ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2010 року <Текст >Справа № 2а-2452/10/0870
(16 год.45 хв.) м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Малиш Н.І.,
при секретарі Рожик О.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Гаражно-експлуатаційного кооперативу «Жигулі» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
за участю представників сторін:
від позивача: Соловйов О.В., довіреність б/н від 02.02.2010р.;
Мартиненко А.В., довіреність б/н від 02.02.2010р.;
від відповідача: Горобченко В.В., довіреність №19050/10/10-010 від 25.11.2009р.;
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду звернувся Гаражно-експлуатаційний кооператив «Жигулі» (далі Позивач) з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя (далі Відповідач) про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.11.2009р. №0002942304.
Свої вимоги Позивач виклав в позовній заяві, зокрема зазначив, що Відповідачем була проведена позапланова виїзна документальна перевірка ГЄК «Жигулі», з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. Перевірка проводилась з 27.10.2009р. по 02.11.2009р. За результатами перевірки був складений акт від 09.11.2009р. № 3736/23- 04/20513109, згідно з яким заступником начальника ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя, було прийнято рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 20.11.2009р. № 0002942304 про сплату 215450 грн.00 коп. штрафних (фінансових) санкцій, застосованих за порушення норм з регулювання обігу готівки, відповідно до абзацу 3 частини 1 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р.№436/95 (зі змінами та доповненнями). З даним рішенням Позивач незгоден з наступних підстав:
-«неоприбутковані» готівкові кошти у касі підприємства на загальну суму 43090 грн.00коп., не є коштами отриманими від реалізації земельних ділянок під гаражі, а також від продажу самих гаражів, в звязку з тим, що земельні ділянки як і земельна ділянка для кооперативу «Жигулі» у розмірі 4,0543 га, був наданий у 2007 році на умовах оренди на термін 20 років. Збудовані гаражі, також не можуть бути об'єктами купівлі - продажу, так як ще не зареєстровані в державному реєстрі нерухомості.
-щодо збереження готівкових коштів вдома у бухгалтера, то у кооперативу «Жигулі» відсутнє приміщення не тільки для здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів, у нього немає будь якого адміністративного приміщення для правління кооперативу (воно ще не зовсім збудоване та не введено в експлуатацію).
В судовому засіданні представники Позивача надали заяву про уточнення (змінення) позовних вимог, просять суд рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.11.2009р. за №0002942304 ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя про сплату 215450 грн., визнати протиправним та скасувати в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив, надав суду письмові заперечення та пояснив, що штрафні (фінансові) санкції в сумі 215450 грн., згідно рішення №0002942304, були застосовані з наступних обставин:
-перевіркою були встановлені порушення п.1.2, п.2.6, п.3.1, п.4.1, п.4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.01.2005 р. за № 40/10320, із змінами та доповненнями, на підприємстві не використовувались: касова книга, журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, прибуткові та видаткові касові ордери.
-порушення п.2.6, п.3.3, п.4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.01.2005 р. за № 40/10320, із змінами та доповненнями, підприємством не оприбутковано в касі готівкові кошти, отримані від операцій реалізації земельних ділянок під гаражі.
-порушено п.1.2, п.2.6, п.3.1, п.3.3, п.4.1, п.4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.01.2005 р. за № 40/10320, із змінами та доповненнями, неоприбуткування готівкових коштів у касі підприємства на загальну суму 43090 грн.00 коп.
Згідно постанови №436/95 від 12.06.1995 р. «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» за неоприбуткування (не повне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки сума штрафу - у пятикратному розмірі неоприбутикованої суми 43090 х 5 =215450 грн.00 коп.
Таким чином, вважає що оскаржене податкове повідомлення-рішення прийнято законно та обґрунтовано, просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме звукозаписуючого пристрою «Камертон».
У судовому засіданні 21.06.2010р., на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну і резолютивну частини постанови. Сторонам повідомлено про час виготовлення постанови суду у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до п.1, 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:
- здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі платники податків);
Як свідчать матеріали справи, на підставі наказу № 943 від 27.10.2009р «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки», направлення № 1568 від 27.10.2009 р. та наказу № 967 від 02.11.2009 р. «Про подовження терміну проведення позапланової виїзної документальної перевірки» фахівцями ДПІ у Ленінському районі м.Запоріжжя: завідувачем сектору контролю за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки у готівковій формі Малим Д.Г., старшим державним податковим ревізором - інспектором сектору контролю за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки у готівковій формі Федотовим О.В., старшим державним податковим ревізором - інспектором сектору контролю за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки у готівковій формі Івченко О.В. була проведена позапланова виїзна документальна перевірка ГЄК «Жигулі», розташованого по вул. Адмірала Макарова, з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
За результатами перевірки було складено Акт від 09.11.2009р. №3736/23-04/20513109 про результати позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
Відповідно до «Висновку» зазначеного Акту перевірки: «Документальною перевіркою встановлено порушення порушено п.1.2, п.2.6, п.3.1, п.3.3, п.4.1, п.4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.01.2005р. за № 40/10320, із змінами та доповненнями (далі Положення №637), ГЕК «Жигулі» не використовувались касова книга, журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, прибуткові та видаткові касові ордери, неоприбуткувано готівкові кошти у касі підприємства на загальну суму 43090 грн.00 коп.».
Відповідно п 1.2 Положення № 637, оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операції.
Відповідно до вимог п.п.3.2 Положення № 637, касові операції оформлюються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток тощо, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Відповідно п.4.2 Положення №637, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають в касовій книзі.
На підставі висновків Акту перевірки було прийнято оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С», яким до Позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 215450 грн.
Однак, як встановлено в ході розгляду справи, земельна ділянка для кооперативу «Жигулі» у розмірі 4,0543 га, був наданий на умовах оренди на термін 20 років Рішенням Запорізької міської ради від 20.09.2006р. №6/241.
Відповідно до ст.759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобовязується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Тобто, оренда це строкове користування майном (у даному випадку на 20 років).
Тому земельні ділянки які передані в оренду ГЕК «Жигулі» не можуть бути об'єктом договорів купівлі - продажу.
Збудовані гаражі, також не можуть бути об'єктами купівлі - продажу, так як, згідно до пояснень представників Позивача, ще не зареєстровані в державному реєстрі нерухомості, відповідно до вимог чинного законодавства України.
Представники Позивача зазначили, що готівкові кошти є членськими внесками сплаченими членами кооперативу які були призначені для фінансування розходів, пов'язаних з майбутньою приватизацією побудованих гаражів та земельних ділянок під ними .
Ці кошти є власністю фізичних осіб - членів кооперативу.
Щодо збереження готівкових коштів вдома у бухгалтера, то відповідно до пояснень представників Позивача та свідка, у кооперативу «Жигулі» відсутнє приміщення не тільки для здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів, у нього немає будь якого адміністративного приміщення для правління кооперативу.
Представники Позивача погодились, що бухгалтерський облік в кооперативі ведеться з порушенням вимог «Положення про ведення касових операцій у національній валюті України» за формою бланків, але зазначили, що всі господарські операції підприємства відображаються в хронологічному порядку (з урахуванням всіх необхідних відомостей) в спеціальній книзі. В якості доказів зазначеного твердження надали суду зазначену книгу в якій зазначені господарські операції ГЕК «Жигулі» у 2007 році.
Порушення ведення бухгалтерського обліку Позивачем підтверджено матеріалами перевірки, наданими поясненнями головного бухгалтера Позивача.
Так, відповідно Акту перевірки, аркуш 3, в книзі обліку довільної форми за 1 квартал 2007р. зазначені грошові внески членів кооперативу. Відповідно пояснень бухгалтера Позивача від 29.10.2009р. 03.11.2009р., 03.11.2009р. саме це і є членські внески на суму 43090грн., які в свою чергу зберігаються у неї вдома.
Про те, що це є внески за земельну діялнку, не підтверджується матеріалами перевірки та справи, а також це не вказано у книзі обліку довільної форми за 1 квартал 2007р.
Вказані членські внески, які відповідно матеріалам перевірки внесені у 1 кварталі 2007р. та неоприбутковані у цьому ж періоді, інших будь-яких внесків неоприбуткованих виявлено не було.
Відповідно до ст. 1 Указу Президента від 12.06.1995р. №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (на який при винесенні оскаржуємого рішення посилався Відповідач), у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є субєктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.
Штрафні санкції, передбачені даним Указом, застосовуються до осіб, зазначеним в ст.1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок в встановленому законодавством порядку та в розмірах, що діють на день завершення перевірки.
Готівкові розрахунки в Україні регулюються Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 р., де в пп.7.3 п.7 встановлено, що у разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно з законодавством України.
Так законодавством України, зокрема ст. 238 Господарського кодексу України, встановлено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З огляду на викладене фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним.
Аналогічну точку зору підтримує Міністерство юстиції України та Вищий адміністративний суд України (лист Міністерства юстиції України від 02.12.2009р. №870-0-2-09-22, оглядовий лист Вищого адміністративного суду України від 24.10.2008 р. №1776/100/13-08).
Зазначені в Акті перевірки порушення, щодо неоприбуткування готівкових коштів у касі підприємства на загальну суму 43090 грн.00 коп. були виявлені за І квартал 2007р., а оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій було винесено 20.11.2009р., тобто більше ніж через 2 роки після даної події, що є порушенням строків передбачених ст.250 ГК України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя від 20 листопада 2009р. №00029442304 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її складання у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження, а в разі якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 29 червня 2010р.
Суддя Н.І.Малиш