Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2010 р. № 2а-7990/09/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хоми О.П.,
при секретарі Янчак П.О.,
з участю представників: позивача Ревть В.М., відповідача Стародуба В.Я.,
Павлишина О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Кооперативного комерційно-виробничого підприємства їдальні «Самбірчанка»Самбірської райспоживспілки до Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області, Державної податкової адміністрації у Львівській області про часткове скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
в с т а н о в и в :
Кооперативне комерційно виробниче підприємство їдальні «Самбірчанка»Самбірської райспоживспілки звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області, Державної податкової адміністрації у Львівській області, в якому просить скасувати рішення про застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкцій №0001902380 від 02 вересня 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6 239 грн. 60 коп.. Свої вимоги обґрунтовує тим, що висновок податковим органом про порушення правил обліку товарних запасів зроблений без урахування тієї обставини, що підприємство входить у систему Укоопспілки, у звязку з чим оформлення і облік руху товарів та готівки на ньому ведеться відповідно до затверджених Постановою Правління від 18.09.97 року № 153 Правил оформлення і обліку руху товарів та готівки у підприємствах, організаціях (обєднаннях) та установах системи Центральної спілки споживчих товариств України.
Представник позивача Ревть В.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з зазначених у позовній заяві підстав та просив позов задовольнити. Пояснив, що всі товари, реалізація яких здійснювалась ККВП «Самбірчанка», облікований належним чином і відповідно до встановлених в системі Укоопспілки правил, однак працівниками податкового органу це не було взято до уваги.
Представники відповідача Стародуба В.Я., Павлишина О.С. в судовому засіданні позову не визнали з підстав, викладених у письмовому запереченні, суть яких зводиться до наступного. В ході перевірки за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій ККВП їдальні «Самбірчанка»податковий орган встановив порушення ведення обліку товарних запасів, яке полягало у відсутності накладних на товар на загальну суму 3119 грн. 80 коп., за що відповідно ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»застосовано фінансову санкцію у подвійному розмірі вартості не облікованих товарів. Вважають рішення №0001902380 від 02 вересня 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6 239 грн. 60 коп. правомірним. Просили у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши думку представників сторін, зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до висновку що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Кооперативне комерційно виробниче підприємство їдальні «Самбірчанка»Самбірської райспоживспілки є субєктом господарської діяльності у сфері громадського харчування, юридичною особою, внесено до ЄДРПОУ за № 30123783 та перебуває на податковому обліку у ДПІ у Самбірському районі Львівської області.
За результатами проведеної працівниками ДПА у Львівській області 18 серпня 2009 року перевірки ККВП їдальні «Самбірчанка»з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обліку готівки, наявності торгових патентів і ліцензій складено акт № 013237, яким зроблено висновки про порушення позивачем п.п.1,2,9,12,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі висновків акту перевірки ДПІ у Самбірському районі Львівської області прийнято рішення: №0001902380 від 02 вересня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ККВП їдальні «Самбірчанка» в сумі 6609, 60 грн.
Позивач погодився з висновками податкового органу про порушення ним вимог п.п.1,2,9,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»і застосуванням штрафних (фінансових) санкцій за вказані порушення в сумі 370 грн.
Проте позивач не погоджується з висновком податкового органу щодо порушення ним п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»і застосуванням штрафних (фінансових) санкцій за вказане порушення в сумі 6239, 60 грн., у звязку з чим оскаржив в цій частині рішення №0001902380 від 02 вересня 2009 року.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Порядок проведення розрахунків субєктами підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, визначений статтею 3 вказаного Закону.
Відповідно до пункту 12 цієї статті субєкти підприємницької діяльності зобовязані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідальність за порушення зазначеної норми закону встановлена статтею 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яка передбачає застосування фінансової санкції у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з пп. 2.2.14 описової частини акту № 013237 від 18.08.2009 року, в ході перевірки встановлено, зокрема: не забезпечення ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме відсутні накладні на товар, згідно з додатком 3, що додається до акту перевірки на загальну суму 3119 грн.80 коп.
З додатку 3, яким є відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) вбачається, що в ньому відображені алкогольні товари, пиво, мінеральна та солодка вода, чіпси і фісташки загальну суму 3119 грн.80 коп.
Позивач, заперечуючи порушення обліку вказаних товарів і відсутність накладних на вказаний асортимент товару, представив суду належним чином оформлену Книгу надходження товарів ККВП «Самбірчанка», в графі 5 якої зроблені записи про номера накладних щодо кожного найменування товару в хронологічному порядку їх надходження по місяцям.
Крім цього, позивачем представлені:
-потижневі товарно-грошові звіти форми №058 (№ 44 з 08.12. по 15.12.2008 року; № 21 з 01.06. по 07.06.2009 року; № 22 з 08.06. по 15.06.2009 року; № 23 з 16.06. по 23.06.2009 року; № 25 з 01.07. по 07.07.2009 року; № 26 з 08.07. по 15.07.2009 року; № 27 з 16.07. по 23.07.2009 року; № 30 з 08.08. по 15.08.2009 року);
-товарно-транспорті накладні на переміщення алкогольних напоїв (№ 611973 від 08.12.2008 року; № 473527 від 01.06.2009 року; № 787537 від 15.06.2009 року; № 788710 від 22.06.2009 року; № 520877 від 10.08.2009 року);
-видаткові накладні (№ ЮЛ-0000242 від 10.06.2009 року; № ЮЛ-0000273 від 01.07.2009 року; № ЛП-БГ-00069118 від 02.07.2009 року; № 000007549 від 11.07.2009 року;№ ЮЛ-0000287 від 11.07.2009 року № ЮЛ-0000288 від 11.07.2009 року)
-накладна (№ 42 від 10.06.2009 року);
-накладна на відвантаження (№ ТВВР-00023 від 15.07.2009 року).
Постановою Правління Укоопспілки від 18.09.97 року № 153 затверджені Правила оформлення і обліку руху товарів та готівки у підприємствах, організаціях (обєднаннях) та установах системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки).
Згідно з п.1.2. Правил споживчі товариства, споживспілки, їх власні і спільні підприємства, організації (обєднання) та установи забезпечують оформлення і облік руху товарів та готівки своїми обєктами роздрібної торгівлі і громадського харчування: магазинами, відділами, секціями, кіосками, буфетами, павільйонами, ларьками, автомагазинами шляхом складання і подання товарно-грошових звітів та ведення Книгу надходження товарів.
Складання і подання товарно-грошових звітів та ведення Книгу надходження товарів проводиться незалежно від того, як здійснюються розрахунки з членами споживчих товариств та іншими споживачами: через належним чином зареєстровані електронні контрольно-касові апарати, або без їх застосування.
Згідно з п.1.3. Правил для кіосків, ларьків, палаток, авто лавок, буфетів, кухонь тощо встановлено товарно-грошовий звіт про рух і залишки товарів, тари і грошових коштів форми №058, який матеріально відповідальні особи зобовязані у встановлені строки і за відповідний період подавати в бухгалтерію підприємства.
Порядок складання товарно-грошових звітів та терміни їх подання визначені п.2 Правил.
Подані позивачем Книгу надходження товарів ККВП «Самбірчанка»та товарно-грошові звіти форми №058 відповідають вимогам, встановленим Правилами оформлення і обліку руху товарів та готівки у підприємствах, організаціях (обєднаннях) та установах системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки), та не викликають у суду сумнівів щодо їх достовірності.
Вказані обставини свідчать про те, що ККВП «Самбірчанка»облік товарних запасів проводило у встановленому законодавством порядку, відтак висновок податкового органу про порушення позивачем п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не відповідає фактичним обставинам справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001902380 від 02 вересня 2009 року в оскаржуваній позивачем частині, суд прийшов до висновку, що воно прийнято відповідачем без урахування вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»і з порушенням передбачених ст. 2 КАС України принципів.
Згідно із ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів субєкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.
Виходячи з викладеного, позовні вимоги позивача є законними, обґрунтованими, підтверджуються наданими суду доказами та такими, що підлягають до задоволення шляхом визнання оскаржуваного рішення протиправним.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області від 02 вересня 2009 року № 0001902380 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6239 (шість тисяч двісті тридцять девять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 28 лютого 2010 року.
Суддя Хома О.П.