Рішення № 101983529, 16.12.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
540/6206/21
Номер документу
101983529
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/6206/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про проведення перерахунку та виплати пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі – відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з непроведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 відповідно до Закону №2262 та постанови КМУ №704 на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.09.21 №8/1-1588 з розрахунку 90% грошового забезпечення без обмеження розміру пенсії максимальним та з обов`язковою доплатою згідно постанови КМУ №713, з урахуванням виплачених сум;

- допустити негайне виконання рішення шляхом стягнення недоплати за один місяць.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 01.01.2018 пенсію позивачу перераховано без надбавок і премії та з розрахунку 70%грошового забезпечення. За рішенням суду від 08.10.2020 у справі №540/1618/20 позивачу перераховано пенсію з розрахунку 90%. Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки склав довідку від 06.09.2021 №8/1/1588 про грошове забезпечення станом на березень 2019 для перерахунку пенсії та направив її до Головного управління ПФУ в Херсонській області. Листом від 08.10.2021 відповідач повідомив про повернення довідки без перерахунку. З 01.07.2021 позивач має отримувати щомісячну доплату до пенсії згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713.

Позивач вважає відмову позивача у проведенні перерахунку протиправною бездіяльністю, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою від 18.10.2021 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що ГУ ПФУ в Херсонській області позов не визнає. Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до вимог законодавства, яке діяло на момент призначення пенсії та її перерахунку.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ.

Відповідно до ст. 13 Закону №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому для здійснення перерахунку пенсії позивача в розмірі 86% сум грошового забезпечення відсутні правові підстави.

З урахуванням п. 1 Порядку №45 та постанови КМУ від 14.08.2019 №804, яка була чинною на момент перерахунку та виплати пенсії позивачу Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не має повноважень самостійно проводити нарахування та видачу довідок із включенням додаткових видів грошового забезпечення.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови №103.

До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови №103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах.

Тому підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу за довідкою Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відсутні.

Крім того, позивач просить здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019, при цьому відповідач зазначає, що після набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружною адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови № 103. Проте, позивач звернувся до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2019 лише у вересні 2021 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.

З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсію за вислугу років позивачу призначено у відсотковому відношенні 90% до грошового забезпечення з урахуванням основних та додаткових складових грошового забезпечення.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 та довідки, що надійшла від Херсонського обласного військового комісаріату №ТХ17971 від 13.03.2018, з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення 6285 грн. з урахуванням складових: посадовий оклад 3170 грн., оклад за військовим званням 1020 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2095 грн.

Після скасування в судовому порядку п.1,2 постанови КМУ № 103, 06.09.2021 Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено на ім`я позивача та супровідним листом від 06.09.2021 надіслано на адресу ГУ ПФУ в Херсонській області довідку №8/1/1588 про розмір грошового забезпечення станом на05.03.2019 за посадою, яка прирівняна то посади, з якої звільнився позивач. Грошове забезпечення складає 17388 грн. 40 коп. ,з урахуванням таких складових: посадовий оклад 3170 грн., оклад за званням 1020 грн., надбавка за вислугу років 2095 грн., надбавка за особливості проходження служби (100%) 6285 грн., надбавка за роботу з таємними документами (15%) 475 грн., надбавка за класну кваліфікацію (7%) 221 грн. 90 коп., , премія (130%) 4121 грн.

На заяву позивача про перерахунок пенсії за довідкою Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.09.2021 №8/1/1588, листом ГУ ПФУ в Херсонській області від 08.10.2021 №7442-6784/Л-03/8-2100/21 від 08.10.2021, позивачу повідомлено про повернення без виконання довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.09.2021 №8/1/1588 у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що на виконання постанови КМУ №103 розмір пенсії позивача було перераховано з 01.01.2018 з суми грошового забезпечення 6285 грн., визначеного за постановою Уряду від 30.08.2017 №704, на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 25.11.2018 №ТХ17971. Довідка є чинною та уповноваженим відомством не відкликалась. Після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема пункти 1,2 постанови №103, нормативно-правових актів, що регулюють питання перерахунку пенсій військовослужбовцям, Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч.2 ст.9 Закону № 2011-ХІІ).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону № 2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма ст. 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п. п. 1, 2 постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Таким чином, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 (далі-Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Так, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абз.4 пп.1 п.5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704).

При цьому пп. 2 п. 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Як вбачається з довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.09.2021 №8/1/1588, її складові зазначені за нормами, чинними на 05.03.2019.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.

Отже, враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про те, що відповідачем неправомірно не здійснено позивачу перерахунку пенсії за довідкою Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.09.2021 №8/1/1588, оскільки позивачем дотримано всіх законодавчо визначених для цього умов: надано до територіального пенсійного органу заяву з документом (форма, зміст та складові якого відповідають вимогам законодавства та який видано уповноваженим органом).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки право на проведення перерахунку пенсії у позивача виникло 05.03.2019, то перерахунок пенсії позивача необхідно провести з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії – з 01.04.2019.

Таким чином, суд дійшов до висновку про протиправну бездіяльність, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі вказаної довідки.

Отже, оскільки судом встановлена протиправна бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.09.2021 №8/1/1588, наслідком встановлення такої бездіяльності є зобов`язання ГУПФУ в Херсонській області перерахувати пенсію позивача на підставі цієї довідки.

Щодо позовної вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з розрахунку 90 % грошового забезпечення та з обов`язковою доплатою 2000 грн згідно постанови КМУ № 713, то суд звертає увагу на те, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права.

Враховуючи те, що позивач не надав доказів та не навів обгрунтувань порушення права позивача в цій частині , перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 06.09.2021 №8/1/1588 ще не проведено та предметом даного позову є бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки та нездійснення такого перерахунку взагалі (невизнання права позивача на перерахунок), а не рішення/дії ГУПФУ в Херсонській області щодо врахування якихось складових грошового забезпечення, вказаних у довідці або їх відсоткового значення, тому суд дійшов до висновку щодо відмови у задоволенні цієї частини позовних вимог.

Суд не бере до уваги доводи відповідача щодо пропуску позивачем шестимісячного строку звернення до суду, оскільки спірним при розгляді справи є правомірність непроведення перерахунку пенсії на підставі заяви позивача за довідкою Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.09.2021 №8/1/1588, при цьому позивач звернувся до суду 13.10.2021, тобто в межах строку, передбаченого ст. 122 КАС України.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Статтею 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, враховуючи, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Щодо вимоги про допуск до негайного виконання рішення шляхом стягнення недоплати за один місяць, суд зазначає наступне. Положеннями ч. 3 ст. 241 КАС України передбачено, що судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду. Статтею 371 КАС України визначено категорії адміністративних справ, рішення по яких виконуються або можуть виконуватися негайно, тобто до набрання рішенням законної сили. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання рішення, у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1, 2 ч. 1 цієї статті (п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України).

Оскільки рішення суду у даній справі носить зобов`язальний характер та в ньому не вирішується питання про стягнення коштів з відповідача, то дія п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України на дані правовідносини не розповсюджується.

Відповідно до ст. 139 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а інші судові витрати позивачем не понесено, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №8/1/1588 від 06.09.2021, починаючи з 01 квітня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд. 6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років , виходячи з грошового забезпечення, яке вказано в довідці Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №8/1/1588 від 06.09.2021, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Хом`якова

кат. 112010201