Рішення № 102020272, 20.12.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2021
Номер справи
160/22854/21
Номер документу
102020272
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2021 рокуСправа № 160/22854/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 19.11.2021 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії;

- визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.09.2021 № 912430148722 щодо відмови у переведенні на пенсію за віком;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату пенсії з 04.08.2021 за віком за законом «Про державну службу»;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу державної служби періоди:

-- роботи на посаді секретаря комітету комсомолу Локомотивного депо Придніпровської залізниці ЛКСМ м. Дніпропетровська з 20.08.1976 по 18.07.1980;

-- проходження військової служби у збройних силах СРСР з 28.07.1980 по 19.03.1982;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 04.08.2021 перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VII із зарахуванням стажу роботи в комсомолі та проходження військової служби, без обмеження максимального граничного розміру пенсії.

2. Ухвалою суду від 24.11.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву та надання витребуваних доказів.

3. Ухвала суду від 24.11.2021 та копія позову одержані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області через систему Електронний суд 24.11.2021 та 19.11.2021 відповідно, а також у паперовій формі 14.12.2021, що вбачається з розписки, яка долучена до матеріалів справи.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. Виходячи із записів трудової книжки НОМЕР_1 , вкладишу до трудової книжки НОМЕР_2 , позивачу не були зараховані до стажу державної служби – служба в радянській армії та робота в комітеті комсомолу.

5. Відповідач у листі від 28.08.2021 безпідставно не врахував період роботи позивача на посаді секретаря комітету комсомолу Локомотивного депо Придніпровської залізниці ЛКСМ м. Дніпропетровська з 20.08.1976 по 18.07.1980, з якої позивач був звільнений у зв`язку із призовом до Збройних сил СРСР.

6. Військова служба позивача підтверджується військовим квитком від 08.12.1979 № 4201032, в якому вказано період служби у Збройних силах СРСР з 28.07.1980 по 19.03.1982, яка також має бути зарахована до стажу державної служби.

7. Посилання відповідача на пункт 3-1 Порядку, затвердженого постановою № 622, що позивач на день набрання чинності Законом № 889-VIII займав посади державної служби та який пенсію, призначену відповідно до Закону, отримував з дати призначення до дня набрання чинності Законом № 889-VIII, не відповідають буквальній нормі Порядку, затвердженого постановою № 622, оскільки йдеться про призначення пенсії.

8. Позивачу пенсія вперше призначена у 2008 році на підставі Закону № 1058-ІV, а не з 02.04.2010, як вказав відповідач у листі від 13.09.2021. Тобто, з 02.04.2010 позивача переведено з одного виду пенсії на пенсію по інвалідності згідно Закону № 3723-ХІІ.

9. 02.04.2010 позивачу не призначалася пенсія, а було здійснено переведення на пенсію по інвалідності згідно Закону № 3723-ХІІ, отже, позивач не підпадає під застереження вказане у пункті 3-1 Порядку, затвердженого Постановою № 622.

10. До того ж, позивач отримував пенсію по інвалідності у порядку переведення згідно Закону № 3723-ХІІ, а не згідно Закону № 889-VIII, отже, позивач знову не підпадає під застереження вказане у пункті 3-1 Порядку, затвердженого Постановою № 622.

11. Таким чином, згідно із пунктом 3-1 Порядку, затвердженого Постановою № 622 позивач має право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби і наведений пункт застосований відповідачем на власний розсуд, чим порушено право позивача на пенсійне забезпечення.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

12. У визначений частиною другою статті 263 КАС України процесуальний строк розгляду справи, та строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, відповідач відзив та витребувані докази не надав.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

13. З позовної заяви та листа ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 13.09.2021 № 31993-2218/М-01/8-0400/21 вбачається, що:

- з 07.03.2008 позивачу призначено пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV на підставі заяви від 23.05.2008;

- з 02.04.2010 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» на підставі заяви від 02.04.2010;

- з 03.04.2014 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV через працевлаштування на державну службу;

- з 05.07.2019 позивача переведено на пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV на підставі заяви від 05.07.2019.

14. 04.08.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Відділу обслуговування громадян № 2 (сервісний центр) ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії, вид перерахунку – перехід на пенсію за іншим Законом (держслужба).

15. 12.08.2021 позивач звернувся до начальника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Козака Ю.І. із заявою, в якій зазначив, що йому було повідомлено в Пенсійному фонді, що переведення за іншим Законом здійснено, але як маючому на 01.05.2016 – 10 років державної служби, просив надати пояснення:

1) чому при переведенні не взято в розрахунок довідки від 02.08.2021 № 308/123/2 та № 308/123/1 як особі, яка має стаж 20 років на 01.05.2016;

2) які періоди роботи, служби не були зараховані до 20 років державної служби на 01.05.2016;

3) надати завірені належним чином копію розпорядження про перерахунок пенсії з роздруківкою стажу державної служби (періоди які зараховані) та заробітної плати з якої проведено перерахунок.

16. Розглянувши заяву позивача від 12.08.2021 з питання пенсійного забезпечення, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направило лист від 28.08.2021 № 29766-25218/М-01/8-0400/21 «Про розгляд звернення», в якому зазначено:

- згідно особисто наданої заяви, з 04.08.2021 Вас переведено з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі – Закон № 889-VIII);

- за матеріалами електронної пенсійної справи, Ваш стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, складає 23 роки 25 днів (зарахований по 23.01.2020);

- станом на 01.05.2016 стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, складає 19 років 3 місяці 23 дні;

- на підставі записів трудової книжки серії НОМЕР_1 до стажу державної служби зараховано всі періоди роботи на посадах державного службовця;

- розмір Вашої пенсії розраховано лише по довідці № 308/123/1 від 02.08.2021 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), оскільки довідку про розмір інших виплат за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією Ви не надали;

- розмір пенсійної виплати станом на 04.08.2021 складає 11683,50 грн;

- провести розрахунок пенсії по довідці № 308/123/1 від 02.08.2021 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби не має підстав, оскільки Ваш стаж на посаді державного службовця складає менше 20 років.

17. Відділом перерахунків пенсій № 2 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення від 02.09.2021 № 912430148722 «Про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 ОСОБА_1 », в якому, зокрема, зазначено:

- Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 469, яка набрала чинності з 01.01.2020 (далі – Порядок) передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності Закону № 889-VIII займали посади державної служби, та які, пенсію, призначену відповідно до Закону № 3723-ХІІ, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом № 889-VIII, мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби;

- за наявними документами ОСОБА_1 з 02.04.2010 було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 3723-ХІІ, яку він отримував по 02.04.2014 включно;

- таким чином, в переведенні на пенсію за віком з обчисленням її розміру відповідно до Закону № 889-VIII ОСОБА_1 відмовлено у зв`язку з відсутністю законних підстав.

18. На заміну листа від 28.08.2021 № 29766-25218/М-01/8-0400/21 ГУУ ПФУ в Дніпропетровській області направило позивачу лист від 13.09.2021 № 31993-25218/М-01/8-0400/21, в якому повідомлено наступне:

- з 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 (далі – Закон № 889);

- згідно із пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889 втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, окрім статті 37;

- відповідно до пунктів 10 і 12 цього розділу на призначення пенсії відповідно до статті 37 можуть розраховувати, зокрема, особи, які на день набрання чинності цим Законом № 899 займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ;

- пунктом 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 передбачено, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ мають особи, яким до набрання чинності Законом № 889 пенсія відповідно до Закону № 3723-ХІІ не призначалася;

- оскільки, в період з 02.04.2010 по 02.04.2014 Ви отримували пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону № 3723-ХІІ, право на призначення пенсії за віком, як державному службовцю згідно із Законом № 889 у Вас відсутнє;

- згідно пунктів 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889 до стажу державної служби зараховується робота на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України;

- до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців не зараховуються, зокрема, періоди виборчої роботи в партійних, комсомольських, профспілкових організаціях.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

19. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

20. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

21. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

22. За приписами статті 37 Закону України «Про Державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі – Закон № 3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

23. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

24. Абзацом 1 частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

25. 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), згідно із пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України «Про державну службу» №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

26. Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

27. Згідно із пунктом 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

28. Державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (пункт 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення»).

29. Пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

30. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено «Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі – Порядок № 622, дата набрання чинності 23.09.2016, застосовується з 01.05.2016).

31. Відповідно до пункту 2 Порядку № 622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (далі – Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу»:

- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

32. Згідно із пунктом 3 Порядку № 622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають, зокрема: чоловіки, які досягли віку 62 роки.

33. Відповідно до абзацу 1 частини третьої Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

34. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

щодо визнання протиправної бездіяльності у не проведенні перерахунку пенсії на підставі заяви від 04.08.2021

35. Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

36. Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

37. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

38. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб`єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити.

39. При цьому, суд зазначає, що розглянувши заяву позивача від 04.08.2021 про перерахунок пенсії, вид перерахунку – перехід на пенсію за іншим Законом (держслужба) відповідачем спочатку здійснено перерахунок пенсії, а потім Відділом перерахунків пенсій № 2 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення від 02.09.2021 № 912430148722 «Про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 ОСОБА_1 ».

40. Таким чином, отримавши заяву від позивача від 04.08.2021 про перерахунок пенсії відповідач не бездіяв, а вчинив, зокрема, відповідні дії, а саме, прийняв рішення від 02.09.2021 № 912430148722 «Про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 ОСОБА_1 ».

41. Отже, належним способом захисту порушеного права позивача є оскарження рішення Відділу перерахунків пенсій № 2 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 02.09.2021 № 912430148722 «Про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 ОСОБА_1 », правом на оскарження якого позивач скористався у заявленому спорі, у зв`язку із чим, суд відмовляє у задоволенні позову в частині оскаржуваної бездіяльності у не проведені перерахунку пенсії на підставі заяви від 04.08.2021.

42. Суд зазначає, що Відділ перерахунків пенсій № 2 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

щодо визнання протиправним рішення від 02.09.2021 № 912430148722

43. Відмовляючи позивачу у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII відповідач зазначив, що позивачу з 02.04.2010 було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 3723-ХІІ, яку він отримував по 02.04.2014 включно, що не відповідає вимогам пункту 3-1 Порядку № 622.

44. При цьому, у листі від 13.09.2021 № 31993-25218/М-01/8-0400/21, наданому на заміну листа від 28.08.2021 № 29766-25218/М-01/8-0400/21 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначено, зокрема, із посиланням на пункт 3 Порядку № 622, що оскільки, в період з 02.04.2010 по 02.04.2014 позивач отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону № 3723-ХІІ, право на призначення пенсії за віком, як державному службовцю згідно із Законом № 889 відсутнє.

45. Аналіз змісту наведених правових норм дає підстави вважати, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень України» Закону №889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.

46. Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи:

1) які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, та

2) мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

47. Суд звертає увагу, що згідно із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

48. Порядок № 622 є підзаконним нормативно-правовим актом, прийнятим на підставі пунктів 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, а тому має відповідати положенням вказаного закону та конкретизувати його положення.

49. При цьому, підзаконний нормативно-правовий акт не може суперечити закону, на виконання якого він прийнятий, та встановлювати обмеження для реалізації права, гарантованого відповідним законом.

50. Разом з тим, окрім умов, передбачених пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, Порядок № 622 передбачає додаткову умову для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, а саме: якщо до набрання чинності Законом № 889-VIII не призначалася пенсія відповідно до Закону.

51. В той же час, ані Закон № 3723-XII, ані Закон № 889-VIII такої умови не містять.

52. Вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України. У випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

53. Таким чином, до спірних правовідносин слід застосовувати пункти 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, а не пункти 3 та 3-1 Порядку № 622.

54. З урахуванням вище викладеного, суд визнає протиправним та скасовує рішення Відділу перерахунків пенсій № 2 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.09.2021 № 912430148722 «Про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 ОСОБА_1 ».

щодо права позивача на зарахування до стажу державної служби періодів роботи на посаді секретаря комітету комсомолу Локомотивного депо Придніпровської залізниці ЛКСМ м. Дніпропетровська з 20.08.1976 по 18.07.1980 та проходження військової служби у збройних силах СРСР з 28.07.1980 по 19.03.1982

55. З трудової книжки позивача НОМЕР_1 вбачається, що у період з 20.08.1976 по 18.07.1980 він перебував на посаді секретаря комітету комсомолу Локомотивного депо Придніпровської залізниці ЛКСМ м. Дніпропетровська.

56. Перебування позивача на службі у Збройних силах СРСР з 28.07.1980 по 19.03.1982 вбачається з військового квитка НОМЕР_3 .

57. З розрахунку (алгоритм розрахунку: пенсія за віком держслужбовцям), який надано позивачем до позовної заяви, вбачається, що період з 20.08.1976 по 18.07.1980 зараховано як трудова діяльність «Держслужбовці (посади стаття 25 Закону № 3723)» - 3 роки 10 місяців 29 дні.

58. Доказів зарахування періоду проходження військової служби у Збройних силах СРСР з 28.07.1980 по 19.03.1982 розрахунок (алгоритм розрахунку: пенсія за віком держслужбовцям) не містить.

59. Міститься лише інформація щодо зарахування періоду з 08.10.1980 по 18.10.1983 до загального страхового стажу.

60. Однак, у листі від 13.09.2021 № 31993-25218/М-01/8-0400/21, наданому на заміну листа від 28.08.2021 № 29766-25218/М-01/8-0400/21 зазначено, що до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців не зараховуються, зокрема, періоди виборчої роботи в партійних, комсомольських, профспілкових організаціях.

61. Вирішуючи питання щодо зарахування до стажу державної служби періодів роботи в комсомолі та проходження військової служби, суд виходить із того, що згідно із пунктом 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

62. В даному випадку слід керуватися «Порядком обчислення стажу державної служби», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі – Порядок № 283), чинним до 01.05.2016.

63. Порядок № 283 діяв у періоди роботи позивача в комсомолі та проходження військової служби.

(щодо періоду з 20.08.1976 по 18.07.1980 на посаді секретаря комітету комсомолу)

64. Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону № 3723-ХІІ, а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.

65. За приписами пункту 3 Порядку № 283 до стажу державної служби включається також час роботи в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1993 № 1049.

66. Відповідно до абзацу 4 пункту 3 Положення № 1049, до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 Кодексу законів про працю України.

67. Відповідно до статті 118 Кодексу законів про працю України до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років зараховується, зокрема, стаж роботи у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях на виборних посадах.

68. Отже, до стажу державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VІІІ може бути віднесено стаж роботи у партійних, профспілкових, комсомольських організаціях на виборних посадах.

69. Суд звертає увагу, що позивача було прийнято на посаду секретаря комітету комсомолу Локомотивного депо Придніпровської залізниці ЛКСМ м. Дніпропетровська протоколом від 20.08.1976 № 5 та звільнено також протоколом від 11.07.1980 № 23.

(щодо періоду з 28.07.1980 по 19.03.1982 на військовій службі у Збройних силах СРСР)

70. За приписами пункту 3 Порядку № 283 до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

71. Згідно із частиною першою статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

72. Відповідно до абзацу 2 пункту першого статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 20.12.1991 № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

73. Отже, період проходження ОСОБА_1 військової служби з 28.07.1980 по 19.03.1982 зараховується до стажу державної служби.

74. Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією викладеною в постановах Верховного суду від 03.07.2018 у справі № 569/350/17, від 14.11.2018 у справі № 686/8090/17, від 01.04.2020 у справі № 607/9429/17.

75. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

76. Суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та визнає протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування до стажу державної служби ОСОБА_1 періодів роботи на посаді секретаря комітету комсомолу Локомотивного депо Придніпровської залізниці ЛКСМ м. Дніпропетровська з 20.08.1976 по 18.07.1980 та проходження військової служби у збройних силах СРСР з 28.07.1980 по 19.03.1982.

щодо зобов`язання вчинити певні дії

77. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

78. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

79. На захист порушеного права позивача, суд зобов`язує ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи на посаді секретаря комітету комсомолу Локомотивного депо Придніпровської залізниці ЛКСМ м. Дніпропетровська з 20.08.1976 по 18.07.1980 та проходження військової служби у збройних силах СРСР з 28.07.1980 по 19.03.1982.

80. При цьому, суд зазначає, що до компетенції суду не належить здійснення призначення, перерахунку пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань.

81. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог, обирає належний спосіб захисту порушеного права та зобов`язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.08.2021 про перерахунок пенсії, вид перерахунку – перехід на пенсію за іншим Законом (держслужба) та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

82. Поряд із цим, позовна вимога про зобов`язання перевести на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VII без обмеження максимального граничного розміру пенсії, здійснити нарахування та виплату пенсії, не підлягає задоволенню, оскільки зазначеним діям передує належний розгляд заяви про перерахунок пенсії, а отже, вимога заявлена на майбутнє, стосується можливого порушення права позивача, є передчасною.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

83. З системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, із виходом за межі позовних вимог.

щодо розподілу судових витрат

84. У зв`язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 07.07.2011 № 3674-VI, розподіл судових витрат у цій частині не здійснюється.

85. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

86. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

87. Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу перерахунків пенсій № 2 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 02.09.2021 № 912430148722 «Про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 ОСОБА_1 ».

88. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до стажу державної служби ОСОБА_1 періодів роботи на посаді секретаря комітету комсомолу Локомотивного депо Придніпровської залізниці ЛКСМ м. Дніпропетровська з 20.08.1976 по 18.07.1980 та проходження військової служби у збройних силах СРСР з 28.07.1980 по 19.03.1982.

89. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи на посаді секретаря комітету комсомолу Локомотивного депо Придніпровської залізниці ЛКСМ м. Дніпропетровська з 20.08.1976 по 18.07.1980 та проходження військової служби у збройних силах СРСР з 28.07.1980 по 19.03.1982;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.08.2021 про перерахунок пенсії, вид перерахунку – перехід на пенсію за іншим Законом (держслужба) та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

90. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

91. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба