Рішення № 101984494, 07.12.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2021
Номер справи
620/5712/21
Номер документу
101984494
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/5712/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Непочатих В.О.,

при секретарі Вершняк Л.Л.,

за участю представника позивача Сапона К.Л., представника відповідача Коляди І.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.02.2021 № 0003842406, винесене Головним управлінням ДПС у Чернігівській області.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за одне й теж саме порушення пункту 201.10 статті 201 Розділу V Податкового кодексу України (порушення термінів реєстрації виданих податкових накладних по податку на додану вартість) ФОП ОСОБА_1 двічі притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу, що підтверджується податковими повідомленнями-рішеннями № 00005133305 від 26.03.2020 та № 0003842406 від 02.02.2021, актом камеральної перевірки, витягом із акту планової документальної перевірки. При цьому, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 по справі № 620/1859/20, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано, у тому числі, податкове повідомлення-рішення № 00005133305 від 26.03.2020. Також зазначає, що відповідач здійснив камеральну перевірку та виніс податкове повідомлення-рішення відносно ФОП ОСОБА_1 , в той час як 07.02.2020 було припинено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що камеральною перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 Розділу V Податкового кодексу України, а саме: порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування по податку на додану вартість. Зазначає, що відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 10.01.2019 № 7-р «Про перенесення робочих днів у 2019 році» та від 23.10.2019 № 995-р «Про перенесення робочих днів у 2020 році», з урахуванням повідомлення Національного банку України від 06.12.2019 щодо регламенту роботи системи електронних платежів Національного банку та порядку роботи банківської системи України в період завершення звітного року, робочий день з понеділка 31.12.2019 перенесено на суботу 28.12.2019. Враховуючи зазначене, 28.12.2019 є останнім робочим днем протягом якого інформаційно-телекомунікаційні системи та електронні сервіси ДПС працювали у штатному режимі та протягом якого приймалася до обробки звітність, а також податкові накладні та розрахунки коригування Єдиному реєстрі податкових накладних. Натомість, платником не зареєстровано податкові накладні № 14 від 14.12.2019, № 12 від 12.12.2019, № 10 від 10.12.2019, № 3 від 03.12.2019, № 6 від 06.12.2019, № 5 від 05.12.2019, № 13 від 13.12.2019, № 4 від 04.12.2019, № 2 від 02.12.2019, № 9 від 09.12.2019, № 11 від 11.12.2019, № 15 від 15.12.2019, № 8 від 08.12.2019, № 7 від 07.12.2019, № 1 від 01.12.2019 до 28 грудня 2019 року включно, а відправлено на реєстрацію лише 29 грудня 2019 року (неділя). В даному випадку податкові накладні направлені у вихідний день, що суперечить правилам Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, а тому вищезазначені податкові накладні внесені до реєстру Державної податкової служби України 03.01.2020 й відповідно прийняті та зареєстровані.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій просить задовольнити позовні вимоги та додатково звернув увагу суду на обставини, викладені в позовній заяві.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець та 07.02.2020 проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис 20640060004022987 (а.с. 33).

На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, статті 76, статті 86 Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку щодо термінів реєстрації позивачем податкових накладних/розрахунків коригування (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами перевірки було складено акт від 18.12.2020 № 2058/25-01-04-17-21/ НОМЕР_1 (а.с. 8-9).

Камеральною перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 Розділу V Податкового кодексу України, а саме: ФОП ОСОБА_1 порушено терміни реєстрації виданих податкових накладних по податку на додану вартість згідно таблиці 1.

Не погоджуючись із зазначеним актом, позивачем були подані письмові заперечення від 12.01.2021 на акт перевірки від 18.12.2020 № 2058/25-01-04-17-21/ НОМЕР_1 (а.с. 13).

Листом від 20.01.2021 Головне Управління ДПС у Чернігівській області повідомило позивача про те, що заперечення до акту камеральної перевірки від 18.12.2020 № 2058/25-01-04-17-21/ НОМЕР_1 є необґрунтованими, а висновки викладені в зазначеному акті залишені без змін (а.с. 14-16).

На підставі акта перевірки від 18.12.2020 № 2058/25-01-04-17-21 Головне управління ДПС у Чернігівській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 02.02.2021 № 0003842406 яким, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 35240,49 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 3524,07 грн. (а.с. 17).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Згідно підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно абзаців першого-другого, п`ятого, дев`ятого-одинадцятого, тринадцятого-вісімнадцятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341) (далі - Порядок № 1246).

Згідно пунктів 2, 3 Порядку № 1246, зокрема, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Пунктом 14 Порядку № 1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Відповідно до пункту 15 Порядку № 1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

З аналізу викладених норм слідує, що позивач зобов`язаний зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування до податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних у визначений Кодексом строк, а доказом реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної є квитанція, в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної та/або розрахунку в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Отже, законодавством чітко встановлено порядок оформлення, подачі, прийняття та реєстрації податкових накладних, а ведення Єдиного реєстру податкових накладних провадиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, на який покладено обов`язок прийняття, реєстрації та обробки податкових накладних, поданих в електронному вигляді платником податків. Підставою для відмови у прийнятті податкових накладних в електронному вигляді може слугувати порушення їх формування у відповідності до податкового законодавства України.

Встановлено, що позивачем відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України було складено податкові накладні та направлено їх для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується скріншотами з програмного забезпечення наданих позивачем.

Однак, квитанцій про реєстрацію або відмову в реєстрації, у встановлений законодавством строк, позивачу не надходило.

Отже, квитанції про прийняття або неприйняття податкових накладних не були направлені позивачу протягом операційного дня, хоча самі податкові накладні були направлені на реєстрацію в межах строку, встановленого статтею 201 Податкового кодексу України.

Вказане свідчить, що позивач виконав свій обов`язок щодо своєчасного направлення в електронну систему документообігу податкових накладних, однак до завершення операційного дня йому ДПС не було надіслано квитанції про прийняття податкових накладних або відмову в їх прийнятті.

Слід зазначити, що причини, з яких податкові накладні не були доставлені та зареєстровані до ДПС знаходяться поза волею та можливістю впливу платника податку, оскільки належне ведення та функціонування автоматизованої системи належить до повноважень саме ДПС.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 23.01.2018 у справі № 806/832/17 (К/9901/1807/17), від 05.09.2018 у справі № 806/1936/17 (К/9901/36333/18), від 21.11.2018 у справі № 813/815/18 (К/9901/63661/18).

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, на підставі акта перевірки від 28.02.2020 № 256/33/2807110187 Головним управлінням ДПС у Чернігівській області було винесено податкове повідомлення-рішення від 26.03.2020 № 00005133305, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 35240,49 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 3524,07 грн. (а.с. 19).

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 по справі № 620/1859/20, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2021 (http://reestr.court.gov.ua/Review/92928064), визнано протиправним та скасовано, у тому числі, податкове повідомлення-рішення від 26.03.2020 № 00005133305.

Тобто, станом на час винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення від 02.02.2021 № 0003842406, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 по справі № 620/1859/20 не набрало законної сили, а тому податкове повідомлення-рішення від 26.03.2020 № 00005133305 було чинним.

За приписами статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, за дії (бездіяльність), які у своїй сукупності складають єдине продовжуване чи триваюче правопорушення, можливо притягнути до відповідальності лише один раз.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначеної норми була висловлена у постановах Верховного Суду від 12.06.2018 у справі № 824/617/13-а та від 08.10.2019 у справі № 820/5099/18.

Отже, повторне притягнення позивача до відповідальності та нарахування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних прямо суперечить Конституції України.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 02.02.2021 № 0003842406, винесене Головним управлінням ДПС у Чернігівській області, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 908,00 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.02.2021 № 0003842406, винесене Головним управлінням ДПС у Чернігівській області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 17.12.2021.

Суддя В.О. Непочатих