
264/6237/21
2/264/1505/2021
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" грудня 2021 р. Іллічівський районний суд м.Маріуполя Донецької області під головуванням судді Пустовойт Т.В., за участю секретаря судового засідання Родіної Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради про визнання права на приватизацію житлового приміщення,-
У С Т А Н О В И В:
У вересні 2021 року ОСОБА_1 , через свого представника ОСОБА_2 , звернувся до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що він з 15 липня 2012 року по теперішній час зареєстрований та проживає у кімнаті АДРЕСА_1 . З моменту реєстрації місця проживання та по теперішній час позивач фактично проживає у зазначеному жилому приміщенні постійно та це є його єдиним житлом. Реалізуючи своє право на приватизацію житла, ОСОБА_1 подав до Центру надання адміністративних послуг пакет документів з питання оформлення свідоцтва про право власності на зазначену кімнату. Однак, листом Управління міського майна Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради від 13.08.2021 року, позивачу відмовлено у передачі у власність вищевказаного жилого приміщення, оскільки не надано документ, що підтверджує невикористання житлових чеків за період з 01.01.1993 року по 03.03.2009 року. В позовній заяві ОСОБА_1 наголошує на тому, що за довідками виконавчого комітету Воскресенської сільської ради Пологівського району Запорізької області підтверджується факт невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду за періоди з 12.12.1993 року по 20.03.1993 року та з 23.09.1994 року по 10.02.2009 року. Однак відповідач безпідставно не взяв до уваги зазначені довідки та неправомірно відмовив позивачу у приватизації вищезазначеного житлового приміщення. На підставі викладеного просив визнати за ним право на приватизацію кімнати АДРЕСА_2 за відсутності довідок за період з 01.01.1993 року по 03.03.2009 року, які підтверджують невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду та зобов`язати відповідача повторно розглянути його заяву та провести приватизацію кімнати.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 , який діє на підставі договору про надання професійної правничої допомоги від 02.09.2021 року та ордеру серії АН №1042688 від 02.09.2021 року, до судового засідання не з`явились, надали заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Представник відповідача Федотов І.М. , який діє на підставі довіреності від 26.07.2021 року, до судового засідання не з`явився, своєчасно подав відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги можуть бути задоволені, якщо під час розгляду справи позивачем будуть документально підтверджені факти та надані судом докази обставини, які викладені в позовній заяві. Просив розгляд справи провести без представника відповідача, рішення прийняти на підставі наявних доказів.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Встановлено, що згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи №18-13.01-0062 від 14.01.2021 року, виданої Управлінням з оформлення паспортних документів та реєстрації місця проживання Департаменту адміністративних послуг Маріупольської міської ради, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 15.06.2012 року по теперішній час, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Згідно довідки виконкому Воскресенської сільської ради Пологівського району Запорізької області №1268 від 16.06.2021 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 12.12.1975 року по 20.03.1993 року був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , та 20.03.1993 року виписався з будинку.
За довідкою виконкому Воскресенської сільської ради Пологівського району Запорізької області №1267 від 16.06.2021 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 23.09.1994 року по 15.05.1996 року був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , а з 15.05.1996 року по 10.02.2009 року був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 . Приватизованого житла на території Воскресенської сільської ради не має.
Відповідно до змісту листа Управління міського майна Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради від 13.08.2021 року, ОСОБА_1 відмовлено у передачі у власність кімнати АДРЕСА_2 , оскільки не надано документ, що підтверджує невикористання житлових чеків за період з 01.01.1993 року по 03.03.2009 року, а також інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність у власності житла, форми первинної облікової документації №028/о «Консультаційний висновок спеціаліста» з відміткою про відсутність захворювання на туберкульоз та копії довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина.
Листом виконавчого комітету Воскресенської сільської ради Пологівського району Запорізької області №1881/04-07 від 14.12.2021 року, на запит суду повідомлено, що даних щодо використання (невикористання) приватизаційних чеків за період з 01.01.1993 року по 03.03.2009 року громадянином ОСОБА_1 по Воскресенській сільській раді немає по причині відсутності житла та не проведення приватизації житлового фонду на території Воскресенської сільської ради (в тому числі колишнього Кінсько-Роздорівської сільської ради).
Згідно ст.ст.30, 41 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право приватної власності є непорушним.
Відповідно до вимог ст.345 ЦK України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому Законом.
Правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, визначені у Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Як встановлено ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов`язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.
Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).
Згідно з ч.10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
У п.3.3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №15-рп/2010 від 10.06.2010 року (справа про безоплатну приватизацію житла) зазначено, що «приватизація державного житлового фонду згідно з Законом відбувається шляхом використання всіма громадянами України приватизаційних житлових чеків. Громадянам надано право змінити цільове використання цих чеків, а тому вони можуть бути використані також для приватизації частки майна державних підприємств, земельного фонд Зазначене положення Закону дає підстави для висновку, що приватизація державного житлового фонду не є обов`язком громадян України, а є їх правом, яке повинне реалізовуватися ними на власний розсуд, на умовах, у порядку та спосіб, встановлених законом. Системний аналіз положень Закону та ЖК України дає підстави для висновку, що право громадянина України на приватизацію державного житлового фонду вважається реалізованим один раз у повному обсязі, якщо він повністю використав житловий чек та у його власність передано загальну площу житла, що не перевищує встановлену санітарну норму і відповідно, номінальну вартість житлового чека, незалежно від того, відповідає ця площа одній квартирі (будинку) чи кільком. Таким чином тільки повне використання житлових чеків є фактом реалізації один раз права на безоплатну приватизацію житла, передбаченого п.5 ст.5 Закону».
При зверненні позивача із заявою про приватизацію житлового приміщення у будинку, відповідач зазначив недоліком, у тому числі, відсутність інформації про невикористання свого права на приватизацію державного житлового фонду за період з 01.01.1993 року по 03.03.2009 року.
Разом з цим, суд вважає таку вимогу органу приватизації про надання позивачем відомостей про те, що раніше він не використав своє право на приватизацію, безпідставною, оскільки встановлення цієї обставини має відноситись до виключної компетенції держави, яка, виконуючи функції з владного регулювання усіх без винятку суспільних правовідносин, зобов`язана мати власний, самодостатній і незалежний механізм з отримання такої інформації, не покладаючи цей тягар на громадян.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», зміни до якої не вносились з 01.01.1993 року, житлові чеки - це приватизаційні папери, які одержуються всіма громадянами України і використовуються при приватизації державного житлового фонду.
Отже, житлові чеки одержуються виключно громадянами України.
Згідно ст.5 Закону України «Про громадянство України» від 08.10.1991 року, що діяв в спірний період з 01.01.1993 року по 06.04.1999 року, документами, які підтверджують громадянство України, є паспорт громадянина України, для військовослужбовців - військова книжка, а для осіб до 16 років - свідоцтво про народження.
Враховуючи все вищевикладене, викладені в позовній заяві обставини знайшли своє підтвердження в ході дослідження письмових матеріалів справи, у зв`язки з чим позовні вимоги ОСОБА_1 вважаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 5, 13, 76-81, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради про визнання права на приватизацію житлового приміщення - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на приватизацію кімнати АДРЕСА_1 , за відсутності довідок за період з 01.01.1993 року по 03.03.2009 року, які підтверджують невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового Фонду».
Зобов`язати Управління міського майна Департаменту по роботі з активами Маріупольської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та провести приватизацію кімнати АДРЕСА_1 на ім`я ОСОБА_1 , за відсутності довідок за період з 01.01.1993 року по 03.03.2009 року, які підтверджують невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Т.В. Пустовойт