
Справа № 676/4899/21
Номер провадження 2/676/2153/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2021 року
Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі головуючої судді - Шевцової Л.М.
з участю секретаря судового засідання - Сопрун С.В.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Кудли І.А.
представника відповідача - Зюзіної Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам`янець-Подільському, цивільну справу № 676/4899/21 за позовом ОСОБА_3 , до Кам`янець-Подільського міського голови Посітко Михайла Володимировича, Кам`янець-Подільської міської ради, Комунального некомерційного підприємства «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради, про визнання незаконним та скасування розпорядження міського голови «Про дострокове припинення контракту та звільнення з посади; поновлення на роботі, стягнення компенсації за вимушений прогул, -
У С Т А Н О В И В:
19.08.2021 року позивач звернувся до суду з позовом до Кам`янець-Подільського міського голови Посітко М.В.; Кам`янець-Подільської міської ради; комунального некомерційного підприємства «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради, про визнання незаконним та скасування розпорядження міського голови «Про дострокове припинення контракту та звільнення з посади; поновлення на роботі, стягнення компенсації за вимушений прогул.
Ухвалою суду від 25.08.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 07.10.2021 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Обгрунтовуючи заявлені позовні вимоги ОСОБА_3 вказує, що на підставі контракту з вересня 2020 року обіймав посаду директора комунального некомерційного підприємства «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради. Даний контракт укладено між ним та Кам`янець-Подільською міською радою в особі міського голови ОСОБА_16 на п`ять років, тобто по 10.09.2025 року. В липні 2021 року отримав розпорядження міського голови Посітка М.В. про дострокове розірвання контракту та звільнення його з посади директора КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня». Підставою для звільнення є: висновки роботи комісії з перевірки законності проведення будівельних робіт на території міської лікарні.; акт обстеження майна комунальної власності - об`єкта фізіотерапевтичного корпусу, по АДРЕСА_1 та звіт суб`єкта оціночної діяльності про визначення розміру збитків завданих власнику і вартість ремонтно-відновлювальних робіт.
Вказане розпорядження вважає незаконним і таким, що підлягає скасуванню з поновленням його на роботі та стягнення компенсації за вимушений прогул.
Представник позивача ОСОБА_1, який діє на підставі ордера ВХ № 1015846 від 18.08.2021 року, в судовому засіданні підтримав позовні вимоги ОСОБА_3 і пояснив, що звільнення його довірителя відбулося фактично на підставі акту службового розслідування, яке проводилось з урахуванням висновків роботи комісії, утвореної згідно розпорядження міського голови, а звіт про оцінку завданих збитків замовлявся та виготовлявся в рамках службового розслідування, з чого можна зробити висновок, що звільнення ОСОБА_3 є притягненням його до дисциплінарної відповідальності згідно КЗпПУ за результатами службового розслідування. Щодо дострокового припинення контракту, то за розпорядженням Посітка М.В. було створено комісію про проведення службового розслідування, головою якої призначено адвоката Костюковича Д.К., та радника міського голови на громадських засадах. Згідно чинного законодавства рішення щодо проведення службового розслідування приймається керівником органу, в якому працює особа. У даному випадку ОСОБА_3 є директором окремої юридичної особи, засновником якого є Кам`янець-Подільська міська рада, що виключає можливість міського голови ініціювати проведення службового розслідування відносно позивача своїм розпорядженням, що підтверджується не лише Статутом але й випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 45511447208 від 23.04.2021 року.
В порушення вимог Порядку в розпорядженні № 30 від 20.01.2021 року, відсутній предмет, дата початку, закінчення та строк службового розслідування. Крім того, радник міського голови на громадських засадах не є посадовою особою місцевого самоврядування, не має жодного відношення до Кам`янець-Подільської міської ради як засновника КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня», до органу управління лікарнею - управління охорони здоров`я Кам'янець-Подільської міської ради, не отримує заробітної плати за рахунок бюджету, не наділений жодними адміністративними, владними, управлінськими, розпорядчими та будь-якими іншими повноваженнями, не несе жодної відповідальності за свої дії, тому не має жодного права представляти інтереси Кам'янець-Подільської міської ради, її виконавчих органів та посадових осіб, міського голови, а тим більше виконувати фактично їх функції та повноваження стосовно проведення службових розслідувань. Виходячи з викладеного, вважає, що ОСОБА_5 не міг бути головою комісії з проведення службового розслідування стосовно ОСОБА_3 , а висновок комісії у даному випадку є неналежним та недопустимим.
Щодо звіту, то він був виконаний на замовлення та за рахунок КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня», яка жодного відношення до проведення службового розслідування не мала. На дату складання акту службового розслідування та прийняття рішення за результатами службового розслідування оригінал звіту був відсутній, що не дає підстав визначити будь-які збитки та констатувати нанесення ОСОБА_3 таких збитків в значних розмірах. Так, у звіті сума збитків становить 6 959 693.00 грн., а згідно наявної в матеріалах службового розслідування ухвали слідчого судді від 22.01.2021 року в кримінальному провадженні зафіксовано розмір збитків в сумі 488 020.00 грн.
Крім того вважає,що звільнення ОСОБА_3 є дискримінацією за політичною ознакою оскільки ,будучи депутатом міської ради, останній перебуває у фракції політичної партії «За майбутнє», яка входить до складу депутатської групи «Ми-Кам`янчани»,яка є опозиційною до діючого міського голови.
Представник відповідача Кудла І.А., яка діє за довіреністю № 1/02-25-234 від 21.01.2021 року в судовому засіданні позов не визнала і пояснила, що в ході проведених дій та перевірок було встановлено факт перевищення посадових обов`язків директора КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради ОСОБА_3 , що призвело до руйнування комунального майна територіальної громади та стало однією із підстав для прийняття 21.07.2021 року розпорядження міського голови «Про дострокове розірвання контракту та звільнення з посади ОСОБА_3 »
_Звільнення позивача відбулося на підставі п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, таке звільнення не носить характеру дисциплінарного стягнення, а є звільненням за невиконання умов трудового контракту», тому в позові просить відмовити.
Представник відповідача ОСОБА_6 яка діє за довіреністю № 1/02-25-250 від 22.01.2021 року в судовому засіданні підтримала пояснення представника Кудли І.А. і просить в позові ОСОБА_3 відмовити.
В.о. директора КП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради, Т. Дідич, подала суду заяву про розгляд справи у відсутності представника підприємства, при прийнятті рішення покладається на думку суду.
Заслухавши учасників справи, свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 , вивчивши та дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_3 на підставі трудового договору з 2016 року перебував на посаді директора КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня».
В подальшому, на підставі контракту, укладеного між позивачем та Кам`янець-Подільською міською радою в особі міського голови ОСОБА_16, від 11.09.2020 року, строком на п`ять років, тобто по 10.09.2025 року ОСОБА_3 , продовжував обіймати посаду директора комунального некомерційного підприємства «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради.
Згідно розпорядження Кам`янець-Подільського міського голови Посітка М.В. № 243-к від 21.07.2021року «Про дострокове розірвання контракту та звільнення з посади ОСОБА_3 », з 09.08.2021 року достроково припинено контракт та звільнено із займаної посади, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП України з підстав передбачених пп.10 п.6 пп.2 п. 9.пп.2 п. 24 Контракту.
Підставою для звільнення ОСОБА_3 в розпорядженні міського голови Посітка М.В., вказано: висновки роботи комісії, утвореної згідно розпорядження міського голови від 11.01.2021 року № 06-р «Про створення комісії з перевірки законності проведення будівельних робіт на території КПН «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради від 18.01.2021 року з додатками:
- акт обстеження майна комунальної власності - об`єкта нерухомого майна-будівлі фізіотерапевтичного корпусу, по АДРЕСА_1 та розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 6810400000:14:001:01:0134 від 22.02.2021 року;
- звіт № 18-03-21 від 17.03.2021 року суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_11 про визначення розміру збитків, завданих власнику і вартість ремонтно-відновлювальних робіт, які необхідно виконати в будівлі фізіотерапевтичного корпусу КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня».
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 6 та ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 1.1 Статуту, КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради є закладом охорони здоров`я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким способом в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом.
Пунктом 1.4. Статуту, засновником, власником та органом управління майном підприємства є територіальна громада міста Кам`янець-Подільського в особі Кам`янець-Подільської міської ради. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним засновнику.
За п. 4.1 Статуту, підприємство є юридичною особою публічного права. Права та обов`язки юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації.
Згідно п.7.1, 7.2 управління підприємством здійснює засновник в особі управління охорони здоров`я Кам`янець-Подільської міської ради. Поточне керівництво (оперативне управління) підприємством здійснює керівник підприємства - директор (керівник), який призначається на посаду засновником (уповноваженим ним органом) відповідно до діючого законодавства шляхом укладення з ним контракту згідно КЗпП України.
Постановою Кабінету міністрів України № 950 від 13.06.2000 року затверджено Порядок проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог п. 1 даного порядку стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування може бути проведено службове розслідування у випадках: у разі невиконання або неналежного виконання ними службових обов`язків, перевищених своїх повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об`єднанню громадян; у разі недодержання посадовими особами місцевого самоврядування законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства; на вимогу особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або особи, яка для цілей закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з метою зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри; з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення чи невиконання вимог закону в інший спосіб, за поданням спеціального уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції або приписом Національного агентства з питань запобігання корупції за рішенням керівника органу, підприємства, установи, організації, в якому працює особа, стосовно якої пропонується проведення службового розслідування, а у разі його відсутності - особи, яка виконує його обов`язки; за анонімними повідомленнями, заявами та скаргами службове розслідування не проводиться, крім випадків, коли анонімне повідомлення стосується порушення вимог закону та наведена в ньому інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені.
У даному випадку в матеріалах до розпорядження № 30 від 20.01.2021 року, відсутні будь-які документи, які б підтвердили наявність підстав визначених п. 1 даного порядку. В матеріалах до даного розпорядження наявне лише доручення міського голови Посітка М.В. , щодо проведення службового розслідування та відсторонення ОСОБА_3 від посади. Крім того, в цьому розпорядженні відсутній предмет, дата початку та закінчення, а також строк службового розслідування.
Відповідач вказує, що ОСОБА_3 було призначено на посаду директора КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради терміном на 5 років з 11.09.2020 року по 10.09.2025 року, як переможця конкурсу, про що було оформлено контракт. Даним контрактом визначені права та обов`язки сторін, так п.п. 2 п.9 контракту, передбачено, що власник має право звільнити керівника з посади у разі закінчення строку дії цього контракту, достроково за ініціативою керівника, а також у разі порушення керівником вимог законодавства та умов цього контракту.
Після звернення 23.12.2020 року, депутата міської ради Смотрова М.І., стосовно проведення будівельних робіт на території КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради ,міський голова видав розпорядження №06-р від 11.01.2021 року, яким утворено комісію з перевірки законності проведення будівельних робіт на території КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради.
На підставі документів наданих ОСОБА_3 та проведеної роботи було виявлено демонтаж (знищення) будівлі фізіотерапевтичного корпусу, А-ІІ, (1963 року побудови), що розміщений за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 1254,4 кв.м, (кадастровий номер 6810400000:14:001:0134), який здійснюється без отримання згоди власника цієї нерухомості (будівлі та земельної ділянки) територіальної громади міста Кам`янець-Подільського, без дотримання порядку відчуження чи списання комунального майна.
Тобто, позивач, будучи керівником КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради, не забезпечив ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством майна, чим допустив порушення умов контракту, як особливої форми трудового договору, що є підставою його розірвання за підпунктом 10 пункту 6; підпунктом 2 пункту 9, підпункту 2 пункту 24 Контракту.
Судом встановлено,що до укладення даного контракту, ОСОБА_3 перебував на посаді директора КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» на підставі строкового трудового контракту з 2016 року.
За п. 1 даного контракту, контракт регулює трудові відносини, пов`язані з виконанням керівником комунального закладу комунального закладу охорони здоров`я, що діє в організаційно-правовій формі комунального підприємства (далі - підприємство), своїх обов`язків, визначає права, відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення і організації праці керівника, умови розірвання договору, в тому числі достроково, строк дії договору та є особливою формою трудового договору.
За п. 2 даного контракту, керівник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством з метою забезпечення виконання його статутних завдань, надання належної, якісної та кваліфікованої медичної допомоги, ефективної діяльності підприємства, раціонального використання і збереження закріпленого за підприємством майна, а Власник створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці керівника.
21липня 2021 року, ОСОБА_3 отримав розпорядження Кам`янець-Подільського міського голови Посітка М.В. від 21липня 2021 року № 243-к «Про дострокове розірвання контракту та звільнення з посади ОСОБА_3 » , згідно якого з 09 серпня 2021 року з ним достроково припинено Контракт та звільнено з посади директора КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» відповідно до п.8 ч.1 ст.36 КЗпП України з підстав, передбачених Контрактом (пп.10 п.6, пп.2 п.9, пп.2 п.24 Контракту).
Підставами для винесення оскаржуваного розпорядження Посітко М.В. є:
- висновки роботи комісії, утвореної згідно розпорядження міського голови від 11.01.2021 р. №06-р «Про створення комісії з перевірки законності проведення будівельних робіт на території КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради» від 18 січня 2021 року з додатками;
- Акт обстеження майна комунальної власності - об`єкта нерухомого майна-будівлі фізіотерапевтичного корпусу, що розміщений за адресою АДРЕСА_1 , та розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6810400000:14:001:0134 від 22 лютого 2021 року;
- Звіт №18-03-21 від 17 березня 2021 року суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_11 про визначення розміру збитків, завданих власнику і вартість ремонтно-відновлювальних робіт, які необхідно виконати в будівлі фізіотерапевтичного корпусу КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» за адресою АДРЕСА_1;
ОСОБА_3 вважає оскаржуване розпорядження абсолютно незаконним та яке підлягає скасуванню з одночасним поновленням його на роботі та стягненням компенсації за вимушений прогул з огляду на наступні обґрунтування та фактичні обставини.
Оскільки його звільнення відбулось фактично на підставі акту службового розслідування, яке в свою чергу проводилось з урахуванням висновків роботи комісії, утвореної згідно розпорядження міського голови від 11.01.2021 р. №06-р «Про створення комісії з перевірки законності проведення будівельних робіт на території КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради» від 18 січня 2021 року з додатками, а звіт про оцінку завданих збитків замовлявся та виготовлявся саме в рамках службового розслідування, то можна зробити об`єктивний висновок про те, що звільнення є притягненням ОСОБА_3 до дисциплінарної відповідальності згідно КЗпП України за результатами службового розслідування.
Розпорядженням міського голови-Посітка М.В. від 20 січня 2021 року № 30-р «Про проведення службового розслідування» було утворено комісію щодо проведення службового розслідування відносно ОСОБА_3 у складі голови комісії адвоката Костюковича Д.К. (радника міського голови на громадських засадах), ОСОБА_12 (юрисконсульта управління охорони здоров`я), ОСОБА_13 (заступника начальника управління охорони здоров`я), Невенгловської Т.М. (головного спеціаліста департаменту правового супроводу та контролю), ОСОБА_14 (начальника управління охорони здоров`я).
Проте в матеріалах до розпорядження від 20 січня 2021 року № 30-р відсутні будь-які документи, які б підтверджували наявність підстав визначених п. 1 Порядку проведення службового розслідування. В матеріалах до даного розпорядження наявне лише доручення міського голови Постіка М.В., щодо проведення службового розслідування та відсторонення ОСОБА_3 від посади.
За п. 2 Порядку, рішення щодо проведення службового розслідування приймається керівником органу, в якому працює особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або особа, яка для цілей Закону прирівнюється до особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно якої планується проведення службового розслідування (далі - особа, стосовно якої проводиться службове розслідування).
ОСОБА_3 є директором окремої юридичної особи, засновником якого є Кам`янець-Подільська міська рада, що у взаємозв`язку із зазначеним вище виключає можливість міського голови ініціювати проведення службового розслідування відносно ОСОБА_3 своїм розпорядженням. Описане ,окрім статуту, підтверджується і випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 45511447208 від 23 квітня 2021 року.
За п. 3 Порядку, рішенням щодо проведення службового розслідування визначаються голова комісії з проведення службового розслідування, інші члени комісії, предмет і дата початку та закінчення службового розслідування. Строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців.
Проте в розпорядження від 20 січня 2021 року № 30-р відсутній предмет, дата початку та закінчення, а також строк службового розслідування.
Головою комісії з проведення службового розслідування Посітко М.В. призначив радника міського голови з правових питань на громадських засадах ОСОБА_5 ,який не міг бути головою такої комісії та проводити службове розслідування стосовно ОСОБА_3 ,а тому суд також вважає,що і висновки неправомочної комісії є недопустимими.
Відповідно до ч.2 п.10 Порядку за результатами розгляду акту службового розслідування керівник органу приймає у десятиденний строк з дати його надходження відповідне рішення, з яким ознайомлюється особа, стосовно якої проводилось службове розслідування.
Керуючись вказаною нормою Порядку, міський голова- Посітко М.В. видав розпорядження від 20.07.2021 р. №409-р «Про розгляд Акту службового розслідування від 09 липня 2021 року», яким прийняв рішення про надсилання копії Акту службового розслідування до слідчого відділення Кам`янець-Подільського районного управління поліції для вирішення питання про притягнення ОСОБА_3 до кримінальної відповідальності./Рішення з цього приводу наразі немає/.
Таким чином, жодного рішення про застосування стосовно ОСОБА_3 дисциплінарних стягнень, звільнення його, тощо , за результатами службового розслідування не приймалось, що об`єктивно вказує на протиправність подальшого звільнення його з роботи саме на підставі службового розслідування.
Зважаючи на те, що розпорядження про проведення службового розслідування не містить предмету, дати початку та дати завершення розслідування, строку його проведення, головою комісії з проведення службового розслідування призначено особу без необхідного обсягу повноважень, а саме розпорядження видано неналежною посадовою особою, рішення про звільнення ОСОБА_3 за результатами розгляду акту службового розслідування керівником не приймалось, акт службового розслідування від 09 липня 2021 року є незаконним та таким, що не може бути підставою для звільнення позивача. Незаконно проведене службове розслідування не може створювати жодних юридичних наслідків.
Однією із підстав для дострокового припинення Контракту та звільнення ОСОБА_3 з роботи, Посітко М.В. зазначив нібито нанесення ним територіальній громаді міста Кам`янець-Подільського матеріальних збитків у значних розмірах, що на його думку встановлено Звітом №18-03-21 та відображено в оскаржуваному розпорядженні.
Звіт №18-03-21 жодним чином не може встановлювати нібито завдані ОСОБА_3 збитки внаслідок часткового демонтажу будівлі фізіотерапевтичного корпусу з огляду на таке.
Звіт №18-03-21 було виконано на замовлення та за рахунок КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» на виконання доручення міського голови.
Замовником оцінки виступила не комісія з проведення службового розслідування, не управління охорони здоров`я, а саме КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня», яка жодного відношення до проведення службового розслідування не мала.
Протягом проведення службового розслідування, а також станом на дату складання акту службового розслідування та прийняття рішення керівником за результатами службового розслідування оригінал звіту №18-03-21 до КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» не надходив. Більше того, станом на 09 серпня 2021 року (день звільнення) його також не було, що підтверджується довідкою бухгалтерії КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» про наявність дебіторської заборгованості щодо суб`єкта оціночної діяльності та копіями листків журналу реєстрації вхідної кореспонденції лікарні. Додатково факт відсутності звіту №18-03-21 підтверджується відеозаписом ознайомлення ОСОБА_3 з актом службового розслідування та відеозаписом спілкування з в.о. директора і головним бухгалтером КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня». Відсутність оригіналу звіту та необізнаність стосовно його місцезнаходження було прямо підтверджено безпосередньо головою комісії з проведення службового розслідування ОСОБА_5 .
Відсутність оригіналу звіту №18-03-21 об`єктивно не дає підстав визначати будь-які збитки та констатувати нанесення таких збитків позивачем у значних розмірах.
Стосовно змісту копії звіту №18-03-21 слід звернути увагу на таке.
Завданням, яке поставили перед суб`єктом оціночної діяльності, було визначення розміру матеріальних збитків, завданих частковим демонтажем будівлі фізіотерапевтичного корпусу, та визначення вартості відновлювальних робіт.
Суб`єкт оціночної діяльності при проведенні оцінки застосував витратний методичний підхід, що є абсолютно неправомірно та на думку позивача спрямовано виключно на штучне завищення так званих збитків. Додатково це обґрунтовується тим, що у звіті сума збитків становить 6 959 693,00 грн., а згідно наявної в матеріалах службового розслідування ухвали слідчого судді від 22.01.2021 р. в кримінальному провадженні №12021240070000016 зафіксовано розмір збитків в сумі 488 020,00 грн.
Суть витратного методичного підходу в оціночній діяльності полягає в тому, що суб`єкт оціночної діяльності визначає вартість витрат, необхідних для будівництва нового такого об`єкта. Але оскільки будівля фізіотерапевтичного корпусу була демонтована лише частково, а завдання перед суб`єктом оціночної діяльності ставились зовсім інші, застосування витратного методичного підходу в цьому випадку є неправильним. В такому випадку має бути застосований виключно відтворювальний метод оцінки.
Таким чином, зважаючи на неправильно обраний методичний підхід оцінювання та відсутність оригіналу звіту №18-03-21 висновок Посітка М.В. в оскаржуваному розпорядженні про нанесення позивачем збитків в значних розмірах не ґрунтується на законодавстві та фактичних обставинах.
Оскільки факт нанесення збитків не встановлений, а їх розмір не визначений, то пп.2 п.24 Контракту не може бути підставою для звільнення, адже значний розмір збитків є фактично кваліфікуючою ознакою для дострокового припинення Контракту з цієї підстави.
Контракт - це особлива форма трудового договору, спрямована на створення умов для виявлення ініціативності та самостійності працівників з урахуванням їх індивідуальних здібностей і професійних навичок, яка, зокрема, передбачає покладення на працівника підвищеної відповідальності. У Контракті сторони крім іншого погоджують і додаткові умови його розірвання, зокрема й дострокового. Такі умови є самостійними підставами для припинення трудових відносин, а сама процедура не підпорядкована умовам законодавства про працю.
Передбачені трудовим контрактом підстави для його розірвання є безумовними й не залежними від будь-яких об`єктивних чи суб`єктивних чинників. Але лише за умови, що такі підстави справді додаткові, законодавством не передбачені. У разі дублювання в Контракті положень закону - переважним є регулювання за законом.
Підпункт 2 пункту 24 Контракту, за яким ОСОБА_3 було звільнено, передбачає таку підставу дострокового припинення Контракту та звільнення, як одноразове грубе порушення керівником вимог законодавства та обов`язків, передбачених цим контрактом, внаслідок чого підприємству завдано значних збитків.
Аналогічну підставу припинення трудових відносин з ініціативи власника містить і п.1 ч.1 ст.41 КЗпП України - одноразове грубе порушення керівником трудових обов`язків.
Таким чином при розгляді даного спору переважним є застосування норм Кодексу законів про працю України, а не Контракту.
Така правова позиція, яка є обов`язковою для застосування, міститься в постанові Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 16.05.2018 р. у справі №206/2351/16.
Відповідно до рішення Кам`янець-Подільської міської ради від 06.03.2019 р. №20/70 Кам`янець-Подільській міській лікарні було відведено земельну ділянку для будівництва багатоквартирного житлового будинку площею 0,3920 га по АДРЕСА_1 . Матеріалами до вказаного рішення сесії та обговореннями,які передували прийняттю відповідного рішення, передбачалось необхідність демонтажу будівлі фізіотерапевтичного корпусу лікарні для зведення на цьому місці багатоквартирного житлового будинку, який дозволив би забезпечити службовим житлом персонал лікарні. Вказане свідчить про те, що власник в особі Кам`янець-Подільської міської ради,а міський голова на той час був депутатом міської ради та був в цьому достименно обізнаний , та не мав жодних заперечень проти цього.
Додатково факт обізнаності власника будівлі на її демонтаж та погодження таких дій підтверджується і тим, що до складу конкурсної комісії з відбору суб`єкта господарської діяльності на право забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 входив ОСОБА_15 , співробітник департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Кам`янець-Подільської міської ради - виконавчого органу, який здійснює управління всім комунальним майном територіальної громади.
За результатами проведеного конкурсу було укладено договір на право забудови земельної ділянки від 02 травня 2019 р., яким передбачено передачу Кам`янець-Подільській міській лікарні 18 (вісімнадцяти) квартир для подальшої передачі їх працівникам лікарні.
Зважаючи на те, що фізіотерапевтичне відділення вже тривалий час успішно функціонує в іншому корпусі лікарні по АДРЕСА_2 , а утримання порожнього корпусу є фінансово та матеріально непосильним та безпідставним, на переконання позивача забезпечення 18 сімей медиків житлом є більш раціональним та ефективним використанням цього майна. Тим більше коли це відбувається з відома та за погодженням із власником - Кам`янець-Подільською міською радою.
Отже, діях відсутні факти, які міський голова- Посітко М.В. поклав в основу оскаржуваного розпорядження, зокрема про нібито допущення одноосібно ОСОБА_3 руйнування частини будівлі фізіотерапевтичного корпусу лікарні і нанесення збитків в значних розмірах.
Необхідність будівництва житлового будинку в тому числі для забезпечення медиків житлом визначалась Кам`янець-Подільською міською радою, яка для цих цілей прийняла рішення про виділення земельної ділянки, визначення суб`єкта господарської діяльності відбувалось на конкурсних умовах колегіально. Вказані обставини повністю нівелюють висновки міського голови- Посітка М.В. про те, що частковий демонтаж будівлі фізіотерапевтичного корпусу відбувся внаслідок особистих винних дій позивача та порушенні ним особисто вимог законодавства.
Частковий демонтаж будівлі фізіотерапевтичного корпусу відбувався на початку січня 2021 року.
13 січня 2021 року за №3 міський голова- Посітко М.В. видав доручення міського голови щодо недопущення руйнування приміщення водолікарні. Тобто щонайменше 13 січня 2021 року Посітку М.В. було відомо про факт часткового демонтажу будівлі.
В Оскаржуваному розпорядженні про звільнення ОСОБА_3 міський голова Посітко М.В. посилається в тому числі на висновки комісії від 18 січня 2021 року, акт обстеження будівлі від 22 лютого 2021 року.
Виходячи з висновків комісії від 18 січня 2021 року, останнім днем правомірного застосування дисциплінарного стягнення було б 18 липня 2021 року - день спливу визначеного ст.148 КЗпП України шестимісячного строку.
Оскаржуване розпорядження винесено 27 липня 2021 року - з пропуском встановленого строку, що знову свідчить про незаконність оскаржуваного розпорядження.
Крім того, згідно постанови Північно-Західного Апеляційного господарського суду від 29 вересня 2021 року у справі №924/113/21 було чітко встановлено,що колегія суддів не вбачає підстав для визнання недійсним оспорюваного договору на забудову земельної ділянки з огляду на здійснений під час його виконання демонтаж приміщення,який передбачений виданими відповідачем 3 містобудівними умовами,які в свою чергу не скасовані позивачем.
В частині позовних вимог щодо визнання недійсним договору забудови земельної ділянки від 02 травня 2019 року,яки й укладений між Комунальним некомерційним підприємством «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради та Приватним підприємством «Капітал-Буд сучасне будівництво» відмовлено.
Окрім роботи на посаді директора КНП «Кам`янець-Подільська міська лікарня» ОСОБА_3 є депутатом Кам`янець-Подільської міської ради поточного скликання у фракції політичної партії «За майбутнє!», яка входить до складу депутатської групи «Ми - Кам`янчани».
Позивач підтвердив в суді,що зазначена фракція, як і вся депутатська група «Ми - Кам`янчани», є опозиційними до діючого міського голови Посітка М.В. , через що останній не має сталої більшості в міській раді, а відтак не може приймати бажані для себе рішення сесії.
Неодноразово перед початком проведення службового розслідування ,та в його ході, Посітко М.В. для забезпечення голосування так, як йому потрібно, погрожував ОСОБА_3 звільненням. Про даний факт підтвердили свідки,допитані в судовому засіданні.
За ст. 21 КЗпП України, забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, етнічного, соціального та іноземного походження, віку, стану здоров`я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сімейного та майнового стану, сімейних обов`язків, місця проживання, членства у професійній спілці чи іншому об`єднанні громадян, участі у страйку, звернення або наміру звернення до суду чи інших органів за захистом своїх прав або надання підтримки іншим працівникам у захисті їх прав, повідомлення про можливі факти корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції", а також сприяння особі у здійсненні такого повідомлення, за мовними або іншими ознаками, не пов`язаними з характером роботи або умовами її виконання.
За п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», дискримінація це ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними (далі - певні ознаки), зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об`єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними;
За ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути в тому числі визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Згідно частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Оскільки відповідачами не надано,а судом не здобуто підстав для відмови у заявлених позовних вимогах, такі вимоги підлягають задоволенню,так як звільнення ОСОБА_3 відбулося із порушенням визначеної процедури та без будь-яких правових обґрунтувань.
Керуючись ст. 268 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження Кам`янець-Подільського міського голови Посітка Михайла Володимировича від 21 липня 2021 року № 243-к «Про дострокове розірвання контракту та звільнення з посади директора Комунального некомерційного підприємства «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради ОСОБА_3 .
Поновити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 на посаді директора Комунального некомерційного підприємства «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради з 09 серпня 2021 року.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради, (код ЄДРПЛУ 02004806, вул. Пушкінська, 31, м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області, e-mail:@mail.gov.ua) на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , (проживаючого по АДРЕСА_3 ), середній заробіток за час вимушеного прогулу з 09 серпня 2021 року по 08 грудня 2021 року в розмірі-216240 грн.
Допустити негайне виконання судового рішення, в частині поновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 на посаді директора Комунального некомерційного підприємства «Кам`янець-Подільська міська лікарня» Кам`янець-Подільської міської ради з 09 серпня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 17 грудня 2021 року.
Суддя Кам`янець-Подільського
міськрайсуду Л. М. Шевцова