому в управління немає окремого рахунку для їх обліку. В період з січня по червень 2021 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведена виплата заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду на суму 13,1 млн. грн., які надійшли на виконання по 11.11.2019. Виплати згідно судових рішень здійснюються в порядку календарної черговості дати надходження судового рішення до боржника.

Однак, такі висновки відповідача є безпідставними. Зокрема, судом встановлено, що постанова про повернення виконавчого документа стягувачу від 05.11.2021 ВН №66382161, в якій описуються обставини виконання судового рішення, що виключає можливість вчинення державним виконавцем подальших виконавчих дій в порядку статей 63, 75 Закону N 1404-VIII, фактично не містить жодного обґрунтування наявності підстав для повернення виконавчого документу, з якими п. 9 ч. 1 ст. 37 Закону N 1404-VIII пов`язує можливість повернення виконавчого документу стягувачу. А саме, у цій постанові не вказано, яким Законом, що встановлює заборону щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, чи щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, керувався державний виконавець.

Тобто, фактично мотивування сформульоване та викладене у оскарженій постанові відповідачем не містить повного аналізу вчинених чи невчених виконавцем дій, а має посилання лише на перелік нормативно-правових актів, які регулюють певні питання бюджетних зобов`язань та виконання рішень судів.

При цьому слід вказати, що спеціальним законом, який регулює порядок виконання судових рішень, є Закон N 1404-VIII. В той же час, посилання в оскарженій постанові на Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Бюджетний кодекс України та Конституцію України не є достатньою та мотивованою підставою для повернення виконавчого документа стягувачу.

Більше того, саме по собі вчинення дій, визначених ст. 63 Закону N 1404-VIII, як то, перевірка виконання рішення боржником, не є підставою для висновку про те, що державним виконавцем вжито всіх можливих заходів для виконання рішення суду та встановлено неможливість його виконання.

Відтак, здійснюючи примусове виконання судових рішень немайнового характеру, за якими боржники зобов`язані особисто вчинити певні дії, державний виконавець має право здійснювати інші заходи примусового характеру, оскільки сам факт неможливості виконати рішення суду боржником не є підставою для повернення виконавчого документу стягувачу.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 20.01.2021 року по справі № 619/562/18 належним доказом вжиття усіх передбачених Законом заходів з примусового виконання рішення суду, що набрало законної сили, що свідчить про повноту виконавчих дій, є повне виконання рішення суду. Невиконання рішення суду, що набрало законної сили, свідчить про неповноту виконавчих дій, що є недопустимим з огляду на статтю 129-1 Конституції України.

Водночас встановлено, що за наслідками прийняття оскарженої постанови державного виконавця рішення суду залишилось невиконаним, що суперечить основним завданням виконавчого провадження.

Отже, приймаючи оскаржену постанову від 05.11.2020 року ВП №66382161 про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п. 9 ч. 1 ст. 37 Закону № 1404-VIII, з посиланням на те, що законом встановлено заборону щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо в нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення - є такими, що не ґрунтується на вимогах закону.

Враховуючи викладене, постанова державного виконавця від 05.11.2020 року ВП №66382161 є протиправною.

Суд вважає за необхідне визначити належний та достатній спосіб захисту порушеного права позивача, а саме: визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови.

З урахуванням вимог частини 1 статті 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 908,00 грн. належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Секрети О.М. про повернення виконавчого документа стягувачу від 05.11.2021 у виконавчому провадженні №66382161.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29018 , код ЄДРПОУ - 43316784)

Головуючий суддя О.О. Михайлов