
Справа № 386/563/21
Провадження № 2/386/251/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2021 року смт. Голованівськ
Голованівський районний суд Кіровоградської області в складі :
головуючого судді Гут Ю. О.
з участю: секретаря судового засідання Корніцької Л.В.
прокурора Пацалюк М.А.
представника відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_2
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Голованівськ цивільну справу за позовом керівника Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави до Голованівської селищної ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним рішення, визнання недійсним договору оренди землі та повернення земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В:
До Голованівського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява керівника Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, яка містить вимоги до Голованівської селищної ради та до ОСОБА_1 про наступне:
- визнати незаконним рішення Клинівської сільської ради №410 від 18.06.2019 року «Про передачу в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,8138 га» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 10 років на території Клинівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області;
- визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 1,8138 га, кадастровий номер 3521482800:02:000:0899 від 26.07.2019 року, укладений між Клинівською сільською радою та ОСОБА_1 ;
- зобов`язати ОСОБА_1 повернути територіальній громаді в особі Голованівської селищної ради Кіровоградської області земельну діялнку площею 1,8138 га, кадастровий номер 3521482800:02:000:0899 шляхом складання акту приймання-передачі вказаної земельної ділянки;
- покласти на відповідачів понесені Кіровоградською обласною прокуратурою судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що чинним законодавством не передбачено можливість для надання земельних ділянок громадянам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без проведення земельних торгів, тому рішення Клинівської сільської ради прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.
Прокурором, в обґрунтування представництва держави у даній справі, зазначено, що незаконна передача земельних ділянок у користування порушує інтереси держави у сфері захисту земельних правовідносин, унеможливлює правомірне отримання коштів за відповідне користування та перешкоджає законному розпорядженню земельними ділянками. Серед іншого, прокурор зазначив, що спосіб набуття права користування земельною ділянкою комунальної власності ОСОБА_1 не відповідає закону, інтересам держави та Голованівської територіальної громади, оскільки спрямований на обхід конкурсної процедури отримання таких земель.
Ухвалою від 30.06.2021 відкрито провадження у справі № 386/563/21 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 05.08.2021 на 10:00; сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи
Відповідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.09.2021, дану справу передано на розгляд судді Гут Ю.О., у зв`язку з закінченням повноважень судді Шкамерда К.С. в межах п`ятирічного строку, на який її було призначено на посаду судді вперше відповідно до Указу Президента України «Про призначення та звільнення суддів» від 29.09.2016 №425/2016.
04.10.2021 року ухвалою суду справу прийнято до свого провадження та справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні до початку розгляду справи по суті від представника відповідача Голованівської селишної ради Голованівського району Кіровоградської області надійшла до суду письмова заява в якій просить проводити судове засідання без його участі, позовні вимоги визнає та не заперечує проти їх задоволення, однак відзив на позов не подав.
Представник відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_2 в судовому засіданні до початку розгляду справи по суті позовні вимоги визнав, надав суду копію пенсійного посвідчення за № НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_1 , згідно якого вказана особа є інвалідом 2 групи, просив звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір»
У судовому засіданні представник від Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області прокурор Голованівської окружної прокуратури Пацалюк М.А., яка підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила їх задовольнити з підстав, вказаних в позовній заяві. Крім того, у зв`язку з визнання відповідачами позову, а також наявної підстави для звільнення від сплати судового збору відповідача ОСОБА_1 просила вирішити питання щодо стягнення судових витрат із урахуванням статті 142 ЦПК України, п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Заслухавши доводи прокурора та представника відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_2 , вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Прокурор звернувся до суду з даним позовом та на підставі ст. 131-1 Конституції України, ч.3 ст.56 ЦПК України і ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" здійснює представництво в суді законних інтересів держави, оскільки органи влади або посадові особи, які здійснюють захист державних інтересів у спірних правовідносин, відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави у випадку та у порядку, встановленому законом.
Частиною 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною першою статті 24 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного або господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Згідно статті 4 Цивільного процесуального кодексу України право на звернення до суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. До місцевого суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно до частини 3 статті 56 Цивільного процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч.4 ст.53 Цивільного процесуального кодексу України).
Відкриваючи провадження у даній справі, суд встановив відповідність поданої прокурором позовної заяви вимогам статей 175, 178 Цивільного процесуального кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання частин третьої - п`ятої статті 56 Цивільного процесуального кодексу України і частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор при поданні позовної заяви обґрунтував відсутність органу до компетенції якого віднесені повноваження щодо захисту інтересів держави у спірних правовідносинах, зокрема шляхом звернення із відповідним позовом до суду.
Обґрунтовуючи наявність інтересів держави прокурор із посиланням на положення ст. 131-1 Конституції України, а також викладенням правової позиції, наведеної у постанові Верховного Суду від 08.02.2019 у справі № 915/20/18, за якою "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, зазначив, що інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також захисті прав та свобод місцевого самоврядування, яке зокрема направлене на виконання функцій держави на конкретній території. Інтереси держави у сфері захисту земельних правовідносин полягають у забезпеченні правомірного обігу майнових прав на земельні ділянки, додержання законодавчого порядку їх відчуження, а також у визнанні та захисту законних форм землекористування.
Стаття 80 Земельного кодексу України закріплює суб`єктний склад власників землі, визначаючи, що громадяни та юридичні особи є суб`єктами права власності на землі приватної власності, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування є суб`єктами права власності на землі комунальної власності, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади є суб`єктом права власності на землі державної власності.
Правовідносини, що пов`язані з очевидним порушенням встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями сільськогосподарського призначення із порушенням встановленого порядку надання земель в оренду, становлять суспільний, публічний інтерес.
Відповідно до приписів частини 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно з частинами 1, 5 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Отже, правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності належать органу місцевого самоврядування, яким у спірних є Голованівська селищна рада. Прийняття Клинівською сільською радою рішення щодо розпорядження землею не у спосіб, передбачений законом, та подальше укладення оскаржуваного договору не може оцінюватися як вираження волі територіальної громади, що порушує права на землю дійсного власника. Отже, інтереси територіальної громади порушено органом місцевого самоврядування, який діяв всупереч її інтересам та вимогам чинного законодавства.
Згідно статті 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15, центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).
Відповідно до пункту 4 вказаного Положення Держгеокадастр України організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, у тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, у тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними і фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Разом з цим, пунктом 5-1 Положення передбачено, що посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах свої повноважень мають право, зокрема звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
При цьому ані вказаним Законом, ані Положенням, Держгеокадастр України не наділений повноваженнями щодо звернення до суду із позовами про визнання недійсними правочинів щодо відчуження чи передачі у користування земельних ділянок комунальної власності, а також їх повернення з чужого незаконного володіння.
Оскільки Голованівська селищна рада є органом місцевого самоврядування, яка представляє відповідну територіальну громаду, на яку спеціальним законодавством покладено функції зі здійснення місцевого самоврядування у різних сферах діяльності територіальної громади, а тому може вирішувати питання місцевого значення діючи лише в межах Конституції і законів України. Відтак, порушення сільською радою законодавства, зокрема у сфері земельних та бюджетних відносин, порушує перш за все інтереси певної територіальної громади в частині правомірного отримання коштів за користування земельною ділянкою та перешкоджає законному розпорядженню земельними ділянками. Так звернення прокурора із вказаним позовом спрямоване на задоволення державної та суспільної потреби у забезпеченні належного функціонування органів місцевого самоврядування шляхом дотримання законодавства при здійсненні функцій держави на конкретній території у визначений законом спосіб та із дотриманням встановлених процедур.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши в судовому засіданні докази, судом встановлено наступні обставини, які є предметом доказування у справі.
Рішенням тридцять сьомої сесії сьомого скликання №394 від 22.03.2019 «Про взяття земельної ділянки на баланс сільської ради» Клинівською сільською радою вирішено взяти на баланс сільської ради земельну ділянку з кадастровим номером 3521482800:02:000:0899 розміром 1,8138 га та зареєструвати право власності за Клинівською сільською радою.(а/с.23).
На виконання вказаного рішення органу місцевого самоврядування 29.03.2019 державним реєстратором Голованівської селищної ради Кіровоградської області Заболотною О.С. зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3521482800:02:000:0899 площею 1,8138 га та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за №1802596835214.(а/с.25).
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Таким чином, з моменту внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо права комунальної власності Клинівської сільської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 3521482800:02:000:0899 площею 1,8138 га, вказана земельна ділянка втратила статус невитребуваного паю, відтак набула статусу земельної ділянки комунальної форми власності.
В подальшому, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , рішенням Клинівської сільської ради №410 від 18.06.2019 «Про передачу в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,8138 га» земельна ділянка площею 1,8138 га кадастровий номер 3521482800:02:000:0899 була надана в оренду ОСОБА_1 (а/с.18-19).
26.07.2019 між Клинівською сільською радою та ОСОБА_1 на виконання вищезгаданого рішення сільської ради, був підписаний договір оренди землі б/н, зареєстрований державним реєстратором Голованівської селищної ради Кіровоградської області Топольник О.М. за №32684073. (20-22).
Згідно п.п.1.1, 2.2, 2.5 вказаного Договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3521482800:02:000:0899, яка знаходиться на території Клинівської сільської ради строком на 10 років. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 71 938, 44 грн.
Пунктом 4.1 даного договору визначено, що орендна плата за користування земельною ділянкою за один рік оренди становить 8% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що становить 5755,00грн.
Пунктом 5.1 вказаного договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до пунктів 14.6,14.7 Договору договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, невід`ємною частиною договору є копія витягу про державну реєстрацію права власності.
Договір підписано повноважними представниками сторін та скріплено печатками.
У відповідності до п.10 рішення другої позачергової сесії Голованівської селищної ради восьмого скликання №18 від 10.12.2020 «Про початок реорганізації Межирічківської сільської ради, Шепилівської сільської ради, Вербівської сільської ради, Грузької сільської ради, Клинівської сільської ради, Ємилівської сільської ради, Журавлинської сільської ради, Троянської сілької ради, Розкішненської сільської ради, Наливайківської сільської ради, Красногірської сільської ради, Свірнівської сільської ради, Роздольської сільської ради, Молдовської сільської ради шляхом приєднання до Голованівської селищної ради» Голованівська селищна рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Клинівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області.(31-38).
Як вбачається із Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №176299680 право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3521482800:02:000:0899 зареєстроване за ОСОБА_1 . (а/с.24)
Прокурор вважає, що рішення Клинівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області №410 від 18.06.2019 "Про передачу в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,8138 га» є незаконним, договір оренди земельної ділянки від 26.07.2019 року є недійсним, а земельна ділянка площею 1,8138 га підлягає поверненню у комунальну власність Голованівської селищної ради.
В обґрунтування позову прокурор зазначає, що Земельним кодексом України не передбачено можливості для надання земельних ділянок фермерським господарствам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без проведення земельних торгів, на підтвердження чого надав лист від 02.06.2021 №04-13/1032, за змістом якого селищний голова Голованівської селищної ради на запит Голованівської окружної прокуратури повідомив, що земельні торги (аукціон) з продажу права оренди земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3521482800:02:000:0899 площею 1,8138 га не проводилися.
З матеріалів справи вбачається, що відділ Головного управління Держгеокадастру в Голованівському районі Кіровоградській області листом від 26.04.2021 № 105/109-21 на запит Голованівської окружної прокуратури повідомив, що земельні торги (аукціон) з продажу права оренди земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3521482800:02:000:0899 площею 1,8138 га не проводилися. (а/с.26).
Розглядаючи спір по суті, суд враховує наступні норми права.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
За статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, а саме: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Повноваження сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл, зокрема, визначені ст. 12 Земельного кодексу України, за якою до них належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 80 Земельного Кодексу визначено, що самостійними суб`єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності, а також держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
З урахуванням вищевикладеного, Клинівська сільська рада в силу законодавчих положень наділена повноваженнями з передачі у власність або користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у комунальній власності для всіх потреб, зокрема і для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Підстави набуття права на землю громадянами та юридичними особами із земель державної та комунальної власності визначені ст. 116 Земельного кодексу України, згідно якої громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду врегульований статтею 124 Земельного кодексу України, відповідно до якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Стаття 134 Земельного кодексу України визначає випадки за яких продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них обов`язково відбувається на конкурентних засадах (земельних торгах).
Так, частиною 1 наведеної статті визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною 2 та 3 вказаної статті передбачено випадки за яких земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах). Серед наведеного переліку відсутня підстава щодо передачі в оренду земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Отже, передання земельної ділянки комунальної форми власності із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду фізичній особі, повинне відбуватись на конкурентних засадах (земельних торгах).
Клинівська сільська рада рішенням від 18.06.2019 №410 "Про передачу в оренду ОСОБА_1 » земельної ділянки загальною площею 1,8138 га» надала в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку комунальної форми власності з кадастровим номером 3521482800:02:000:0899 площею 1,8138 га терміном на 10 років. Як правову підставу надання вказаних земельних ділянок у рішенні зазначено посилання на ст. 25, 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 12 Земельного кодексу України, ст. 13 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" від 10.07.2018 року. Так, вказані норми передбачають собою загальне визначення повноважень, зокрема сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл, однак ними не визначаються правові підстави та порядок для передання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності та власне на підставі яких відбулось передання вказаних земельних ділянок.
Відповідно до частин 1, 2 статті 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
За частиною 3 наведеної статті, організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Як визначено частиною 4 зазначеної статті, проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; стартова ціна лота; строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах; особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Статтею 137 Земельного кодексу України визначено дії які вчиняються організатором, виконавцем при підготовці до проведення та порядок проведення земельних торгів. Вказаною нормою передбачено підготовку організатором торгів відповідної документації по кожному лоту відповідно до якої виконавцем торгів формується інформаційна картка та забезпечується опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення про проведення земельних торгів; особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає відповідну заяву та визначений перелік документів на підставі яких виконавець торгів заносить до книги реєстрації учасників торгів із присвоєнням їм порядкового номера та зазначенням номера лота, який він виявив бажання придбати. У процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот та який підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках. Договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев`ятою цієї статті. Право на земельну ділянку, набуте за результатами проведення торгів, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному законом.
Згідно статті 138 Земельного кодексу України земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.
Проте, матеріали справи не містять відповідної документації, зокрема протоколу про проведення торгів. Поряд з цим, у рішенні Клинівської сільської ради від 18.06.2019 №410 «Про передачу в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,8138 га" як підставу проведення торгів не зазначено відповідного протоколу, як і не зазначено протоколу про проведення торгів, однією із підстав укладення Договору оренди земельної ділянки від 26.07.2019.
Підтвердженням передання земельної ділянки з кадастровим номером 3521482800:02:000:0899 площею 1,8138 га без проведення земельних торгів слугують наявні у матеріалах справи листи Голованівської селищної ради на запит Голованівської окружної прокуратури від 28.05.2021 №04-12/998 та Відділу Головного управління Держгеокадастру в Голованівському районі Кіровоградській області від 26.04.2021 № 105/109-21.
Поряд з цим, Голованівською селищною радою у відповідності до поданої 15.12.2021 року до суду зави від 13.12.2021 №04-13/48 позовні вимоги керівника Голованівської місцевої прокуратури Кіровоградської області визнано в повному обсязі.
Одним із принципів місцевого самоврядування в порядку ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є підзвітність та відповідальність перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб.
Згідно статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
За положеннями статті 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Статтею 16 Цивільного кодексу України визначено що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Статтею 21 Цивільного кодексу України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відтак, оскільки Голованівською селищною радою під час прийняття рішення від 18.06.2019 №410 "Про передачу в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,8138 га» надання в оренду земельної ділянки ОСОБА_1 та відповідно передання земельної ділянки в оренду не дотримано процедури із проведення земельних торгів, таке рішення вважається таким, що прийняте всупереч встановленим законодавством вимогам, тобто є незаконним.
Згідно ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 6 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтями 13-14 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Також, статтею 16 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Правовою підставою для укладення Договору оренди землі від 26.07.2019 є рішення Клинівської сільської ради від 18.06.2019 №410 «Про передачу в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,8138 га».
Стаття 204 Цивільного кодексу України визначає, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Згідно з частиною 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1-5 статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Наведені норми з урахуванням обставин справи, відповідно до ст. 203, 216 Цивільного кодексу України та ст. 152 Земельного кодексу України дають підстави для визнання договору недійсним та застосування наслідків недійсності правочину, передбачених ст. 216 Цивільного кодексу України.
Аналогічні висновки застосування закону вказані у постанові та правовій позиції Верховного Суду України по справі № 6-11 цс 13 від 22.05.2014 року.
Таким чином, прийняття Клинівською сільською радою рішення від 18.06.2019 №410 "Про передачу в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,8138 га" із порушенням вимог Земельного кодексу України, є підставою для визнання Договору оренди землі від 26.07.2019 недійсним.
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги прокурора про визнання недійсним Договору оренди землі від 26.07.2019 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Також підлягає задоволенню вимога про повернення земельної ділянки загальною площею 1,8138 га, кадастровий номер 3521482800:02:000:0899, як похідна від основної вимоги про визнання незаконним рішення сільської ради та договору оренди землі.
Передача об`єкта договору оренди землі, відповідно до ст. 17 Закону України "Про оренду землі" здійснюється на підставі акту приймання - передачі.
Відповідно до частин першої, другої статті 79 Цивільного процесуального кодексу України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За положеннями ст. 142 Цивільного процесуального кодексу України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки відповідачі по справі - Голованівська селищна рада та ОСОБА_1 до початку розгляду справи по суті визнали позов повністю, то позивачу має бути повернуто 50% від сплаченого судового збору, у частинах які повинна були сплатити Голованівська селищна рада та ОСОБА_1 у разі задоволення позову.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп.
Статтею 142 ЦПК України передбачено, що якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У постанові ВСУ від 01.03.2017 у справі № 6-152цс17 звернув увагу, що зазначене стосується й випадку, коли рішення ухвалено на користь позивача, а відповідач звільнений від сплати судового збору.
Таким чином, ОСОБА_1 , як особа з інвалідністю 2 групи, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , є особою, звільненою від сплати судового збору.
Підстави для допущення до негайного виконання судового рішення та для скасування заходів забезпечення позову відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 142, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним рішення Клинівської сільської ради №410 від 18.06.2019 року "Про передачу в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки загальною площею 1,8138 га» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 10 років, на території Клинівської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області.
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 1,8138 га, кадастровий номер 3521482800:02:000:0899 від 26.07.2019 року, укладений між Клинівською сільською радою та ОСОБА_1 .
Зобов`язати ОСОБА_1 повернути територіальній громаді в особі Голованівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області, земельну ділянку площею 1,8138 га, кадастровий номер 3521482800:02:000:0899, шляхом складання акта приймання-передачі вказаної земельної ділянки.
Стягнути з Голованівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області (26500, Кіровоградська область, Голованівський район, смт.Голованівськ, вул.Соборна, 48 код ЄДРПОУ 04366654) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (25000, м. Кропивницький, вул. Верхня Пермська, 4, код ЄДРПОУ 02910025) судовий збір у розмірі 1 702 грн. 50 коп.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у розмірі 1702 грн. 50 коп
Повернути зі спеціального фонду Державного бюджету (отримувач коштів - УК у м. Кроп. /м.Кропивницький/ 22030101, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, ідентифікаційний код 38037409, р/р НОМЕР_2 ) Кіровоградській обласній прокуратурі (25000, м. Кропивницький, вул. Верхня Пермська, 4, код ЄДРПОУ 02910025) 5107 грн. 50 коп. судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення від 09.06.2021 № 1027, що залишається в матеріалах справи.
Місце знаходження Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області: смт.Голованівськ Голованівського району Кіровоградської області, вул.Паркова, 13, поштовий індекс 26500.
Місце знаходження відповідача Голованівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області смт.Голованівськ Голованівського району Кіровоградської області, вул.Соборна,48, поштовий індекс 26500, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємстві організацій України 04366654.
Місце реєстрації відповідача ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 .
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20 грудня 2021 року.
Суддя: Гут Ю. О.