Рішення № 102029973, 20.12.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2021
Номер справи
520/19928/21
Номер документу
102029973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

20 грудня 2021 р. № 520/19928/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Полях Н.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросет" (код ЄДРПОУ 34329080, вул. Центральна, 57, с. Шебелинка, Балаклійський район, Харківська область, 64251) до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування розпорядження,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Державної податкової служби в Харківській області №542-РЛ від 17 червня 2021року "Про зупинення дії ліцензії на право зберігання пального".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач повністю виконав вимоги закону, а саме сплатив до бюджету 780,00 грн. річної плати за ліцензію на право зберігання пального та повідомило відповідача про сплату зазначеної суми з наданням копії платіжного доручення з відміткою банку про сплату листом від 14 червня 2021 року, який 16 червня 2021 року отримав відповідач. Тобто, починаючи з 16 червня 2021 року у відповідача не було жодних правових підстав приймати рішення про зупинення дії ліцензії. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Сторони були належним чином повідомлені про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до ст. 15 Закону №481/95-ВР плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством. В порушення зазначеної статті позивач не здійснив сплату чергового платежу за ліцензію по строку до 14.03.2021 року. На підставі викладеного, до ліцензії на право зберігання пального (включно для потреб власного споживання чи промислової переробки), реєстраційний номер №20010414202000650 від 06.03.2020 року, термін дії з 14.03.2020 року до 14.03.2025 року, контролюючим органом було внесено відомості про поновлення її дії з 10.06.2021 року. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

У відповіді на відзив представник позивача наголосив на тому, що ліцензія позивача вважається оплаченою з 14.03.2021 року по 14.03.2022 року незалежно від дати оплати, адже законодавець не ставить чинність ліцензії в залежність від моменту оплати, а розпорядження відповідача є незаконним та таким, що підлягає скасуванню. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Керуючись приписами ст.ст. 171, 257, 262 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 262 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 06 березня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Агросет" (далі за текстом – ТОВ "Агросет") отримав ліцензію на право зберігання пального за адресою вул. Центральна, 57, с. Шебелинка, Балаклійський район, Харківська область, 64251 терміном дії з 14 березня 2020 року по 14 березня 2025 року, реєстраційний номер ліцензії 20010414202000650.

Розпорядженням ГУ ДПС в Харківській області №542-РЛ від 17 червня 2021року "Про зупинення дії ліцензії на право зберігання пального" дію зазначеної ліцензії було зупинено за несплату щорічного платежу у березні 2021 року до сплати заборгованості.

Зазначене розпорядження листом №238555/20-40-09-03-30 від 17.06.2021 року було направлено позивачу і отримано позивачем 25 червня 2021 року.

ТОВ "Агросет" здійснило платіж за 2021 рік за ліцензію на право зберігання пального відповідно до платіжного доручення №14951, що підтверджується копією відповідного платіжного доручення.

Листом №82 від 14.06.2021 року зазначене платіжне доручення направлено на адресу відповідача.

Не погоджуючись із таким рішення суб`єкта владних повноважень та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся із зазначеним позовом до Харківського окружного адміністративного суду.

Суд з приводу спірних відносин зазначає наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання, зокрема, оптової торгівлі пальним, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом, в тому числі пального на території України, визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР, із змінами).

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону №481/95-ВР оптова торгівля пальним та зберігання пального з 01.01.2019 року здійснюються суб`єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії. Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Наведеною статтею також встановлена річна плата за ліцензії на право зберігання пального у розмірі 780 грн.

За приписами ч. 8-10 ст.15 Закону №481/95-ВР суб`єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місце знаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва. Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п`ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінету Міністрів України. Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінету Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п`ять років.

Статтею 16 Закону №481/95-ВР визначено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України. Контроль за сплатою річної плати за ліцензії здійснюється органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України видавати ліцензії на роздрібну торгівлю пальним / на зберігання пального. Згідно з підпунктом 1 пункту 3 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227 (далі - Положення №227), основними завданнями Державної податкової служби України є: реалізація державної податкової політики, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону. Підпунктом 27 пункту 4 Положення №227 передбачено, що Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом. Відповідно до пункту 7 Положення №227 Державна податкова служба України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. Таким чином, органом, який видає ліцензії на право оптової торгівлі пальним та відповідно й здійснює контроль за дотриманням норм Закону №481/95-ВР, в тому числі й щодо сплати річної плати за ліцензію, є Державна податкова служба України та її територіальні органи. Порядок здійснення імпорту, експорту, оптової та роздрібної торгівлі пальним, його зберігання визначено статтею 15 Закону №481/95-ВР. Відповідно до частини 1 статті 15 Закону №481/95-ВР оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії. Згідно з частиною 8 статті 15 Закону №481/95-ВР суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва. В частині 9 статті 15 Закону №481/95-ВР закріплено, що ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п`ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України. Згідно з частиною 12 статті 15 Закону №481/95-ВР плата за ліцензії справляється органом, що видає ліцензії, у розмірах, встановлених цим Законом, і зараховується до місцевих бюджетів. Відповідно до частини 6 статті 15 Закону №481/95-ВР встановлено річну плату за ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності у ліцензіата місць оптової торгівлі пальним у розмірі 10000 гривень. Таким чином, сплата щорічної плати за ліцензію є обов`язком суб`єкта господарювання, який отримав таку ліцензію. При цьому, частиною 4 статті 16 Закону №481/95-ВР визначено, що контроль за сплатою річної плати за ліцензії здійснюється органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України видавати ліцензії на виробництво спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального, оптову торгівлю спиртом, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, на зберігання пального. Для здійснення контролю суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) подає зазначеному органу копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату. Вказаною нормою Закону №481/95-ВР суб`єкта господарювання зобов`язано подати до відповідного територіального органу Державної податкової служби України, який видав йому ліцензію на право роздрібної торгівлі, копію платіжного доручення про сплату річної плати за ліцензію з відміткою банку про її сплату, для забезпечення можливості здійснення вказаним органом контролю за такою сплатою. Відповідно до частин 48-49 статті 15 Закону №481/95-ВР дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості. Дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) відповідного письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, а її дія поновлюється з моменту зарахування відповідного чергового платежу за ліцензію до бюджету. Згідно з частиною 50 статті 15 Закону №481/95-ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії. Відповідно ч. 51 статті 15 Закону №481/95-ВР ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання. Зі змісту вищезазначених норм вбачається, що наслідком несвоєчасної сплати суб`єктом господарювання річної плати за ліцензію на право оптової торгівлі пальним є призупинення дії такої ліцензії. Тоді як наслідком несплати суб`єктом господарювання річної плати за ліцензію на право оптової торгівлі пальним протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії є анулювання такої ліцензії.

Cудом встановлено, що розпорядженням Головного управління Державної податкової служби в Харківській області №542-РЛ від 17 червня 2021року "Про зупинення дії ліцензії на право зберігання пального" на підставі ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються і електронних сигаретах, та пального" призупинити дію ліцензію на право зберігання пального за несплату щорічного чергового платежу у березні 2021 року (по строку 14.03.2021 року) до сплати заборгованості.

Зазначене розпорядження листом №238555/20-40-09-03-30 від 17.06.2021 року було направлено позивачу і отримано позивачем 25 червня 2021 року.

Відповідно до частин 48 статті 15 Закону №481/95-ВР дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості. Згідно з частиною 50 статті 15 Закону №481/95-ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії. Таким чином процедурі анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у зв`язку з несплатою чергового платежу за ліцензію передує процедура зупинення дії такої ліцензії, про що орган, який видав ліцензію, видає відповідне розпорядження. Більш того, підставою для анулювання ліцензії є несплата чергового платежу за ліцензію саме протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії. Як вже зазначалося, згідно з нормами частини 49 статті 15 Закону №481/95-ВР дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб`єктом господарювання відповідного письмового розпорядження. Зміст вказаних положень статті 15 Закону №481/95-ВР свідчить про те, що моментом призупинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є момент одержання суб`єктом господарювання відповідного письмового розпорядження про її зупинення, а тому контролюючий орган фактично має право прийняти розпорядження про анулювання дії ліцензії у випадку несплати суб`єктом господарювання чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту одержання суб`єктом господарювання відповідного письмового розпорядження про зупинення дії цієї ліцензії.

Відповідно до пунктів 42.1 та 42.2 статті 42 Податкового кодексу України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). Згідно з пунктом 42.5 статті 42 Податкового кодексу України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що в порушення ст. 15 Закону №481/95-ВР позивач не здійснив сплату чергового платежу за ліцензію по строку до 14.03.2021 року.

Отже, у відповідності до вимог ч. 49 ст. 15 Закону №481/95-ВР ГУ ДПС було винесено розпорядження №542-РЛ від 17.06.2021 року "Про призупинення дії ліцензії", яке було направлено позивачу супровідним листом від 17.06.2021 №23855/6/20-40-09-03-30, який отримано 25.06.2021 року.

Водночас листом від 14.06.2021 року №82, який надійшов до ГУ ДПС 15.06.2021 та був зареєстрований за №33393/АП, позивач повідомив контролюючий орган про сплату щорічного чергового платежу за ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), реєстраційний номер №20010414202000650 від 06.03.2020 року термін дії з 14.03.2020 року до 14.03.2025 року, згідно платіжного доручення №14951 від 10.06.2021 року в сумі 780,00 грн.

Судом встановлено, що контролюючим органом до ліцензії реєстраційний номер №20010414202000650 від 06.03.2020 року термін дії з 14.03.2020 року до 14.03.2025 року, було внесено відомості про поновлення її дії з 10.06.2021 року.

Таким чином, суд дійшов висновку, що на даний час права позивача не є порушеними, а відповідач діяв відповідно до приписів чинного законодавства.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень надав до суду достатні, беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його відзив, і довів правомірності його дій.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросет" (код ЄДРПОУ 34329080, вул. Центральна, 57, с. Шебелинка, Балаклійський район, Харківська область, 64251) до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправними та скасування розпорядження – відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20 грудня 2021 року.

Суддя Н.А. Полях