
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
про поновлення провадження у справі
20 грудня 2021 року Справа № 903/208/21
Суддя господарського суду Волинської області Гарбар І.О., розглянувши матеріали справи №903/208/21 за позовом заступника керівника Волинської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Ковельської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державне підприємство «Старовижівське лісове господарство» про визнання незаконними та скасування розпоряджень Старовижівської районної державної адміністрації, усунення перешкод у здійсненні права розпорядження земельною ділянкою площею 28,3294 га шляхом скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з одночасним припиненням речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, про визнання незаконним та скасування додатку до наказу,
ВСТАНОВИВ:
23.03.2021 заступник керівника Волинської обласної прокуратури звернувся з позовом в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Старовижівської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати розпорядження Старовижівської районної державної адміністрації від 26.12.2013 № 318 “Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності за межами населених пунктів на території Старовижівського району” в частині затвердження такої документації щодо земельної ділянки площею 28,3294 га з кадастровим номером 0725083200:05:000:0093;
- визнати незаконним та скасувати п. 528 додатку до розпорядження першого заступника голови Старовижівської районної адміністрації від 26.10.2016 № 351 “Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 26.12.2013 № 318”;
- усунути перешкоди у здійсненні Кабінетом Міністрів України права розпорядження земельною ділянкою площею 28,3294 га, кадастровий номер шляхом скасування її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі 0725083200:05:000:0093;
- усунути перешкоди у здійсненні Кабінетом Міністрів України права розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування рішення державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Старовижівської районної державної адміністрації Мрочко М.І. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 04.09.2017, індексний номер 36889327, яким проведено державну реєстрацію за Головним управлінням Держгеокадастру у Волинської області права власності: державна на земельну ділянку площею 28,3294 га з кадастровим номером 0725083200:05:000:0093 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з одночасним припиненням речових прав Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, а саме: права власності - державна на земельну ділянку площею 28,3294 га з кадастровим номером 0725083200:05:000:0093 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачами норм земельного законодавства.
Ухвалою суд від 29.03.2021 прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Залучено до участі в справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державне підприємство «Старовижівське лісове господарство».
24.05.2021 заступник керівника Волинської обласної прокуратури звернувся в суд з клопотанням про зміну предмету позову, в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати розпорядження Старовижівської районної державної адміністрації від 26.12.2013 № 318 “Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності за межами населених пунктів на території Старовижівського району” в частині затвердження такої документації щодо земельної ділянки площею 28,3294 га з кадастровим номером 0725083200:05:000:0093;
- визнати незаконним та скасувати п. 528 додатку до розпорядження першого заступника голови Старовижівської районної адміністрації від 26.10.2016 № 351 “Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 26.12.2013 № 318”;
- усунути перешкоди у здійсненні Кабінетом Міністрів України права розпорядження земельною ділянкою площею 28,3294 га, кадастровий номер шляхом скасування її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі 0725083200:05:000:0093;
- усунути перешкоди у здійсненні Кабінетом Міністрів України права розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування рішення державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Старовижівської районної державної адміністрації Мрочко М.І. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 04.09.2017, індексний номер 36889327, яким проведено державну реєстрацію за Головним управлінням Держгеокадастру у Волинської області права власності: державна на земельну ділянку площею 28,3294 га з кадастровим номером 0725083200:05:000:0093 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з одночасним припиненням речових прав Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, а саме: права власності - державна на земельну ділянку площею 28,3294 га з кадастровим номером 0725083200:05:000:0093 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
-визнати незаконним та скасувати п.198 додатку до наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 23.10.2019 №3-1956/15-19-СГ від 23.10.2019 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» щодо передачі земельної ділянки площею 28,3294 га з кадастровим номером 0725083200:05:000:0093 у комунальну власність Старовижівської селищної ради.
Протокольною ухвалою від 25.05.2021 суд заперечення представника відповідача-2, докази направлення прокурором позовної заяви з додатками на юридичну адресу Ковельської районної державної адміністрації; заяву від відповідача-1 та додаткові письмові пояснення ДП "Старовижівське лісове господарство" від 20.05.2021 прийнято та приєднано до матеріалів справи. Для надання можливості представника ознайомитись з заявою прокурора про зміну предмета позову, з ініціативи суду продовжено строк розгляду справи у підготовчому судовому засіданні на 30 днів та відкладено розгляд справи.
Ухвалою суду від 08.06.2021 провадження у справі №903/208/21 зупинено до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи №359/3373/16-ц.
Ухвалою від 29.06.2021 провадження у справі №903/208/21 поновлено для розгляду заяви про забезпечення позову. Заяву прокурора про забезпечення позову задоволено. Зупинено до набрання законної сили рішенням у даній справі, дію п. 198 додатку до наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 23.10.2019 № 3-1956/15-19-СГ від 23.10.2019 “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність” щодо земельної ділянки площею 28,3294 га з кадастровим номером 0725083200:05:000:0093, шляхом заборони будь-яким суб`єктам державної реєстрації (державним реєстраторам, нотаріусам усіх нотаріальних округів та іншим суб`єктам) проводити реєстраційні дії на підставі п. 198 вказаного наказу. Провадження у справі зупинено.
08.12.2021 заступник керівника обласної прокуратури надіслав до суду:
- клопотання, в якому просить суд поновити провадження у справі.
-клопотання про заміну учасника справи Кабінет Міністрів України його правонаступником Волинської обласною державною адміністрацією.
Клопотання обґрунтоване тим, що на даний час Волинська обласна державна адміністрація є розпорядником земель лісогосподарського призначення, в тому числі щодо вилучення земельних ділянок спірної категорії.
Відповідно до частини першої ст. 230 ГПК України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується із стадії, на якій його було зупинено.
На підставі викладеного, господарський суд дійшов висновку, що розгляд даної справи слід поновити.
Відповідно до ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Підставою процесуального правонаступництва є наступництво в матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони, зокрема, внаслідок смерті, припинення юридичної особи шляхом реорганізації, заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, заміни особи у відносинах, зі спірних чи встановлених судом правовідносин майнового характеру. При процесуальному правонаступництві всі процесуальні дії, виконані попередником, є обов`язковими для правонаступника.
У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не приймала участі у цьому процесі.
Отже, процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому, незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду №805/4361/17-а від 30.12.2020.
Згідно ч. 8 ст. 122 Земельного кодексу України Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування, які не входять до складу адміністративно-територіальних одиниць, а також у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно ст. 149 Земельного кодексу України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, що здійснюють розпорядження земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.
Згідно п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); оборони; природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення.
Таким чином земельні ділянки лісогосподарського призначення віднесені до земель державної форми власності.
Враховуючи вищевикладене, що на даний час Волинська обласна державна адміністрація є розпорядником земель лісогосподарського призначення, в тому числі щодо вилучення земельних ділянок вказаної категорії, суд дійшов висновку про задоволення клопотання Волинської обласної прокуратури та заміну позивача Кабінет Міністрів України його правонаступником Волинською обласною державною адміністрацією.
Керуючись ст.ст. 230, 234 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Провадження у справі №903/208/21 поновити.
2. Замінити позивача Кабінет Міністрів України (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008) його правонаступником Волинською обласною державною адміністрацією (Київський м-н., 9, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 13366926).
3. Підготовче засідання призначити на "11" січня 2022 р. о 10:45 год.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Волинської області за адресою: м. Луцьк, пр. Волі 54А, в залі судових засідань №103.
4. Запропонувати сторонам в строк до 06.01.2022 надати суду письмові пояснення з врахування вказівок, викладених у постанові Великою Палатою Верховного Суду від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц.
5. Зобов`язати Кабінет Міністрів України протягом трьох днів з дня отримання ухвали суду про заміну позивача його правонаступником надіслати всі документи по даній справі Волинській обласній державній адміністрації, про що докази надати суду.
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання відповідно до ч.2 ст. 235 ГПК України.
Ухвала суду підписана 20.12.2021.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vl.arbitr.gov.ua.
Суддя І. О. Гарбар