Ухвала суду № 101983693, 16.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
560/8489/20
Номер документу
101983693
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/8489/20

УХВАЛА

16 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

за участі:секретаря судового засідання Матвійчук А.М. представника заявника Шурмана Я.В., представника позивача Місяця К.В., розглянувши заяву Державного підприємства "Шепетівський військовий лісгосп" про розстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Державного підприємства "Шепетівський військовий лісгосп" про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

01.12.2021 до суду поступила заява Державного підприємства "Шепетівський військовий лісгосп" № 627 від 26.11.2021, в якій просить розстрочити виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.05.2021 у справі № 560/8489/20 про стягнення податкового боргу на суму 424102 грн 06 коп., шляхом сплати Державним підприємством «Шепетівський військовий лісгосп» на користь Позивача, щомісячно податкового боргу у розмірі 35341,84 грн, починаючи з грудня 2021 року до повного погашення податкового боргу, визначеного судовим рішенням.

У заяві вказує, що підприємство немає можливості виконати рішення суду у справі №560/8489/20, враховуючи незадовільний фінансовий стан, що підтверджено звітом про фінансові результати за 9 місяців 2021 року та інформація про заборгованість підприємства перед ГУ ДПС у Хмельницькій області станом на 16.11.2021, тому звернулось до суду із цією заявою. Розстрочення дасть можливість підприємству виконати рішення суду без зупинення його діяльності та затримок виплати зарплати працівникам.

Відповідно до ухвали від 06.12.2021, суд відкрив провадження за заявою Державного підприємства "Шепетівський військовий лісгосп" (арк. спр. 47).

У суді представник заявника вимоги заяви про розстрочення судового рішення підтримав, покликаючись на ті ж обставини та докази, які вказані у заяві, а представник позивача просить відмовити у задоволенні заяви з підстав зазначених у письмовому запереченні від 16.12.2021.

З`ясувавши обставини (факти), якими сторони обгрунтовують вимоги та заперечення, оцінивши надані докази, враховуючи норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд прийшов до таких висновків враховуючи наступне.

Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.05.2021, яке залишене в силі постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2021, вирішено стягнути з Державного підприємства "Шепетівський військовий лісгосп" кошти у рахунок погашення податкового боргу в розмірі 424102 грн. 06 коп. з рахунків відповідача у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить відповідачу.

Згідно Статуту Державного підприємства «Шепетівський військовий лісгосп» (нова редакція), підприємство засновано на державній власності, як державне, комерційне, спеціалізоване лісогосподарське підприємство та належить до сфери управління Міністерства оборони України (арк. спр. 18-38).

Відповідно до інформації Головного управління ДПС у Хмельницькій області за №4221/АП/22-01-13-05-07 від 16.11.2021 за Державним підприємством «Шепетівський військовий лісгосп» рахується заборгованість на загальну суму 2016752,36 гривень (арк. спр.12-13).

Згідно з пп.20.1.29 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством.

Пунктом 3.1 розд. ІІІ Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Міністерство доходів і зборів України від 10.10.2013, № 574 визначено, що для розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу) платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов`язання (податкового боргу) з письмовою заявою (додаток 1), в якій зазначаються суми податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені, сплату яких платник податків просить розстрочити (відстрочити), а також строк розстрочення (відстрочення) та періоди сплати. При цьому окремо зазначаються суми, строк сплати яких ще не настав, а також строк сплати яких вже минув.

До заяви додається економічне обґрунтування, яке складається з: переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин; аналізу фінансового стану; графіка погашення розстрочених (відстрочених) сум; розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення.

Підставою для розстрочення грошових зобов`язань (податкового боргу) платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року N 1235 "Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин", а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов`язань (податкового боргу) та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Підставою для відстрочення грошових зобов`язань (податкового боргу) платника податків є надання ним доказів, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року N 1235 "Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин", а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов`язань (податкового боргу) та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Згідно з ч. 1-5 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Отже питання розстрочення вирішується, як в порядку ПК України, так і КАС України.

Заявник не звертався до контролюючого органу з питанням розстрочення боргу. Надані суду заявником письмова інформація Головного управління ДПС у Хмельницькій області за №4221/АП/22-01-13-05-07 від 16.11.2021 та Звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 9 місяців 2021 року (арк. спр. 14-15) не є економічним обгрунтуванням та достатніми доказами існування обставин, які свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, і іншого, що могло бути підставою для розстрочення судового рішення, відповідно до ст. 378 КАС України.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Державне підприємство "Шепетівський військовий лісгосп" не довело законність вимоги щодо задоволення заяви про розстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі №560/8489/20.

Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Державного підприємства "Шепетівський військовий лісгосп" за №627 від 26.11.2021 про розстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі №560/8489/20, залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 17 грудня 2021 року

Головуючий суддя А.І. Петричкович