
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/13252/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомКомунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської радидо Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській областіпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень У С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство «Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради (далі – позивач, КП «Чернігівводоканал») звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі – відповідач, ГУ ДПС у Чернігівській області), в якому просить визнати протиправними та скасувати Податкові повідомлення – рішення ГУ ДПС у Чернігівській області від 02.06.2021 № 2501/25010700 та № 2500/25010700.
Представник позивача, обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначив, що Актами приймання виконаних будівельних робіт (форми № КБ-2в) та Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форми № КБ-3), які оформлені за формами, що є уніфікованими та обов`язковими, до Договору №020418М від 02.04.2018, Договору №020418 від 02.04.2018, Договору №070518М від 07.05.2018, Договору №120918 від 12.09.2018, чим і підтверджуються господарські операції з ТОВ «Грандальянс». Порушення постачальником товару (робіт, послуг) вимог податкового законодавства не може бути підставою для висновку про порушення іншим платником податків - покупцем товару (робіт, послуг), вимог закону щодо формування податкового кредиту та обліку витрат за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про його обізнаність щодо протиправної податкової поведінки контрагента та про злагодженість дій між ними. Порушень податкової дисципліни безпосередньо КП «Чернігівводоканал» відповідачем під час перевірки не встановлено. На об`єктах, що були предметом вказаних вище Договорів безпосередній технічний нагляд здійснювався інженерами з технічного нагляду. Зазначає, що атестовані інженери технічного нагляду з будівництва несуть персональну відповідальність. Ані інженер з технічного нагляду ОСОБА_1 , ані інженер з технічного нагляду ОСОБА_2 станом на 16.06.2021 до відповідальності (кримінальної, цивільної, адміністративної) не притягувались.
Представник відповідача у поданому до суду відзиві проти позову заперечує та просить у його задоволенні відмовити, оскільки, за результатами документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були встановлені порушення позивачем норм Податкового кодексу України, зокрема, встановлено заниження податку на додану вартість в результаті неправомірного відображення у складі податкового кредиту операцій по взаємовідносинам з ТОВ «Грандальянс» за період квітень 2018 року – серпень 2019 року, а також завищення від`ємного значення об`єкта оподаткування податку на прибуток в результаті неправомірного відображення у складі витрат операцій по взаємовідносинам з ТОВ «Грандальянс» за період І півріччя 2018 року – 2020 рік. Тому, вважає, що оскаржувані Податкові повідомлення-рішення прийняті правомірно та оскарженню не підлягають.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліку.
У строк, встановлений судом, позивачем усунуто недолік позовної заяви.
Суд ухвалою від 18.10.2021 прийняв позовну заяву та відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позов відповідач з-поміж іншого просить розгляд справи проводити в судовому засіданні з викликом сторін, а також замінити відповідача його процесуальним правонаступником.
Визначаючись щодо зазначених клопотань суд зважає на таке.
Згідно частиною 1 статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною 4 статті 260 КАС України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про:
1) залишення заяви відповідача без задоволення;
2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Так, особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження передбачені статтею 262 КАС України. Розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до частини 5 цієї статті суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з частиною 7 статті 262 КАС України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
При цьому, пунктом 2 частини 6 цієї статті визначено, що якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
З наведеного слідує, що суд, за власним переконанням, оцінює характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі та при відкритті провадження вирішує питання щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Як вбачається з ухвали суду від 18.10.2021 суд дійшов висновку про те, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі є незначної складності та не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, і відповідно призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін порушує його право на судовий розгляд, оскільки значно звужує обсяг прав порівняно з іншими подібними справами, розгляд яких проводиться за правилами загального позовного провадження, а віднесення даної справи до справ незначної складності, може вплинути в майбутньому на обсяг прав щодо оскарження рішення у касаційному порядку, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 12 КАС України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). При цьому, виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи, зокрема, у спорах щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з предмету спору, дана справа не підпадає під визначення справ, які розглядаються за правилами загального позовного провадження, з огляду на що, віднесення її до справ незначної складності не може вважатися звуженням змісту та обсягу прав відповідача, оскільки процесуальним законодавством встановлено окремий порядок розгляду таких спорів.
Враховуючи наведене, у суду наявні всі підставі для відмови у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Щодо заявленого клопотання про заміну відповідача суд зазначає таке.
Учасниками справи є сторони, треті особи (частина 1статті 42 КАС України).
Відповідно до частини 3 статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 № 893 (далі - Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (у тому числі Головне управління ДПС у Чернігівській області).
Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 2 Постанови 893).
Згідно з наказом Державної податкової служби України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 № 529 утворені як відокремлені підрозділи Державної податкової служби України територіальні органи згідно з переліком (додаток до цього наказу), серед яких Головне управління ДПС у Чернігівській області.
Згідно з Положенням про Головне управління ДПС у Чернігівській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, Головне управління ДПС у Чернігівській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44094124), забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Чернігівської області та є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Чернігівській області (ЄДРПОУ 43143966).
Наказом Державної податкової служби України «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови 893.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку здійснити заміну відповідача Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 43143966) на правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44094124).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
КП «Чернігівводоканал» як юридичну особу зареєстровано 18.05.1992, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 101164 (а.с. 10, том 1).
Між КП «Чернігівводоканал» (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Грандальянс» (Підрядник) укладено Договори від 02.04.2018 № 020418М (а.с. 108-113, том 1), від 02.04.2018 № 020418 (а.с. 127-132, том 1), від 07.05.2018 № 070518 (а.с. 139-144, 159-164 том 1), від 12.09.2018 № 120918 (а.с. 175-180, 204-205, 223-225 том 1), відповідно умов яких Підрядник зобов`язується з власних матеріалів, своїми засобами та на свій ризик, у передбачений Договором строк виконати: поточний ремонт побутових приміщень будівлі майстерні на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по вул. Колективній, 58 в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівської області; поточний ремонт побутових приміщень будівлі повітродувної станції № 2 на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по вул. Колективній, 58 в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівської області; поточний ремонт, утеплення будівлі водопровідної насосної станції № 2 «Подусівка»; капітальний ремонт побутових приміщень третього поверху будівлі майстерні на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по вул. Колективній, 58 в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівської області, а Замовник - прийняти і оплатити вказані роботи, у порядку визначеному Договором та чинним законодавством.
Як зазначає позивач, виконання вказаних Договорів підтверджується Довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за травень 2018 року, за червень 2018 року, за липень 2018 року, за листопад 2018 року, за березень 2019 року, за серпень 2019 року (а.с. 114, 145, 153, 165, 206, 226, том 1) та Актами приймання виконаних будівельних робіт за травень 2018 року, за червень 2018 року, за липень 2018 року, за жовтень 2018 року, за листопад 2018 року, за березень 2019 року (а.с. 115-126, 133-138, 146-152, 154-158, 166-174, 181-203, 207-222, 227-241, том 1).
Відповідно до наказу ТОВ «Юркомплектсервіс Плюс» від 31.10.2018 № 88Т-2018 з метою забезпечення належного технічного нагляду на об`єкті: «Капітальний ремонт побутових приміщень третього поверху будівлі майстерні на каналізаційних очисних спорудах м. Чернігова, розташованих по вул. Колективній, 58 в с. Гущин Чернігівського району Чернігівської області» наказано призначити відповідальним за проведення технічного нагляду ОСОБА_2 , кваліфікаційний сертифікат серія AT № 005167 виданий 05.02.2016 р., зареєстрований у реєстрі інженерів технічного нагляду від 05.02.2016 за №5043.
01.11.2018 між позивачем та ТОВ «Юркомплектсервіс Плюс» укладено Договір на здійснення технічного нагляду № 011118 (а.с. 242-246, том 1), відповідно до умов якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по здійсненню технічного нагляду за виконанням робіт по об`єкту: «Капітальний ремонт побутових приміщень третього поверху будівлі майстерні на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по вул. Колективній, 58 в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівської області» (далі - Об`єкт), прийняттю виконаних робіт.
Відповідно до Довідки КП «Чернігівводоканал» від 10.06.2021 № 28 (а.с. 249, том 1) ОСОБА_1 працювала на підприємстві КП «Чернігівводоканал» з 03.11.2016 на посаді інженера з технічного нагляду відділу капітального будівництва (Наказ №290ВК від 02.11.2016). 11.09.2018 звільнено за угодою сторін, п. 1 ст.36 КЗпП України (Наказ №219ВК від 11.09.2018).
11.05.2021 за результатами документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, ГУ ДПС у Чернігівській області складено Акт Перевірки № 2167/07/03358222 (далі – Акт перевірки), в якому, з-поміж іншого, зазначено про те, що до Договору від 02.04.2018 № 020418М було надано календарний графік виконання робіт в якому зазначено, що демонтажні роботи - виконання березень 2018 р., монтажні роботи - березень-квітень 2018 р., завершення робіт – квітень 2018 р. Отже, враховуючи, що договір укладений тільки в квітні 2018 року (02.04.2018) фактично неможливе виконання робіт в березні 2018 року як зазначено в календарному графіку виконання робіт. Перевіркою встановлено порушення КП «Чернігівводоканал» порушення:
пункту 44.1 статті 44, підпункту 134.1 пункту 134.1 статті 134, пункту 135.1 статті 135, пунктів 138.1, 138.2, підпункту 138.3.1 пункту 138.3 статті 138, підпункту 140.4.2 пункту 140.4 статті 140 (з 23.05.2020 - пункту 140.4.4) ПК України, у зв`язку з чим було завищено від`ємне значення об`єкта оподаткування податку на прибуток на загальну суму 329273 грн, в тому числі за І півріччя 2018 р. 208324 грн, за 9 місяців 2018 р. - 215890 грн, за 2018 р. - 225073 грн, за 1 квартал 2019 р. - 236077 грн, за І півріччя 2019 р. - 247081 грн, за 9 місяців 2019 р. - 258085 грн, за 2019 р. - 269089 грн, за 1 квартал 2020 р. - 284135 грн, за 1 півріччя 2020 р. - 299181 грн, за 9 місяців 2020 р. - 314227 грн, за 2020 р. - 329273 грн;
пункту 44.1 статті 44, пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201, пункту 44 підроз. 2 Перехідних положень ПК України - КП «Чернігівводоканал» ЧМР занижено податок на додану вартість за період з 01.04.2018 р. по 31.12.2020 р. на загальну суму 372069 грн, в тому числі, за квітень 2018 р. - 12873 грн, за травень 2018 р. - 64974 грн, за червень 2018 р. - 45828 грн, за липень 2018 р. - 50363 грн, за серпень 2018 р. - 11038 грн, за вересень 2018 р. - 41400 грн, за листопад 2018 р. 100102 грн, за березень 2019 р. - 21250 грн, за серпень 2019 р. - 24241 грн (а.с. 19-90, том 1).
На підставі Акту перевірки 02.06.2021 ГУ ДПС у Чернігівській області сформовано Податкове повідомлення-рішення № 2501/25010700 (далі – ППР № 2501/25010700), в якому, з-поміж іншого, зазначено про те, що у КП «Чернігівводоканал» за період квітень 2018 року – серпень 2019 року встановлено заниження податку на додану вартість в результаті неправомірного відображення у складі податкового кредиту операцій по взаємовідносинам з ТОВ «Грандальянс». Тому збільшено суму грошового зобов`язання на 372 063,00 грн, а також застосовано штрафні (фінансові) санкції – 93 017,00 грн (а.с. 14, 17, 18, том 1).
На підставі Акту перевірки 02.06.2021 ГУ ДПС у Чернігівській області сформовано Податкове повідомлення-рішення № 2500/25010700 (далі – ППР № 2500/25010700), в якому, з-поміж іншого, зазначено про те, що у КП «Чернігівводоканал» за період І півріччя 2018 року – 2020 рік встановлено завищення від`ємного значення об`єкта оподаткування податку на прибуток в результаті неправомірного відображення у складі витрат операцій по взаємовідносинам з ТОВ «Грандальянс». Тому зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податку на прибуток. Сума завищення складає 329 273,00 грн (а.с. 15-16, том 1).
У вказаних вище ППР також зазначено про те, що позивачем заперечення до податкового органу не надавались.
Не погодившись із ППР позивач звернувся до суду з позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі – ПК України) контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Статтею 61 ПК України визначено порядок податкового контролю та повноваження органів державної влади щодо його здійснення. Згідно із пунктом 61.2 статті 61 ПК України, податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 62.1 статті 62 ПК України, податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 ПК України).
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка (підпункт 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, що ГУ ДПС у Чернігівській області у період з 26.03.2021 по 29.04.2021 була проведена документальна планова виїзна перевірка податкового, валютного та іншого законодавства КП «Чернігівводоканал».
Згідно з пунктом 86.1 статті 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов`язаний його підписати.
Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.
В акті перевірки зазначаються як факти заниження, так і факти завищення податкових зобов`язань платника (пункт 86.10 статті 86 ПК України).
Відповідно до пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, зокрема, якщо 54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
У пункті 86.8 ПК України передбачено, що податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Так, пунктом 58.1 статті 58 ПК України передбачено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки; завищення сум податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету, заявлених у податкових деклараціях, зокрема при використанні права на податкову знижку відповідно до розділу IV цього Кодексу; наявності помилок при визначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або відсутності реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної протягом граничних строків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до пунктів 123.1, 123.2 статті 123 ПК України вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв`язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Діяння, передбачені пунктом 123.1 цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Судом встановлено, що за результатами проведеної ГУ ДПС у Чернігівській області документальної планової виїзної перевірки КП «Чернігівводоканал» складено Акт перевірки, на підставі якого податковим органом сформовано оскаржувані ППР.
Відповідно до ППР № 2501/25010700 у КП «Чернігівводоканал» за період квітень 2018 року – серпень 2019 року встановлено заниження податку на додану вартість в результаті неправомірного відображення у складі податкового кредиту операцій по взаємовідносинам з ТОВ «Грандальянс», тому збільшено суму грошового зобов`язання на 372 063,00 грн, а також застосовано штрафні (фінансові) санкції – 93 017,00 грн (а.с. 14, 17, 18, том 1).
В свою чергу, відповідно до ППР № 2500/25010700 у КП «Чернігівводоканал» за період І півріччя 2018 року – 2020 рік встановлено завищення від`ємного значення об`єкта оподаткування податку на прибуток в результаті неправомірного відображення у складі витрат операцій по взаємовідносинам з ТОВ «Грандальянс», тому зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податку на прибуток. Сума завищення складає 329 273,00 грн (а.с. 15-16, том 1).
В підпункті 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що бюджетне відшкодування - відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Згідно з пунктом 44.1 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
В підпункті 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу (пункт 135.1 статті 135 ПК України).
Відповідно до положень статті 138 ПК України фінансовий результат до оподаткування збільшується: на суму нарахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності; на суму уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів та/або нематеріальних активів, включених до витрат звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності; на суму залишкової вартості окремого об`єкта основних засобів та/або нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об`єкта; на суму залишкової вартості окремого об`єкта невиробничих основних засобів та/або невиробничих нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об`єкта; на суму витрат на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів чи невиробничих нематеріальних активів, віднесених до витрат відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (підпункт 138.1).
Фінансовий результат до оподаткування зменшується: на суму розрахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до пункту 138.3 цієї статті; на суму залишкової вартості окремого об`єкта основних засобів та/або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням положень цієї статті Кодексу, у разі ліквідації або продажу такого об`єкта; на суму дооцінки основних засобів та/або нематеріальних активів у межах попередньо віднесених до витрат уцінки відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності; на суму вигід від відновлення корисності основних засобів та/або нематеріальних активів у межах попередньо віднесених до витрат втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності; на суму первісної вартості придбання або виготовлення окремого об`єкта невиробничих основних засобів та/або невиробничих нематеріальних активів та витрат на їх ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення, у тому числі віднесених до витрат відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі продажу такого об`єкта невиробничих основних засобів або нематеріальних активів, але не більше суми доходу (виручки), отриманої від такого продажу (пункт 138.2).
Порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначення об`єкта оподаткування розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених підпунктом 14.1.138 пункту 14.1 статті 14 розділу I цього Кодексу, підпунктами 138.3.2-138.3.4 цього пункту. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
Амортизація не нараховується за період невикористання (експлуатації) основних засобів у господарській діяльності у зв`язку з їх консервацією (підпункт 138.3.1 пункту 138.3).
Згідно з підпунктом 140.4.4 пункту 140.4 статті 140 ПК України фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Положення цього підпункту застосовуються з урахуванням пункту 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу.
Положеннями статті 198 ПК України визначено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі: а) здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України (пункт 198.1).
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт198.3).
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 198.6).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У пункті 44 підроз. 2 Перехідних положень ПК України передбачено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.
Судом встановлено, що між КП «Чернігівводоканал» (Замовник) та ТОВ «Грандальянс» (Підрядник) укладено Договори від 02.04.2018 № 020418М (а.с. 108-113, том 1), від 02.04.2018 № 020418 (а.с. 127-132, том 1), від 07.05.2018 № 070518 (а.с. 139-144, 159-164 том 1), від 12.09.2018 № 120918 (а.с. 175-180, 204-205, 223-225 том 1), відповідно умов яких Підрядник зобов`язується з власних матеріалів, своїми засобами та на свій ризик, у передбачений Договором строк виконати: поточний ремонт побутових приміщень будівлі майстерні на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по вул. Колективній, 58 в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівської області; поточний ремонт побутових приміщень будівлі повітродувної станції № 2 на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по вул. Колективній, 58 в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівської області; поточний ремонт, утеплення будівлі водопровідної насосної станції № 2 «Подусівка»; капітальний ремонт побутових приміщень третього поверху будівлі майстерні на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по вул. Колективній, 58 в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівської області, а Замовник - прийняти і оплатити вказані роботи, у порядку визначеному Договором та чинним законодавством.
Із змісту Акту перевірки (а.с. 19-90, том 1) вбачається, що до Договору від 02.04.2018 № 020418 було надано календарний графік виконання робіт в якому зазначено, що демонтажні роботи виконання - березень 2018 р., монтажні роботи - березень-квітень 2018 р., завершення робіт квітень - 2018 р. Отже, враховуючи, що договір укладений тільки в квітні 2018 року (02.04.2018 р.) фактично неможливе виконання робіт в березні 2018 року як зазначено в календарному графіку виконання робіт.
Згідно бази даних податкової служби АІС «Податковий блок» ТОВ «Грандальянс» зареєстровано 11.02.2016 в ГУ ДПС у м. Києві (Дарницький м Києва). Вид діяльності - 46.73 оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами, санітарно-технічним обладнанням. Згідно звіту «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» за формою 1ДФ чисельність працюючих за 1 кв. 2018 р. - 2 особи, 2 кв. 2018 р. - 2 особи ( 1 особа з 01.04.2018 р. по 19.04.2018 р.), 3 кв. 2018 р. - 2 особи (фактично 1 особа, так як 1 особа звільнена 11.09.2018 р., друга особа прийнята 12.09.2018), 4 кв. 2018 р. - 1 особа, 1 кв. 2019 р. – 1 особа, 3 кв. 2019 р. - 1 особа.
Згідно декларації з податку на прибуток підприємством задекларовано: у 2018 році від будь-якої діяльності ряд. 01 декларації в розмірі 4909246 грн, податок на прибуток ряд. 6 в розмірі 2825 грн. За 2019 рік декларація з податку на прибуток підприємством не подана. Згідно фінансового звіту суб`єкта малого підприємництва за 2018 р. основі засоби в розмірі: станом на початок 2018 року в сумі 0,7 тис. грн, станом на кінець 2018 року в сумі 0,7 тис. грн. З січня 2020 р. підприємство не звітує до ДПІ обліку. На перевірку було надано наступні документи: договори по взаємовідносинах з ТОВ «Грандальянс» за період 01.04.2018 - 31.12.2020, акти звірки, добровільна вибірка по банківських виписках, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, акти приймання виконаних будівельних робіт. Згідно наданих на перевірку документів, даних звіту 1ДФ та Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) ТОВ «Грандальянс» не залучав до виконання робіт субпідрядників.
На перевірку було надано акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2018 р. на суму 161957,51 грн, в тому числі ПДВ 26992,92 грн. В бухгалтерському обліку акт був відображений у травні 2018 року на суму 161863,91 грн. Різниця між первинними документами та відображення в бухгалтерському обліку становить 93,60 грн. Акт був підписаний 24.05.2018 замовником – ОСОБА_3 , генпідрядник – Д.В. Шабардін. В акті приймання виконаних будівельних робіт відсутні посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення.
Згідно ЄРПН у ТОВ «Грандальянс» відсутнє придбання товарів, які були використані для поточного ремонту, а саме: системи підвісу (метелик), двожильного кабеля, стрічки армувальної для швів, плити «Армстронг», оліфи комбінованої К-2, лючка ревізії, саморізів по металу 3,5*25, паперу шліфувального, плити теплоізоляційної із мінеральної вати, дверного блоку, труби ПВХ діам. 110 мм, труби ПВХ діам. 50 мм.
На виконання даних робіт згідно КБ-2в було витрачено 1116 люд/год. Заробітна плата прямих витрат становить 32217,58 грн, вартість матеріалів – 82365,40 грн, вартість експлуатації машин – 0,00 грн, в т.ч. заробітна плата робітників, що обслуговують машини – 0,00 грн.
Згідно акту приймання виконаних будівельних робіт за травень 2018 р. на суму 88125,12 грн, в тому числі ПДВ 14687,52 грн, ТОВ «Грандальянс» найменування об`єкта «Поточний ремонт побутових приміщень будівлі повітряної станції № 2 та каналізаційних спорудах міста Чернігова, розташованих в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівської області». Акт був підписаний 25.05.2018 замовником – ОСОБА_3 , генпідрядник – Д.В. Шабардін. В акті приймання виконаних будівельних робіт відсутні посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення.
Перевіркою встановлено, що договори № 020418 та № 020418М підписані 02.04.2018, до договорів надано календарні графіки виконання робіт в яких зазначено, що демонтажні роботи виконання - березень 2018 р., монтажні роботи – березень-квітень 2018 року, завершення робіт – квітень 2018 року. Отже, враховуючи, що договір укладений тільки в квітні 2018 року (02.04.2018) фактично неможливе виконання робіт в березні 2018 року як зазначено в календарному графіку виконання робіт.
Згідно даних ЄРПН у ТОВ «Грандальянс» відсутнє придбання товарів, які були використані для поточного ремонту у травні 2018 року, а саме: системи підвісу (метелик), стрічки армувальної для швів, плити «Армстронг», оліфи комбінованої К-2, пластини гумової рулонної вулканізованої, саморізів, системи підвісу (гачків), дверного блоку, блоків твердих металопластикових, унітазу, труби ПВХ.
На виконання даних робіт згідно КБ-2в було витрачено 366,73 люд./год. заробітна плата прямих витрат становить 10616,50 грн, вартість матеріалів - 56177,15 грн, вартість експлуатації машин - 0,00 грн, в т.ч. заробітна плата робітників, що обслуговують машини - 0,00 грн.
Згідно поданої податкової звітності 1ДФ ТОВ «Грандальянс» у квітні 2018 р. працювало 2 особи (1 особа з 13.04.2018-19.04.2018 - 7 дн.), у травні 2018 р. на підприємстві працювала 1 особа, сума нарахованого доходу за 2 квартал 2018 р. становить 3725,15 грн.
Таким чином, ТОВ «Грандальянс» не міг витратити на виконання робіт «Поточний ремонт побутових приміщень будівлі повітряної станції № 2 на каналізаційних спорудах міста Чернігова, розташованих по вулиці Колективній, 58 в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівській області» 366,73 люд./год. заробітна плата становить 10616,50 грн та виконання у травні 2018 р. найменування об`єкта: «Поточний ремонт побутових приміщень будівлі майстерні на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по Колективній, 58 в с. Гущин, Чернігівського району» згідно КБ-2в було витрачено 1116 люд./год. Акт підписаний 24.05.2018 Отже, договори від 02.04.2018 за № 020418М та № 02418 від 02.04.2018 виконувалися одночасно з 02.04.2018 по 25.05.2018. Відповідно до статті 50 Кодексу законів про працю, нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень, тобто період виконання становить 39 роб. днів при 8 год.
Перевіркою встановлено, що згідно даних звіту 1 ДФ та ЄРПН ТОВ «Грандальянс» не залучав до виконання робіт субпідрядників. Отже, максимальні фактичні витрати людино-годин складають 368 ((1 працівник х 39 роб. днів х 8-год. роб. день) + (1 працівник х 7 роб. днів х 8-год. роб. день)).
Тобто, в актах приймання виконаних будівельних робіт за травень 2018 року зазначено всього 1482,73 людино-год. при фактично можливих для ТОВ «Грандальянс» - 368, перевищення складає 1114,73 люд.-год. (1482,73-368).
Також встановлено невідповідність у податковій звітності 1 ДФ та актах приймання виконаних будівельних робіт, а саме згідно даних звітності 1 ДФ сума виплаченого доходу за 2 квартал 2018 р. становить 3725,15 грн, а згідно актів приймання виконаних робіт за травень 2018 р. - 42834,08 грн, різниця становить 39108,93 грн.
До договору від 07.05.2018 за № 0705188М на перевірку було надано акт приймання виконаних будівельних робіт найменування об`єкта: «Поточний ремонт, утеплення будівлі водопровідної насосної станції № 2 «Подусівка» за червень 2018 р. на суму 492061,62 грн, в т.ч. ПДВ 82010,27 грн. Акт підписаний 12.06.2018 замовником - ОСОБА_3 , генпідрядник - Д.В. Шабардін. В акті приймання виконаних будівельних робіт відсутні посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення.
Перевіркою встановлено, що згідно ЄРПН у ТОВ «Грандальянс» відсутнє придбання товарів за період січень-червень 2018 р., які були використані для поточного ремонту, а саме: відливи 160 мм, відливи 450 мм, кутики штукатурні металеві оцинковані перворовані, саморізи, суміш ППС, армуюча сітка.
На виконання даних робіт згідно КБ-2в за червень 2018 р. було витрачено 3680,66 люд./год., заробітна плата прямих витрат становить 136696,25 грн, вартість матеріалів - 221255,38 грн. Акт приймання виконання будівельних робіт за червень 2018 р. документально оформлений за 8 робочих днів. Згідно звіту 1ДФ в 2 кв. 2018 р. кількість працівників ТОВ «Грандальянс» становила - 2 особи (у червні 2018 р. працювала 1 особа). Враховуючи вищевикладене, максимальні фактичні витрати людино-годин складають - 64 (2 працівники х 8 робочих днів х 8 робочих годин за день).
Тобто, в акті виконаних будівельних робіт за червень 2018 зазначено всього 3680,66 люд./год., при фактично можливих для ТОВ «Грандальянс» - 64, перевищення складає 3616 людино-годин (3680-64).
На перевірку було надано акт приймання виконаних будівельних робіт на суму 302180,56 грн, в т.ч. ПДВ 50363,43 грн, ТОВ «Грандальянс». Найменування об`єкта: «Поточний ремонт, утеплення будівлі водопровідної насосної станції № 2 «Подусівка», акт підписаний 31.07.2018 замовником - ОСОБА_3 , генпідрядник - Д.В. Шабардін. В акті приймання виконаних будівельних робіт відсутні посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення.
Проте, в акті приймання виконаних будівельних робіт відсутній період за який виконано, вказано лише за 2018 рік.
Перевіркою встановлено, що згідно ЄРПН у ТОВ «Грандальянс» відсутнє придбання товарів, які були використані для поточного ремонту, утеплення будівлі водопровідної насосної станції № 2 «Подусівка» згідно акту приймання виконаних будівельних робіт, підписаного 31.07.2018, а саме: відливи 160 мм, відливи 450 мм, кутики штукатурні металеві оцинковані перворовані, саморізи, суміш ППС, армуюча сітка.
На виконання даних робіт згідно КБ-2в за 2018 р. було витрачено 1852,64 люд./год. заробітна плата прямих витрат становить 68746,37 грн, вартість матеріалів 156857,92 грн.
Таким чином, встановлено завищення людино-годин в актах приймання виконаних будівельних робіт. Кількість робочих днів у липні 2018 р. становить 22 роб. дні. На виконання даних робіт ТОВ «Грандальянс» максимально фактичні витрати 176 люд./год. (22 роб. дні х 1 особу х 8 год.). Перевищення людино-годин в акті становить 1676,64 (1852,64 - 176). Згідно звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів (далі - Звіт про суми нарахованої заробітної плати) заробітна плата становить 3723 грн, а в акті - 68746,37 грн, перевищення становить 65023,37 грн (68746,37 грн – 3723 грн).
Згідно акту приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 р. найменування робіт: «Поточний ремонт, утеплення будівлі водопровідної насосної станції № 2 «Подусівка» на суму 262115.30, в ч.т. ПДВ 43685,88 грн, акт підписаний 20.11.2018 р. замовником - ОСОБА_3 , генпідрядник - ОСОБА_4 . В акті приймання виконаних будівельних робіт відсутні посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення.
Перевіркою встановлено, що згідно ЄРПН у ТОВ «Грандальянс» відсутнє придбання товарів, які були використані для поточного ремонту утеплення будівлі водопровідної насосної станції № 2 «Подусівка», які були використані згідно акту приймання за листопад 2018 р., а саме: кронштейнів жолоба 125 мм, дошок обрізних з хвойних порід 25 мм, брусків обрізних з хвойних порід, щебеня із природного каменю, піску природного рядового, суміші бетонної готової важкої, жолобів 125*3, силіконової фарби Ceresit СТ48.
На виконання даних робіт згідно КБ-2в за листопад 2018 р. було витрачено 1374,58 люд./год., заробітна плата становить 47968,3 грн, вартість матеріалів - 139949,37 грн, вартість експлуатації машин - 6997,80 грн.
Згідно поданої податкової звітності 1ДФ та Звіту про суми нарахованої заробітної плати ТОВ «Грандальянс» у 4 кварталі 2018 р. працювала 1 особа.
Акт приймання виконаних будівельних робіт був підписаний 20.11.2018 р., це 15 робочих днів, тому максимальна кількість людино-годин ТОВ «Грандальян» на виконання робіт становить 120 люд./год. (15 робочих днів х 8 годин). Перевищення становить 1254,58 люд./год. (1374,58 - 120).
Також встановлено завищення заробітної плати в актах приймання будівельних робіт, так як сума нарахованої заробітної плати згідно звіту про суми нарахованої заробітної плати за листопад 2018 р. становить 3723 грн, а в акті зазначено - 47968,3 грн. Отже перевищення становить 44245,3 грн (47968,3 грн - 3723 грн).
Також згідно поданої податкової звітності 1ДФ нарахована сума доходу за квітень- грудень 2018 р. становить 10455,4 грн, проте у актах приймання будівельних робіт виконаних по договору № 070518 від 07.05.2018 р. заробітна плата робітників становить 253410,92 грн невідповідність між даним актах виконаних робіт та податкової звітності становить 242955,52 грн.
Згідно акту приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2018 р., який у бухгалтерському обліку був відображений у грудні 2018 року на суму 653128,60 грн, в т.ч. ПДВ 108854,76 грн. ТОВ «Грандальянс» найменування робіт: «Капітальний ремонт побутових приміщень третього поверху будівлі майстерні на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по вулиці Колективній, 58, в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівській області». Акт підписаний 01.11.2018 р. замовником - С.М. Трохименко. генпідрядник - О.В. Коваленко. В акті приймання виконаних будівельних робіт відсутні посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення.
Перевіркою встановлено, що у базі даних ЄРПН по ТОВ «Грандальянс» відсутнє придбання товарів, які були використані для капітального ремонту згідно акту за жовтень 2018 р.: дверного блоку, блоків дверних металопластикових, сантехнічних перегородок, піддонів душових, змішувачів із стаціонарною душовою трубкою та сіткою, наличників, унітазів, сантехнічної перегородки, щита розподільного, вимикачів, заглушок чавунних, вимикачів автоматичних, скоб будівельних, каболки, брусів обрізних з хвойних порід, очіс льняний, дріт зварювальний легований, пароніт.
На виконання даних робіт згідно КБ-2в було витрачено 3537,24 люд./год., заробітна плата становить 156201,11 грн, вартість матеріалів - 315497,09 грн, вартість експлуатації машин - 2070,50 грн.
В базі даних АІС «Податковий блок» відсутні дані про об`єкти оподаткування основні засоби ТОВ «Грандальянс». Також доцільно зазначити, шо згідно ЄРПН відсутні податкові накладні з номенклатурою оренди машин та обладнання, приміщень.
Акт приймання виконаних будівельних робіт був підписаний 01.11.2018 р. За даний період було 23 робочих дні. Тому максимально фактичні витрати людино-годин складають 184 (23 робочих дні х 8 годин). Перевищення людино-годин по даному акту приймання виконаних будівельних робіт становить 3353,24 (3337,24 - 184).
Також встановлено завищення заробітної плати в акті приймання виконання будівельних робіт. Згідно даних Звіту про суми нарахованої заробітної плати за жовтень 2018 р. становить 3723 грн, а в акті заробітна плата становить 156201,11 грн, перевищення становить 152478,11 грн (156201,11 грн - 3723 грн).
Згідно акту приймання виконаних будівельних робіт за березень 2019 р. ТОВ «Грандальянс» найменування робіт: «Капітальний ремонт побутових приміщень третього поверху будівлі майстерні на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по вулиці Колективній, 58 в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівській області», на суму 127502,39 грн, в т.ч. ПДВ 21250,40 грн, акт підписаний 06.03.2019 р. замовником - ОСОБА_3 , генпідрядник (підрядник) - ОСОБА_4 . В акті приймання виконаних будівельних робіт відсутні посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення.
Перевіркою встановлено, що у ЄРПН по ТОВ « Грандальянс» відсутнє придбання товарів, які були використані для капітального ремонту: плити «Армстронг», брусу обрізного з хвойних порід, світильників офісних, дверних блоків, вагонки пластикової, світильників стельових, трижильного кабелю, системи підвісу (гачок), системи підвісу (вушко), трижильного кабелю, вимикачів одноклавішних, брусу обрізного з хвойних порід.
На виконання даних робіт згідно КБ-2в було витрачено 492,70 люд./год., заробітна плата становить 21406,88 грн. Акт підписаний 06.03.2019 р., тому на оформлення первинних документів було 4 робочих дні. Максимальна фактична кількість людино-годин становить 32 (4 робочих дні х 8 год.). Перевищення людино-годин становить 460,7 (492,7 люд./год. – 32 люд./год.).
Згідно акту приймання виконаних будівельних робіт від ТОВ «Грандальянс» об`єкт: «Капітальний ремонт побутових приміщень третього поверху будівлі майстерні на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по вул. Колективній, 58 в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівській області» за 2019 рік на загальну суму 145444,12 грн, в т.ч. ПДВ 24240,69 грн, в бухгалтерському обліку було відображено в серпні 2019 р.
Перевіркою встановлено, що у ЄРПН по ТОВ «Грандальянс» відсутнє придбання товарів, які були використані для капітального ремонту: плінтусу для підлоги з пластику, труб сталевих зварних, наличників, трижильного кабелю.
На виконання даних робіт згідно КБ-2в було витрачено 724,11 люд./год., заробітна плата становить 32165,69 грн, вартість матеріалів - 74252,22 грн, вартість експлуатації машин - 332,58 грн.
В даному акті відсутній період за які виконані дані роботи, відсутня дата підписання акту приймання виконаних будівельних робіт, також неможливо ідентифікувати особу, яка підписувала акт від Замовника (стоїть лише підпис).
На виконання договору від 12.09.2018 р. № 120918 відповідно до актів приймання виконаних будівельних робіт об`єкт «Капітальний ремонт побутових приміщень третього поверху будівлі майстерні на каналізаційних очисних спорудах міста Чернігова, розташованих по вул. Колективній, 58, в с. Гущин, Чернігівського району, Чернігівської області» витрати труда робітників-будівельників та обсяг робіт становили 4754,05 люд./год. Відповідно податкової звітності 1ДФ у 4 кв. 2018 р. та у 3 кв. 2019 р. на підприємстві ТОВ «Грандальянс» працювала 1 особа, директор Коваленко О.В., інші наймані особи відсутні. За 2 квартал 2019 р. податкова звітність 1 ДФ відсутня.
Згідно податкової звітності 1 ДФ за період 4 кв. 2018 р. та 3 кв. 2019 р. сума нарахованого доходу становить 9060 грн, проте в актах прийняття виконаних будівельних робіт по договору від 12.09.2018 р. № 120918 заробітна плата становить 209773,68 грн, відхилення становить 200713,68 грн ( 20977368 грн-9060грн).
Слід зазначити, що згідно штатного розпису КП «Чернігівводоканал» ЧМР (вводиться в дію з 01.04.2018) наявний підрозділ 11 «Ремонтно-будівельна дільниця» у кількості 45 осіб, серед яких - монтажники зовнішніх мереж та трубопроводів, бетоняри, маляри, підсобні робітники, зварники пластмас, столяри, монтажники з монтажу сталевих та залізо-бетонних конструкцій.
Враховуючи вищевикладене, неможливо підтвердити взаємовідносини між КП Чернігівводоканал» ЧМР та ТОВ «Грандальянс», так як на підприємстві ТОВ «Грандальянс» згідно даних 1ДФ працювали 1 або 2 особи за перевіряємий період, що унеможливлює виконання даних робіт. Також встановлено завищення заробітної плати в актах приймання виконаних будівельних робіт, невідповідність даних в актах та в податковій звітності 1 ДФ по сумі нарахованого доходу.
По взаємовідносинах між КП «Чернігівводоканал» ЧМР та ТОВ «Грандальянс» не можливо підтвердити використання матеріалів для ремонтних робіт так як підприємство ТОВ «Грандальянс» за період січень 2018 р. - серпень 2019 р. згідно баз даних ДПС України відсутні придбання деяких матеріалів, що унеможливлює виконання вище зазначених робіт. У зв`язку з вищевикладеним, документально оформленні операції з отримання послуг ТОВ «Грандальянс» за період травень 2018 - серпень 2019 не мали юридичного змісту.
Укладені між КП «Чернігівводоканал» ЧМР та ТОВ «Грандальянс» договори з поточного ремонту та капітального ремонту побутових приміщень не опосередковувався реальним виконанням операції, яка становить його предмет.
Надаючи правову оцінку вказаному, суд зауважує, що, податковим органом наведено відомості щодо наявності неповноти, недостовірності та (або) суперечливості даних, які містяться в Договорах, укладених між позивачем та ТОВ «Грандальянс», та в Актах приймання виконаних будівельних робіт.
Також в Акті перевірки податковим органом зазначено, що фактично КП «Чернігівводоканал» здійснено безпідставне документальне оформлення нереальної господарської операції з ТОВ «Грандальянс» для одержання послуг із ремонту побутових приміщень і складено первинний документи, а саме: актів приймання виконаних будівельних робіт, всупереч норм частини 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та пунктів 2.1 і 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 № 88. Оскільки відсутній факт формування згідно з абзацом 2 статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» відповідного активу, як ресурсу контрольованого у результаті минулих подій внаслідок реального придбання у інших суб`єктів господарювання або власного виробництва. Тобто, відсутня господарська операція як певна дія або подія у визначенні абзацу 5 статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», в основі якої має бути дійсний рух певного активу.
При перенесенні підприємством КП «Черінігівводоканал» інформації з неправомірно складеного первинного документа до облікових регістрів, а саме: актів приймання виконаних будівельних робіт, довідка про вартість робіт та інших документів порушено норми частини 5 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 1.2 Положення про документальне забезпечення записів бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 № 88, абзацу 2 розділу 1 Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій.
Відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
В абз. 2, 5 статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (далі – Закон № 996) визначено, що: активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому; господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства. Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
Згідно з частинами 1, 2, 5 статті 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України, зокрема, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення.
Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Відповідно до норм Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 (далі – Положення № 88), господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення (пункт 1.2).
Первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів (пункт 2.1).
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи (пункт 2.2).
Також, суд звертає увагу, що відповідно до пункту 2.4 Положення № 88 первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (пункт 2.4).
На підтвердження реальності виконання Договорів, укладених між КП «Чернігівводоканал» та ТОВ «Грандальянс» на проведення ремонту, позивачем до суду надано Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за травень 2018 року, за червень 2018 року, за липень 2018 року, за листопад 2018 року, за березень 2019 року, за серпень 2019 року (а.с. 114, 145, 153, 165, 206, 226, том 1) та Акти приймання виконаних будівельних робіт за травень 2018 року, за червень 2018 року, за липень 2018 року, за жовтень 2018 року, за листопад 2018 року, за березень 2019 року (а.с. 115-126, 133-138, 146-152, 154-158, 166-174, 181-203, 207-222, 227-241, том 1).
Водночас, при надані оцінки всім обставинам у даній справі суд, в силу вимог частини 5 статті 242 КАС України, враховує правові висновки Верховного Суду у постановах від 05.03.2020 у справі № 826/9368/15 та від 30.11.2021 у справі № 320/5387/20, а саме такі.
Правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов`язані з рухом активів, зміною зобов`язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.
Якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені платником податку та його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності, та свідчать про відсутність у сторін волевиявлення щодо реального здійснення господарської операції.
Наслідки для податкового обліку створює лише фактичний рух активів, що є обов`язковою умовою для формування об`єкту оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту.
Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.
При вирішенні спорів щодо правомірності формування платниками податків своїх даних податкового обліку, зокрема якщо предметом спору є достовірність первинних документів та підтвердження інших обставин реальності відображених у податковому обліку господарських операцій, суди повинні враховувати, що, обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб`єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти позову.
У разі надання контролюючим органом доказів, які в сукупності з іншими доказами у справі свідчать, що документи, на підставі яких платник податків задекларував податковий кредит та сформував витрати, містять інформацію, що не відповідає дійсності, платник податків має спростовувати ці доводи.
Також платник податків при виборі контрагента та укладенні з ним договорів має керуватись і належною обачністю, оскільки від цього залежить подальше фактичне виконання таких договорів, отримання прибутку та права на отримання певних преференцій.
Про відсутність реального характеру відповідних операцій можуть свідчити, зокрема, наявність таких обставин: неможливість здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності, відсутність у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, здійснення операцій з товарно-матеріальними цінностями, які не вироблялися або не могли бути вироблені в обсязі, зазначеному платником податку в документах обліку.
Таким чином, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, позивач повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами та, які в сукупності з встановленими обставинами справи, зокрема і щодо можливостей здійснення господарюючими суб`єктами відповідних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна, обсягу матеріальних та трудових ресурсів, економічно необхідних для виконання умов, обумовлених договорами, мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що і є підставою для формування платником податкового обліку.
Суд зважає та те, що відповідно до пункту 2 розділу І Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 № 727, акт документальної перевірки є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі (податкові ) органи.
З огляду на вказане, надаючи оцінку обставинам, викладеним в Акті перевірки, суд зауважує, що податковим органом наведено переконливі доводів, що ґрунтуються на об`єктивній інформації та спростовують факти господарської діяльності, засвідчені Довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (а.с. 114, 145, 153, 165, 206, 226, том 1) та Акти приймання виконаних будівельних робіт (а.с. 115-126, 133-138, 146-152, 154-158, 166-174, 181-203, 207-222, 227-241, том 1). При цьому, позивачем не спростовано обставини, зазначені податковим органом.
За таких обставин, аналізуючи наведені норми чинного законодавства та наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за можливе констатувати обґрунтованість висновків контролюючого органу про порушення позивачем:
пункту 44.1 статті 44, підпункту 134.1 пункту 134.1 статті 134, пункту 135.1 статті 135, пунктів 138.1, 138.2, підпункту 138.3.1 пункту 138.3 статті 138, підпункту 140.4.2 пункту 140.4 статті 140 (з 23.05.2020 - пункту 140.4.4) ПК України, у зв`язку з чим було завищено від`ємне значення об`єкта оподаткування податку на прибуток на загальну суму 329273 грн, в тому числі за І півріччя 2018 р. 208324 грн, за 9 місяців 2018 р. - 215890 грн, за 2018 р. - 225073 грн, за 1 квартал 2019 р. - 236077 грн, за І півріччя 2019 р. - 247081 грн, за 9 місяців 2019 р. - 258085 грн, за 2019 р. - 269089 грн, за 1 квартал 2020 р. - 284135 грн, за 1 півріччя 2020 р. - 299181 грн, за 9 місяців 2020 р. - 314227 грн, за 2020 р. - 329273 грн;
пункту 44.1 статті 44, пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201, пункту 44 підроз. 2 Перехідних положень ПК України - КП «Чернігівводоканал» ЧМР занижено податок на додану вартість за період з 01.04.2018 р. по 31.12.2020 р. на загальну суму 372069 грн, в тому числі, за квітень 2018 р. - 12873 грн, за травень 2018 р. - 64974 грн, за червень 2018 р. - 45828 грн, за липень 2018 р. - 50363 грн, за серпень 2018 р. - 11038 грн, за вересень 2018 р. - 41400 грн, за листопад 2018 р. 100102 грн, за березень 2019 р. - 21250 грн, за серпень 2019 р. - 24241 грн.
А отже оскаржувані Податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Чернігівській області прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому є правомірними і скасуванню не підлягають.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст.139, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Комунального підприємства «Чернігівводоканал» Чернігівської міської ради до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: Комунальне підприємство "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради, вул. Жабинського, 15, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 03358222.
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966.
Дата складення повного рішення суду - 16.12.2021.
Суддя Ю. О. Скалозуб