Рішення № 102020530, 17.12.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2021
Номер справи
240/33036/21
Номер документу
102020530
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А 1586
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2021 року м. Житомир справа № 240/33036/21

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Черноліхова С.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 1586 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Військової частини А1586, в якому просить:

- визнати протиправними дії Військової частини А1586 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 28.02.2018, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року;

- зобов`язати Військову частину А1586 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 28.02.2018, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року;

- зобов`язати Військову частину А1586 нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати»;

- зобов`язати Військову частину А1586 надати довідку з помісячним розрахунком індексації (фіксованої і поточної) за період з 01.01.2016 до 28.02.2018, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23.10.2019 у справі №240/17393/20 Військовою частиною А1586 позивачу було виплачено індексацію грошового забезпечення. Однак позивач не погоджується із розміром нарахованої індексації грошового забезпечення та зазначає, що відповідач при нарахуванні індексації грошового забезпечення нарахував меншу суму ніж ту, що підлягає до виплати. Дії Військової частини А1586 щодо визначення розміру виплаченої індексації позивач вважає протиправною, що слугувало підставою для звернення до суду з позовом.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи та надано відповідачам строк на подання відзиву на позов.

08 грудня 2021 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначає, що для встановлення позивачу базового місяця з 2008 року відсутні підстави. Отже, військова частина, встановлюючи базовий місяць обчислення (базовий місяць), не порушувала вимоги законодавства і чітко дотримувалась положень Порядку №1078.

Крім того, разом із відзивом відповідачем надіслано клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з тим, що позивач уже звертався до суду з ідентичними позовними вимогами.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у Збройних силах України.

Під час проходження військової служби перебував на фінансовому забезпеченні Військової частини А1586.

Відповідно до наказу командувача військ оперативного командування "Північ" №315 (по особовому складу) позивач звільнений з військової служби у відставку відповідно до підпункту Б пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (за станом здоров`я)

Відповідно до наказу командира Військової частини А1586 (по стройовій частині) від 03.12.2019 позивач виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 03.12.2019.

При звільненні з військової служби позивачу не була нарахована і виплачена індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 28.02.2018, яка йому нараховувалась та виплачувалась по грудень 2015 року.

На звернення позивача про нарахування та виплату індексації командування військової частини А1586 відмовило позивачу у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення.

У зв`язку із чим позивач звернувся до суду з позовом до Військової частини А1586.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року у справі №240/17393/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А1586 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини А1586 щодо невиплати індексації грошового забезпечення. Зобов`язано Військову частину А1586 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 28.02.2018.

17 березня 2021 на розрахунковий рахунок позивача перераховано індексацію в сумі 4435,68 грн., у розмірі, який, на думку позивача, не відповідає вимогам законодавства України.

Позивач, вважаючи, що вказана виплата проведена із неправильним нарахуванням сум індексації грошового забезпечення внаслідок невірного визначення базового місяця, замість - січня 2008 року, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та наявність права у позивача на проведення індексації його доходів, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу другого частини 4 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Частинами 2, 3 статті 9 Закону №2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Щодо визначення базового місяця індексації при врегулюванні спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно із статтею 4 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до статті 5 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Так, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з пунктом 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 (проведення індексації грошових доходів населення) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.

У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Враховуючи вищенаведене вбачається, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Тобто, за умови підвищення посадового окладу в січні 2008 року останній виступає базовим, а з лютого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Крім того, на момент виникнення оскаржуваних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Кабміну України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294, якою затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до пункту 13 постанови №1294 вона набрала чинності з 1 січня 2008 року, тобто датою, з якою позивач пов`язує встановлення базового місяця індексації.

Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме: 1 березня 2018 року.

Проаналізувавши постанову Кабінету Міністрів України №1294 в період її дії з 1 січня 2008 року до 1 березня 2018 року, суд вбачає незмінність розмірів посадових окладів військовослужбовців.

Тобто, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визначення базового місяця для проведення індексації - січень 2008 року підлягають задоволенню.

Аналогічної позиції притримується Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 02.06.2020 у справі №120/310/20-а.

Разом з тим, суд звертає увагу, що згідно наказу Міністерства оборони України №90 від 1 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до наказу, в результаті чого збільшилися посадові оклади військовослужбовців.

Отже, починаючи з березня 2018 року, базовим місяцем для розрахунку індексації є відповідно березень 2018 року.

На підставі наведеного, суд не приймає через необґрунтованість посилання представника відповідача на зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Зважаючи на викладене, позовні вимоги про зобов`язання відповідача надати довідку з помісячним розрахунком індексації, підлягають задоволенню шляхом встановлення обов`язку надати довідку з помісячним розрахунком індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 28.02.2018.

Щодо виплати компенсації втрати частини доходів, суд зазначає наступне.

Індексація є складовою заробітної плати, а у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до діючого законодавства.

Використане у статті 3 Закону №2050-ІІІ формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 вказаного Закону №2050-ІІІ дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Суд, враховуючи наявність факту невиплати позивачу сум індексації грошового забезпечення, вважає, що позивач має право на компенсацію втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення.

У випадку бездіяльності власника або уповноваженого ним органу щодо нарахування та виплати громадянину індексації заробітної плати, така особа має право на компенсацію втрати доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати за умови зобов`язання власника або уповноваженого ним органу здійснити донарахування належних громадянину сум доходів.

Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду України від 13.01.2020 у справі №803/203/17, від 15.10.2020 у справі №240/11882/19.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині зобов`язання Військової частини А1586 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати - з 03 грудня 2019 року по день фактичної виплати індексації.

Щодо клопотання відповідача про закриття провадження суд зазначає наступне.

Пункт 4 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Так, у справі №240/17393/20, на яку посилається відповідач у клопотанні, предметом розгляду була правомірність бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, а у справі №240/33036/21, що розглядається, предметом розгляду є правильність визначення та застосування базового місяця при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення.

Суд, дійшов висновку про те, що даний спір відмінний від спору у справі №240/17393/20, оскільки предмети розгляду у вищезгаданих справах є різними.

Враховуючи наведене клопотання відповідача про закриття провадження у справі є необгрунтованим.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення адміністративного позову.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат по сплаті судового збору, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини А1586 (смт.Гуйва, Житомирський район, Житомирська область, 12442, код ЄДРПОУ 24963810) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Військової частини А1586 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 28.02.2018, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

Зобов`язати Військову частину А1586 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 28.02.2018, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум.

Зобов`язати Військову частину А1586 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати відповідно до Закону України від 19.10.2000 №2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».

Зобов`язати Військову частину А1586 надати ОСОБА_1 довідку з помісячним розрахунком індексації (фіксованої і поточної) за період з 01.01.2016 до 28.02.2018, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов