Рішення № 102020408, 20.12.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2021
Номер справи
240/19569/20
Номер документу
102020408
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2021 року м. Житомир справа № 240/19569/20

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Шимоновича Р.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльність, стягнення коштів,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати всім сум належних йому у день звільненні (невиплати грошової допомоги при звільненні);

- стягнути з відповідача на підставі Порядку обчислення середньої плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року №100, на його користь середній заробіток за затримку повного розрахунку при звільненні (невиплати одноразової грошової допомоги при звільненні) за період з 01.09.2020 року по 30.09.2020 року у сумі 17843, 41 грн.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що при звільненні з військової служби з ним не проведено повного розрахунку, а саме: одноразову грошову допомогу. Такі кошти були перераховані на банківський рахунок позивача двома частинами: 31.08.2020 року в сумі 272596, 38 грн. та 30.09.2020 року у сумі 61023, 67 грн.. Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду з даним позовом за захистом порушених прав.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач, скориставшись своїм правом, надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважає, що відсутній юридичний факт на якому грунтуються вимоги позивача: оскільки не було вимушеного прогулу, а тому немає підстав вимагати компенсацію середнього заробітку.

Суд, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач проходив військову службу у Збройних Силах України.

Відповідно до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №269 від 01.07.2020 року позивача звільнено з військової служби у відставку відповідно до підпункту "к" пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

З 01.08.2020 року на підставі наказу військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату №142 від 01.08.2020 року позивач виключений зі списків особового складу Ружинського об`єданого міського військового комісаріату Житомирської області.

При звільненні позивачу не було виплачено одноразову грошову допомогу. Така допомога була перерахована позивачу на банківський рахунок двома частинами: 31.08.2020 року в сумі 272596, 38 грн. та 30.09.2020 року у сумі 61023, 67 грн., про що свідчить банківська виписка про зарахування коштів Акціонерного товариства КБ «Приватбанк» від 06.10.2019 року.

У зв`язку з невиплатою позивачу при звільненні з військової служби належних до виплати грошових сум при звільненні, звернувся до суду з вказаним позовом.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, які регулюють спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Спірним у цій справі є стягнення на користь позивача коштів за час затримки розрахунку при звільненні у відповідності до вимог статей 116, 117 КЗпП України.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку із виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року № 2232- ХІІ "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ), згідно частини 3 статті 24 якого закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Порядок проходження військової служби позивача та звільнення регулюється спеціальним законодавством.

За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.

Варто звернути увагу на те, що питання відповідальності за затримання розрахунку при звільненні осіб рядового і начальницького складу (зокрема, затримку виплати як грошового забезпечення, так і затримку виплати коштів за період вимушеного прогулу на виконання рішення суду, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористану відпустку, які не є складовими заробітної плати (грошового забезпечення) не врегульовані положеннями спеціального законодавства, що регулює порядок, умови, склад, розміри виплати грошового забезпечення. У той же час такі питання врегульовані КЗпП України.

З огляду на неврегульованість спеціальним законодавством питання відповідальності за затримку розрахунку при звільненні з військової служби, до спірних правовідносин підлягають застосуванню приписи КЗпП України, зокрема, його стаття 117, яка передбачає, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 09.07.2020 р. по справі №320/6659/18.

Разом з тим, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.05.2002 р. №8-рп/2002 (справа щодо підвідомчості актів про призначення або звільнення посадових осіб) при розгляді та вирішенні конкретних справ, пов`язаних із спорами щодо проходження публічної служби, адміністративний суд, встановивши відсутність у спеціальних нормативно-правових актах положень, якими врегульовано спірні правовідносини, може застосувати норми Кодексу Законів про працю України, у якому визначені основні трудові права працівників.

Висвітлені у ст.ст. 116, 117 КЗпП України норми спрямовані на забезпечення належних фінансових умов для звільнених працівників, оскільки гарантують отримання ними, відповідно до законодавства, всіх виплат в день звільнення та, водночас, стимулюють роботодавців не порушувати свої зобов`язання в частині проведення повного розрахунку із працівником.

Оскільки спеціальним законодавством, яке регулює спірні відносини, не встановлено відповідальність роботодавця за невиплату або несвоєчасну виплату працівнику всіх належних сум при звільненні, з метою забезпечення рівності прав та принципу недискримінації у трудових відносинах, колегія суддів вважає за можливе застосування норм ст.ст.116, 117 КЗпП України як таких, що є загальними та поширюються на правовідносини, які складаються під час звільнення з військової служби.

Відповідно до ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган у будь-якому випадку повинен у зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Згідно ч.1 ст.117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Аналіз наведених вище норм вказує на те, що умовами застосування ч.1 ст.117 КЗпП України є невиплата належних звільненому працівникові сум у відповідні строки, вина власника або уповноваженого ним органу у невиплаті зазначених сум та відсутність спору про розмір таких сум. При дотриманні наведених умов підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Між тим, відповідно до правової позиції, яка була висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 26.02.2020 р. по справі №821/1083/17 під "належними звільненому працівникові сумами" необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право станом на дату звільнення згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем (заробітна плата, компенсація за невикористані дні відпустки, вихідна допомога тощо).

Суд звертає увагу на те, що ст.116 КЗпП України на підприємство, установу, організацію покладено обов`язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать. Невиконання цього обов`язку спричиняє наслідки, передбачені ст. 117 КЗпП України, якою передбачено, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору. Цими нормами на підприємство, установу, організацію покладено обов`язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать. У разі невиконання такого обов`язку настає відповідальність, передбачена ст. 117 КЗпП України.

Наведена правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.05.2020 р. по справі № 810/451/17.

Матеріалами справи підтверджено, що остаточний розрахунок з позивачем відповідачем проведено 30.09.2020, тобто з відповідача на користь позивача слід стягнути відповідно до ст.117 Кодексу законів про працю України середній заробіток за весь період затримки розрахунку при звільненні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що право позивача на отримання середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні підлягає захисту за період з 02.08.2020 (наступного дня після звільнення позивача) до дня повної виплати індексації грошового забезпечення, тобто до 30.09.2020 (включно).

Середній заробіток працівника згідно з ч.1 ст.27 Закону України "Про оплату праці" визначається за правилами, закріпленими у Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995.

Судом встановлено, що позивачу виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні двома частинами: 31.08.2020 року в сумі 272596,38 грн. та 30.09.2020 року 61023, грн, що загалом складає 333620,05 грн.

Так, з врахуванням положень зазначеного вище Порядку та даних наявної в матеріалах справи довідки Житомирського обласного військового комісаріату №9/1179 від 25.11.2021 року про отримане грошове забезпечення за два останні місяці перед звільненням (червень 2020 та липень 2020 = 38147,90 грн), суд визначив, що середній заробіток за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з 01.08.2020 року 30.09.2020 (60 днів), виходячи з розрахунку 38147,90 грн/61 календарний день служби = 625,38 грн та обрахував середній заробіток за час затримки розрахунку в розмірі 37 522,80 грн. (60*625,38 ).

Отже, позивачу має бути виплачено середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 37 522,80 грн.

Враховуючи заявленої до стягнення суми середнього заробітку зі встановленим розміром заборгованості, характером цієї заборгованості, діями позивача та відповідача, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з Житомирського обласного військового комісаріату на користь позивача середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 02.08.2020 до 30.09.2020 у сумі 37 522,80 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази, наявні у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір", а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72, 77, 143, 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Житомирського обласного військового комісаріату (вул. Параджанова, 4, м. Житомир, 10001, ЄДРПОУ: 07873079) про визнання протиправною бездіяльність, стягнення коштів - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Житомирського обласного військового комісаріату щодо непроведення остаточного розрахунку на день виключення ОСОБА_1 із списків особового складу та усіх видів забезпечення - 01.08.2020 року.

Стягнути з Житомирського обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_1 середній заробіток за затримку повного розрахунку при звільненні за період з 02.08.2020 року до 30.09.2020 року у сумі 37 522 (тридцять сім тисяч п`ятсот двадцять дві) грн. 80 коп.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20 грудня 2021 року.

Суддя Р.М.Шимонович