
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
17 грудня 2021 року м. Рівне №460/14765/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д.Є. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, - В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся із позовом до Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій.
Ухвалою суду від 03.11.21 відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України, відкрите провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
СУТЬ СПОРУ
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі по тексту – ГУ ПФУ в Рівненській області, пенсійний орган, Відповідач) перерахувало пенсію ОСОБА_2 (далі по тексту – Позивач) на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області від 20.03.2018 року, відповідно до постанови КМУ №103 та №988.
В подальшому, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та нечинним пункт 3 постанови КМУ №103 (на підставі якого і була видана довідка, а в подальшому перерахована пенсія) (рішення від 14 травня 2019 року, справа №826/12704/18).
Державна установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Рівненській області» видала для Позивача нову довідку про розмір грошового забезпечення
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про перерахунок його пенсії на підставі нової довідки.
Відповідач відмовив в перерахунку у зв`язку з тим, що КМУ не прийняв нової постанови, яка врегульовувала чи змінювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала нові розміри, порядок проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсії, як це було визначено Постановою КМУ №103.
Позиція Позивача.
Відмову пенсійного органу Позивач вважає протиправною та такою, що порушує його беззаперечне право на перерахунок пенсії. В обґрунтування позову вказав, що відповідно до положень статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підставою перерахунку пенсії може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ. Позивач вважає, що з моменту отримання від нього, як особи-пенсіонера, довідки про розмір грошового забезпечення, у Відповідача виникає обов`язок здійснення перерахунку пенсії на підставі такої довідки.
Позиція Відповідача.
ГУ ПФУ в Рівненській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому вказало, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі. З посиланням на частину 4 статті 63 Закону, пенсійний орган вказав, що законодавцем визначено правові підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям та віднесено до повноважень КМУ визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат. Оскільки КМУ після визнання протиправними та нечинними п.1, 2 та 3 Постанови №103 не прийнято нової постанови, яка б регулювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала розміри, порядок проведення виплат, як це було визначено постановою КМУ №103, то у ГУ ПФУ в Рівненській області відсутні підстави для перерахунку пенсії Позивача по новій довідці.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та з 20 липня 2011 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області.
Позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі за текстом – Закон).
13 квітня 2018 року пенсійний орган провів перерахунок пенсії Позивача з 01 січня 2016 року на підставі довідки №5/456 про зміну грошового забезпечення, відповідно до постанови №103 та Постанови №988.
14 травня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв часткове рішення в справі №826/12704/18, яким визнав протиправним та нечинним пункт 3 Постанови КМУ №103. Суд апеляційної інстанції залишив вказане рішення без змін.
27 липня 2021 року Державна установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Рівненській області» видала Позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою КМУ №988 за прирівняною посадою поліцейського.
15 вересня 2021 року Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років із врахуванням нової довідки для перерахунку пенсії.
Листом від 06 жовтня 2021 року пенсійний орган відмовив Позивачу в перерахунку у зв`язку з тим, що КМУ не прийняв нової постанови, яка б врегульовувала чи змінювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала нові розміри, порядок проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсій, як це було визначено Постановою КМУ №103.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Рівненській області» про розмір грошового забезпечення від 27 липня 2021 року № 1316.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988, на підставі довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Рівненській області» про розмір грошового забезпечення від 27 липня 2021 року № 1316, із врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 грудня 2019 року.
ОЦІНКА СУДУ.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України затверджено Порядок № 45, згідно із пунктами 1, 2 та 3 якого передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». В пункті 1 цієї постанови вказано, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення».
21 лютого 2018 року КМУ прийняв Постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Пунктом 3 цієї постанови було передбачено:
«Перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2915 р., №96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року».
14 травня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв часткове рішення, яким визнав протиправним та нечинним пункт 3 постанови №103 (номер справи: 826/12704/18). За результатами апеляційного перегляду цього рішення, Шостий апеляційний адміністративний суд в свої постанові від 19 листопада 2019 року вказав, що оскаржуваний пункт 3 постанови №103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсій вказаним особам, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб. Апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції про те, що пункт 3 постанови №103 є протиправним та таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.
Отже, визнання постанови Кабінету Міністрів України нечинною означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.
Таким чином, з 19 листопада 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Відтак, саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 цього Закону.
Щодо посилання ГУ ПФУ в Рівненській області на те, що після визнання протиправними та нечинними п.1, 2 та 3 Постанови №103 не прийнято нової постанови, яка б регулювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала розміри, порядок проведення виплат, а тому у Відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії, суд відхиляє з наступних мотивів.
Частиною 1 статті 63 Закону передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частина 2 статті 63 Закону).
Відповідно до пункту 23 Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за N 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
З отриманням від особи-пенсіонера довідки про розмір грошового забезпечення, у органу Пенсійного фонду виникає обов`язок здійснення перерахунку пенсії на підставі такої довідки.
Факт визнання нечинним пункту 3 Порядку №103 та неприйняття КМУ нової постанови, яка б регулювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала розміри, порядок проведення виплат, не позбавляє права Позивача на перерахунок його пенсії у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Рівненській області» Міністерства внутрішніх справ України від 27 липня 2021 року № 1316, є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відмова відповідача пенсійного органу в проведенні позивачу перерахунку пенсії порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Також органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення ЄСПЛ у справі Кечко проти України від 08.11.2005).
Що ж до зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, то суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття ефективний засіб передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
В даному ж випадку відповідачем протиправно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, а тому для відновлення порушених прав та інтересів позивача належним способом захисту буде зобов`язання провести перерахунок та виплату його пенсії, починаючи з 01 грудня 2019 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії - в даному випадку, набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18), на підставі довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Рівненській області» Міністерства внутрішніх справ України, про розмір грошового забезпечення від 27 липня 2021 року № 1316.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Короленка, 7, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Рівненській області» про розмір грошового забезпечення від 27 липня 2021 року № 1316.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988, на підставі довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Рівненській області» про розмір грошового забезпечення від 27 липня 2021 року № 1316, із врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 грудня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м.Рівне,33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Д.Є. Махаринець