Рішення № 102029914, 20.12.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2021
Номер справи
520/16750/21
Номер документу
102029914
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2021 р. Справа № 520/16750/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Новоіванівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області, третя особа: Коломацька селищна рада про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, з адміністративним позовом до Новоіванівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області, в якому просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення (заборони) експлуатації будівель Новоіванівським дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області, за адресою: Харківська область, Богодухівський район, смт. Коломак, вул. Спортивна, 2, шляхом їх знеструмлення, опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання та зобов`язання припинити використання цих будівель до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду 20.09.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 11.11.2021 року, занесеною до протоколу судового засідання від 11.11.2021 року, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наявності порушень вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, будівлі Новоіванівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області, за адресою: за адресою: Харківська область, Богодухівський район, смт. Коломак, вул. Спортивна, 2, на думку позивача, не можуть експлуатуватися.

08.10.2021 представником відповідача надано до суду відзив на позов разом з доданими до нього документами (а.с. 33 - 41), в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі та просив суд відмовити в їх задоволенні зазначивши, що в акті перевірки зазначено, що працівниками ДСНС виявлено 6 порушень чинного законодавства. За результатами складеного акта завідувачу Новоіванівського ДНЗ було вручено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 20 від 08 червня 2021 року. В свою чергу, відповідачем було проведено відповідну роботу та усунуто всі виявлені в ході перевірки порушення законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки. Отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Ухвалою суду від 11.10.2021 року залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Коломацьку селищну раду (код ЄДРПОУ 04398117, адреса: Харківська область, Коломацький р-н, смт Коломак, вул. Гетьмана І. Мазепи, буд. 2). Запропоновано третій особі надати до суду пояснення.

На виконання ухвали суду 25.10.2021 року представником третьої особи надано пояснення (а.с. 86 - 93), в яких зазначено, що виявлені в ході перевірки та зафіксовані в акті порушення навчальним закладом усунуто, що підтверджено відповідними документами. З посиланням на постанови Верховного Суду також зазначив, що суди не можуть лише на підставі акту перевірки виносити рішення про зупинення роботи підприємства. Кожне порушення зазначене в акті має бути перевірене судом шляхом зібрання відповідних доказів. Натомість, відповідачем подано достатньо доказів щодо як відсутності порушень так і їх усунення. Разом з тим, чинне законодавство пов`язує підстави звернення до суду із позовом про застосування заходів забезпечення не з будь-якими порушеннями, а виключно з тими, які створюють загрозу життю і здоров`ю людей. Проте, позивачем наводяться лише загальні формулювання та не вказано конкретних наслідків кожного порушення.

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час та; місце якого повідомлялися належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України.

Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи зазначені вище положення, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Як підтверджено матеріалами справи, з 07.06.2021 по 08.06.2021 Коломацьким районним сектором Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена позапланова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки будівель Новоіванівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області, за адресою: Харківська область, Богодухівський район, смт. Коломак, вул. Спортивна, 2.

Перевірка проводилась у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», доручення ДСНС України від 26.05.2021 № В-168, наказу від 01.06.2021 №88 «Про проведення позапланових перевірок об`єктів», посвідчення на проведення перевірки від 08.06.2021 №20 Коломацького районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Відповідно до вимог пункту 6 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», в останній день позапланового заходу державного нагляду (контролю) - 08.06.2021 керівництву Новоіванівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області було вручено (надано) акт №20 складений за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту техногенної та пожежної безпеки.

У висновках акту перевірки зафіксовано 6 виявлених під час перевірки порушень.

ГУ ДСНС в Харківській області складено припис № 20 від 08 червня 2021 року, в якому зафіксовано порушення та строк на їх усунення.

Неусунення зафіксованих в акті перевірки № 20 від 08 червня 2021 року порушень слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яке затверджене Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади та здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Державна служба з надзвичайних ситуацій України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2013 року № 33 “Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких Постанов Кабінету Міністрів України”, утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій, яким є Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Головне управління є територіальним органом виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, рятувальних справах та гасіннях пожеж, профілактики травматизму невиробничого характеру, та діє на підставі Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль)-діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, що передбачено ч.1 ст.3 Закону.

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (ч.5 ст. 4 Закону).

Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 68 Кодексу).

З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, орган державного нагляду (контролю): складає або припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу або звертається до адміністративного суду з відповідним позовом щодо повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць.

Згідно зі ст. 70 Кодексу, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Пунктом 4 розділу І Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. № 1417, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697 визначено, що пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Аналіз ст. 70 Кодексу цивільного захисту України дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

В свою чергу, приписами пункту 4 Положення № 1052, встановлено, що ДСНС відповідно до покладених на неї завдань зокрема здійснює разом із центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування території України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.

Отже саме орган державного нагляду (контролю), в даному випадку, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, уповноважений здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, зокрема, позапланову перевірку виконання суб`єктом господарювання приписів та усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, виявлених при проведенні попередньої перевірки.

Тож, компетентним суб`єктом владних повноважень з питань існування життю та/або здоров`ю людей при порушенні вимог законодавства загрози у сфері техногенної та пожежної безпеки є саме позивач.

Належним та безперечним доказом усунення відповідачем порушень є відповідний акт, складений посадовими особами позивача за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

У відзиві на позов та в додаткових поясненнях представником відповідача зазначено, що виявлені в ході проведення перевірки 6 порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Новоіванівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області за адресою: Харківська область, Богодухівський район, смт. Коломак, вул. Спортивна, 2, які зафіксовані в акті № 20 від 08 червня 2021 року, навчальним закладом були усунуті.

На підтвердження чого до матеріалів справи долучено акт позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №234 від 02.11.2021 року, в якому зазначено, що в ході проведення позапланового заходу встановлено відсутність порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Крім того, усунення суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зафіксованих в акті перевірки № 20 від 08 червня 2021 року, також підтверджено представником позивача в наданому до суду клопотанні (а.с. 98).

Таким чином, в ході розгляду справи судом встановлено, що відповідачем вжито залежні від нього заходи по усуненню виявлених органом державного нагляду та контролю порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Зважаючи на те, що відповідачем вжито заходи по усуненню виявлених органом державного нагляду та контролю порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, про що зазначено в акті №234 від 02.11.2021 року та підтверджено клопотанням позивача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень статті 139 КАС України.

Суд звертає увагу, що згідно ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (код ЄДРПОУ 38631015, адреса: вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013) до Новоіванівського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Коломацької селищної ради Коломацького району Харківської області (код ЄДРПОУ 32242360, адреса: вул. Спортивна, буд. 2, смт. Коломак, Коломацький район, Харківська область, 63109), третя особа: Коломацька селищна рада (код ЄДРПОУ 04398117, адреса: Харківська область, Коломацький р-н, смт Коломак, вул. Гетьмана І. Мазепи, буд. 2) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду – залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення у повному обсязі складено 20 грудня 2021 року.

Суддя О.В.Шевченко