Рішення № 102029463, 16.12.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
500/5437/21
Номер документу
102029463
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/5437/21

16 грудня 2021 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Семеха В.Т.

позивача ОСОБА_1

представника позивача адвоката Матуса Т.А.

представника відповідача Оленяка Р.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, в якій просила:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 21.07.2021 №603-к "Про звільнення ОСОБА_1 ",

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області поновити ОСОБА_1 на посаді спеціаліста Відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області,

- стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області середній заробіток за час вимушеного прогулу по день прийняття рішення.

Ухвалою суду від 06.09.2021 вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення виявлених недоліків.

27.09.2021 на виконання вимог ухвали суду від 06.09.2021 представником позивача подано необхідні документи, зокрема нову редакцію позовної заяви з обґрунтуванням позовних вимог, де зазначено, що 23.07.2021 наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №603-к від 21.07.2021 незаконно звільнено ОСОБА_1 з посади спеціаліста Відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області.

Зазначає, що підстава звільнення не відповідає пункту 18 контракту №9, укладеного між сторонами 01.12.2021, в порушення вимог частини третьої статті 87 Закону України "Про державну службу" позивачу не запропоновано іншу рівнозначну чи нижчу посаду та не відбулося скорочення чисельності штату відповідача.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено у справі судове засідання на 04.11.2021.

21.10.2021 відповідачем подано через відділ документального забезпечення суду відзив на позов, в якому просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову у повному обсязі.

Так, вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 №301 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" відмінено рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком, а також внесено зміни у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 №85 "Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів".

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 №301 Держгеокадастром видано накази від 27.04.2021 №73-ок "Про затвердження граничної чисельності працівників територіальних органів Держгеокадастру", від 02.06.2021 №109-ок "Про затвердження структур територіальних органів Держгеокадастру", а Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області, на виконання вищезазначених наказів Держгеокадастру, видано наказ від 15.06.2021 №355-к "Про введення в дію структури та штатного розпису Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області", яким з 17.06.2021 введено в дію структуру та штатний розпис Головного управління, яку затверджено в.о. Голови Держгеокадастру 02.06.2021.

До введення в дію з 17.06.2021 структури Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області діяла структура, затверджена 26.12.2017 в.о. Голови Держгеокадастру та введена в дію з 02.01.2018 на підставі наказу Держгеокадастру від 28.12.2017 №140-ок "Про затвердження структур деяких територіальних органів Держгеокадастру".

Так, структуру Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області введену в дію з 02.01.2018 складали 33 структурні підрозділи, при цьому чисельність працівників становила 355 осіб, натомість у структуру Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, яка введена в дію з 17.06.2021 входять 19 структурних підрозділів чисельністю працівників 241 особа.

Враховуючи, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 15.06.2021 №355-к з 17.06.2021 введено в дію структуру та штатний розпис, відповідно до пункту 18 Контракту та положень частини третьої статті 87 Закону України "Про державну службу", а також наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 17.06.2021 №357-к "Про попередження державних службовців про наступне звільнення" ОСОБА_2 22.06.2021 попереджено про майбутнє звільнення із займаної посади у зв`язку із скороченням чисельності державних службовців, зміною структури та штатного розпису та припинення дії Контракту.

Після спливу строку попередження позивача, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 21.07.2021 №603-к, 23.07.2021 звільнено з посади спеціаліста Відділу організації планування та аналізу інспекторської роботи Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області відповідно до пункту 1 частини першої та частини третьої статті 87 Закону України "Про державну службу", що не суперечить умовам Контракту (п. 18 та п. 19).

04.11.2021 в судовому засіданні розгляд справи відкладено на 01.12.2021 та надано час для ознайомлення з відзивом на позов за клопотанням представника позивача адвоката Демковича Ю.Й.

В судовому засіданні 02.12.2021 ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, задоволено клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи у зв`язку із зайнятістю в іншому судовому процесі та відкладено на 16.12.2021, продовжено процесуальний строк розгляду справи.

16.12.2021 в судовому засіданні позивач та представник позивача адвокат Матус Т.А. позовні вимоги підтримали повністю, з підстав, викладених у позовній заяві, просили задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні 16.12.2021 проти позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийнятті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

01.12.2021 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області і ОСОБА_1 було укладено Контракт №9 про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та призначено на посаду державної служби спеціаліста Відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель.

Згідно наказу Головного управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області від 02.12.2021 №798-к "Про призначення ОСОБА_1 " позивача з 07.12.2020 призначено на посаду спеціаліста Відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області за результатами добору з призначення на вакантну посаду державної служби шляхом укладення контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та до дня призначення суб`єктом призначення або керівником державної служби переможця за результатами конкурсного відбору відповідно до законодавства.

02.04.2021 сторонами підписано Додаткову угоду №14 до Контракту №9 від 02.12.2020, якою пункт 21 розділу "Строк дії цього контракту" викладено у такій редакції "21. Цей контракт про проходження державної служби на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 діє до призначення на посаду державної служби особи за результатами конкурсу, але не довше 05 грудня 2021 року".

05.04.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №301 "Питання територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", якою відмінено рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком та внесено у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 №85 "Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів" зміни щодо граничної чисельності Держгеокадастру та його територіальних органів.

Відповідно до Закону України "Про державну службу", постанов Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 №301 "Питання територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", від 12.03.2005 №179 "Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій", від 18.01.2017 №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" (із змінами), наказів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 27.04.2021 №73-ок "Про затвердження граничної чисельності працівників територіальних органів Держгеокадастру", від 02.06.2021 №109-ок "Про затвердження структур територіальних органів Держгеокадастру", Положення про Головне управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 21.05.2021 №248 "Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру" Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області 15.06.2021 прийнято наказ №355-к "Про введення в дію структури та штатного розпису Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області", яким введено в дію нові структуру та штатний розпис.

Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 17.06.2021 №357-к "Про попередження державних службовців про наступне звільнення" попереджено працівників Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про наступне звільнення згідно з додатком 1 до цього наказу за списком.

Письмове попередження про наступне звільнення ОСОБА_1 підписала 22.06.2021, а 16.07.2021 листом №31-19-0.12-2844/2-21 позивача попереджено про припинення контракту та звільнення із займаної посади згідно з пунктом 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу".

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 21.07.2021 №603-к "Про звільнення ОСОБА_1 " відповідно до пункту 1 частини першої та частини третьої статті 87 Закону України "Про державну службу" звільнено з 23.07.2021 позивача з посади спеціаліста Відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області у зв`язку із скороченням чисельності державних службовців та припинено дію контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 02.12.2020 №9.

Вважаючи своє звільнення незаконним, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Частиною шостою зазначеної статті Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Частиною другою статті 38 Конституції України, громадянам гарантовано рівне право доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця регулюються Законом України "Про державну службу".

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про державну службу", державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо: 1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; 2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; 3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; 4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; 5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; 6) управління персоналом державних органів; 7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про державну службу" цей Закон регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.

Згідно частини першої - третьої статті 5 Закону України "Про державну службу" правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.

Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.

Тобто, спеціальним законом, що врегульовує спірні правовідносини є Закон України "Про державну службу", а в питаннях, які ним не врегульовані, мають застосовуватися приписи загального закону, якими є Кодекс законів про працю України. (далі - КЗпП України)

Абзацом третім статті 21 цього Кодексу визначено, що особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.

Статтею 311 Закону України "Про державну службу" передбачено, що з особою, яка призначається на посаду державної служби, може бути укладено контракт про проходження державної служби відповідно до пункту 3 частини другої статті 34 цього Закону в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №290 (яка втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 №237) було затверджено Порядок призначення на посади державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2

Як встановлено в судовому засіданні та слідує з матеріалів справи ОСОБА_1 наказом Головного управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області від 02.12.2021 №798-к з 07.12.2020 призначено на посаду спеціаліста Відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області за результатами добору з призначення на вакантну посаду державної служби шляхом укладення контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 №14 від 02.12.2020 та до дня призначення суб`єктом призначення або керівником державної служби переможця за результатами конкурсного відбору відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 23.02.2021 №1285-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби" контракти про проходження державної служби на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, укладені до набрання чинності цим Законом, діють до призначення на посаду державної служби особи за результатами конкурсу, але не більше дев`яти місяців з дня набрання чинності цим Законом

За умовами Додаткової угоди №14 до вказаного Контракту від 02.04.2021 визначено строк дії цього контракту до призначення на посаду державної служби особи за результатами конкурсу, але не довше 05 грудня 2021 року".

Відповідно до положень пункту 91 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України утворює, реорганізовує та ліквідовує відповідно до закону міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади.

Організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України визначено Законом України "Про центральні органи виконавчої влади". Центральні органи виконавчої влади утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики як служби, агентства, інспекції, комісії. Вказані органи виконавчої влади можуть утворювати територіальні органи як юридичні особи публічного права так і як структурні підрозділи апарату центрального органу виконавчої влади.

Згідно приписів статті 5 цього Закону центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України. Утворення, реорганізація та ліквідація міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади здійснюються з урахуванням завдань Кабінету Міністрів України, а також з урахуванням необхідності забезпечення здійснення повноважень органів виконавчої влади і недопущення дублювання повноважень. Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Стаття 21 цього Закону визначає, що територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України. Пропозиції щодо утворення, реорганізації та ліквідації територіальних органів центрального органу виконавчої влади на розгляд міністрові вносить керівник центрального органу виконавчої влади.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства, який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи. Таким територіальним органом є Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області як юридична особа публічного права.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 №301 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" (далі - Постанова №301) відмінено рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком, а також внесено зміни у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 №85 "Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів".

З метою реалізації пункту 2 Постанови №301, Держгеокадастром видано накази від 27.04.2021 №73-ок "Про затвердження граничної чисельності працівників територіальних органів Держгеокадастру", від 02.06.2021 №109-ок "Про затвердження структур територіальних органів Держгеокадастру".

Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області, на виконання вищезазначених наказів Держгеокадастру, видано наказ від 15.06.2021 №355-к "Про введення в дію структури та штатного розпису Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області", яким з 17.06.2021 введено в дію структуру та штатний розпис Головного управління, яку затверджено в.о. Голови Держгеокадастру 02.06.2021.

До введення в дії з 17.06.2021 структури Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області діяла структура Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області затверджена 26.12.2017 в.о. Голови Держгеокадастру та введена в дію з 02.01.2018 на підставі наказу Держгеокадастру від 28.12.2017 №140-ок "Про затвердження структур деяких територіальних органів Держгеокадастру".

Так, структуру Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області введену в дію з 02.01.2018 складали 33 структурні підрозділи, при цьому чисельність працівників становила 355 осіб, натомість у структуру Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, яка введена в дії з 17.06.2021 входять 19 структурних підрозділів, з чисельністю працівників 241 особа.

Також, штатний розпис на 2021 рік Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, затверджений в.о. Голови Держгеокадастру 10.06.2021 різниться із штатним розписом на 2021 рік Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, затверджений 19.01.2021, оскільки зменшено загальну кількість штатних посад з 355 до 241.

Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 17.06.2021 №357-к "Про попередження державних службовців про наступне звільнення" попереджено працівників Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про наступне звільнення згідно з додатком 1 до цього наказу за списком.

Зокрема, попередження про наступне звільнення ОСОБА_1 підписала 22.06.2021.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 21.07.2021 №603-к "Про звільнення ОСОБА_1 " відповідно до пункту 1 частини першої та частини третьої статті 87 Закону України "Про державну службу" звільнено з 23.07.2021 позивача з посади спеціаліста Відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області у зв`язку із скороченням чисельності державних службовців та припинено дію контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 02.12.2020 №9.

Слід зауважити, що у пунктом 18 контракту передбачено, що його дія припиняється:

- у разі закінчення строку, на який укладено цей контракт;

- за ініціативою державного органу у разі невиконання або неналежного виконання завдань, визначених відповідно до абзацу третього пункту 6 цього контракту, протягом двох місяців підряд;

- у разі припинення державної служби з підстав і в порядку, визначених частиною першою статті 83 Закону України "Про державну службу".

Згідно пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу", підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.

З аналізу штатного розпису на 2021 рік Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, затвердженого 10.06.2021 і штатного розпису на 2021 рік Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, затвердженого 19.01.2021, хоча і вбачається зменшення загальної кількості штатних посад з 355 до 241, однак посада позивача під №34 як спеціаліст Відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності та під №32 спеціаліст Відділу планування, методичного забезпечення та аналізу інспекційної діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області не скорочена.

Відповідно до абзацу 5 пункту 4 постанові Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. №237 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" (аналогічно до положень абзацу 4 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. №290, яка втратила чинність у зв`язку із прийняттям постанови №237) міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади та місцевим державним адміністраціям доручено утриматися від переведення державних службовців, призначених на посади державної служби шляхом укладення контрактів на період дії карантину, на інші посади державної служби.

Також в ході розгляду справи по суті встановлено, та не заперечується сторонами, що на вказану вище посаду переведено іншу особу, тому суд вважає, що звільнення позивача за вказаною підставою відбулося незаконно, оскільки відповідачем порушено встановлений порядок звільнення позивача.

Верховний Суд в постанові від 29.12.2020 у справі №0940/2206 сформував правову позицію, що звільнення працівника з підстав, не передбачених законом, або з порушенням установленого законом порядку свідчить про незаконність такого звільнення та тягне за собою поновлення порушених прав працівника.

Відповідно до статті 235 КЗпП України працівник, звільнений без законної підстави, повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

Щодо позовної вимоги зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області поновити ОСОБА_1 на посаді спеціаліста Відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, суд зазначає таке.

Особливою формою трудового договору є контракт, у якому умови, у тому числі щодо строку його дії, встановлюються за угодою сторін.

Згідно частини п`ятої статті 311 Закону України "Про державну службу" до істотних умов контракту належить, зокрема: дата набрання чинності та строк дії контракту.

Пунктом 1 частини дванадцятої цієї статті визначено, що дія контракту про проходження державної служби припиняється у разі закінчення строку, на який укладено контракт.

Аналогічне положення міститься також у пункті 18 Контракту №9 про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, укладеного 02.12.2020 між сторонами.

Таким чином, підписуючи строковий трудовий договір у вигляді контракту, особа надає згоду на роботу на певній посаді на визначений строк і погоджується на припинення такого контракту після закінчення строку, на який його укладено.

Тому при вирішенні питання про поновлення працівника, який працював за контрактом необхідно враховувати відсутність підстав для поновлення на роботі такого працівника у разі, якщо на момент ухвалення судом рішення у справі його строк закінчився. У такому разі суд може змінити дату звільнення на пізнішу - ту, що відповідає даті закінчення контракту, а також формулювання підстави звільнення.

Контракт №9 про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 02.12.2020, з урахуванням змін, внесених додатковою угодою №14 до нього від 02 квітня 2021 року, діє до призначення на посаду державної служби особи за результатами конкурсу, але не довше 05 грудня 2021 року.

Положення цього контракту не передбачають автоматичного продовження його дії.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби" від 23.02.2021 №1285-IX конкурси на посади, що обіймають особи, з якими до набрання чинності цим Законом укладені контракти про проходження державної служби на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, оголошуються протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом відповідно до черговості укладення контрактів про проходження державної служби на відповідні посади.

Слід зауважити, що позивач на підставі поданих заяв від 14.07.2021 брала участь у конкурсі на зайняття вакантних посад державної служби категорії "В":

- головного спеціаліста Відділу організації, планування та аналізу інспекторської роботи Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління;

- головного спеціаліста Відділу державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління.

ОСОБА_1 , як кандидат на зайняття зазначених вакантних посад державної служби відповідно до пунктів 26, 51 Порядку проведення конкурсу зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246, пройшла тестування на знання законодавства та співбесіду із Конкурсною комісією за результатами вказаних етапів оцінювання адміністратором складено зведені відомості середніх балів, а також загальний рейтинг кандидатів, на вищевказані вакантні посади.

Управлінням персоналом Головного управління листом від 28.07.20021 №0-19-0.122-137/59-21 повідомлено ОСОБА_1 про проведення 30.07.2021 співбесіди з керівником Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області з метою визначення переможця конкурсу, на яку позивач не прибула, а тому щодо неї не прийнято рішення.

Враховуючи, що для продовження дії трудового договору, укладеного на певний строк, вимагається волевиявлення на продовження трудових відносин як роботодавця, так і працівника; у цій справі сторони визначені контрактом дії не вчинили і згоди щодо продовження його дії чи переукладення на новий строк не дійшли, а судове рішення не може замінювати визначену контрактом дату, суд доходить висновку про те, що правові підстави для поновлення позивача на роботі за встановлених обставин відсутні.

Тому у задоволенні вимоги про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області поновити ОСОБА_1 на посаді спеціаліста Відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області слід відмовити.

Однак, за встановлених обставин слід змінити дату звільнення ОСОБА_1 з посади спеціаліста Відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області з 24 липня 2021 року на 05 грудня 2021 року і формулювання підстави звільнення із "у зв`язку із скороченням чисельності державних службовців та припинити дію контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVІD-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 від 02 грудня 2020 року №9" на "у разі закінчення строку, на який укладено цей контракт".

Стаття 235 КЗпП України визначає, що працівнику, звільненому без законної підстави, виплачується середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Обчислення середньої заробітної плати працівника за час вимушеного прогулу здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року №100.

Відповідно до пункту 2 цього Порядку середньомісячна заробітна плата обчислюється, виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, які передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.

У цій справі період вимушеного прогулу (з 24 липня 2021 року по 05 грудня 2021 року) складає 93 робочих дні.

Відповідно до довідки Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №131 від 17.11.2021 середньоденна заробітна плата позивача становить 431,90 грн, середньомісячна 8206,13 грн.

Таким чином, середній заробіток за час вимушеного прогулу, який підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 , складає 40166,70 грн (середньоденний заробіток у розмірі 431,90 грн х 93 робочих дні з 24 липня 2021 року по 05 грудня 2021 року) без урахування податків і зборів.

Наведене узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 11 березня 2020 року по справі №761/4523/16-ц провадження №61-28313св18), які в силу вимог частини п`ятої статті 242 КАС України суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

За положеннями частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною першою статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На думку суду відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, покладений на нього обов`язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, не виконано та не доведено правомірність та законність його дій та рішень.

У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Враховуючи те, що позивач звільнена від сплати судового збору згідно пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Змінити дату звільнення ОСОБА_1 з посади спеціаліста відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області з 24 липня 2021 на 05 грудня 2021 року і формулювання підстави звільнення з "у зв`язку із скороченням чисельності державних службовців та припинити дію контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVІD-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 від 02 грудня 2020 року№9" на "у разі закінчення строку, на який укладено цей контракт".

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 24 липня 2021 року до 05 грудня 2021 року у розмірі 40166 (сорок тисяч сімдесят сто шістдесят шість) гривень сімдесят копійок).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 20 грудня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Лисенка, 20а, м. Тернопіль, 46002, код ЄДРПОУ: 39766192).

Головуючий суддя Мартиць О.І.