Постанова № 10198776, 10.06.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2010
Номер справи
2а-13527/10/0570
Номер документу
10198776
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2010 р. справа № 2а-13527/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Масло І.В.

при секретаріГрішаєві Є.Є.

за участю

відповідачаОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом прокурора м. Авдіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі страхових внесків і сплати фінансових санкцій та пені в сумі 5357,02 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор м. Авдіївці Донецької області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі страхових внесків і сплати фінансових санкцій та пені в сумі 5357,02 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що прокуратурою м. Авдіївки встановлено, що відділом обліку надходження платежів УПФУ в м. Авдіївці Донецької області проведено звірку повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на суму чистого прибутку за період з 01.04.2009 до 06.11.2009 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 За результатами проведеної звірки відповідачу донараховано чистого прибутку в сумі 9897,60 грн.

У звязку із цим, рішенням № 9 від 11.01.2010 УПФУ в м. Авдіївці застосувало до відповідача фінансові санкції у розмірі 1223,17 грн., у т.ч. штраф у розмірі 585,00 грн. та пеня у розмірі 640,17 грн. Також, УПФУ в м. Авдіївці донарахувало відповідачу страхові внески у розмірі 3286,00 грн.

При цьому, УПФУ в м. Авдіївці застосувало до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції у розмірі 839,75 грн., у т.ч. штраф у розмірі 491,19 грн. та пеня у розмірі 356,66 грн. за донарахування сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків у період з 20.03.2009 по 14.12.2009

Посилаючись на ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 18, 20, 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», прокурор просив стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області заборгованість в сумі 2308,44 грн. (а.с. 3-4).

Прокурор та представник позивача у судове засідання не зявились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про отримання повісток, причин неявки суду не повідомили, заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за їх відсутності суду не надавали. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності прокурора, представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, про що подав відповідну заяву.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.

Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.

Прокурор м. Авдіївки Донецької області представляє інтереси держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївка Донецької області, яке в свою чергу є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що відповідач фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до УПФУ в м. Авдіївка Донецької області.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обовязку платниками страхових внесків проводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.

Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Як встановлено у судовому засіданні, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 у 2009 році отримав дохід від здійснення роздрібної торгівлі у розмірі 9897,60 грн., з якого не сплатив страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 3286,00 грн., що підтверджується декларацією про доходи, одержані з 01.01.2009 по 31.12.2009 або за інший період звітного року, розрахунком суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2009 рік від 19.03.2010 (а.с. 7-8, 9).

Крім того, УПФУ в м. Авдіївка Донецької області на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” були прийняті наступні рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду:

- № 9 від 11.01.2010, яким до позивача застосовані фінансові санкції на суму 583,00 грн. та нарахована пеня у розмірі 640,17 грн. за період з 01.04.2009 по 06.10.2009 (а.с. 10);

- № 9 від 11.01.2010, яким до позивача застосовані фінансові санкції на суму 491,19 грн. та нарахована пеня у розмірі 356,66 грн. за період з 20.03.2009 по 14.12.2009 (а.с. 11).

У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Частиною 13 цієї статті визначено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Судом встановлено, що відповідач рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржував. До виконання рішення не зверталися. Разом з тим, суми штрафу і пені, визначені цими рішеннями, відповідач у встановлені строки не сплатив.

Згідно з ч. 14 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.

Частиною 2 цієї статті визначено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Оскільки відповідач не сплатив суми страхових внесків, фінансових санкцій та пені, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити позов прокурора м. Авдіївки Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі страхових внесків і сплати фінансових санкцій та пені в сумі 5357,02 грн.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївці Донецької області (адреса: 86063, Донецька область, м. Авдіївка, вул. Молодіжна, 3, р/р 256013122059 у Донецькому обласному управлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», м. Донецьк, МФО 335106, ЄДРПОУ 21963317) заборгованість по фінансовим санкціям та пені в сумі 5357 (пять тисяч триста пятдесят сім) грн. 02 коп.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Масло І.В.