
Справа № 346/3088/21
Провадження № 2/346/1389/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2021 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі головуючого судді Яремин М.П.
з участю: секретаря Сав`яка О.В.
представника позивача Хоцінської Н.Й.
відповідача ОСОБА_2
представника відповідача адвоката Синишина П.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії,-
ВСТАНОВИВ:
в обгрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 13.11.2018 року відповідач звернулася до департаменту соціальної політики міської ради через Управління надання адміністративних послуг із заявою про призначення житлової субсидії для домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , долучивши декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, відповідно до яких призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01.10.2018 року по 30.04.2019 року включно в розмірі 1 283,62 грн. щомісячно. На наступні періоди субсидія призначалась автоматично, без звернення, в тому числі з 01.10.2020 року по 31.03.2021 року з розрахунку 3 373,28 грн. щомісячно. При поданні заяви відповідач під власний підпис була повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (придбання майна на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності перевищує 50 000 грн.) вона зобов`язана протягом 30 днів повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. В результаті верифікації проведеної Міністерством фінансів України, виявлено, що 04.01.2021 року на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки № 4 та договору купівлі-продажу незавершеного будівництва № 5 від 04.01.2021 року відповідач набула права власності на об`єкт нерухомого майна, а саме: земельну ділянку, площею 0,0849 га та незавершене будівництво, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 .
31.03.2021 року відповідач звернулася до департаменту соціальної політики із заявою та декларацією про доходи і витрати осіб про призначення та надання житлової субсидії, в розділі 5 якої, зазначено, що 04.01.2021 року нею придбано майно на суму 238 826 грн. та 56 844,00 грн. Оскільки, право власності на нерухоме майно набуто після призначення житлової субсидії, відповідно до заяви від 13.11.2018 року, відповідач зобов`язана була повідомити про факт набуття права власності департамент соціальної політики Коломийської міської ради протягом 30 календарних днів, однак, відповідачем цього зроблено не було. Тому департаментом припинено надання житлової субсидії та здійснено розрахунок надміру виплачених сум, що становило 5 528,52 грн. (суму переплати вирахувано за період з 01.02.2021 року по 31.03.2021 року).
02.04.2021 року відповідачу направлено повідомлення про припинення надання житлової субсидії з 01.04.2021 року з вимогою повернення надміру виплаченої суми житлової субсидії в строк до 01.05.2021 року. Добровільне повернення коштів відповідачем не проводилось.
Тому позивач просить стягнути з відповідача 5 528,52 грн. надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії, а також присудити з відповідача судові витрати, які складаються зі сплаченого судового збору в розмірі 2 270 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, вказаних в позовній заяві, просить ці вимоги задовольнити. Також зазначила, що відповідач зобов`язана була повідомити департамент в 30-денний строк про придбання вказаного майна, а саме до 04.02.2021 року, тобто якщо б повідомлення відбулось у вказаний строк їй припинили б нарахування субсидії і не відбулося б переплати. Позивач не звертається з позовом до відповідача щодо факту недобросовісності набуття відповідачем коштів, а щодо неповідомлення про призбання вказаного майна.
Відповідач в судовому засіданні заперечила щодо задоволення позовних вимог.
Представник відповідача, адвокат Синишин П.Є. просить в задоволені позову відмовити з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, в якому зазначає, що механізм повернення надмірно виплачених коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидії, однак, позивачем не надано жодного доказу, що ОСОБА_2 діяла недобросовісно при поданні заяви на отримання субсидії. Крім того, земельна ділянка та незавершене будівництво були придбані відповідачем за рахунок позичених коштів, а наявність в реєстрах нерухомого майна відомостей про правочин, враховуючи наявність розписки, не є належним та допустимим доказом отримання доходу. Позивачем не доведено належними засобами доказування, що саме відповідач приховала ці обставини при заповненні відповідних документів.
Суд, заслухавши вказаних учасників, перевіривши матеріали справи, та, оцінивши досліджені докази в сукупності, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 13.11.2018 року відповідач звернулася до департаменту соціальної політики Коломийської міської ради із заявою № 1/1425 про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_1 , в якій вказано, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), зміна в переліку отримуваних житло-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень) зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (а.с. 4).
В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, від 13.11.2018 року, в розділі V «Інформація про витрати на придбання майна, товарів або послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» відповідач вказала, що покупок та оплати послуг не здійснювала (а.с. 5 ).
Рішеннями від 26.11.2018 року та 21.01.2021 року відповідачу призначено субсидію на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року в сумі 1 283,62 грн. щомісячно та з жовтня 2020 року по квітень 2021 року в сумі 3 373,28 грн. щомісячно відповідно (а.с. 6,7).
Відповідно до копії Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 250547051 зазначено, що за ОСОБА_2 04.01.2021 року зареєстровано право власності на об`єкти нерухомого майна: земельну ділянку, кадастровий номер: 2610600000:04:003:0105, площею 0,0849 га та незвершене будівництво, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі договору року купівлі-продажу № 4 від 04.01.2021 року земельної ділянки, а також договору купівлі-продажу № 5 незавершеного будівництва, посвідчених приватним нотаріусом Коломийського міського нотаріального округу Яцком П.П (а.с.8).
Відповідно до пункту V Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 31.03.2021 року ОСОБА_2 зазначила, що 04.01.2021 року придбала майно на суму 238 826,00 грн. та 56 844,00 грн. (а.с. 9, 10).
Відповідно до пп. 4 п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового», житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень: купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному в пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування).
Громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Згідно з п. 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.
Відповідно до п. 119 вказаного Положення за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Згіно з п.121 цього Положення Надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).
Пунктом 125 вказаного Положення (на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
Відповідно до п.127 цього Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Судом також встановлено, що департаментом припинено надання житлової субсидії відповідачу з 01.04.2021 року та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів, суму переплати вирахувано за період з 01.02.2021 року по 31.03.2021 року, яка становила 5 528,52 грн., що підтверджується даними розрахунку субсидії на ЖКП до особової справи № 326846 (а.с. 11).
Письмовими повідомленнями про припинення надання житлової субсидії від 02.04.2021 року відповідача проінформовано про припинення виплати вказаної субсидії, починаючи з 01.04.2021 року, на підставі висновків проведеної перевірки довідок про доходи та майновий стан, встановлено строк для повернення виплаченої надміру суми субсидії - 5 528,52 грн. до 01.05.2021 рок, яке вручено адресату 03.04.2021 року, що стверджується даними перевірки статусу відстеження повідомлення (а.с.12-14).
Враховуючи подальше пред`явлення даного позову, суд вважає, що зазначене повідомлення залишилось відповідачем без задоволення.
Згідно з ч. 1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, оскільки відповідачем право власності на вищевказане нерухоме майно набуто після призначення житлової субсидії відповідно до заяви від 13.11.2018 року та не повідомлено позивача про даний факт у встановлений строк з дня такого набуття, що вплинуло на призначення житлової субсидії на період з 01.02.2021 року по 31.03.2021 року, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь позивача 5 528,52 грн., які надміру виплачені у вигляді житлової субсидії за вказаний період.
Судом також встановлено, що позивачем за звернення до суду з даною позовною заявою сплачено судовий збір в розмірі 2 270 грн., що стверджується платіжним дорученням від 11.06.2021 року (а.с.15). Дані судові витрати підлягають присудженню з відповідача на користь позивача в зв`язку із задоволенням позовних вимог.
На підставі ст. 1212 ЦК України, Порядку призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, та, керуючись, ст. 141, ст.ст. 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , на користь департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса якого: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області (на р/р НОМЕР_2 , МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193399) 5 528 (п`ять тисяч п`ятсот двадцять вісім) гривень 52 копійки надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , на користь департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса якого: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області (на р/р НОМЕР_3 , МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193399), судові витрати в розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування сторін:
Позивач: Департамент соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області, 78200.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складено 20 грудня 2021 року.
Суддя Яремин М. П.