Рішення № 102020380, 20.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2021
Номер справи
200/15263/21
Номер документу
102020380
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2021 р. Справа№200/15263/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов

ОСОБА_1

до відповідача Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду

України Донецької області

про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42172734, юридична адреса: 84511, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Миру, 35) про визнання протиправними дій щодо визначення розміру недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме невключення до розрахунку розміру недоотриманої пенсії за період з 01.03.2016 року по 07.10.2017 року та мотивації її зменшення в залежності від дати звернення за спадщиною, зобов`язання сформувати та направити до відповідної нотаріальної контори, для включення до складу спадщини ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку з урахуванням всієї суми недоотриманої пенсії за період з 01.03.2016 року по 07.10.2017 року.

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що він є спадкоємцем майна, у тому числі і недоотриманої суми пенсії, яка належала його померлій бабусі, якій протиправно припинили виплачувати пенсію, яка нараховувалась їй до дня смерті та зберігається на рахунках Пенсійного фонду України та яка на час звернення до суду є виплаченою не у повному обсязі.

Вважає, що відповідачем протиправно не надана інформація нотаріусу щодо розміру всієї недоотриманої пенсії його матері та вказана не за весь час затримки у виплаті, у зв`язку із незаконним застосуванням з боку відповідача положень ст. 46 Закону України “про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Враховуючи викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У відзиві на адміністративний позов відповідач вказав на його безпідставність та зазначив, що обчислення розміру пенсії, що могла бути нарахована, проводиться згідно з частиною другою статті 49 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням вимог статті 46 зазначеного закону, тобто, не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.

Зазначає, що пенсія за період з 01.03.2016 року по 07.10.2017 року не врахована у зв`язку із відсутністю вини Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в неотриманні пенсійних виплат у даному періоді.

Враховуючи наведене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Позивач у судове засідання не з`явився, про дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав відзив, заяву про розгляд за його участю не надав.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з`ясував наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 (а.с. 11-14).

Згідно свідоцтва про смерть від 22.07.2020 року ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6).

На підставі заяви ОСОБА_1 приватним нотаріусом Василенко В.А. заведена спадкова справа, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 17.11.2020 року № 62509107 (а.с.7).

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 17.11.2020 року спадкоємцем зазначеного майна ОСОБА_2 у заповіті є її онука – ОСОБА_1 .

Спадщина, на яку видано свідоцтво складається з пенсії, яка не була отримана за життя в сумі 79109 грн. 39 коп. за період з 07.10.2017 року по 31.05.2020 року та належить спадкодавці на підставі листа Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 15.10.2020 року № 0574-05-8/14197 (а.с.8-9).

08.06.2021 року приватним нотаріусом Василенко В.А, винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з тим, що управління пенсійного фонду не надало інформацію про наявність грошових коштів на ім`я ОСОБА_2 за період з 01.03.2016 року по 07.10.20217 року, посилаючись на відповідь від 15.10.2020 року № 0574-05-8/14197, в якій відсутня інформація про недоотриману пенсію за період, вказаний в запиті (а.с.10).

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов`язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Тобто, відповідач у справі – орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством щодо призначення пенсії, підготовки документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначає Закон України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно ст. 1 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 52 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.

У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Вищевказана норма закону кореспондується зі статтею 91 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, згідно якої суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

При зверненні кількох членів сім`ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.

Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Пунктом 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 визначено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.

Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.

Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі не звернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

Згідно ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Тобто, надавши на запит нотаріуса неповну інформацію щодо наявності грошових коштів на ім`я померлої ОСОБА_2 , не одержаної за її життя, відповідач вчинив проитправні дії.

Як встановлено судом, відповідно до довідки про розмір призначеної і фактично виплаченої пенсії розмір недоотриманих сум пенсійних виплат за період з березня 2016 року по жовтень 2017 року складає 30371 грн. 29 коп.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до відповідді пенсійного фонду розмір недоотриманих сум пенсійних виплат з 07.10.2017 року по 31.05.2020 року складає 79109 грн. 39 коп.

Таким чином, право щодо отримання пенсії позивачем, який є онукою (та спадкоємцем) ОСОБА_2 , з 07.10.2017 року по 31.05.2020 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини другої статті 46 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Враховуючи наведене, суд вважає, що, невключаючи до розрахунку розміру недоотриманої пенсії за період з 01.03.2016 року по 07.10.2017 року, відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення, тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій щодо визначення розміру недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме невключення до розрахунку розміру недоотриманої пенсії за період з 01.03.2016 року по 07.10.2017 року та мотивації її зменшення в залежності від дати звернення за спадщиною підлягають задоволенню з зобов`язанням відповідача сформувати та направити до відповідної нотаріальної контори, для включення до складу спадщини ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку з урахуванням всієї суми недоотриманої пенсії за період з 01.03.2016 року по 07.10.2017 року.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності дій щодо ненадання приватному державному нотаріусу неповної інформації щодо розміру пенсії ОСОБА_2 , яка була їй нарахована, але не отримана нею за своє життя.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Цивільним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42172734, юридична адреса: 84511, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Миру, 35) про визнання протиправними дій щодо визначення розміру недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме невключення до розрахунку розміру недоотриманої пенсії за період з 01.03.2016 року по 07.10.2017 року та мотивації її зменшення в залежності від дати звернення за спадщиною, зобов`язання сформувати та направити до відповідної нотаріальної контори, для включення до складу спадщини ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку з урахуванням всієї суми недоотриманої пенсії за період з 01.03.2016 року по 07.10.2017 року – задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо визначення розміру недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме невключення до розрахунку розміру недоотриманої пенсії за період з 01.03.2016 року по 07.10.2017 року та мотивації її зменшення в залежності від дати звернення за спадщиною.

Зобов`язати Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області сформувати та направити до відповідної нотаріальної контори, для включення до складу спадщини ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку з урахуванням всієї суми недоотриманої пенсії за період з 01.03.2016 року по 07.10.2017 року.

Стягнути з Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42172734, юридична адреса: 84511, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Миру, 35) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, в сумі 908 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Т.В. Давиденко