
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2021 року справа №320/6003/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Коздровської К.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Білоцерківтепломережа» до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про визнання протиправною та скасування постанови,
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство Білоцерківської міської ради «Білоцерківтепломережа» (далі - позивач, КП БМР «Білоцерківтепломережа») з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (далі - відповідач, ГУ Держпродспоживслужби в Київській області), в якому позивач просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 22.06.2020 №25 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 15.09.2020. Витребувано докази у справі.
15.09.2020 на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про продовження строку для подання заперечення на відзив на позовну заяву.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 підготовче судове засідання відкладено на 01.10.2020 у зв`язку із клопотанням представника позивача щодо продовження йому строку для подання відповіді на відзив на позовну заяву.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі на 30 календарних днів. Відкладено підготовче засідання на 03.11.2020.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 задоволено заяву КП БМР «Білоцерківтепломережа» про забезпечення адміністративного позову. Зупинено стягнення у виконавчому провадженні №63109162 Білоцерківського міського відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за виконавчим документом - постановою ГУ Держпродспоживслужби в Київській області від 22.06.2020 №25 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» з КП БМР «Білоцерківтепломережа» на суму 54925,00 грн. до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті на 26.11.2020.
26.11.2020 судове засідання знято з розгляду у зв`язку з неявкою сторін в справі. Наступне судове засідання призначене на 10.12.2020.
10.12.2020 судове засідання знято з розгляду у зв`язку з неявкою сторін в справі. Наступне судове засідання призначене на 14.01.2021.
На обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на протиправність висновків відповідача про порушення позивачем вимог законодавства про захист прав споживачів, зокрема статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Позивач пояснив, що згідно з частиною третьою вказаної норми у разі виходу з ладу вузла обліку він підлягає заміні на справний та прийняттю на абонентський облік протягом п`яти робочих днів з дня виявлення факту виходу з ладу. Тобто, заміна приладу обліку у визначений термін здійснюється лише у зв`язку з його поломкою. Водночас прилад обліку теплової енергії в житловому будинку №13 по вул. Пролетарська в м. Біла Церква не виходив з ладу, його було вкрадено.
Більш того, позивач наголошує, що за фактом крадіжки тривало слідство, а тому підприємство не мало змогу та доступу замінити прилад обліку теплової енергії та прийняти його на абонентський облік.
За таких обставин, позивач вважає, що твердження відповідача про порушення підприємством п`ятиденного строку для заміни приладу обліку теплової енергії та його прийняття на абонентський облік, визначене відповідачем в акті перевірки, відсутнє.
Позивач також вказує, що зазначене порушення не може слугувати підставою для накладення фінансових санкцій, передбачених статтею 14 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», оскільки згідно з Перехідних положень цього Закону вказана стаття набуває чинності з 01.08.2020. Отже, фінансова санкція може бути застосована за порушення, що виникли лише після 01.08.2020. В той час, коли зазначене порушення, на думку позивача, мало місце у жовтні-грудні 2019 року, а перевірка відбулася 06.06.2020.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав. Зазначив, що позивачем порушено строки заміни та прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік. Так, 24.04.2019 при черговому технічному обслуговуванні будинкових тепло лічильників, у підвальному приміщенні будинку №13 по вул. Пролетарська в м. Біла Церква слюсарями КП БМР «ЖЕК-6» разом із представниками позивача, на балансі якого перебував лічильник, встановлено відсутність складової частини вузла обліку тепла - обчислювача. Тобто, цього ж дня було встановлено, що лічильник вийшов із ладу. Однак лише 02.01.2020 було проведено огляд/монтаж, опломбовано та прийнято в експлуатацію вузол обліку теплової енергії, а саме встановлено обчислювач МВТ-2М (заводський номер 166547) з обмінного фонду підприємства.
Відповідач звернув увагу, що бездіяльність позивача призвела до того, що орган місцевого самоврядування не встановив розмір внесків для мешканців будинку за заміну вузла комерційного обліку, який має розраховуватися саме останнім відповідно до абзацу 8 частини першої статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
У відповіді на відзив на позовну заяву позивач, зокрема наголосив на те, що розмір внесків підприємством для окремих житлових будинків було розроблено та подано до органу місцевого самоврядування, але станом на сьогодні таке рішення органом місцевого самоврядування не прийнято. Відповідно, коштів на заміну даного приладу обліку у підприємства не було.
Присутній у судовому засіданні 14.01.2021 та 16.02.2021 представник позивача підтримав позов в повному обсязі та просив суд його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні 16.02.2021 заперечував проти задоволення позовних вимог, просив відмовити у задоволенні позову.
Згідно з приписами частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи клопотання сторін, а також те, що матеріали справи у достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а також відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, після заслуховування позицій сторін та дослідження матеріалів справи протокольною ухвалою суду від 16.02.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в :
Комунальне підприємство Білоцерківської міської ради «Білоцерківтепломережа» зареєстровано як юридична особа 10.04.1996, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 13531200000000050 (ідентифікаційний код 04654336, місцезнаходження: 09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Мережна, буд. 3), що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.12.2019 (а.с.72-73).
Як вбачається з матеріалів справи, 01.10.2016 прилади обліку теплової енергії, в тому числі теплообчислювач Аква МВТ-2М нк, заводський №15-022567, були встановлені, прийняті в експлуатацію та взяті на абонентський облік КП БМР «Білоцерківтепломережа» в житловому будинку №13 по вул. Пролетарська в м. Біла Церква (ІІ-ввід), що підтверджується актом про прийняття комерційного вузла обліку теплової енергії в постійну експлуатацію (а.с.147).
Згідно з службової записки від 24.04.2019 при черговому технічному обслуговуванні будинкових теплолічильників слюсарями КП БМР «ЖЕК-6» було виявлено злом замку на вхідні двері до приміщення теплового вузла житлового будинку по вул. Пролетарська, 13 (ІІ-ввід). Представники КП БМР «ЖЕК-6» сповістили обслуговуючу організацію - КП БМР «Білоцерківтепломережа» та при спільному обстежені встановили відсутність (крадіжку) складової частини вузла обліку тепла - обчислювача (а.с.58).
Відповідно до акту обстеження вузла обліку тепла та ГВП від 25.04.2019 КП БМР «Білоцерківтепломережа» зафіксувало, що теплолічильник на базі теплообчислювача МВТ-2М нк, заводський №15-022567, перебуває в неробочому стані через відсутність теплообчислювача МВТ-2М нк, заводський №15-022567 з GSM модемом (викрадено) (а.с.57).
За фактом викрадення обчислювача МВТ-2М нк КП БМР «Білоцерківтепломережа» звернулося до Білоцерківського відділу поліції ГУ НП в Київській області.
Згідно з актом прийняття в експлуатацію комерційного вузла обліку теплової енергії від 02.01.2020 обчислювач МВТ-2М, заводський №166547 опломбовано та прийнято в експлуатацію КП БМР «Білоцерківтепломережа» за адресою по вул. Пролетарська, 13 (ІІ-ввід.). Обчислювач МВТ-2М встановлено з обмінного фонду КП БМР «Білоцерківтепломережа» замість викраденого МВТ-2М нк (а.с.146, зворотній бік).
Судом встановлено, що до ГУ Держпродспоживслужби в Київській області надійшло звернення гр. ОСОБА_1 від 07.05.2020, в якому останній скаржився на нарахування позивачем оплати за теплопостачання згідно з установленими нормативами (нормами) споживання з розрахунку за 1 кв. метр опалюваної площі (об`єму) квартири (а.с.106).
За результатами розгляду цього звернення 02.06.2020 посадовими особами відповідача, на підставі наказу ГУ Держпродспоживслужби в Київській області від 01.06.2020 №2966-ОД та направлення (посвідчення) на проведення заходу від 01.06.2020 №2439, проведено позапланову перевірку щодо дотримання КП БМР «Білоцерківтепломережа» вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів.
Перевіркою встановлено, що у 2016 році за адресою: м. Біла Церква, вул. Пролетарська, буд. №13, за кошти міського бюджету було встановлено три вузли обліку тепла. 24.04.2019 при черговому технічному обслуговуванні будинкових теплолічильників слюсарями КП БМР «ЖЕК-6» було виявлено зламані замки на вхідні двері до приміщення теплового вузла житлового будинку АДРЕСА_1 . Представниками КП БМР «ЖЕК-6» було сповіщено обслуговуючу організацію - підприємство, та при спільному обстеженні було встановлено відсутність складової частини вузла обліку теплообчислювача. Вузол обліку тепла обліковувався на балансі підприємства. Підприємством надано акт прийняття в експлуатацію комерційного вузла обліку теплової енергії, в якому зазначено, що 02.01.2020 встановлено обчислювач МВТ-2М, заводський номер № НОМЕР_1 , з обмінного фонду КП БМР «Білоцерківтепломережа» замість викраденого.
За результатами перевірки складено акт від 02.06.2020 №10-05.3/000087, відповідно до якого встановлено порушення позивачем вимог законодавства, а саме статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (а.с.15-40).
15.06.2020 позивачем надіслані заперечення на акт перевірки (зареєстровані відповідачем 11.06.2020 за вх. №727), згідно з яких останній стверджував, що при здійсненні господарської діяльності не було допущено порушень прав споживачів (а.с.41-43).
22.06.2020 відповідачем винесено постанову №25 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», відповідно до якої на позивача за порушення строків прийняття на абонентський облік або повірки вузлів комерційного обліку теплової енергії, гарячої та питної води накладено штраф у розмірі 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 54925,00 грн. (а.с.54).
Вважаючи, що постанова від 22.06.2020 №25 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» є протиправною, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) регулюються нормами Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Частиною першою статті 6 Закону №877-V передбачено, що підставами для здійснення позапланових заходів є, серед іншого, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг визначені Законом України від 22.06.2017 №2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі - Закон №2119-VIII; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 1 Закону №2119-VIII вузол комерційного обліку - вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під`їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.
Частинами четвертою та п`ятою статті 3 Закону №2119-VIII встановлено, що вузли комерційного обліку належать на праві власності власнику (є спільною сумісною власністю співвласників) будівлі. Вузли комерційного обліку приймаються виконавцем відповідної комунальної послуги та оператором зовнішніх інженерних мереж на абонентський облік протягом 14 календарних днів з дня встановлення або дня отримання виконавцем та оператором звернення власника (співвласників).
Відповідальність за збереження і цілісність вузлів комерційного обліку покладається на власника (співвласників) будівлі (її частини), в якій вони встановлені, або за договором на визначену власником (співвласниками) іншу особу.
Згідно з частиною першою статті 6 Закону №2119-VIII обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Оператори зовнішніх інженерних мереж зобов`язані формувати і підтримувати в наявності обмінний фонд вузлів комерційного обліку.
Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати виконавцю комунальної послуги внесків на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку.
У разі якщо виконавець комунальної послуги не є оператором відповідних зовнішніх інженерних мереж, він зобов`язаний перераховувати сплачені споживачами та власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання, внески на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку оператору зовнішніх інженерних мереж відповідно до договору.
Розмір внесків за заміну вузлів комерційного обліку визначається окремо для кожної будівлі. Сплата внесків розстрочується на п`ять років або на інший строк за згодою сторін.
Розмір внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку визначається окремо для кожної будівлі із розрахунку на один рік, для складової витрат на повірку ділиться на строк міжповірочного інтервалу.
Для будівель, де налічуються два та більше споживачів, внески за заміну та обслуговування вузлів комерційного обліку розподіляються за методикою визначення розміру внесків та їх розподілу між споживачами, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Загальний обсяг коштів за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку розраховується операторами зовнішніх інженерних мереж. Розміри внесків для споживачів комунальних послуг та власників (співвласників) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання, встановлюються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад для споживачів комунальних послуг відповідної територіальної громади.
Оператор зовнішніх інженерних мереж спрямовує отримані кошти за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку на окремий рахунок та використовує виключно на ці цілі.
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону №2119-VIII забороняється демонтаж вузла обліку, в тому числі комерційного, для обслуговування без його заміни на вузол обліку, укомплектований засобами вимірювальної техніки такого самого або вищого класу точності, крім випадків, коли такий демонтаж здійснюється у зв`язку з відмовою споживача в установленому законом порядку від надання відповідної комунальної послуги або проведення повірки (ремонту).
У разі виходу з ладу вузла обліку він підлягає заміні на справний та прийняттю на абонентський облік протягом п`яти робочих днів з дня виявлення факту виходу з ладу.
Частиною четвертою статті 6 Закону №2119-VIII встановлено, що оператор зовнішніх інженерних мереж, виконавець комунальної послуги, інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, зобов`язані приймати вузли обліку, встановлені відповідно до вимог цього Закону, на абонентський облік протягом 14 календарних днів, про що складається відповідний акт.
Прийняття приладу обліку на абонентський облік здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Стаття 14 Закону №2119-VIII встановлює фінансові санкції, що застосовуються за порушення законодавства у сфері комерційного та розподільного обліку комунальних послуг.
Зокрема за порушення законодавства у сфері забезпечення оснащення будівель вузлами обліку теплової енергії, гарячої чи питної води, а також періодичної повірки вузлів комерційного обліку на суб`єктів господарювання - операторів зовнішніх інженерних мереж накладається штраф у таких розмірах:
1 відсоток суми платежів, нарахованих за останній місяць, в якому надавалася відповідна комунальна послуга споживачам, будівлі яких не обладнано вузлами обліку, - у разі порушення строків встановлення або заміни вузлів комерційного обліку теплової енергії, гарячої чи питної води (пункт 1 частини першої);
25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - у разі порушення строків прийняття на абонентський облік або повірки вузлів комерційного обліку теплової енергії, гарячої чи питної води (пункт 4 частини першої).
Разом з тим, у пункті 1 розділу IV Прикінцеві та перехідні положення Закону №2119-VIII зазначено, що Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пункту 1 частини першої статті 14, який набирає чинності з 1 серпня 2020 року.
За частиною першою статті 16 Закону №2119-VIII підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері комерційного обліку комунальних послуг є акт перевірки та інші матеріали, пов`язані з цією перевіркою.
Акти перевірки складаються окремо на кожне виявлене правопорушення.
Відповідно частини четвертої статті 16 Закону №2119-VIII справа про правопорушення розглядається у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання акта перевірки посадовою особою, уповноваженою розглядати справу.
Згідно з частиною п`ятою статті 16 Закону №2119-VIII за результатом розгляду справи про правопорушення виноситься постанова.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку прийняття приладу обліку на абонентський облік, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.10.2018 №270, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.11.2018 за №1304/32756 (далі - Порядок №270) вузол комерційного обліку, встановлений у будівлі, що приєднана до зовнішніх інженерних мереж, приймається на абонентський облік оператором зовнішніх інженерних мереж, а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги,- оператором зовнішніх інженерних мереж та виконавцем відповідної комунальної послуги протягом 14 календарних днів з дня встановлення або дня отримання оператором зовнішніх інженерних мереж або виконавцем відповідної комунальної послуги (у разі якщо виконавець не є оператором зовнішніх інженерних мереж) звернення від власника (співвласників) будівлі.
За змістом пункту 7 розділу ІІ Порядку №270 представник оператора зовнішніх інженерних мереж виконує опломбування вузла комерційного обліку (його засобу вимірювальної техніки, запірної арматури) та складає акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік відповідно до додатка 1 до цього Порядку. Опломбування вузла комерційного обліку (його засобів вимірювальної техніки, запірної арматури) здійснюється пломбами оператора зовнішніх інженерних мереж. Дата опломбування та початкові показання приладів обліку вузла комерційного обліку зазначаються в акті про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік.
Аналіз вище наведених норм дає підстави для висновку, що кваліфікуючою ознакою застосування штрафних санкцій, визначених пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», є порушення оператором зовнішніх інженерних мереж строку встановлення або заміни вузлів комерційного обліку.
Кваліфікуючою ознакою застосування штрафних санкцій, визначених пунктом 4 частини першої статті 14 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», є порушення оператором зовнішніх інженерних мереж строку прийняття вузлів комерційного обліку на абонентський облік або повірки.
При цьому, строк заміни вузла комерційного обліку передбачений у разі виходу такого з ладу та становить п`ять робочих днів. Строк прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік - у разі його встановлення або дня отримання оператором зовнішніх інженерних мереж звернення від власника будівлі та становить 14 календарних днів.
З оскаржуваної постанови про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2020 №25 вбачається, що позивача притягнуто до відповідальності на підставі пункту 4 частини першої цього Закону.
Однак факту, який може бути кваліфікований як це правопорушення - порушення позивачем строку прийняття вузла комерційного обліку перевіркою не встановлено.
За висновками відповідача, відображеними в акті перевірки та у відзиві на позовну заяву, КП БМР «Білоцерківтепломережа» було порушено саме строк заміни теплолічильника (вузла обліку) на справний. Так, 01.10.2016 позивачем було опломбовано та прийнято на абонентський облік встановлений вузол комерційного обліку по вул. Пролетарська, 13. 24.04.2019 було виявлено факт крадіжки по вул. Пролетарська, 13 складової частини вузла обліку тепла - обчислювача МВТ-2М нк, заводський №15-022567, у зв`язку з чим вузол обліку перебував в неробочому стані. 02.01.2020 встановлено обчислювач МВТ-2М, заводський номер №166547, з обмінного фонду КП БМР «Білоцерківтепломережа» замість викраденого МВТ-2М нк.
Суд вказує, що зобов`язання позивача щодо заміни та прийняттю на абонентський облік несправного вузла обліку на справний передбачене диспозицією статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», а саме абзацом 2 частини третьої цієї статті. При цьому, розмір штрафних санкцій за невиконання цього зобов`язання встановлений нормою пункту 1 частини першої статті 14 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», яка набирає чинності лише з 01.08.2020.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено факту здійснення позивачем правопорушення, що передбачало б накладення штрафних санкцій у відповідності до пункту 4 частини першої статті 14 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», а тому постанова ГУ Держпродспоживслужби в Київській області від 22.06.2020 №25 є протиправною і підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог відповідач як суб`єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем було сплачено судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 2102,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 02.07.2020 №1712 (а.с.75) та за подання заяви про забезпечення позову у розмірі 630,61 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 07.10.2020 №2388.
Зважаючи на задоволення позовних вимог та вжиття судом заходів забезпечення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору за подання позову та заяви про забезпечення позову на загальну суму 2732,61 грн. (2102,00 грн. + 630,61 грн.) підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ГУ Держпродспоживслужби в Київській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в :
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 22.06.2020 №25 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
3. Стягнути на користь Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Білоцерківтепломережа» (ідентифікаційний код: 04654336, місцезнаходження: 09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Мережна, буд. 3) судовий збір у розмірі 2732,61 грн. (дві тисячі сімсот тридцять дві грн. 61 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (ідентифікаційний код: 40323081, місцезнаходження: 08133, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Балукова, буд. 22).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 17.12.2021 р.
Суддя Кушнова А.О.