Рішення № 101983990, 16.12.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
580/5844/21
Номер документу
101983990
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2021 року справа № 580/5844/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження позивачу основного розміру пенсії під час її перерахунку з 01.01.2018 з 83% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення, всупереч рішенню Черкаського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 у справі №580/1441/19;

- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження позивачу максимального розміру пенсії під час здійснення перерахунку пенсії згідно рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.04.2021 №580/855/21;

- зобов`язати відповідача перерахувати та виплачувати позивачу пенсію без зниження її максимального розміру з 01.04.2019 з урахуванням виплачених сум та в розмірі 83% грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Відповідач при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення зменшив відсоткове значення розміру пенсії з 83% до 70% розміру грошового забезпечення та протиправно застосував обмеження його пенсії максимальним розміром. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення без обмежень її максимальним розміром. Проте відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його право на соціальний захист.

Відповідач проти позову заперечив. 22.09.2021 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відбулась зміна встановленого статтею 13 Закону України №2262-ХІІ максимального розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення, тому підстави для обчислення пенсії позивача з 01.04.2019 у розмірі 89% грошового забезпечення відсутні. Після проведеного перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 загальний розмір виплачуваної пенсії збільшився, тому звуження соціальних гарантій позивача не відбулось. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 28.04.2021 №580/855/21 відповідача не зобов`язано здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження максимальним розміром. Рішенням Конституційного Суду України скасовані положення частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, які встановлювали обмеження розміру пенсій, проте інші положення Закону №2262-ХІІ та Закон №3668-VI, який встановив таке обмеження, неконституційними не визнавались, є чинними та обов`язковими для застосування.

Крім цього зазначив, перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 зроблений на виконання судового рішення, тому дії відповідача можуть бути оскаржені відповідно до ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, а не шляхом подання адміністративного позову.що З вказаних підстав просив у задоволенні позову просив відмовити.

Ухвалою суду від 06.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши доводи сторін, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та з 05.03.2005 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно розрахунку на пенсію по вислузі років від 10.10.2005 пенсія позивача обрахована у розмірі 83% від суми грошового забезпечення.

27.03.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.03.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснило перерахунок пенсії позивача за вислугу років у розмірі 70% від суми грошового забезпечення 10680,00 грн . З 01.01.2018 розмір пенсії позивача склав 5300,40 грн.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 у справі №580/1441/19, яке набрало законної сили 02.07.2019, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018, відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи із розміру 83% суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до перерахунку пенсії за вислугу років у пенсійній справі №ФР47005 від 02.08.2019 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 у справі №580/1441/19 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача у розмірі 83% грошового забезпечення з 01.01.2018.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 28.04.2021 у справі №580/855/21, яке набрало законної сили 29.05.2021, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки від 03.02.2021 №ФР47005, яка видана Черкаським обласним територіальним центром комплектування, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.04.2021 у справі №580/855/2 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФР47005 від 03.02.2021 виходячи із 70% зазначених у вказаній довідці сум грошового забезпечення 20 794 грн. 44 коп. Розмір пенсії позивача з 01.04.2019 складає 14 556 грн. 11 коп. та виплачується у повному розмірі.

Здійснення перерахунку підтверджується наявною в матеріалах справи копією перерахунку пенсії по пенсійній справі №ФР47005-Міноборони від 04.06.2021.

28.07.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на виконання рішень Черкаського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 у справі №580/1441/19 та від 28.04.2021 у справі №580/855/21.

Відповідач листом №5546-5763/Ч-03/8-2300/21 від 10.08.2021 повідомив позивача про відсутність законодавчих підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 виходячи з 83% розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФР47005 від 03.02.2021.

Не погоджуючись із відмовою у перерахунку пенсії грошового забезпечення, позивач звернувся до суду.

Відносини, які виникли між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у подальшому – Закон №2262).

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 58 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-VІ повноваження щодо призначення та виплати пенсій покладено на Пенсійний фонд України.

Відповідно до статті 10 Закону №2262 обов`язок нарахування та виплати пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Пенсійна справа позивача перебуває в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області. Відтак, повноваження щодо перерахунку його пенсії відносяться до компетенції відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України.

Статтею 13 Закону №2262 (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу – 27.02.2004) було передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. (ч. 2 ст. 13 Закону №2262).

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Пунктом 23 розділу ІІ Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких цифри «80» замінено цифрами « 70». Згідно з пунктом 2 розділу ІV Прикінцевих положень Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” пункт 23 розділу ІІ вказаного Закону набрав чинності з 1 травня 2014 року. Таким чином, обмеження максимального розміру пенсії на рівні 70% застосовуються до пенсій, які призначаються з 1 травня 2014 року.

Суд зазначає, що стаття 13 Закону №2262 застосовується при призначенні пенсій. Натомість перерахунок пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону №2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова КМУ №704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704.

Відтак, статтею 63 Закону №2262 та постановами Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та від 21.02.2018 №103 не передбачено зміну розміру, з якого призначена пенсія, при її перерахунку.

Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Вказані правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18.

Таким чином, відповідач при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262 застосував статтю 13 вказаного Закону, яку не повинен був застосовувати у спірних правовідносинах, тому його дії щодо перерахунку пенсії позивача із застосуванням максимального розміру пенсії 70% є протиправними і перерахунок пенсії позивача має бути здійснений із застосуванням максимального розміру пенсії 83% відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно частин 2, 3 статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відтак, перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262 від 09.04.1992 із застосуванням максимального розміру пенсії 83% відповідного грошового забезпечення має бути проведений з 01.04.2019, тому позовна вимога в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначає наступне.

Згідно частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Судом встановлено, що позивачу з 01.04.2019 був здійснений перерахунок пенсії виходячи із 70% грошового забезпечення у сумі 20 794 грн. 44 коп. Розмір пенсії позивача складає 14 556 грн. 11 коп. та виплачується у повному розмірі.

Оскільки на час звернення позивача до суду відповідачем не був обмежений розмір пенсії позивача та позовні вимоги в цій частині стосуються перерахунку пенсії, який буде здійснений у майбутньому, вказані вимоги є передчасними і задоволенню не підлягають.

Щодо виплати без обмежень максимальним розміром перерахованої з 01.04.2019 у розмірі 83 % грошового забезпечення, то захисту в порядку адміністративного судочинства підлягають порушені права.

Оскільки такий перерахунок на час розгляду справи не зроблений, розмір пенсії не обмежений, позовна вимога про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її розміру є передчасною і задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження позивачу основного розміру пенсії під час її перерахунку з 01.01.2018 з 83% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення, всупереч рішенню Черкаського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 у справі №580/1441/19, то судове рішення було виконане відповідачем та перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 83% від грошового забезпечення проведений, що підтверджується копією перерахунку пенсії за вислугу років у пенсійній справі №ФР47005 від 02.08.2019.

Водночас рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 у справі №580/1441/19 стосується захисту порушених прав позивача при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, проте не застосовується у разі порушення прав позивача, що вчиняються у майбутньому.

З огляду на зазначене позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження позивачу основного розміру пенсії під час її перерахунку з 01.01.2018 з 83% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення, всупереч рішенню Черкаського окружного адміністративного суду від 31.05.2019 у справі №580/1441/19 є безпідставною і задоволенню не підлягає.

Суд не погоджується з доводами відповідача про те, що дії щодо перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення мають бути оскаржені у порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, ч. 1 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Водночас рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 28.04.2021 у справі №580/855/21, яке набрало законної сили 29.05.2021, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки від 03.02.2021 №ФР47005, яка видана Черкаським обласним територіальним центром комплектування, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Отже відповідач не був зобов`язаний вказаним рішенням суду здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 83% від грошового забезпечення, тому заявлені позовні вимоги підлягають розгляду у позовному провадженні, а не у порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачено 908 грн. судового збору.

Відтак, відповідно до положень частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи частково задоволення позову, 454 гривні судового збору підлягають до стягнення на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи встановлені обставини справи та правові норми, керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії за вислугу років з 01 квітня 2019 року відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виходячи з 83% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФР47005 від 03 лютого 2021 року, та здійснити виплату перерахованої пенсії з врахуванням фактично виплачених сум з 01 квітня 2019 року.

У решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ - 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий Алла РУДЕНКО