
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" грудня 2021 р. справа № 300/5830/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2021 (за переліком згідно рішення суду від 20.05.2021 у справі №300/1559/21), а також зобов`язання видати оновлену довідку для розрахунку і обчислення пенсії з 01.02.2021 про розмір грошового забезпечення із вірними значеннями посадового окладу, окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 в редакції від 30.08.2017, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі по тексту також - відповідач, обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, уповноважений орган), в якому просить:
- визнати протиправними дії Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у відмові надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - Управління, орган пенсійного забезпечення, пенсійний фонд) "Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії" станом на 01.01.2021 з обов`язковим врахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/1559/21 від 20.05.2021), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час пункту 4 Постанови №704 (редакції від 30.08.2017) для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії з 01.02.2021;
- зобов`язати Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області "Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії" станом на 01.01.2021 з обов`язковим врахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/1559/21 від 20.05.2021), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час пункту 4 Постанови №704 (редакції від 30.08.2017) для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії з 01.02.2021.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, з травня 2000 року призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII). Для обчислення розміру пенсії відповідачем і органом пенсійного забезпечення було взято як основні види (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) так і додаткові види грошового забезпечення і премія.
У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103, постанова Кабінетом Міністрів України №103 від 21.02.2018) та введенням в дію постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", зі змінами (надалі по тексту також - Постанова №704, постанова Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017), пенсію позивачу перераховано з 1 січня 2018 року в розмірах складових грошового забезпечення військовослужбовця, визначених Постановою №704 станом на 01.03.2018, виходячи лише з основних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років. При цьому, виходячи із нової редакції пункту 4 Постанови №704 (введеної в дію Постановою №103) розміри посадових окладів, окладів за військовим званням військовослужбовців визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
До складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у відповідну первинну довідку відповідачем, виготовленої станом на 01.03.2018, не включено додаткові види грошового забезпечення, визначені позивачу при звільненні.
За твердженнями ОСОБА_1 надалі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі за №826/6453/18 визнано протиправними та скасованим пункт 6 Постанови №103, яким, поряд з іншим, внесені зміни до пункту 4 Постанови №704. У зв`язку із цим, на переконання позивача, відновлено чинність попередньої редакції пункту 4 Постанови №704, згідно якої розміри посадових окладів, окладів за військовим званням військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 1 січня календарного року (але не менше 50% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Тому, з 29.01.2020 є чинний пункт 4 Постанови №704 в редакції до внесення змін Постановою №103, відтак мало місце скасування обмеження, яким розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як основа для обчислення посадових окладів, окладів за військовим званням, прив`язувався до календарної дати - 01.01.2018.
Вважає, що з часу введення в дію Постанови №704 змінювалися соціальні виплати та зростали розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб і розмір мінімальної зарплати, який слід було приводити до зростання розміру посадового окладу, окладу за військовим званням і відповідно додаткових видів грошового забезпечення як складових розміру грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсії в цілому. Такі зміни є обставинами, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії військовослужбовців, передбаченими статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону №2262-XII. Згідно статті 7 і 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з 1 січня 2021 року встановлені нові збільшені розміри соціальних виплат, зокрема, прожитковий мінімум для працездатних осіб становить - 2 270,00 гривень, а мінімальна зарплата становить - 6 000,00 гривень.
Отже на законодавчому рівні відбулися зміни, у відповідності до яких, за аргументами позивача, мав би збільшитися розміри посадового окладу, окладу за військове звання та розміру пенсії в цілому.
З урахуванням судового рішення у справі №826/6453/18, та зважаючи на положення статті 51 Закону України №2262-XII, з 01.02.2021 розмір посадових окладів та окладів за військовим званням військовослужбовців визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, тобто 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, як того вимагає пункт 4 Постанови №704 в редакції від 30.08.2017.
Для обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 звернула увагу суду на те, що спірний перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року мав місце за відповідними розмірами грошового забезпечення, визначених Постановою №704 станом на 01.03.2018, за посадою, яку вона займала на час звільнення з лав Збройних Сил України, яка відповідала 3 тарифному розряду (тарифний коефіцієнт 1,5) і виходячи із військового звання рядовий (тарифний коефіцієнт 0,3).
На думку позивача у відповідності до пункту 4 Постанови №704 та Додатку 1 (в редакції від 30.08.2017), її посадовий оклад станом на 01.01.2021 року повинен складати: 2 270,0 х 1,5 = 3 405,00 гривень (при врахуванні прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021). При цьому, оклад за військовим званням відповідно до пункту 4 Постанови №704 та Додатку 14 (в редакції від 30.08.2017) станом на 01.01.2021 складає - 2 270,0 х 0,3 = 681,00 гривень (при врахуванні прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021).
Отже, відповідно до алгоритму, визначеного пунктом 4 Постанови №704, саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб необхідно застосовувати при визначенні посадового окладу та окладу за військовим званням.
Як вважає позивач такі дії відповідача суттєво звужує зміст та обсяг прав позивача. Разом з тим, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 у справі №300/1559/21, Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав довідку про стан грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 05.03.2019 року з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення. При цьому, у наданій довідці не враховано збільшення розмірів грошового забезпечення у зв`язку з зростанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021, внаслідок відновлення з 29.01.2020 дії початкової редакції пункту 4 Постанови №704.
З наведених підстав, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (а.с.26-28), згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України). До розгляду справи залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - третя особа, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області).
Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подав відзив на позовну заяву №6/1126 від 21.10.2021, який надійшов на адресу суду 28.10.2021 (а.с.34-38).
Заперечуючи щодо задоволення позовних вимог, в обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив, що згідно діючого на той час пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 (тобто в редакції, яка була чинна на дату виготовлення первинної довідки), розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Виходячи з наведеного відповідач не погоджується з думкою позивача про необхідність застосування, під час визначення розміру його посадового окладу, вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, в попередній редакції, яка діяла до внесення змін у наведену постанову, які були внесені пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018. Тобто, на час встановлення розміру посадового окладу позивача (01.03.2018), який останній вважає спірним, визначення відповідного розміру посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням, не було регламентовано іншого способу визначення таких складових грошового забезпечення, ніж шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт. У відзиві також зазначено, що думка позивача про необхідність застосування пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704, в редакції, яка передбачала визначення розміру відповідних окладів шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, - є безпідставною, оскільки на дату визначенні розміру посадового окладу позивача (01.03.2018) діяла інша, нова редакція пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704, яка була запроваджена пунктом 3 "Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України", затверджених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.
Постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 набрала чинності 24.02.2018. В свою чергу, загальновідомим є те, що з прийняттям нормативно-правового акта в новій редакції втрачають чинність норми акта в попередній редакції, зокрема про це зазначив Конституційний Суд України в ухвалі від 09.07.1998 по справі №6-уп/98. У зв`язку з вказаним, через втрату чинності попередньої редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704, на яку посилається позивач, вбачається, що її обґрунтовано не було застосовано при визначенні розміру посадового окладу ОСОБА_1 .
Окрім того, вказав, що скасування пункту 6 Постанови №103 на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі №826/6453/18, не може бути самостійною підставою для виготовлення нової довідки за відсутності відповідного списку ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.
Вважає, що дії відповідача були вчинені у відповідності до вимог чинного законодавства України, та жодної бездіяльності чи протиправних дій з боку відповідача допущено не було, у зв`язку з чим, підстави для задоволення позову у цій справі відсутні.
Враховуючи наведене, представник відповідача вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалося правом на подання пояснень по справі за №0900-0802-5/40922 від 03.11.2021, які разом із відповідними письмовими документами надійшли на адресу суду 08.11.2021 (а.с.41-56). Так, у поясненнях представник третьої особи із позовними вимогами ОСОБА_1 не погодився, вказав на їх безпідставність та необґрунтованість. Зокрема, просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 у справі №300/1559/21 пенсійним фондом проведено перерахунок пенсії відповідно до довідки виданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 04.06.2021 №9/1/1789. Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії. На переконання представника пенсійного фонду пенсія позивачу призначена згідно чинного законодавства і для перегляду її розміру на даний час законних підстав немає.
Також представник звернув увагу на те, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Однак, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Стосовно ймовірності здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідно до складеної обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, представник третьої особи вважає, що саме Кабінет Міністрів України за наявності фінансових можливостей держави визначає підстави коли може бути проведено перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена за нормами Закону №2262-XII.
Зважаючи на вказане, представник органу пенсійного фонду просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, вивчивши адміністративний позов і відзиви на позов, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти них, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 як колишній військовослужбовець Збройних Сил України з травня 2000 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.53).
Згідно із протоколом за пенсійною справою ХД-16488 (Міноборони) від 31.12.2017 (а.с.53), пенсія позивача до 01.01.2018 обраховувалась в основному розмірі 80% грошового забезпечення, яке включало такі складові:
1. посадовий оклад - 530,00 гривень;
2. оклад за військове звання - 30,00 гривень;
3. процентна надбавка за вислугу років 25% - 140,00 гривень;
4. додаткові види грошового забезпечення, в тому числі:
- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 350,00 гривень;
- премія 10% - 53,00 гривень.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 за №704.
Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом (перейменованого в Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) з метою проведення перерахунку пенсій, передбаченого Постановою №103, в березні 2018 року складено та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку за №ХД-16488 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.03.2018 (зворотній бік а.с.50).
Вказана довідка передбачає такі види грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2 640,00 гривень;
- оклад за військовим званням (рядовий) - 530,00,00 гривень;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 1 109,50 гривень.
Так, на підставі виданої Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом довідки, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, починаючи з 01.04.2018, в тому числі за період з 01.01.2018, на підставі протоколу від 20.03.2018, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням вказаних вище складових грошового забезпечення позивача (а.с.50).
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 у справі №300/1559/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання дії неправомірними та зобов`язання до їх вчинення, позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Івано-Франківського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру її пенсії.
Зобов`язано Івано-Франківський обласний військовий комісаріату підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру її пенсії.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до складеної Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019. В задоволенні решти позовних вимог, відмовлено.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 у справі №300/1559/21 набрало законної сили 23.06.2021 (http://reestr.court.gov.ua/Review/97036321).
На виконання такого рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 в справі №300/1559/21, Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за №9/1/1789 від 04.06.2021 (зворотній бік а.с.52).
Згідно вказаної довідки №9/1/1789 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за посадою "механік тропосферної радіорелейної станції", яку займала ОСОБА_1 на день звільнення зі служби 23.05.2000, становить 10 704,375 гривень та складається з:
1. посадового окладу - 2 640,00 гривень,
2. окладу за військове звання (солдат) - 530,00 гривень,
3. надбавка за вислугу років 35% (ОВЗ+ПО) - 1 109,50 гривень;
4. додаткові види грошового забезпечення, в тому числі:
- надбавка за виконання особливо важливих завдань 65% (ОВЗ+ПО+% вислуга) - 2 781,68 гривень;
- премія 138% (ПО) - 3 643,20 гривень (зворотній бік а.с.52).
На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 в справі №300/1559/21, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачу з 01.08.2021, в тому числі за період з 01.04.2019, проведено перерахунок пенсії відповідно до коментованої довідки уповноваженого органу, свідченням чого є протокол перерахунку від 13.07.2021 за пенсійною справою №ХД16488 - Міноборони (а.с.51).
Не погоджуючись із розміром визначеного грошового забезпечення, 22.10.2021 ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про надання до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 з обов`язковим врахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/1559/21 від 23.06.2021 року), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час пункту 4 Постанови №704, для перерахунку пенсії з 01.02.2021 (а.с.12-14).
Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 28.09.2021 за №9/1/3843 у відповідь на звернення повідомив ОСОБА_1 , що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 в справі №300/1559/21, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачу з 01.04.2019, проведено перерахунок пенсії відповідно до виданої обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки довідки №9/1/1789. Вказану довідку для перерахунку пенсії видано з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займала на дату звільнення зі служби, що встановлені станом на 01.03.2018 відповідно до діючої редакції Постанови №704. Після 01.03.2021 рішень про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідним діючим військовослужбовців Урядом України не приймалось, тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям (а.с.15-16).
Вважаючи вищенаведену відмову відповідача протиправною позивач звернувся до суду за захистом порушеного права, вказуючи на обов`язок уповноваженого органу видати довідку про розмір окладу за посадою і за відсоткове звання із прив`язкою до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
Так, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 2 статті 19 Конституції України).
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в державній пожежній охороні і в органах і підрозділах цивільного захисту є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").
Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ).
Процитована норма статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393" (надалі по тексту також - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
За змістом абзацу 1 пункту 5 Порядку №45, в редакції Постанови №103, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Разом з цим, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено у новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 і постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до Додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та орган пенсійного фонду, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Зокрема, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (надалі по тексту також - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 за №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 за №3-1 (надалі по тексту також - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто на обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (правонаступника обласного військового комісаріату) покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку №45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 (надалі по тексту також - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, 23.09.2020 у справі №400/1773/19 і від 19.11.2020 у справі №120/1759/19-а.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Постанова №704), яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою Уряду установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Зважаючи на введення в дію з 01.03.2018 положень Постанови №704, оцінюючи правомірність виключення із грошового забезпечення додаткових його видів і премії як складових забезпечення, що враховують при перерахунку пенсії військовослужбовців, Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі №826/3858/18, вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України повноважень на зміну структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду (частина 2 статті 265 КАС України).
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_2 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача 2 в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача. Водночас, відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи на виконання рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 у справі №300/1559/21, Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку №9/1/1789 від 04.06.2021 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 (зворотній бік а.с.52), та направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яке, в свою чергу, провело відповідний перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (а.с.51).
Отже рішення у справі №300/1559/21 від 20.05.2021 виконано, що не заперечується позивачем.
З приводу позовних вимог про зобов`язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, станом на 01.01.2021, з обов`язковим врахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справі №300/1559/21 від 20.05.2021), в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог чинних на даний час (редакції від 30.08.2017) пункту 4 Постанови №704, суд виходить із наступного.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою №704, серед іншого, затверджено:
- тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1;
- схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14;
- розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Аналогічні за змістом положення (врахування прожиткового мінімуму для працездатних осіб і 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати) були внесені до Приміток Додатку 1 і Додатку 14 Постанови №704 "Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу" і "Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу".
Надалі постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка набрала чинності 24.02.2018, до Постанови №704 внесено зміни, якими пункт 4 даної постанови викладено у новій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
При цьому, зміст приміток до Додатків 1 та 14 Постанови №704 не приведено у відповідність з нормою пункту 4 вказаної Постанови.
Приведення у відповідність коментованих приміток додатків до нової редакції пункту 4 Постанови №104 мало місце з 03.11.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2020 за №1038 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2006 року за №1644 і від 30 серпня 2017 року за №704".
Таким чином, пункт 4 Постанови №704 з 24.02.2018 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий сталий показник як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018".
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким, серед іншого, внесено зміни до пункту 4 Постанови №704. Тому позивач вважає, що з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18 діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка була чинною до зазначених змін.
Повертаючись до попередньої редакції правового регулювання спірного питання, відповідно до редакції пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до внесення змін, та вимог пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови №704, розміри посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями з 29.01.2020 мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Пунктом 4 Постанови №704 визначено граничну нижню величину, яка береться для розрахунку посадового окладу, що складає розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня відповідного року, але не менше 50% мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року. Відтак, у випадку, коли у календарному році, в якому застосовується відповідна норма зазначеного підзаконного нормативно-правового акту, 50% мінімальної заробітної плати перевищують прожитковий мінімум, мінімальна заробітна плата стає розрахунковою величиною для обрахунку посадових окладів.
При цьому, суд зазначає, що пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (надалі по тексту також - Закон №1774-VІІІ), який набрав чинності 01.01.2017, встановлено, що після набрання чинності вказаним Законом мінімальна заробітна плата не застосовується, як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Норми пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №1774-VIII були чинними як на дату прийняття Постанови №704, так і станом на 29.01.2020, неконституційними не визнавалися.
Водночас, Постанова №704 є підзаконним нормативно-правовим актом. Юридична сила закону, як джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України. Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади.
Пунктом 3 частини 1 статті 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України.
Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Відтак, вказаний пункт Постанови № 704 у частині, яка суперечить нормам розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №1774-VIII, не підлягає застосуванню.
Під час розв`язання колізії між нормами пункту 3 розділу ІІ Закону України №1774-VIII та пункту 4 Постанови №704 у редакції до внесення змін Постановою №103 перевагу слід надати положенням Закону, як акту права вищої юридичної сили з урахуванням статті 8 Конституції України. Враховуючи те, що норма пункту 3 розділу ІІ Закону України №1774-VIII не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за приписи пункту 4 Постанови №704 у редакції до внесення змін Постановою №103, правові підстави для обчислення розміру окладу за посадою ОСОБА_1 та окладу за належній їй військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати відсутні.
Таким чином, з огляду на зазначене, суд вважає, що згідно з Постановою №704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується. Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.
Одночасно суд враховує висновки Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 11.12.2019 у справі №240/4946/18, щодо застосування норм права, зокрема, пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №1774-VІІІ, згідно яких: "01.01.2017 набрав чинності Закон України від 06.12.2016 №1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України". За змістом пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №1774-VІІІ мінімальна заробітна плата після набрання чинності вказаним Законом не застосовується, як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017.
Отже, за загальним правилом дії норм права у часі у зв`язку із набранням чинності Законом України від 06.12.2016 №1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, положення статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII щодо обчислення щомісячної грошової допомоги у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають".
Відповідач у справі не заперечує, що остання довідка для перерахунку пенсії позивача видана обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019, в тому числі і у відношенні до таких її складових як посадовий оклад і оклад за військовим званням.
Редакція законів України про державний бюджет на 2019, 2020 і 2021 роки свідчить про зміни в розмірах прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сторону їх поступового збільшення.
Виходячи з вищенаведеного, зважаючи на зміст прохальної частини позову, у ОСОБА_1 з 01.01.2021 виникло право на отримання нової довідки із включенням основних та додаткових видів грошового забезпечення із застосуванням пункту 4 Постанови №704 в редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14." саме з 29.01.2020 для проведення Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахунку пенсії позивачу.
В силу вимог частини 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Тому позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню шляхом зобов`язання відповідача видати оновлену довідку станом на 01.01.2021.
Розглядаючи аргументи відповідача і третьої особи про те, що редакція пункту 4 Постанови №704 (щодо обчислення розміру посадових окладів і окладів за військовими (спеціальними) званнями шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14), яка була чинною до змін від 24.02.2018, внесених Постановою №103, так і не вступила в дію, а відтак її застосування у спірних правовідносин неможливе взагалі, то суд вважає за необхідне відмітити таке.
По перше, з дня набрання чинності постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 про визнання протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким, серед іншого, внесено зміни до пункту 4 Постанови №704, Кабінетом Міністрів України так і не врегульовано окремим нормативно-правовим актом спірні правовідносини, а саме - абзац перший пункту 4 Постанови №704 на офіційному веб-сайті Верховної Ради України в розділів "Законодавство України" все ще залишається за правовим змістом, який скасований коментованим рішенням суду апеляційної інстанції (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/704-2017-%D0%BF#Text), при тому, що вступна частина такого акту Уряду України має запис "{Додатково див. Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду №826/6453/18 від 29.01.2020}".
По друге, за приписами частини 4 статті 6 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Відтак, застосування судом для вирішення спору попередньої редакції нормативно-правового акту (в редакції до події визнання протиправною і скасування наступної редакції такого акту), яка хоч і не вступив у чинність, за умови не врегулювання іншою нормою права спірні правовідносини (окрім попередньої редакції), зважаючи на положення частини 4 статті 6 КАС України, є достатньо справедливим у даній категорії публічно-правових відносинах.
В частині вимог про можливий перерахунок пенсії на підставі ще не виданої за даним рішенням суду довідки для здійснення відповідного перерахунку пенсії з 01.02.2021, суд відзначив відповідні мотиви нижче по тексту рішення.
Також, формуючи такий висновок, суд додатково виходить із таких аргументів.
Як зазначено вище по тексту рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 і постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, серед іншого, визнано протиправними та нечинними зміни до пункту 5 Порядку №45.
Відтак, слід вважати, що з 05.03.2019 має місце відновлення дії положень попередньої реакції пункту 5 Порядку №45, яка була чинною до 24.02.2018.
Так, за змістом абзаців 1, 2, 4, 5, 7 пункту 5 Порядку №45 (в редакції від 01.01.2016) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Суд вважає, що з системного аналізу вказаних вище норм чинного законодавства, випливає, що закон і підзаконні нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання, фактично прямо прив`язують (актуалізують) пенсії колишніх військовослужбовців (прирівняних до них осіб) до грошового забезпечення осіб, які на момент виникнення права на перерахунок проходять військову службу іншу відповідну службу. Тобто чинним законодавством про пенсійне забезпечення не передбачено право чи обов`язок відповідного органу надавати довідки для перерахунку пенсії за вислугою років, виходячи із розміру посадового окладу, окладу за спеціальне звання і набавки за вислугу років одного періоду на певну календарну дату, а додаткових видів грошового забезпечення чи їх середньомісячного значення у відсотках та премії - за інший період. На переконання суду, такі відомості не можуть міститися в одному документі про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які фіксуються у відповідній довідці, виданій за правилами пункту 3 Порядку № 45, або у відповідному зведеному списку, оформленому згідно пункту 24 Порядку №3-1.
В контексті вказаного, суд також бере до уваги правовий висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 12.03.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а, згідно з яким застосування статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виключає можливість включення до показника грошової величини бази обчислення розміру пенсії у цілях перерахунку раніше запроваджених платежів (виплат), котрі не одержуються діючим військовослужбовцем (прирівняних до них осіб).
Таким чином при виданні довідок для перерахунку пенсій відповідним компетентним органам необхідно враховувати не тільки підвищені оклади основного грошового забезпечення, але і розміри відповідних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачуються діючому військовослужбовцю (прирівняних до них осіб) за відповідною/прирівняною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Щодо способу захисту порушеного права, визначеного ОСОБА_1 , серед іншого, у прохальній частині позову (в частині видачі довідки для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії з 01.02.2021), суд виходить із наступного.
По перше, правовідносини із здійснення органом пенсійного забезпечення обчислення і перерахунку пенсії позивача з 01.02.2021 та/або не проведення таких дій, станом на 20.12.2021 (день ухвалення рішення у даній справі), ще не виникли, а отже не є спірними.
Процесуальний закон не надає суду можливостей вирішувати правовідносини на майбутнє, у відношенні до яких спір фактично відсутній.
По друге, проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в області відповідного перерахунку здійснюється за умови находження від уповноваженого органу довідки про зміну розміру і складових грошового забезпечення колишнього військовослужбовця, обставина з приводу чого у спірних відносинах ще не настала.
Зважаючи на вказане, в цій частині позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Враховуючи викладене, з огляду на набуття позивачем права на перерахунок пенсії з моменту набрання законної сили постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, суд вважає необґрунтованою відмову обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у складенні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2021. При цьому, слід зобов`язати відповідача подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, з урахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції від 30.08.2017.
Аналогічний підхід до правового регулювання спірних правовідносин застосовано Восьмим апеляційним адміністративним судом при ухваленні постанови від 19.08.2021 (провадження №А/857/11678/21) у справі №300/293/21 (https://reestr.court.gov.ua/Review/99121142).
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що згідно з копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 09.07.2004 ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2-ої групи і має права на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, а отже, відповідно до пункту 8 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору за подання позову з таким характером спору (а.с.20).
З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору, за відсутності доказів понесення сторонами інших судових витрат у справі, керуючись частиною 1 статті 139 КАС України, відсутні підстави для розподілу судових витрат у справі.
Сторонами справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 з урахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад та оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції від 30.08.2017.
Зобов`язати Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 з урахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції від 30.08.2017, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри:
- посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) в розмірах, установлених за відповідними посадами (категоріями) на момент виникнення права на перерахунок пенсії;
- інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення, які враховуються при призначенні і перерахунку пенсії, та щомісячна премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати не розподіляються.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), АДРЕСА_1 ;
відповідач 2 - Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ідентифікаційний код юридичної особи 07742609), вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76026;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.