Рішення № 101991547, 17.12.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2021
Номер справи
440/12761/21
Номер документу
101991547
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/12761/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Чутівської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Чутівської селищної ради про:

- визнання протиправними та скасування пунктів 3, 4, 5 рішення 16 сесії Чутівської селищної ради 8 скликання від 15 вересня 2021 року "Про розгляд заяв громадян", якими відмовлено ОСОБА_1 , законному представникові (батькові), що діє в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , у наданні дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га кожному, розташованих в межах смт. Чутове на землях запасу Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області;

- зобов`язання Чутівської селищної ради вчинити дії з метою відновлення прав та реалізації законних інтересів малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , надавши ОСОБА_1 , законному представнику (батьку) малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га кожному, розташованих в межах смт. Чутове на території Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області /а.с.1-10/.

Позов обґрунтований тим, що законний представник позивачів звернувся до Чутівської селищної ради із заявами від 12 серпня 2021 року про надання дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки для передачі безоплатно у приватну власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га на території Чутівської селищної ради. Пунктами 3-5 рішення 16 сесії Чутівської селищної ради Полтавської області восьмого скликання від 15 вересня 2021 року відмовлено позивачам у наданні дозволу у зв`язку з невідповідністю місця розташування земельних ділянок (використовуються жителями селищної ради як громадські городи). Таку відмову відповідача законний представник позивачів вважає необґрунтованою та протиправною, оскільки відсутні документи, що підтверджують законні підстави користування земельними ділянками жителями селищної ради як громадськими городами.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 75-77/ просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на інформацію, яка міститься в Генеральному плані смт. Чутове Полтавського району Полтавської області, відповідно до якої земельні ділянки, які зазначені у графічних матеріалах до заяв ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , відносяться до земель житлової та громадської забудови. Земельна ділянка, яка зазначена у графічному матеріалі, доданому до заяви ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , знаходиться на землях, які використовуються громадянами, як громадські городи. Таким чином, пунктами 3-5 рішення 16 сесії Чутівської селищної ради Полтавської області восьмого скликання від 15 вересня 2021 року відмовлено позивачам у наданні дозволу у зв`язку з невідповідністю місця розташування земельних ділянок.

У відповіді на відзив /а.с. 67-71/ законний представник позивачів зазначив про безпідставність доводів відповідача та протиправність оскаржуваного рішення .

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є батьком малолітніх ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 від 10 січня 2012 року, серії НОМЕР_2 від 08 травня 2014 року та серії НОМЕР_3 від 29 березня 2016 року /а.с. 20, 22, 24/.

ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 звернувся до Чутівської селищної ради із заявою від 12 серпня 2021 року (вх. №01-29/2621 від 12 серпня 2021 року) /а.с.46/ про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту документації із землеустрою про відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 2,00 га із земель на території Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області згідно графічних матеріалів. До вказаної заяви додав: схему викопіювання з публічної кадастрової карти (плану) із зображенням бажаного місця розташування земельної ділянки орієнтовного розміру 2,0 га, копії паспорту та ідентифікаційного номеру ОСОБА_1 та ОСОБА_2

ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_3 звернувся до Чутівської селищної ради із заявою від 12 серпня 2021 року (вх. №01-29/2622 від 12 серпня 2021 року) /а.с.47/ про надання ОСОБА_5 дозволу на розроблення проекту документації із землеустрою про відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 2,00 га із земель на території Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області згідно графічних матеріалів. До вказаної заяви додав: схему викопіювання з публічної кадастрової карти (плану) із зображенням бажаного місця розташування земельної ділянки орієнтовного розміру 2,0 га, копії паспорту та ідентифікаційного номеру ОСОБА_1 та ОСОБА_3

ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_4 звернувся до Чутівської селищної ради із заявою від 12 серпня 2021 року (вх. №01-29/2623 від 12 серпня 2021 року) /а.с.48/ про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту документації із землеустрою про відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 2,00 га із земель на території Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області згідно графічних матеріалів. До вказаної заяви додав: схему викопіювання з публічної кадастрової карти (плану) із зображенням бажаного місця розташування земельної ділянки орієнтовного розміру 2,0 га, копії паспорту та ідентифікаційного номеру ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .

Розглянувши заяви громадян про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства для подальшої передачі земельної ділянки у приватну власність, на 16 сесії Чутівської селищної ради Полтавської області восьмого скликання прийнято рішення «Про розгляд заяв громадян», яким:

пунктом 3 відмовлено ОСОБА_1 законному представникові (батькові), що діє за згодою з іншим законним представником (матір`ю) в інтересах малолітнього ОСОБА_4 , орієнтовною площею 2,0000 га, яка знаходиться в межах смт. Чутове на території Чутівської селищної ради, у зв`язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки, зазначеної у графічному матеріалі (використовується жителями селищної ради як громадські огороди);

пунктом 4 відмовлено ОСОБА_1 законному представникові (батькові), що діє за згодою з іншим законним представником (матір`ю) в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , орієнтовною площею 2,0000 га, яка знаходиться в межах смт. Чутове на території Чутівської селищної ради, у зв`язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки, зазначеної у графічному матеріалі (використовується жителями селищної ради як громадські огороди);

пунктом 5 відмовлено ОСОБА_1 законному представникові (батькові), що діє за згодою з іншим законним представником (матір`ю) в інтересах малолітнього ОСОБА_3 , орієнтовною площею 2,0000 га, яка знаходиться в межах смт. Чутове на території Чутівської селищної ради, у зв`язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки, зазначеної у графічному матеріалі (використовується жителями селищної ради як громадські огороди).

Не погодившись з пунктами 3, 4, 5 рішення 16 сесії Чутівської селищної ради 8 скликання від 15 вересня 2021 року "Про розгляд заяв громадян", законний представник позивачів звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовані Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /далі - ЗК України/.

Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За змістом пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною сьомою цієї статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

В постанові від 17 грудня 2018 року у справі №509/4156/15-а Верховний Суд зазначив, що враховуючи обмежений строк розгляду клопотання, а також положення частини шостої статті 118 ЗК України, яка містить імперативні вимоги щодо обов`язковості додавання до клопотання зацікавленої особи графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб), то недодержання вимог щодо змісту клопотання, ненадання належним чином оформлених графічних матеріалів або погодження землекористувача, якщо бажана земельна ділянка не є вільною, може бути самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Частиною п`ятою статті 116 ЗК України визначено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Таким чином, безоплатна приватизація земельних ділянок, що вже перебувають у законному користуванні інших осіб, допускається виключно після припинення користування такими особами земельними ділянками.

Однією із підстав припинення права користування земельною ділянкою стаття 141 Земельного кодексу України визначає вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом.

Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень (частина друга статті 149 ЗК України).

Отже, погодження землекористувачів є обов`язковим у випадку, якщо безоплатна приватизація стосується тих земельних ділянок державної чи комунальної власності, що перебувають у користуванні інших громадян або юридичних осіб і їх право користування не припинено у визначеному законом порядку.

Дослідивши пункти 3, 4, 5 рішення 16 сесії Чутівської селищної ради 8 скликання від 15 вересня 2021 року "Про розгляд заяв громадян", судом встановлено, що підставою для відмови позивачам у наданні дозволів на розроблення проекту землеустрою стала невідповідність місця розташування відповідної земельної ділянки, зазначеної у графічному матеріалі, оскільки вона використовується жителями селищної ради як громадські огороди.

Суд зауважує, що відповідачем не надано як доказів на підтвердження того, що спірні земельні ділянки належать до земельного масиву, що призначений для використання як громадські городи, так і доказів перебування таких земельних ділянок у постійному користуванні інших осіб (зокрема не надано витягів з Єдиного реєстру прав на нерухоме майно стосовно зареєстрованого права користування цими земельними ділянками іншими особами).

Суд не бере до уваги поданий відповідачем список громадян, які користуються городами на території Чутівської селищної ради станом на 01 січня 2021 року /а.с.86-95/, оскільки зі змісту вказаного списку неможливо встановити, що саме спірні земельні ділянки належать до земельного масиву, який використовується жителями селищної ради як громадські огороди.

Таким чином, відповідачем не доведено необхідності надання погодження відповідного (-их) землекористувача (-ів) згідно з частиною шостою статті 118 ЗК України.

Довід відповідача, який наведений у відзиві на позов, стосовно інформації, яка міститься в Генеральному плані смт. Чутове Полтавського району Полтавської області, відповідно до якої земельні ділянки, які зазначені у графічних матеріалах до заяв ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , відносяться до земель житлової та громадської забудови, суд відхиляє як безпідставний, оскільки такий мотив в основу оскаржуваного рішення (у відповідних пунктах 3 та 5) відповідачем не покладався та відповідно до змісту цього рішення така підстава для його прийняття не зазначалася.

З огляду на викладене, пункти 3, 4 та 5 рішення 16 сесії Чутівської селищної ради Полтавської області восьмого скликання від 15 вересня 2021 року «Про розгляд заяв громадян» підлягають скасуванню як протиправні.

Вирішуючи позовну вимогу про зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3 ) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам, а не забезпечення ефективності державного управління.

Оскільки пункти 3, 4 та 5 рішення 16 сесії Чутівської селищної ради Полтавської області восьмого скликання від 15 вересня 2021 року «Про розгляд заяв громадян» перевірялися судом на предмет законності та обґрунтованості, виходячи із їх змісту, та суд не вправі виходити за межі предмету доказування у справі та встановлювати чи відповідають подані законним представником позивачів заяви всім іншим приписам закону, позовна вимога про зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку землевпорядної документації задоволенню не підлягає. Натомість, належним способом захисту прав позивачів є саме: зобов`язання відповідача повторно розглянути заяви законного представника позивачів про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

Наведені висновки суду відповідають висновкам Верховного Суду, викладеним в постановах від 14 серпня 2019 року у справі №480/4298/18, від 05 грудня 2019 року у справі № 806/2540/17 та в постанові Великої Палати від 06 листопада 2019 року у справі № 509/1350/17.

Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

З огляду на те, що позивачі та їх законний представник витрат по сплаті судового збору за подання цього позову не понесли та доказів понесення інших судових витрат матеріали справи не містять, то відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.

Клопотання законного представника позивачів про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписом вказаної норми покладення такого зобов`язання на суб`єкта владних повноважень є правом, а не обов`язком суду.

Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач після набрання рішенням суду законної сили буде ухилятися від вчинення дій на виконання судового рішення.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) в інтересах малолітніх ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) та ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 ) до Чутівської селищної ради (вул. Набережна, буд. 9, смт. Чутове, Полтавський район, Полтавська область, 38800, ідентифікаційний код 21047282) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати пункти 3, 4 та 5 рішення 16 сесії Чутівської селищної ради Полтавської області восьмого скликання від 15 вересня 2021 року «Про розгляд заяв громадян».

Зобов`язати Чутівську селищну раду повторно розглянути заяви ОСОБА_1 в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 12 серпня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту документації із землеустрою про відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 2,00 га із земель на території Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області згідно графічних матеріалів.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

У задоволенні клопотання законного представника позивачів про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк