
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
17 грудня 2021 року м. Рівне №460/4122/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просить суд визнати протиправними дії щодо нездійснення перерахунку пенсії та зобов`язати провести перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.10.2020 №17/253, виданої Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області, виходячи з основного розміру пенсії 77 %, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідачем безпідставно проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням 70% грошового забезпечення, незважаючи на те, що рішення суду встановлено право позивача на 77% відповідних сум. Позивач вважає бездіяльність відповідача незаконною, такою, що порушує його право на отримання пенсії у розмірі, передбаченому Законом. З підстав наведених у позові, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 05.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
02.06.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень зазначено, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення відповідних категорій військовослужбовців визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Повідомлено, що на момент проведення перерахунку законодавцем визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. За таких обставин, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то у відповідності до вимог ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області. З 16.07.1993 позивачу призначено пенсію за вислугу 29 років у розмірі 77% грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується копією протоколу по пенсійній справі позивача (а.с.26).
06.10.2020 Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області виготовлено та направлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку за № 17/253 про розмір грошового забезпечення позивача (а.с.5).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 у справі №460/7434/20 позов ОСОБА_1 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Рівненській області щодо зменшення ОСОБА_1 у відсоткового значення розміру пенсії з 77 % до 70 % сум грошового забезпечення. Зобов`язано ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум (а.с.9-12).
Цього ж дня іншим рішенням Рівненського окружного адміністративного від 13.01.2021 у справі 460/7855/20 за позовом ОСОБА_1 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Рівненській області щодо нездійснення перерахунку та виплати з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 06.10.2020 №17/253, виданої Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області. Зобов`язано ГУ ПФУ в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.10.2020 №17/253, виданої Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області, з урахуванням раніше виплачених сум. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 по 31.12.201 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Зобов`язано ГУ ПФУ в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 , з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 (а.с.13-15).
30.03.2021 на підставі вказаних рішень ГУ ПФУ в Рівненській області перераховано пенсію позивач. Поряд з цим, як свідчать матеріали пенсійної справи позивача розмір його пенсії обраховано, виходячи з 70% грошового забезпечення (а.с.24).
Листом від 05.04.2021 №2128-2414/А-03/8-1700/21 у відповідь на звернення позивача ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило, що з 01.05.2014 максимальний розмір пенсії за вислугу не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а відтак підстав для перерахунку пенсії позивача, виходячи з розрахунку 77% сум грошового забезпечення, немає.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії за оновленою довідкою з розрахунку 77% сум грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до преамбули вказаного Закону держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (п.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).
з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.43, ст.63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.
При цьому, обов`язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.
Таким чином, у зв`язку з отриманням від позивача заяви про перерахунок пенсії разом з довідкою від 22.07.2020 №17/4 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою станом на 05.03.2019, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення у відповідача виник обов`язок проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019.
Копією протоколу за пенсійною справою підтверджено, що позивачу призначено пенсію за вислугу 29 років у розмірі 77% грошового забезпечення, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до ч.2 ст.13 указаного Закону загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що позивач має право на перерахунок та виплату з 01.04.2019 пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення.
В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами. Натомість, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю.
Правові підстави для застосування положень ст.139 КАС України відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст.5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з розрахунку 77% сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.10.2020 №17/253, виданої Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області, виходячи з розрахунку 77% відповідних сум грошового забезпечення, з врахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Повний текст рішення складений 17 грудня 2021 року
Суддя Д.П. Зозуля