Рішення № 101991594, 17.12.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2021
Номер справи
520/21401/21
Номер документу
101991594
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

17 грудня 2021 року № 520/21401/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., СДРПОУ 14099344) щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) в розмірі 53 % від фактично визначеного Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019 рік грошового забезпечення з включенням до його складу індексації грошового забезпечення з 01.04.2019 по теперішній час;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., ЄДРПОУ 14099344) включити до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , яке визначено у довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.08.2021 №ФХ102124, індексацію грошового забезпечення та з отриманого розміру з 01.04.2019 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) в розмірі 53 % основного розміру, виплачувати перераховану пенсію з урахуванням підвищення як учаснику бойових дій з 01.04.2019 по момент перерахунку з урахуванням фактично виплачених сум здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії.

Ухвалою суду від 19.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі. Ухвала суду та позовна заява з додатками доставлені до електронного кабінету відповідача, що підтверджується довідками про доставку електронного листа до кабінету ЕС.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Харківським ОТЦК та СП було направлено відповідачу довідку від 11.08.2021 №ФХ102124, проте відповідач не здійснив перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки у зв`язку з відсутністю підстав. Позивачем зазначено, що йому призначена пенсія за вислугу років в розмірі 50 % грошового забезпечення відповідно до Закону №2262-ХІІ (вислуга років 20 років 8 місяців). Відповідно до Указу Президента України «Про чергову мобілізацію» від 14.01.2015 року №15/2015 у 2015 році був призваний на військову службу по мобілізації. 02.03.2016 року звільнений з військової служби (вислуга років 6 МІС5ЩІВ). Відповідно загальна вислуга років на військовій службі складає 21 рік 2 місяці (пенсія невинна обчислюватись в розмірі 53 %).

Відповідач правом подання відзиву не скористався.

Згідно з положеннями ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Позивачу ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) з 1998 року призначено пенсію за вислугу років в розмірі 50 % грошового забезпечення відповідно до Закону №2262-ХІІ (вислуга років 20 років 8 місяців).

Відповідно до Указу Президента України «Про чергову мобілізацію» від 14.01.2015 року №15/2015 позивач у 2015 році був призваний на військову службу по мобілізації. 02.03.2016 року звільнений з військової служби (вислуга років 6 МІС5ЩІВ). Відповідно, загальна вислуга років на військовій службі складає 21 рік 2 місяці.

З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області (далі ГУПФУ в Харківській області), відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 та постанови КМУ №103 від 21.02.18 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі постанова КМУ 103), на підставі довідки ХОВК було проведено перерахунок пенсії позивачу. Пенсія обчислена, виходячи із грошового забезпечення позивача (посадового окладу; окладу за військовим званням; надбавки за вислугу років).

Виплата пенсії після проведення перерахунку проводилася, виходячи з 50 % грошового забезпечення.

05.03.19 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.18 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.п. 1,2 постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.18 у справі № 826/3858/18 Харківським ОТЦК та СП направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлена довідка від 11.08.2021 №ФХ102124 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року для здійснення перерахунку та виплати йому пенсії з 01.04.2019 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премії), встановлених у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, відповідною останній штатній посаді позивача.

Проте, не зважаючи на надходження вказаної довідки від Харківського ОТЦК та СП, ГУ ПФУ в Харківській області не здійснило перерахунок пенсії позивачу.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає про таке.

Суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв`язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Верховний Суд у Рішенні від 17.12.2019 в зразковій справі дійшов висновку про те, що «дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача».

Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Як вбачається з матеріалів справи, ХОТЦК та СП була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлена довідка від 11.08.2021 №ФХ102124 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.19, для перерахунку пенсії.

Відтак, у відповідача, ГУ ПФУ в Харківській області станом на день винесення рішення у зв`язку з отриманням зазначеної довідки виник обов`язок перерахувати пенсію позивача з 01.04.2019.

Проте відповідач Головне управління ПФУ в Харківській області, незважаючи на висновок Верховного Суду у зразковій справі, залишило зазначену довідку без виконання.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

При цьому посилання відповідача на висновки суду у зразковій справі №240/6263/18 не беруться судом до уваги з огляду на те, що предметом розгляду у справі № 240/6263/18 був перерахунок пенсії з включенням усіх видів грошового забезпечення, які не були включені до довідки про грошове забезпечення позивача у вказаній справі, з огляду на що Верховним Судом було зроблено висновок про відсутність повноважень у пенсійного органу самостійно визначати суми додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, вказані висновки Верховного Суду було зроблено за чинності Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, в той час як спірні відносини, що є предметом розгляду в даній справі, виникли у зв`язку із набранням законної сили рішенням суду про скасування вказаної постанови КМУ, а додаткові види грошового забезпечення обраховані та включені Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до наданої позивачу довідки вже після скасування Постанови № 103.

Відтак, відносини у справі, що розглядається, виникли за інших підстав та обставин, ніж ті, що були предметом спору у справі № 240/6263/18, з огляду на що зазначені правові позиції Верховного Суду не підлягають врахуванню при вирішенні даної справи.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що у відповідача у зв`язку зі направленням на його адресу довідки ХОТЦК та СП від 11.08.2021 №ФХ102124 про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 виник обов`язок проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.

Проте зазначений обов`язок виконаний відповідачем не був.

З приводу строку звернення до суду з даним позовом суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Предметом спору в даній справі є саме відмова пенсійного органу в проведенні перерахунку пенсії, а не відмова у виплаті сум пенсії.

В той же час Великою Палатою Верховного Суду в Постанові по справі № 510/1286/16-а, на яку посилається відповідач, зазначено, що «Велика Палата Верховного Суду вважає, що норми статті 87 Закону № 1788-ХІІ, статті 46 Закону № 1058-ІV і статей 51, 55 Закону № 2262-ХІІ (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб`єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:

1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;

2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.»

В даній справі підтверджено вину органу, уповноваженого видавати довідки для такого перерахунку, та спір не стосується нарахованих, але невиплачених сум пенсії, тому вищезазначені висновки Великої Палати Верховного Суду зроблені за інших фактичних обставин, з огляду на що не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах.

Крім того, позивачу довідку, на підставі якої позивач просить перерахувати пенсію, видано 11.08.2021.

До отримання вказаної довідки позивач не міг звернутися до суду з позовом про перерахунок пенсії на підставі такої довідки.

Відтак, з урахуванням предмету спору у даній справі та приписів ст.51 Закону №2262-ХІІ, суд дійшов висновку, що строк звернення до суду не є пропущеним.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність нездійснення відповідачем перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 року із урахуванням, в тому числі додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки ХОТЦК та СП від 11.08.2021 №ФХ102124, та враховуючи направлення до відповідача оновленої довідки, про наявність підстав для зобов`язання ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі вказаної довідки.

Щодо відсотку основного розміру пенсії, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.1-3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч. 3,4 ст. 2 Закону № 2262 пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Указу Президента України «Про чергову мобілізацію» від 14.01.2015 року №15/2015 у 2015 році був призваний на військову службу по мобілізації 02.03.2016 року звільнений з військової служби (вислуга років 6 місяців).

Порядок проведення розрахунку вислуги років визначений Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 19.05.2009 за № 438/16454 (із змінами) (далі - Інструкція № 170) та Інструкцією з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 26.05.2014 № 333, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.06.2014 за № 611/25388 (далі - Інструкція з організації обліку).

Відповідно до пункту 12.6. розділу XII Інструкції № 170 посадова особа, у підпорядкуванні якої є військовослужбовці, які виявили бажання звільнитись чи підлягають звільненню з військової служби, не пізніше ніж за чотири місяці до досягнення ними граничного віку перебування на військовій службі чи закінчення строку контракту, зобов`язана здійснити заходи, зокрема, щодо розрахунку вислуги років військової служби військовослужбовців.

Також, пунктом 12.9. розділу XII зазначеної вище Інструкції, встановлено, що документи на звільнення військовослужбовців з військової служби надсилаються безпосередньо до кадрового органу, підпорядкованого посадовій особі, яка має право на звільнення такого військовослужбовця з військової служби.

Кадровий орган, відповідно до пункту 3.15. глави 3 розділу II Інструкції з організації обліку, перевіряє документи, що підтверджують усі періоди військової служби військовослужбовця та передає їх до фінансового органу.

Після складення фінансовим органом розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію особові справи з розрахунком повертаються до військових частин за місцем служби.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (із змінами), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України. До вказаних заяв, додаються документи передбачені пунктом 7 Порядку.

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформлює всі необхідні документи та подання про призначення пенсії, в якому вказується вислуга років, відповідно до наказу про звільнення із військової служби, а також надає допомогу та роз`яснення з питань оформлення документів.

Згідно з Інструкцією з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 за № 73/26518, прийняття від осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (крім військовослужбовців строкової служби) документів для призначення органами Пенсійного фонду України пенсій покладається на районні військові комісаріати, а оформлення документів та подання їх до органів, що призначають пенсії- на обласні військові комісаріати.

Судом з матеріалів справи встановлено, що ХОТЦК та СП листом від 12.08.2021 № ФХ-10124/5552 направлено відповідачу виключно довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії.

Доказів подання позивачем або уповноваженим органом на адресу відповідача будь-яких інших документів, зокрема щодо розрахованої додаткової вислуги років після звільнення позивача з військової служби 02.03.2016, позивачем до матеріалів справи не надано.

В той же час, на органи Пенсійного Фонду України покладено обов`язок з призначення, перерахунку та виплати пенсії.

Функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, проведення розрахунку вислуги років та визначення складових видів грошового забезпечення покладені на уповноваженні структурні підрозділи міністерств та відомств.

Матеріали справи не містять доказів звернення позивача з документами, в яких містяться розрахунки вислуги років позивача після звільнення 02.03.2016, а також не містять доказів направлення таких документів відповідачу уповноваженим органом.

Відтак, відповідач, з огляду на відсутність повноважень щодо самостійного обрахунку вислуги років позивача, відмовляючи в перерахунку пенсії зі збільшенням відсотку грошового забезпечення станом на день надання відповіді позивачу діяв в межах та на підставі наданих законом повноважень.

З огляду на зазначене, з урахуванням не підтвердження факту подання до пенсійного органу документів на підтвердження додаткової вислуги років позивача після 02.03.2016, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.

В той же час, за умови направлення до пенсійного органу документів щодо обрахованої уповноваженим органом вислуги років позивача, позивач не позбавлений права звернутися за перерахунком пенсії з урахуванням зміни відсоткового розміру грошового забезпечення.

До отримання вказаних документів відповідач не мав об`єктивної можливості для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 2 Закону №2262.

Щодо вимоги про включення відповідачем під час перерахунку пенсії до грошового забезпечення для обрахунку пенсії індексації грошового забезпечення, суд зазначає, що судом з копії довідки від 11.08.2021 №ФХ102124 про розмір грошового забезпечення, наданої до матеріалів справи, встановлено, що до складу грошового забезпечення, зазначеного уповноваженим органом у такій довідці, не включено індексацію грошового забезпечення.

Велика Палата Верховного Суду в постанові у зразковій справі № 240/6263/18 від 19.02.2020 зазначила, що «Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку № 45).

Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають».

Відтак, з урахуванням того, що уповноваженим органом в довідці про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується при перерахунку пенсії, не зазначено розмір індексації грошового забезпечення, відповідач не уповноважений самостійно визначати розмір такої індексації, з огляду на що позовні вимоги в цій частині не є обґрунтованими.

Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України шляхом стягнення з відповідача половини сплаченого позивачем судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., СДРПОУ 14099344) у проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019, з 01.04.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., ЄДРПОУ 14099344) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення, визначених у довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.08.2021 №ФХ102124, з 01.04.2019, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 17.12.2021.

Суддя Білова О.В.