
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2021 року Справа № 280/10615/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії-
ВСТАНОВИВ:
05.11.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач; ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при призначенні з 10.01.2020 пенсії позивачу Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.01.2020 №4, Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 09.01.2020 №3 та скасувати рішення № 923270815407 від 19.04.2021 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати відповідача призначити, здійснити нарахування та виплатити позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 10.01.2020, в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.01.2020 №4 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 09.01.2020 №3, які видані позивачу;
- стягнути з відповідача на користь позивача витрати у вигляді сплаченого судового збору;
- справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 09.11.2021 відкрито провадження у справі №280/10615/21, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення та виклику сторін.
У зв`язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві від 19.10.2021 (вх.№64181 від 05.11.2021). Зокрема зазначено, що при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.10.2020 по справі № 280/1788/20 відповідачем прийнято рішення №923270815407 про перерахунок пенсії, проте не враховані надані позивачем довідки від 09.01.2020 № 4 та № 3. Такі дії відповідача щодо неврахування при призначенні з 10.01.2020 пенсії позивачу Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.01.2020 №4 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 09.01.2020 №3 позивач вважає незаконними, протиправними та такими, що порушують право позивача на отримання пенсії у розмірі, передбаченому Законом та суттєво погіршують його фінансове становище. Враховуючи вищевказане, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Заперечення проти позовних вимог викладено у відзиві на позовну заяву від 24.11.2021 (вх.№69571 від 25.11.2021). Зокрема зазначено, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.10.2020 по справі № 280/1788/20 виконано в повному обсязі, а саме з 10.01.2020 позивача переведено на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» із зарахуванням до стажу державної служби періодів з 20.04.1977 по 09.05.1979 - строкова військова служба та з 21.10.2002 по 17.06.2013 - робота на посадах державної податкової служби (адміністрації), державної фіскальної служби, органів міндоходів (контролюючих органів), що підтверджується копією рішення № 923270815407 від 19.04.2021 про переведення ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та копією розрахунку стажу. Також вказано, що при призначенні позивачу пенсії відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» з 10.01.2020 не було враховано Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 09.01.2020 № 4 та Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державної служби від 09.01.2020 № 3, які видані Головним управлінням ДПС у Запорізькій області, оскільки у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 28.10.2020 по справі № 280/1788/20, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.04.2021 відсутні зобов`язання стосовно врахування вищевказаних довідок. У зв`язку з вищевикладеним, просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Не погодившись з доводами відповідача викладеними у відзиві на позовну заяву, позивачем надано до суду відповідь на відзив від 02.12.2021 (вх.№71983 від 07.12.2021) відповідно до якої позивач наголошує на обґрунтованості позовних вимог, викладених у позовній заяві, у зв`язку із чим просить задовольнити їх у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.10.2020 у справі №280/1788/20 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 10.01.2020, зарахувавши до стажу державної служби періоди з 20.04.1977 по 09.05.1979 - строкова військова служба та з 21.10.2002 по 17.06.2013 - робота на посадах державної податкової служби (адміністрації), державної фіскальної служби, органів міндоходів (контролюючих органів) (а.с.9-13).
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.04.2021 по справі №280/1788/20 апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.10.2020 по справі №280/1788/20 залишена без задоволення, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.10.2020 в адміністративній справі № 280/1788/20 – залишено без змін.
Згідно рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 19.04.2021 № 923270815407 позивача переведено з 10.01.2020 з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 (до стажу державної служби зараховано 20 років 9 місяців 24 дні) (а.с.18).
13.05.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою відповідно до якої просив виконати рішення Запорізького окружного адміністративного суду про призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 10.01.2020 з урахуванням наявних довідок від 09.01.2020 №3 та №4 наданих 15.01.2020 (а.с.14-15).
Листом відповідача №6660/5888/А-02/8-0800/21 від 27.05.2021 позивачу роз`яснено, що у квітні 2021 року на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду (далі - рішення суду) від 28.10.2020 у справі № 280/1788/20, залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.04.2021, відділом перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення повторно розглянуто заяву позивача від 15.01.2020 щодо перерахунку у зв`язку з переходом з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон№ 889-VIII), із зарахуванням до державної служби періодів: з 20.04.1977 по 09.05.1979 - строкова військова служба та з 21.10.2002 по 17.06.2013 - робота на посадах державної податкової служби (адміністрації), державної фіскальної служби, органів міндоходів (контролюючих органів). Крім того до вказаного листа додано копію рішення відповідача № 923270815407 від 19.04.2021 про перерахунок пенсії позивача у якому зазначено, що середньомісячний заробіток позивача складає 0.00000 (а.с.17-18).
27.08.2021 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою в якій просив прийняти рішення щодо розрахунку пенсії з 10.01.2020 відповідно до Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 п.1 «Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб» п.2 абз.2 та п.4 абз.6 з урахуванням довідок за формою визначеною постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 отриманих 15.01.2020 Комунарським відділом обслуговування громадян (а.с.19).
08.09.2021 листом 12633-12016/А-02/8-0800/21 відповідачем роз`яснено позивачу, що в рішенні суду відсутні зобов`язання стосовно врахування довідок про заробітну плату, крім того наголошено, що при виконанні зобов`язань рішення суду розмір пенсії позивача зменшується, тому зазначений розрахунок пенсії є недоцільним. Також вказано, що на підставі заяви позивача від 27.08.2021 відділом перерахунків пенсії управління пенсійного забезпечення Головного управління було призупинено виконання рішення суду (а.с.20).
Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо неврахування при призначенні з 10.01.2020 пенсії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державу службу» (далі - Закон № 3723-XII).
У ході реформування системи державного управління 10.12.2015 прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, а саме: Закон №889-VIII.
З 01.05.2016 Закон №889-VIII набув чинності, а положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-ІV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону № 1058-ІV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону № 1058-ІV.
При цьому, зазначений вік визначається статтею 26 Закону № 1058-ІV.
Отже, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Згідно із пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII пенсія державного службовця згідно статті 37 Закону №3723-XII призначається: державним службовцям, які на день набрання чинності Закону №889-VIII обіймали посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України; особам, які на день набуття чинності Закону №889-VIII мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби, зокрема, 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих положень Закону № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих положень Закону №889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у зразковому рішенні Верховного Суду від 04.04.2018 у справі №822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 676/4235/17.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.10.2020 у справі №280/1788/20 встановлено, що ОСОБА_1 «…станом на час звернення до пенсійного органу досягнув віку 62 роки та має загальний страховий стаж роботи 42 роки 0 місяців 12 днів, стаж державної служби понад 20 років (з урахуванням періоду проходження строкової військової служби з 20.04.1977 по 09.05.1979 та періоду роботи в органах державної податкової служби з 21.10.2002 по 17.06.2013)».
Тобто, судовим рішенням встановлено, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (частина 4 статті 78 КАС України).
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 10.01.2020, в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, задоволенню не підлягають, оскільки як зазначалося вище, на виконання рішення суду відповідачем прийнято рішення №923270815407 «Про перерахунок пенсії» за змістом якого слідує, що позивачу на підставі - виконання рішення суду пенсія призначена на умовах - Закону України «Про державну службу». Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60%. Середньомісячний заробіток 0,00000 (а.с.18).
При цьому, суд враховує, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Пунктом 4 Порядку №622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктами 5 та 6 Порядку №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Судом з`ясовано, що позивачем у січні 2020 року отримані довідки, які видані Головним управлінням ДПС у Запорізькій області у відповідній формі.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (далі - Постанова №1-3).
Судом встановлено, що довідка від 09.01.2020 №4 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) Головного управлінням ДПС у Запорізькій області складена за формою, затвердженою постановою №1-3 та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а.с.7).
Довідка Головного управлінням ДПС у Запорізькій області від 09.01.2020 №3 про складові заробітної плати для призначення пенсії особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не займає посади держаної служби, відповідає формі довідки, яка затверджена Постановою №1-3, та містить дані про розмір місячної премії та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю, які визначені в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, за червень 2019 року. На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а.с. 8).
Таким чином, суд приходить до висновку, що всі відображені в довідках види оплати праці, - є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.
Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини 1 статті 41 Закону № 1058-ІV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Оскільки позивач має стаж на посаді державної служби понад 20 років, суд вважає, що позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії за віком державного службовця відповідно до статі 37 Закону України «Про державну службу», у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, в розмірі 60% від заробітку зазначеного в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 09.01.2020 №3 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 09.01.2020 №4, наданих Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.
Враховуючи вищезазначене у сукупності, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо неврахування при призначенні з 10.01.2020 пенсії позивачу Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.01.2020 №4, Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 09.01.2020 №3.
Оскільки відповідачем при призначенні з 10.01.2020 пенсії позивачу протиправно не враховано Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.01.2020 №4 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 09.01.2020 №3, суд вважає що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 923270815407 від 19.04.2021 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 підлягає скасуванню, як таке, що прийняте без врахування обставин, що мають значення при прийнятті такого рішення.
Щодо дати здійснення перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4 статті 45 Закону № 1058-ІV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Враховуючи, що відповідні довідки з урахуванням наведених складових подані позивачем разом із заявою від 15.01.2020 про перерахунок пенсії державного службовця згідно з пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу», а також те, що призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відбулось з 10.01.2020, суд дійшов висновку, що датою, з якої має бути здійснений перерахунок пенсії позивача є 10.01.2020.
На підставі викладеного, задля ефективного захисту прав і свобод позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплатити позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 10.01.2020, в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.01.2020 №4 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 09.01.2020 №3, які видані Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908 грн., що підтверджується квитанцією №215600426655 від 19.10.2021 (а.с.6).
За таких обставин, судовий збір у розмірі 908 грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012) щодо неврахування при призначенні з 10.01.2020 пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.01.2020 №4 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 09.01.2020 №3.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012) № 923270815407 від 19.04.2021 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012), здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 10.01.2020, в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.01.2020 №4 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 09.01.2020 №3, які видані Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-б; код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 20.12.2021.
Суддя І.В.Садовий