
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
09 грудня 2021 р. Справа № 520/15948/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Супруна Ю.О.,
при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,
за участю:
представника позивача - Ігнетенко Т.В.,
представника відповідача - Гунченко М.Ю.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МЛИН" (вул. Шевченко, буд. 1, с. Великі Проходи, Дергачівський район, Харківської області, 62331, код ЄДРПОУ 31734525) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправною та скасування вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МЛИН" (надалі за текстом – ТОВ "МЛИН", позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (надалі за текстом – ГУ ДПС у Харківській області, відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) ГУ ДПС у Харківській області № Ю-81956-13 від 22.07.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки), є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки помилка сплати коштів на інший казначейський рахунок самостійно виправлена з боку ТОВ "МЛИН", шляхом направлення листів до податкового органу про перерахунок помилково сплачених сум єдиного внеску на правильний рахунок податкового органу.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена позивачу та відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштових відправлень, наявних в матеріалах справи.
Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2021 вирішено питання переходу до стадії підготовчого провадження.
Відповідачем до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 27.09.2021, згідно зі змістом якого зазначено, що фактичною підставою для застосування до ТОВ "МЛИН" штрафних санкцій та пені слугувало встановлення факту неналежного виконання вимоги ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування", а саме єдиний внесок на відповідний рахунок за січень, лютий, квітень-липень, вересень-грудень 2019 року та січень 2020 року сплачено самостійно з порушенням законодавчо встановленого строку.
З боку представника позивача до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 20.10.2021 подано відповідь на відзив.
В судовому засіданні представники сторін підтримали заявлені правові позиції в повному обсязі, представник позивача просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, в свою чергу представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з підстав їх необґрунтованості та відповідності прийнятого рішення податковим органом вимогам законодавства.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
ТОВ "МЛИН" зареєстровано в якості юридичної особи 15.11.2001, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.
Як платник єдиного внеску ТОВ "МЛИН" перебуває на обліку у ГУ ДПС Харківської області з 31.01.2003, що підтверджується випискою з ЄДР юридичних та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 15.06.2017.
ГУ ДПС у Харківській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за №0077202412 від 18.05 2021.
Окресленим рішенням, на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (надалі за текстом - ЗУ №2464-VI) податковим органом застосовано до ТОВ "МЛИН" штраф у розмірі 15978,34 грн. за період з 21.02.2019 по 11.03.2020 та нарахована пеня у розмірі 1194,37 грн..
Відповідно до ч. 14 ст. 25 ЗУ №2464-VI, платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження рішення про нарахування пені та штрафних санкцій має право оскаржити таке рішення до податкового органу вищого рівня.
ТОВ «МЛИН» оскаржило прийняте рішення до ДПС України, що підтверджується скаргою за вих. № б/н від 15.06.2021.
За результатами розгляду, рішенням Державної податкової служби України (надалі за текстом - ДПС України) за №15501/6/99-00-06-02-01-06 від 08.07.2021, скаргу залишено без задоволення, рішення № 0077202412 від 18.05 2021 - без змін.
ГУ ДПС у Харківській області 22.07.2021 винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ю-81956-13 (надалі за текстом - Вимога) про стягнення з ТОВ "МЛИН" штрафу в розмірі 11902,01 грн., пені в сумі 1194,37 грн., а всього 13096,38 грн..
Зазначена Вимога отримана платником податку 10.08.2021, що підтверджується копією конверта та витягом з вебсайту Укрпошта, зазначена обставина в ході розгляду справи з боку уповноваженого представника відповідача не заперечувалась.
Судом встановлено, що позивач - платник єдиного внеску не погоджується з Вимогою про сплату боргу (недоїмки) від № Ю-81956-13 від 22.07.2021 про стягнення штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 13096,38 грн., винесеної ГУ ДПС у Харківській області та вважає зазначену Вимогу безпідставною, необґрунтованою, та такою що суперечать нормам діючого законодавства, окреслене стало підставою для звернення до Харківського окружного адміністративного суду за захистом порушених прав.
Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог, виявленим порушення з боку податкового органу, що стали підставою для прийняття спірної вимоги на відповідність їх змісту положенням законодавства, суд виходить з наступного.
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 ЗУ №2464-VI зазначено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 та ст. 12 ЗУ №2464-VI зазначено, що єдиний внесок не входить до системи оподаткування.
Завданнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відповідно до покладених на нього завдань: аналізує та спільно з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування прогнозує надходження коштів від сплати єдиного внеску; забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску; за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування встановлює форми, порядок прийняття та обробки звітності, зокрема в електронній формі, від платників щодо нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку); формує та веде реєстр страхувальників Державного реєстру, здійснює заходи щодо забезпечення доступу до даних Державного реєстру відповідно до цього Закону; взаємодіє в установленому законодавством порядку з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування; узагальнює практику застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; надає роз`яснення з питань застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; укладає з розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) договори про добровільну участь працюючих у них громадян України; здійснює інші функції, передбачені законодавством.
В свою чергу п. 1, 2, 4 ч. 2 ст. 6 ЗУ №2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з п. 8 ст. 9 ЗУ №2464-VI зазначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з податковим органом за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.
Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.
При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Крім того п. 1 ч. 10 ст. 9 ЗУ №2464-VI зазначено, що днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу або на єдиний рахунок - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на вказані рахунки.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 ЗУ №2464-VI зазначено, що недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 ЗУ №2464-VI зазначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Податковим органом за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Аналіз наведених приписів законодавства свідчить що для підтвердження факту несплати єдиного внеску, необхідно встановити, що платник єдиного внеску не вчиняв дії, спрямовані на перерахування єдиного внеску до державного бюджету.
Здійснення помилки під час перерахування єдиного внеску до державного бюджету в строк, встановлений п. 1 ч. 2 ст. 6, п. 8 ст. 9 ЗУ № 2464, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника єдиного внеску при його сплаті, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених п. 11 ст. 25 ЗУ №2464-VI.
Помилкова сплата коштів на інший казначейський рахунок не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений вказаною нормою Закону строк, а відтак і для застосування на підставі п. 11 ст. 25 ЗУ №2464-VI штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 ЗУ №2464-VI зазначено, що податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена за результатами документальної перевірки, надсилається (вручається) платнику в порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
У разі несплати частини суми страхових внесків, що сплачується за рахунок коштів державного бюджету відповідно до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, інформує про це платників єдиного внеску.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до податкового органу вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це податкового органу, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску. Не підлягають оскарженню зобов`язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником.
Податковий орган, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов`язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 20 календарних днів з дня отримання скарги на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Керівник (його заступник або уповноважена особа) податкового органу може прийняти рішення про подовження строку розгляду скарги платника єдиного внеску понад встановлений строк, але не більше 60 календарних днів, та письмово повідомити про це платника єдиного внеску до закінчення 20-денного строку. Якщо вмотивоване рішення за скаргою платнику єдиного внеску не надсилається протягом 20-денного строку або протягом строку, подовженого за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) податкового органу, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску з дня, наступного за останнім днем закінчення строків.
Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У разі якщо згоди з податковим органом не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного податкового органу або оскаржити вимогу до податкового органу вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня отримання вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня отримання узгодженої вимоги, податковий орган надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби узгоджену вимогу про сплату недоїмки в електронній формі.
Порядок обміну інформацією між податковими органами та органами державної виконавчої служби визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику. У випадках, зазначених в абзаці одинадцятому цієї частини, податковий орган також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Згідно з п. 2 розділу VI Інструкції № 449 зазначено, що у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов`язані самостійно обчислити ці внески, відобразити їх у звітності, що подається платником до податкових органів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Положеннями ч. 2 п. 2 розділу VI Інструкції № 449 зазначено, що у разі виявлення податковим органом своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий податковий орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена податковими органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до п. 3 розділу VI Інструкції № 449 зазначено, що податкові органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску податковими органами; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним податковим органом протягом 15 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.
Податковий орган надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення. У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається) платникам, зазначеним у пункті 1 статті 4 Закону, протягом 20 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Під частковим зменшенням суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати фінансових санкцій) для цілей цього пункту вважається зменшення загальної суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка включає нараховані та несплачені суми єдиного внеску (фінансових санкцій) за останній календарний місяць, в якому відбулось таке зменшення.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС (далі - ІТС) на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) крім загальних реквізитів має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.
Сума боргу у вимозі проставляється в гривнях з двома десятковими знаками після коми.
Враховуючи вищенаведені норми суд приходить до висновку, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника у випадку, зокрема, якщо такий платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску. Недоїмкою ж є сума єдиного внеску, своєчасно не сплачена у строки, встановлені Законом.
Вимога від 22.07.2021 № Ю-81956-13 винесена на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС щодо не сплачених нарахувань станом на 30.06.2021, за період з 21.02.2019 по 11.03.2020.
В порядку виконання норм діючого законодавства, ТОВ "МЛИН" подані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування (надалі - Звіти) та сплачено до податкового органу єдиний внесок за період з 21.02.2019 по 11.03.2020, а саме :
лютий 2019 року № 9048580190 від 16.03.2019 (термін сплати 20.03.2019) на суму 10720,01 грн., з яких сплачено 16700,00 грн., переплата - 5979,99 грн.;
березень 2019 року № 9075592296 від 16.04.2019 (термін сплати 20.04.2019) на суму 10755,89 грн., з яких сплачено 15803,55 грн., переплата - 5047,66 грн.;
квітень 2019 року № 9102337833 від 16.05.2019 (термін сплати 20.05.2019) на суму 7928,98 грн., з яких сплачено 7987,39 грн., переплата - 58,41 грн.;
травень 2019 року № 9130158513 від 19.06.2019 (термін сплати 20.06.2019) на суму 10848,18 грн., з яких сплачено 9767,04 грн., заборгованість - 1081,14 грн.;
червень 2019 року № 9156708768 від 18.07.2O19 (термін сплати 20.07.2019) на суму 8334,48 грн., з яких сплачено 8865,49 грн., переплата - 531,01 грн.;
липень 2019 року № 9186100327 від 19.08.2019 (термін сплати 20.08.2019) на суму 8364,15 грн., з яких сплачено 9539,15 грн., переплата - 1175,00 грн.;
серпень 2019 року № 9214641447 від 19.09.2019 (термін сплати 20.09.2019) на суму 7323,00 грн., з яких сплачено 11838,17 грн., переплата - 4515,17 грн.;
вересень 2019 року № 9244021841 від 18.10.2019 (термін сплати 20.10.2019) на суму 8230,12 грн., з яких сплачено 10302,10 грн., переплата - 2071,98 грн.;
жовтень 2019 року № 9275495533 від 19.11.2019 (термін сплати 20.11.2019) на суму 8385,95 грн., з яких сплачено 7324,49 грн., заборгованість - 1061,46 грн.;
листопад 2019 року № 9307290659 від 20.12.2019 (термін сплати 20.12.2019) на суму 8928,36 грн., з яких сплачено 25152,85 грн., переплата - 16224,46 грн.;
грудень 2019 року № 9331674900 від 17.01.2020 (термін сплати 20.01.2020) на суму 11351,75 грн., з яких сплачено 9811, 25 грн., заборгованість - 1540,50 грн.;
січень 2020 року № 9028826840 від 18.02.2020 (термін сплати 20.02.2020) на суму 11707,06 грн., з яких сплачено 11419,16 грн., заборгованість - 287,90 грн.;
лютий 2020 року № 9047841022 від 11.03.2020 (термін сплати 20.03.2020) на суму 10378,98 грн., з яких сплачено 12704,00 грн., переплата - 2325,02 грн.;
усього сума нарахування 123256,91 грн., з яких сплачено 157214,64 грн., переплата складає 33957,73 грн..
Так за період жовтень - грудень 2019 року ТОВ "МЛИН" помилково сплачені суми єдиного внеску у загальному розмірі 23212,03 грн. та зараховані на відкритий рахунок ГУ ДПС у Харківській області (Слобідський район) UA 248999980000037192201022032, код 43143704, що підтверджується витягом з вебсайту, а саме Реквізитів рахунків для сплати Єдиного соціального внеску з 01.10.2019, які відкрито на ім`я органів ДПС по МФО 899998 та
- платіжним дорученням № 1180 від 08.10.2019 на суму 5700,00 грн.;
- платіжним дорученням № 1198 від 22.10.2019 на суму 4220,00 грн.;
- платіжним дорученням № 1204 від 23.10.2019 на суму 104,49 грн.;
- платіжним дорученням № 1218 від 06.11.2019 на суму 3000,00 грн.;
- платіжним дорученням № 1247 від 21.11.2019 на суму 4710,09 грн.;
- платіжним дорученням № 1268 від 06.12.2019 на суму 5477,45 грн..
У зв`язку з технічною помилкою, 21.05.2020 ТОВ "МЛИН" направлено листи до ГУ ДПС у Харківській області та до Східного управління ГУ ДФС у Харківській області (який отримано за вх. №29804/10) та листами від 16.08.2021 про перенесення помилково сплачених коштів з рахунку ГУ ДПС у Харківській області UA 248999980000037192201022032, код 43143704 на вірний рахунок ГУ ДПС у Харківській області (Дергачівський район) UA 318999980000355649201002011, код 43143704, код платежу 70 71010000 00. Грошові кошти в розмірі 17734,58 грн. перенесені на рахунок ГУ ДПС у Харківській області (Дергачівського району) 02.06.2020, що підтверджується інтегрованою карткою платника податку.
Суд констатує, що помилкова сплата коштів на інший казначейський рахунок не може бути розцінена, як невиконання платником єдиного внеску свого обов`язку з огляду на положення Бюджетного кодексу України, Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 5 квітня 2001 року № 2346-ІІІ.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України зазначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Вказаної правової позиції дотримується колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, провівши системний аналіз законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини, та яка використана у рішенні Колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 02.12.2015 у справі № 21-3920а15.
Окрім цього, у постанові Верховного Суду від 21.02.2018 по справі № 813/1008/16 зазначено, що помилка при зазначенні невідповідного рахунку, не може слугувати підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування єдиного соціального внеску.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 29.01.2019 по справі №803/1039/17, від 30.10.2018 по справі №824/7/16-а.
Суд враховуючи наведені правові позиції Верховного Суду України та Верховного Суду та беручи до уваги зміст ч. 5 ст. 242 КАС України, зазначає, що вони підлягають застосуванню в рамках розгляду даної справи.
Суд бере до уваги, п. 1 ст. 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов`язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.
У ході розгляду справи суд надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та здатні вплинути на результат вирішення спору. Інші доводи сторін висновки суду не спростовують.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, суд дійшов висновку, що ГУ ДПС у Харківській області протиправно здійснило винесення оскаржуваної вимоги, а тому вона підлягає скасуванню.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "МЛИН" до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати Вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Харківській області №Ю-81956-13 від 22.07.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МЛИН" (вул. Шевченко, буд. 1, с. Великі Проходи, Дергачівський район, Харківської області, 62331, код ЄДРПОУ 31734525) сплачений судовий збір у розмірі 2270 (двi тисячi двісті сімдесят) гривень 00 копiйок.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 20.12.2021.
Суддя Ю. О. Супрун