
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
01.12.2021Справа № 908/2225/21
Господарський суд міста Києва у складі: головуючого - судді Лиськова М.О.,
при секретарі судового засідання Свириденко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬТРА ОЙЛ"
49027, м. Дніпро, вул. Глинки, 7, офіс 1133
до Запорізької обласної державної адміністрації
69107, Запорізька обл., м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 164
про припинення акту постійного користування та зобов`язання укласти договір оренди земельної ділянки
За участі представників учасників справи згідно протоколу
ВСТАНОВИВ:
30.07.21 до Господарського суду Запорізької області від товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬТРА ОЙЛ" надійшла позовна заява за вих. від 23.07.21 № 194/07 до Запорізької обласної державної адміністрації про припинення акту постійного користування та зобов`язання укласти договір оренди земельної ділянки.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 04.08.2021 вирішено передати справу №908/2225/21 за виключною підсудністю до Господарського суду міста Києва.
26.08.2021 до Господарського суду міста Києва надійшли матеріали справи №908/2225/21.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.08.2021 справу №908/2225/21 передано на розгляд судді Лиськову М.О.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначене на 29.09.2021.
16.09.2021 до Господарського суду міста Києва надійшло клопотання від представника Запорізької обласної державної адміністрації про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в Господарському суді Запорізької області чи Орджонікідзевського районного суду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.09.2021 у задоволенні клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції в Господарському суді Запорізької області чи Орджонікідзевського районного суду відмовлено.
24.09.2021 відповідачем подано відзив на позовну заяву.
Протокольною ухвалою суду від 29.09.2021 судом задоволено клопотання про відкладення розгляду справи та ухвалено відкласти підготовче засідання у справі на 20.10.2021.
18.10.2021 до суду надійшла відповідь на відзив.
Протокольною ухвалою суду від 20.10.2021 судом закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 10.11.2021.
В судовому засіданні 10.11.2021 судом оголошено перерву до 01.12.2021.
В судовому засіданні 01.12.2021 представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити. Представник відповідача проти задоволення позову заперечували повністю.
У судовому засіданні 01.12.2021 на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Господарського суду Запорізької області від 15.04.2015 року у справі №908/3667/13 Публічне акціонерне товариство «Азовські мастила і оливи», скорочена назва - ПАТ «АЗМОЛ» (код ЄДРПОУ 00152365) визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
У ході ліквідаційної процедури за результатами відкритого аукціону Товариство з обмеженою відповідальністю «УЛЬТРА ОЙЛ», скорочена назва - ТОВ «УЛЬТРА ОЙЛ», код ЄДРПОУ 39125160 було придбано цілісний майновий комплекс ПАТ «АЗМОЛ», до складу якого увійшли об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках, що перебували на праві постійного користування у ПАТ «АЗМОЛ» на підставі Актів на право постійного користування земельними ділянками, одним із об`єктів було:
- земельна ділянка, кадастровий номер 2310400000:10:007:0003, площею 54,52 га розташована за адресою: Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Ярослава Мудрого, 2 (акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №122909 від 15 жовтня 2009 року).
Попереднім власником об`єкту нерухомості та землекористувачем було ПАТ «Азмол» (код ЄДРПОУ 00152365). Арбітражний керуючий, ліквідатор ПАТ «АЗМОЛ» Персюк Сергій Володимирович у відповідності до вимог ст.141 Земельного Кодексу України звертався до Запорізької обласної державної адміністрації із заявою про припинення права постійного користування вищезазначеними земельними ділянками, та припиненням дії Державних актів на право постійного користування земельними ділянками.
Згідно інформації з ЄДРПОУ юридична особа ПАТ «Азмол» припинена за судовим рішенням Господарського суду Запорізької області від 15.03.2019 року по справі №908/3667/13, про що є відповідний запис у Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб.
Вищезазначена земельна ділянка відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розмежування земель державної та комунальної власності» , кадастровий номер 2310400000:10:007:0003, площею 54,52 га розташована за адресою: Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Ярослава Мудрого, 2 кадастровий номер 2310400000:10:007:0003, площею 54,52 га віднесена до земель державної форми власності, у зв`язку з тим, що на цій земельній ділянці були розташовані об`єкти нерухомості державного підприємства - ПАТ «АЗМОЛ», власником якого виступав Фонд державного майна України.
В дійсний час ПАТ «Азмол» ліквідовано як юридична особа, не є власником об`єктів нерухомості, відповідно не користується земельними ділянками. Все вищезазначене знаходиться у відкритому доступі в Державних реєстрах і відомо власнику землі - Запорізькій обласній адміністрації.
За твердженням позивача, котре не спростоване відповідачем, протягом кількох років ТОВ «Ультра Ойл» здійснює спроби укласти договір оренди з власником земель - Запорізькою обласною адміністрацією (листи №№ 315/07 від 15.11.2018; №213 від 12.08.2019 , № 310 від 25.08.2020).
Станом на дату подачі позовної заяви 24.07.2021 року Державний акт серії ЯЯ 9122909 виданий ВАТ «Азовські мастила і оливи» на земельну ділянку площею 54,5239 га кадастровий номер 2310400000:10:007:0003 не припинений, незважаючи на ліквідацію підприємства в 2019 році, що свідчить про бездіяльність з боку Запорізької ОДА.
Із врахуванням фактичної та юридичної ліквідації юридичної особи, відповідно до п. в) частини 1 статті 141 Земельного Кодексу України є беззаперечною підставою припинення права користування земельною ділянкою при припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.
На переконанням позивача, у зв`язку з припиненням державного підприємства ПАТ «Азмол», припинення всіх прав та обов`язків цього суб`єкта господарювання , Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою фактично втратив свою чинність та підлягає визнанню його припиненим.
15.02.2021 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Ультра ойл» (надалі - Позивач) на адресу Запорізької обласної державної адміністрації (надалі - Відповідач) було надіслано чергову Заяву за вихідним № 52/07, щодо укладення договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 2310400000:10:007:0003) площею 54,5239 га, за адресою: Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Ярослава Мудрого 2, в якому надав пояснення та документи, щодо підстав для укладення договору оренди.
До вищевказаного листа був долучений проект договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 2310400000:10:007:0003) площею 54,5239 га, за адресою: Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Ярослава Мудрого 2.
При розробці проекту Договору оренди Позивач керувався Типовою формою договору оренди, яка затверджена Постановою КМ України № 220 від 03.03.2004 року із змінами та доповненнями.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про оренду землі» - укладання договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним Кодексом України.
Одним із суттєвих умов договору є орендна плата за землю , згідно статті 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідач своїм листом 04878/08-40 від 09.06.21 року виставив вимоги щодо встановлення в договорі оренди орендної ставки в розмірі 12% річних від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.
Спір у справі виник між сторонами з огляду на те, що позивач вважає такі вимоги Запорізької ОДА безпідставними, незаконними, містять ознаки дискримінаційних дій у відношенні Позивача в порівнянні до інших землекористувачів, які орендують ділянки промислового цільового призначення, розташовані в межах населеного пункту - міста Бердянськ, та порушують його права в частині володіння, користування та розпорядженням нерухомим майном, яке знаходиться на території вищевказаної земельної ділянки і що Відповідач своїми діями порушує земельне законодавство та ухиляється від укладання договору оренди, який є типовим і підлягає обов`язковому укладанню, тому що об`єкт нерухомості має спільну юридичну долю з земельною ділянкою, на якій він розташований.
Загальний порядок укладання господарських договорів врегульований статтею 181 Господарського кодексу України, згідно з яким господарський договір викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками; проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін і у випадку, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках; сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору; за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором; сторона, яка одержала протокол розбіжностей, зобов`язана протягом 20 днів розглянути його та в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції (частини 1-5).
У paзі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей така згода згідно пункту 6 статті 181 ГК України повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телефонограмами тощо).
Положеннями ч.ч. 3, 6 ст. 179 ГК України встановлено, що укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він ґрунтований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання, органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.
Свобода договору, закріплена у ст. ст. 6, 627 ЦК України, яка полягає у праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, при виборі контрагентів та при погодженні умов договору, не є безмежною. У тих випадках, коли актом цивільного законодавства передбачена обов`язковість положень цього акту для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень (ч. З ст. 6 ЦК України).
Аналогічна позиція міститься у висновку Верховного суду України, викладеному у постанові від 10.01.2012 року №6-110цс12.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі (ст.2 Закону України «Про оренду землі»).
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства ( ст.13 Закону України «Про оренду землі»).
Як визначено ч.1 ст.15 Закону України «Про оренду землі», однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Податковий кодекс, п.п. 288.4 та 288.5 ст. 288 ПКУ встановлює, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але розмір платежу є регульованим відповідно до вищенаведених положень Податкового кодексу України - ставками, встановленими відповідними місцевими радами, на території яких розташовані дані земельні ділянки, і які в свою чергу є отримувачами орендної плати.
При зверненні на адресу Запорізької обласної ради № 52/07 від 15.02.2021, та направленні проекту договору оренди, Товариством долучалась копія рішення вісімдесят третьої (позачергової) сесії Бердянської міської ради № 4 від 14 липня 2020 року про встановлення ставок плати за землю на 2021 рік, яке розміщено на сайті Бердянської міської ради, і становить для даного виду цільового призначення земельних ділянок (промисловості) 1,5% річних у відповідності до положень ст.284 ПКУ.
Ставки оренди встановлені вищенаведеним рішення для земель промисловості, незалежно від особи орендаря, і ставлять в рівне положення будь-кого з суб`єктів господарювання - промисловців , що відповідає також положенням законодавства України щодо недопустимості дискримінації та сприянню розвитку конкуренції, заборони вчиняти будь-які неправомірні дії, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.
Нормативну грошову оцінку земельної ділянки проведено, та на підставі Витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки № 1222/206-21 від 12.02.2021 року, виданого Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області, нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 236 453 797,13 (двісті тридцять шість мільйонів чотириста п`ятдесят три тисячі сімсот дев`яносто сім) гривень.
Відповідно до пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів (п. 12.3. Податкового кодексу України).
До повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать (п.12.4 ПК України): встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом (п.12.4.1 ПК України); до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об`єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов`язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду (п.12.4.3 ПК України).
Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 12.3.4 ПК України).
Відповідно до п.12 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Згідно з приписами ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Дане рішення оприлюднено на офіційному сайті Бердянської міської ради https://bmr.gov.ua.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно з ч.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Матеріали справи не містять, а відповідачем не надано доказів оскарження в судовому порядку, визнання недійсним (незаконним) або скасування рішення Бердянської міської ради від 14.07.2020 №4 «Про встановлення ставок з орендної плати за землю», тобто вказане рішення є чинним, та є підставою для визначення розміру орендної плати та укладення Договору оренди землі.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову в частині зобов`язання відповідача укласти з позивачем Договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 2310400000:10:007:0003) площею 54,5239 га, за адресою: Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Ярослава Мудрого 2.
Стосовно вимоги про визнання припиненим Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ 9122909 виданий 15.10.2009 року ВАТ «Азовські мастила і оливи» на земельну ділянку площею 54,5239 га кадастровий номер 2310400000:10:007:0003.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
За приписами ст.18 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Отже, враховуючи те, що Постановою господарського суду Запорізької області від 15.04.2015 року у справі №908/3667/13 Публічне акціонерне товариство «Азовські мастила і оливи», скорочена назва - ПАТ «АЗМОЛ» (код ЄДРПОУ 00152365) визнано банкрутом та те, що листом від 28.10.2017 арбітражний керуючий, ліквідатор ПАТ «Азмол» С.В.Персюк добровільно відмовився від права постійного користування земельною ділянкою площею 54,5239 га кадастровий номер 2310400000:10:007:0003, приймаючи до уваги, що Запорізькою обласною державною адміністрацією не прийнято рішення про припинення права постійного користування вказаною земельною ділянкою за адресою: Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Ярослава Мудрого 2, суд дійшов висновку про наявність підстав для припинення права Публічного акціонерного товариства «Азовські мастила і оливи» постійного користування земельною ділянкою площею 54,5239 га кадастровий номер 2310400000:10:007:0003, яке оформлено державним актом на право постійного користування землею, серії ЯЯ 9122909 виданим 15.10.2009.
При цьому, суд враховує, що така бездіяльність відповідача порушує права позивача.
Відповідно до ст. 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси в спосіб, визначений законом.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Таким чином, об`єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи законний інтерес. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Способи захисту права та законного інтересу передбачені в ст. 16 Цивільного кодексу України, ст.20 Господарського кодексу України, ст. 152 Земельного кодексу України. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права, що в рівній мірі означає як його наявність, так і його відсутність.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України право на захист особа здійснює на свій розсуд, тобто обирає той спосіб захисту, який вона вважає належним та ефективним. Обов`язок доведення суду обґрунтованості своїх вимог з урахуванням обраного способу захисту покладається на особу (позивача), який звернувся до суду за захистом своїх прав.
Згідно з ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України передбачені такі способи захисту, як визнання наявності або відсутності прав; установлення, зміна і припинення господарських правовідносин.
Статтею 152 Земельного кодексу України також передбачені способи захисту порушених прав на землю, зокрема, шляхом визнання права або застосування інших передбачених законом способів.
Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст. ст. 55, 124 Конституції України, ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950р., відповідно до яких, кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Оскільки положення Конституції України та Конвенції мають вищу юридичну силу (ст. ст. 8, 9 Конституції), а обмеження матеріального права суперечить цим положенням, особа має право звернутися за захистом свого цивільного права чи цивільного інтересу і у спосіб, не передбачений безпосередньо ст. 16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України та ст. 151 Земельного кодексу України, але який є ефективним способом захисту, тобто є таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідків, спричинених цим порушенням.
Така позиція висловлена Верховним судом України у постанові №6-20цс11 від 21.05.2012р., прийнятої за результатами перегляду з підстав неоднакового застосування положень чинного законодавства, а саме ст. 16 Цивільного кодексу України.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень відповідних органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин. Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою є документом, що посвідчує право користування, та видається на підставі відповідного рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Припинення державного акту права постійного користування земельною ділянкою означає припинення права постійного користування земельною ділянкою, тобто припинення відносин землекористувача та власника земельної ділянки щодо користування земельною ділянкою.
Тобто, вимога про визнання припиненим державного акту на право постійного користування землею за своєю суттю є вимогою про визнання припиненим права постійного користування землею (припиненими правовідносин на підставі державного акту на право постійного користування землею).
За таких обставин, з урахуванням принципів, викладених в ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також приписів ст. 16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України, способом захисту, який відповідає характеру порушення прав позивача, є визнання припиненим права Публічного акціонерного товариства «Азовські мастила і оливи» постійного користування земельною ділянкою площею 54,5239 га кадастровий номер 2310400000:10:007:0003, яке оформлено державним актом на право постійного користування землею, серії ЯЯ 9122909 виданим 15.10.2009
Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 статті 76 ГПК України).
Відповідно до ч. 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до положень ст. 2 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України) завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень ст. 74 ГПК України.
Згідно зі ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідачем не надано суду належних доказів на спростування викладених у позові обставин. З огляду на що, заперечення відповідача проти позовних вимог суд розглянув та відхилив, як такі що не спростовують заявлених позовних вимог.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати припиненим право Публічного акціонерного товариства «Азовські мастила і оливи» (код ЄДРПОУ 00152365) постійного користування земельною ділянкою площею 54,5239 га кадастровий номер 2310400000:10:007:0003, оформлене державним актом на право постійного користування землею серії серії ЯЯ 9122909 виданим 15.10.2009
3. Зобов`язати Запорізьку обласну державну адміністрацію (проспект Соборний, 164 м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 00022504) внести відповідні відомості в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно .
4. Зобов`язати Запорізьку обласну державну адміністрацію (проспект Соборний, 164 м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 00022504) укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «Ультра Ойл» (49027, м. Дніпропетровськ, вул. Глинки, 7 оф.1133, код ЄДРПОУ 39125160, Поштова адреса: 71100, Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Ярослава Мудрого 2) договір оренди земельної ділянки, що розташована за адресою:71100, Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Ярослава Мудрого, 2, кадастровий номер: 2310400000:10:007:0003, площею 54, 5239 га в редакції Позивача:
«ДОГОВІР
ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
місто Запоріжжя, Запорізька область, Україна, _____2021 року
ОРЕНДОДАВЕЦЬ (уповноважена ним особа): Запорізька обласна державна адміністрація (проспект Соборний, 164, Запоріжжя, Запорізька область, 69107) в особі Голови обласної державної адміністрації Старуха Олександра Васильовича, діючого на підставі ________________ з одного боку, та ОРЕНДАР: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УЛЬТРА ОЙЛ" (Україна, 49027, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Глинки, будинок 7, офіс 1133, ідентифікаційний код 39125160) в особі керівника Андрієнко Андрія Володимировича, що діє на підставі Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Ультра Ойл", з другого, уклали цей договір про нижченаведене:
ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1. Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для розміщення, обслуговування, будівництва та експлуатації основних, підсобних, і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код КВЦПЗ 11.02) з кадастровим номером 2310400000:10:007:0003), яка розташована за адресою: Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Ярослава Мудрого, 2.
ОБ`ЄКТ ОРЕНДИ
2. В оренду передається земельна ділянка площею 54,5239 га.
3. На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна: наявні.
4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого міськрайонним управлінням у Бердянському районі та м. Бердянську Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 11.02.2021 № 1222/206-21 становить 236 453 797,13 (двісті тридцять шість мільйонів чотириста п`ятдесят три тисячі сімсот дев`яносто сім ) гривень 13 копійок.
5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: недоліків, які могли б перешкоджати ефективному використанню земельної ділянки за цільовим призначенням, не виявлено.
6. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відсутні.
Земельна ділянка є сформованою, виготовлення технічної документації не потребує.
СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
7. Договір укладено строком на 25 (двадцять п`ять) років. Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, Орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк у порядку, визначеному ст. 33 Закону України "Про оренду землі". У цьому разі Орендар зобов`язаний повідомити про це Орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк Орендар додає проект договору.
При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
ОРЕНДНА ПЛАТА
8. Річна орендна плата вноситься Орендарем в грошовій формі в розмірі 1,5 % (однієї цілої п`яти десятих відсотка) від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 та підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України) та на підставі рішення вісімдесят третьої (позачергової) сесії Бердянської міської ради VІІ скликання від 14.07.2020 № 4 "Про встановлення ставок з орендної плати за землю "
У разі відсутності належним чином затверджених розмірів орендної плати за землю (ст. 12 Податкового кодексу України), до прийняття відповідного рішення орендна плата за землю вноситься із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю".
9. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної форми власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством .
Орендна плата вноситься у строки відповідно до Податкового кодексу України і зараховується до місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки - Бердянське УК\отг м. Бердянськ/18010600, номер рахунку (ІBAN UA488999980334179812000008455, код ЄДРПОУ 37941997, код платежу 18010600 Казначейство України (ЕАП) , МФО 899998.
Орендна плата справляється також у випадках, якщо Орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору, та не залежить від результатів господарської діяльності Орендаря.
10. Розмір орендної плати переглядається у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної власності;
в інших випадках, передбачених законом.
Умови цього договору про розмір орендної плати можуть переглядатися виключно за згодою сторін шляхом внесення змін до цього договору.
Орендар бере на себе обов`язок уточнення зміни отримувача орендної плати та його банківських реквізитів у фінансового управління виконавчого комітету Бердянської міської ради.
11. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:
стягується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день, за кожний календарний день прострочення грошового зобов`язання, включаючи день погашення (пункт 129.4 статті 129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України).
УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
12. Земельна ділянка передається в оренду для розміщення , експлуатації та будівництва основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості.
13. Цільове призначення земельної ділянки: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості..
14. Умови збереження стану об`єкту оренди є використання його за цільовим призначенням та у відповідності до вимог законодавства України.
УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
15. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується в судовому порядку.
У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284 (ЗП України, 1993 р., № 10, ст. 193).
16. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
17. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.
18. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
19. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
20. На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 11.02.2021 № НВ-2308715982021:.
21. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ`ЯЗКИ СТОРІН
22. Права Орендодавця:
Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих прав забудови населених пунктів;
дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
своєчасного внесення орендної плати;
безперешкодного доступу до об`єкту оренди представників Орендодавця з метою перевірки дотримання Орендарем умов цього договору;
дострокового припинення договору в разі невиконання, неналежного виконання умов цього договору Орендарем;
повернення земельної ділянки у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому її було одержано.
23. Обов`язки Орендодавця:
передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;
попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об`єкту оренди.
24. Права Орендаря:
самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
отримувати продукцію і доходи.
25. Обов`язки Орендаря:
вжити заходів щодо здійснення державної реєстрації іншого речового права на земельну ділянку в порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень " та внесення відповідних даних, змін та таке інше до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди;
використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
безперешкодно допускати до об`єкту оренди представників Орендодавця з метою перевірки дотримання Орендарем умов цього договору;
своєчасно вносити орендну плату у відповідності до п. 11 цього договору;
УМОВИ ПЕРЕДАЧІ У ЗАСТАВУ ТА ВНЕСЕННЯ ДО СТАТУТНОГО ФОНДУ
ПРАВА ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
26. Право оренди земельної ділянки державної власності не може передаватися у заставу та вноситися до статутного фонду.
РИЗИК ВИПАДКОВОГО ЗНИЩЕННЯ АБО ПОШКОДЖЕННЯ
ОБ`ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ
27. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе Орендар.
СТРАХУВАННЯ ОБ`ЄКТА ОРЕНДИ
28. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.
29. Страхування об`єкта оренди не здійснює ні Орендодавець, ні Орендар.
30. Сторони домовилися про те, що у разі невиконання свого обов`язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об`єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і вимагати відшкодування витрат на страхування.
ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ
31. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
32. Дія договору припиняється у разі:
закінчення строку, на який його було укладено;
придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
ліквідації юридичної особи-орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
33. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
взаємною згодою сторін;
рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
34. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
35. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи-орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з Орендарем.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ АБО НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ
36. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
37. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
38. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.
Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря і підлягає державній реєстрації іншого речового права на земельну ділянку в порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та внесення відповідних даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Невід`ємними частинами договору є:
кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
витяг з державного земельного кадастру та витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За згодою сторін земельна ділянка вважається переданою з момента укладання цього договору та окремого оформлення Акта передачі земельної ділянки не потребує.
39. Усі правовідносини, що виникають з Договору або пов`язані з ним, у тому числі з його дійсністю, укладанням, виконанням, зміною та припиненням, тлумаченням його умов, визначенням наслідків або порушення Договору, регламентуються Договором та відповідними нормами чинного законодавства України.
40. Орендар несе повну відповідальність за правильність вказаних ним в Договорі реквізитів та зобов`язується повідомляти в письмові формі Орендодавця про зміну поштових, розрахунково-платіжних та інших реквізитів у 10-денний строк з моменту настання відповідної події, а у разі неповідомлення несе ризик настання пов`язаних із цим несприятливих наслідків.
41. Повноваження особи, що підписує договір з боку Орендаря підтверджуються Статутом товариства з обмеженою відповідальністю "Ультра Ойл" .
РЕКВІЗИТИ ТА ПІДПИСИ СТОРІН
ОРЕНДОДАВЕЦЬОРЕНДАРЗапорізька обласна державна адміністраціяТовариство з обмеженою відповідальністю «УЛЬТРА ОЙЛ»М. Запоріжжя. Проспект Соборний 164 Код ЄДРПОУ 00022504 Р.р_______ 0022504 __________49027, м. Дніпро, вул. Глинки, 7 оф. 1133, р/р IBAN НОМЕР_1 в АТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805 код ЄДРПОУ 39125160, ІПН 391251604626, тел.\факс 056-790 20 31 ____ Старух О.В._____Андрієнко А.В.»5. Стягнути з Запорізької обласної державної адміністрації (69107, Запорізька обл., м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 164; ідентифікаційний код 00022504) на Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬТРА ОЙЛ" (49027, м. Дніпро, вул. Глинки, 7, офіс 1133; ідентифікаційний код 39125160) судовий збір у розмірі 6 810,00 грн.
6. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст. 254, 256, 257 ГПК України.
Дата складання та підписання повного тексту рішення 20.12.2021
Суддя М.О. Лиськов