Рішення № 102027583, 20.12.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2021
Номер справи
400/9842/21
Номер документу
102027583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2021 р. Справа № 400/9842/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, про:визнання протиправним та скасування рішення від 10.09.21 р. № 357, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення від 10.09.2021 року № 357 Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII з 08.09.2021 року з урахуванням до загального стажу державної служби періоду роботи в органах місцевого самоврядування;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області врахувати довідку від 06.09.2021 № 2563/09.01-3 та довідку від 06.09.2021 № 2564/09.01-3, виданих Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.

Ухвалою від 23.10.2021 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що стаж державної служби та служби в органах місцевого самоврядування за періоди роботи (служби, навчання) до набрання чинності Законом України № 889 обчислюється відповідно до законодавства, яке діяло до 01.05. 2016 року, а за періоди роботи (служби, навчання) з 01.05.2016 року – статті 46 Закону України № 889 та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229.

На призначення пенсії за Законом України № 889 у порядку, визначеному для осіб, віднесених до категорій посад державних службовців, можуть розраховувати такі категорії осіб, які на день набрання чинності Закону України № 889 мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України № 3723, актами Кабінету Міністрів України.

Відповідач відзив на адміністративний позов не надав.

Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач з 22.06.2015 року отримує пенсію за інвалідністю, призначену на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі та раніше за текстом – Закон України № 1058).

08.09.2021 року позивач звернулась до ГУ ПФУ із заявою про переведення її з пенсії, призначеної відповідно до Закону України № 1058, не пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі та раніше за текстом – Закон України № 889).

До заяви позивачем було додано: довідку Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 06.09.2021 року № 2564/09.01-3 про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідку Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 06.09.2021 року № 2563/09.01-3 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад в органах місцевого самоврядування, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби; копію трудової книжки.

Рішенням від 10.09.2021 року № 357 ГУ ПФУ відмовило позивачу у переведенні на пенсію відповідно до Закону України № 889 у зв`язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Так, ГУ ПФУ не зараховано до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 року по 08.08.2016 року.

Тому, відповідно до рішення, стаж позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, за період з 01.03.1993 року по 04.07.2021 року складає 8 років 4 місяці 4 дні, що не дає їй права на перехід з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до норм Закону України № 889.

Не погоджуючись з рішенням ГУ ПФУ, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

З 01.05.2016 року набув чинності Закон України № 889, підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі – Закон України № 3723), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України № 3723 на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, – у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у державних службовців, які на день набрання чинності Законом України № 889 займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та осіб, які на день набрання чинності Законом України № 889 мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України № 1058.

Абзацом 2 ч. 1 ст. 26 Закону України № 1058 закріплено, що жінки мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 59 років – які народилися з 01.04.1960 року по 30.09.1960 року.

Абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону України № 1058 встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенси за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Тобто, до 01.05.2016 року (дата набрання чинності Законом України № 889) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016 року відповідно до ст. 90 Закону України № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України № 1058.

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України № 3723.

Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України 889 передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, розділом XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889 передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України № 3723, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону України № 3723 передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, можна дійти висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України № 3723 після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону України № 3723 і п. 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01.05.2016 року (дата набрання чинності Законом України № 889) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України № 3723 лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону України № 3723 вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція щодо застосування вищезазначених норм матеріального права висловлена у постановах Верховного Суду від 03.07.2018 року у справі № 569/350/17, від 03.07.2018 року у справі № 586/965/16-а та від 10.07.2018 року у справі № 591/6970/16-а.

У відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Стаж державної служби до набрання чинності Законом України № 889 обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі – Порядок № 283), та додатку до нього (діяли до 01.05. 2016 року).

Пунктом 5 Порядку № 283 встановлено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Згідно з п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба):

- на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не передбачених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889 регламентовано, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Також, до набрання чинності Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-ІІІ (далі – Закон України № 2493) на посадових осіб місцевого самоврядування поширювалась чинність Закону України № 3723.

З набранням чинності Закону України № 2493 керівні працівники і спеціалісти місцевих рад набули статусу посадових осіб органів місцевого самоврядування.

Статтею 2 Закону України № 2493 визначено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і одержує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Відповідно до ст. 22 Закону України № 2493 до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється чинність цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 889 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

За посадовими особами місцевого самоврядування, посади яких на момент набрання чинності цим Законом було віднесено до відповідних категорій та яким присвоєно ранг згідно з пунктом 5 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зберігається така сама категорія та присвоюється такий самий ранг з додержанням вимог цього Закону (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2493).

У відповідності до п. 4 Порядку № 283 документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Як вбачається з матеріалів справи, до стажу державної податкової служби позивача не було враховано періоди 04.07.2001 року по 08.08.2016 року.

Відповідно до даних трудової книжки позивача позивач:

- з 01.03.1993 року по 02.01.2001 року працювала у відділі соціального захисту населення Ленінського району на різних посадах;

- 04.04.1994 року присвоєно 13 ранг державного службовця;

- 24.06.1994 року прийнято присягу державного службовця;

- з 03.01.2001 року по 11.07.2002 року працювала в Управлінні праці та соціального захисту населення Ленінського райвиконкому м. Миколаєва на різних посадах;

- 31.08.2001 року прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування та присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування;

- з 12.07.2002 року по 08.08.2016 року працювала в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Ленінського району, згодом в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Ленінського району департаменту праці та соціального захисту населення, згодом Департаменті праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради на різних посадах.

В сукупності стаж на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, достатній для призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України № 889 та станом на дату звернення із заявою про перехід з пенсії за віком згідно Закону України № 1058 на пенсію за віком згідно Закону України № 889 становив 23 роки 5 місяців 8 днів.

Отже, в даній частині вимоги позивача підлягають задоволенню.

Згідно до ст. 45 Закону України № 1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Дата звернення позивача із заявою про переведення її на пенсію відповідно до Закону України № 889 – 08.09.2021 року.

При цьому вимоги щодо зобов`язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідок від 06.09.2021 року № 2563/09.01-3 та від 06.09.2021 ркоу № 2564/09.01-3, виданих Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними, адже нарахування пенсії ще не здійснено.

Відповідно ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 – 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) – задовольни частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 10.09.2021 року № 357.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 08.09.2021 року пенсію за віком згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII з урахуванням до загального стажу державної служби періоду роботи в органах місцевого самоврядування.

4. В решті позовних вимог – відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 20.12.2021 року.

Суддя О.В. Малих