Рішення № 102022267, 10.12.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2021
Номер справи
340/1098/21
Номер документу
102022267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1098/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку загального позовного провадження (письмового) справу за позовною заявою Кропивницької міської ради до Кропивницької районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Великосеверинівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Кропивницької районної ради від 19.06.2020 року №597 “Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області”.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 березня 2021 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження на 22.04.2021 призначено підготовче засідання (а.с.39-40). Крім того, даною ухвалою суду залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Великосеверинівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області, та витребувано докази.

Ухвалою суду від 22.04.2021 підготовче засідання відкладено до 20 травня 2021 року, зобов`язано третю особу - Великосеверинівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області подати до суду належним чином звірену копію проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області та запропоновано третій особі подати до суду пояснення щодо позову (а.с.59-60).

У підготовче засідання 20.05.2021 учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, неявку позивача визнано без поважних причин, розгляд справи відкладено на 14.06.2021 (а.с.108).

У підготовчому засіданні 14.06.2021 оголошено перерву до 20.07.2021 за клопотанням представника третьої особи для надання додаткових доказів (а.с.167).

Ухвалою суду від 20.07.2021 закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду по суті на 08 вересня 2021 року (а.с.176).

У судове засідання 08.09.2021 учасники справи не з`явилися, від сторін надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.47, 183). Третя особа, в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином (а.с.180), причини неявки суду не повідомила.

Враховуючи викладене, а також з урахуванням приписів ст.205 КАС України, суд визнав за можливе продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що при зміні меж села Підгайці Великосеверинівської сільської ради, згідно оскарженого рішення 19.06.2020 року № 597, одночасно змінені межі міста Кропивницького. Однак, відповідно до положень ч.1 ст.174 ЗК України межі міста (в даному випадку м. Кропивницький) можуть змінюватись рішенням Верховної Ради України за поданням Кабінету Міністрів України. Також, посилався на те, що 11.06.2019 року Міська рада міста Кропивницького, розглянувши звернення Великосеверинівської сільської ради та наданий на погодження проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, прийняла рішення № 2705 "Про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці" яким було відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці загальною площею 481,5280 га. Зазначав, що рішення мотивоване тим, що відповідно до Генерального плану міста Кіровограда, затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 12.09.2000 року № 627, земельні ділянки (кадастрові номери: 3510100000:04:005:0072, 3510100000:04:005:0074, 3510100000:04:005:0071, 3510100000:04:005:0073, 3510100000:04:005:0075, 3510100000:04:005:0026, 3510100000:04:005:0007) відносяться до міста, тобто території які за попередніми рішеннями міської ради були передані у власність чи користування третім особам та були закріплені за містом Кропивницький.

Представник відповідача правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Дослідивши докази і письмові пояснення позивача, викладені у позовній заяві, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що на підставі рішення Великосеверинівської сільської ради від 18.07.2018 року №504 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (а.с.30) ПП "І-Експерт-Сервіс" було виготовлено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці Великосеверинівської сільської ради (а.с.74-100, 101-107).

Відповідно до даного проекту землеустрою передбачено встановити межі села Підгайці загальною площею 481,5280 га Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області.

11.06.2019 року Міська рада міста Кропивницького, розглянувши звернення Великосеверинівської сільської ради та наданий на погодження проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, прийняла рішення № 2705 "Про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці" яким було відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці загальною площею 481,5280 га. (а.с.32).

При цьому, розпорядженням від 30.07.2019 року № 159-р зазначений проект землеустрою був погоджений головою Кіровоградської районної державної адміністрації (а.с.89).

Рішенням від 01.10.2019 року №537 зазначений проект землеустрою був погоджений Кропивницькою районною радою (а.с.27, 91).

Рішенням від 21.11.2019 року № 1132 даний проект землеустрою був погоджений Великосеверинівською сільською радою (а.с.28, 90)

Також, проект землеустрою пройшов державну експертизу землевпорядної документації та був погоджений, про що свідчить висновок від 18.12.2019 №1022. (а.с.76)

19.06.2020 року Кропивницькою районною радою було прийнято рішення №597 "Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (а.с.50). Вказаним рішенням Кропивницької районної ради від 19.06.2020 року було затверджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області площею 481,5280 га. (а.с.50).

Позивач не погодившись з таким рішенням відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Згідно із статтею 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Земельне законодавство включає Земельний кодекс України (далі - ЗК України в редакції чинній на час прийняття спірного рішення), інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин (частини перша статті 4 ЗК України).

Відповідно до статті 173 ЗК України межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій.

Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць.

Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.

Включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, крім земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті.

Землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади. Рішення про встановлення меж населеного пункту та витяги з Державного земельного кадастру про межу відповідної адміністративно-територіальної одиниці та про відповідні земельні ділянки, право власності на які переходить до територіальної громади, є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Частинами 1, 2 статті 174 ЗК України встановлено, що рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад.

Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які входять до складу відповідного району приймаються районною радою за поданням відповідних сільських, селищних рад.

Нормами ч.3, 13 ст.46 Закону України від 22 травня 2003 року № 858-IV “Про землеустрій” (далі - Закон № 858-IV в редакції чинній на час прийняття спірного рішення) визначено, що проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць включає: а) пояснювальну записку; б) завдання на виконання робіт; в) рішення про розроблення проекту землеустрою щодо встановлення або зміни меж адміністративно-територіальних одиниць; г) посвідчені в установленому порядку копії генерального плану населеного пункту, рішень про його затвердження (у разі зміни меж населеного пункту); ґ) викопіювання із схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці (утворення), а у разі її відсутності - викопіювання із проекту формування територій сільських, селищних рад; д) викопіювання із кадастрових карт (планів) з відображенням існуючих (за їх наявності) та проектних меж адміністративно-територіальної одиниці; е) експлікація земель в існуючих (за їх наявності) та проектних межах адміністративно-територіальної одиниці; є) опис меж адміністративно-територіальних одиниць; ж) матеріали погодження проекту; з) матеріали виносу меж адміністративно-територіальних одиниць в натуру (на місцевість) з каталогом координат їх поворотних точок.

Складовою частиною проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж населеного пункту є перелік земельних ділянок державної власності (із зазначенням їх кадастрових номерів, місцезнаходження, площі та цільового призначення), які переходять у комунальну власність відповідної територіальної громади.

Відповідно до ст.9 Закону України від 17 червня 2004 року № 1808-IV “Про державну експертизу землевпорядної документації” (далі - Закон № 1808-IV чинний на час виникнення спірних правовідносин) проекти щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць підлягають обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації.

Відповідно до пункту 3.4.2 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Держкомзему України від 03 грудня 2004 року № 391, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2004 року за № 1618/10217 (далі - Методика № 391 чинна на час прийняття спірного рішення) при проведенні державної експертизи землевпорядної документації визначаються: відповідність змісту документації вимогам законодавства України, встановленим стандартам, нормам і правилам, рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо раціонального використання і охорони земель, умов і порядку їх забудови, охорони навколишнього природного середовища, санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, збереження культурної спадщини; відповідність змісту документації вимогам завдань на її розроблення та вимогам передпроектної документації; запропоновані землевпорядною документацією рішення щодо рекультивації порушених земель, поліпшення малопродуктивних угідь, оцінки земель тощо; еколого-економічна ефективність передбачених заходів щодо запобігання їх впливу на земельні угіддя за межами ділянки, охорони агроландшафтів; відповідність вимогам законодавства умов щодо зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок у разі проведення вибіркової та добровільної державної експертизи робочих проектів землеустрою, передбачених підпунктом “з” частини другої статті 25 Закону України “Про землеустрій”.

Пунктом 3.5.3. Методики № 391 визначено, що підготовлені висновки державної експертизи повинні зводитись до трьох можливих варіантів: землевпорядна документація в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується (у разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок); землевпорядна документація не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, повертається на доопрацювання; землевпорядна документація, яка не відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється негативно і не погоджується.

Згідно з пунктом 3.5.7 Методики №391 висновки державної експертизи землевпорядної документації після їх підпису експертами, керівником експертного підрозділу та затвердження керівництвом Держкомзему, Рескомзему АР Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських головних управлінь Держкомзему, скріплені гербовою печаткою, є обов`язковими для прийняття до розгляду замовником.

Відповідно до ст.35 Закону № 1808-IV результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи. Висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об`єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки.

Якщо об`єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується.

Згідно ч.6 ст.46 Закону № 858-IV проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж сіл, селищ, міст розробляються за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.

При цьому, за правилами частин сьомої та восьмої статті 46 Закону № 858-IV проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж району розробляється за рішенням відповідної районної ради, а у разі якщо районна рада не утворена - обласної ради.

Проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці підлягає погодженню сільськими, селищними, міськими, районними радами, районними державними адміністраціями, за рахунок території яких планується здійснити розширення її меж. У разі розширення меж населеного пункту за рахунок території, яка не входить до складу відповідного району, або якщо районна рада не утворена, проект погоджується з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.

Згідно з п. 21 ч. 1 ст. 43 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” (далі - Закон № 280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються, зокрема, питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст.10 ЗК України до повноважень районних рад у галузі земельних відносин на території району належить встановлення та зміна меж сіл, селищ, які входять до складу відповідного району.

З наведеного слідує, що за загальним правилом повноваження відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо ухвалення рішень про встановлення (зміну) меж адміністративно-територіальних розподіляються в залежності від виду адміністративно-територіального утворення.

Виключенням з цього правила є випадок коли відбувається розширення меж населеного пункту за рахунок території, яка не входить до складу відповідного району. В цьому випадку проект погоджується з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.

При цьому, законодавством встановлено обов`язок погоджувати проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці з сільськими, селищними, міськими, районними радами, районними державними адміністраціями, за рахунок території яких планується здійснити розширення її меж. У разі розширення меж населеного пункту за рахунок території, яка не входить до складу відповідного району, або якщо районна рада не утворена, проект погоджується з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.

Згідно оскаржуваного рішення Кропивницької районної ради від 19.06.2020 року №597 районна рада вирішила затвердити проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, площею 481,8580 га. (а.с.50).

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць №НВ-3511590982020 від 11.08.2020 площа земель в межах території адміністративно-територіальної одиниці села Підгайці Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, становить 481,8580 га. (а.с.71-72).

Доказів, які б свідчили про розширення села Підгайці Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області за рахунок території, яка не входить до складу району, матеріали справи не містять.

Позивач в позовній заяві, в обґрунтування протиправності оскаржуваного рішення посилався на те, що при зміні меж села Підгайці Великосеверинівської сільської ради, одночасно змінено межі міста Кропивницького. При цьому, позивач в позовній заяві зазначає про прийняття 11.06.2019 року Міською радою міста Кропивницького, рішення № 2705, яким було відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці, загальною площею 481,5280 га. Зазначав, що рішення мотивоване тим, що відповідно до Генерального плану міста Кіровограда, затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 12.09.2000 року № 627, земельні ділянки (кадастрові номери: 3510100000:04:005:0072, 3510100000:04:005:0074, 3510100000:04:005:0071, 3510100000:04:005:0073, 3510100000:04:005:0075, 3510100000:04:005:0026, 3510100000:04:005:0007) відносяться до міста, тобто території які за попередніми рішеннями міської ради були передані у власність чи користування третім особам та були закріплені за містом Кропивницький.

Так, суд зауважує, що у рішенні Міської ради міста Кропивницького від 11.06.2019 року, №2705 "Про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Підгайці" зазначено, що земельні ділянки (кадастрові номери: 3510100000:04:005:0072, 3510100000:04:005:0074, 3510100000:04:005:0071, 3510100000:04:005:0073, 3510100000:04:005:0075, 3510100000:04:005:0026, 3510100000:04:005:0007) пропонується віднести до меж міста (а.с.32-33).

Отже, належних та допустимих доказів віднесення зазначених земельних ділянок до меж міста Кропивницького, станом на час виникнення спірних правовідносин, позивачем суду не надано.

Крім того, суд звертає увагу на те, що 11.06.2019 року Міською радою міста Кропивницького прийнято рішення №2673 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького" (а.с.29).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у ході розгляду справи судом встановлено прийняття відповідачем оскаржуваного рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, порушень прав позивача не допущено.

Надавши оцінку фактичним обставинам справи, враховуючи те, що судом встановлено відсутність порушення відповідачем вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, під час прийняття оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання даного рішення протиправним та його скасування, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Зважаючи на вимоги ст.139 КАС України, а також з урахуванням ухвалення рішення в інтересах відповідача, підстави для стягнення судових витрат на користь позивача відсутні.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295-297 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовної заяви Кропивницької міської ради (25006, Кіровоградська область, м.Кропивницький, вул.Велика Перспективна, 41, РНОКПП 26241020) до Кропивницької районної ради (25014, Кіровоградська область, м.Кропивницький, вул.Дарвіна, 25, РНОКПП 24715502), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Великосеверинівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області (Кіровоградська область, Кропивницький район, с.Велика Северинка, вул.Миру, 1, ЄДРПОУ 04365164) про визнання протиправним та скасування рішення – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина