Рішення № 101983459, 16.12.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
520/14834/21
Номер документу
101983459
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

16 грудня 2021 року Справа №520/14834/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області»

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» (далі по тексту - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» щодо прирівняння посади Начальник чергової частини штабу УМВСУ в Харківській області, яку займав ОСОБА_1 , до посади Начальника сектору у довідці від 20.05.2021 №33-41/203, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області»;

- зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» видати позивачу оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 19.11.2019, із зазначенням в ній посади – Начальник чергової частини, і розміру посадового окладу - 3100,00 грн., а також інших показників основних та додаткових видів грошового забезпечення, які відповідають цій посаді, а також званню та стажу служби ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при оформленні та видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з підстав набрання законної сили судовими рішеннями у справах №826/3858/18, №826/12704/18 та висновків Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, відповідач невірно визначив найменування посади тій, яку займав позивач на момент звільнення зі служби та розмір посадового окладу, з якого здійснюється нарахування пенсійних виплат, чим порушив право на достатнє пенсійне забезпечення.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/14834/21.

Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву протягом 15 днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач в установлений судом строк правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до частини п`ятої, шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років як пенсіонер внутрішніх справ (міліції) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 19.06.2018 №100/28790 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 за прирівняною посадою на день звільнення зі служби - начальник чергової частини штабу УМВСУ в Харківській області-начальник сектору.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 та на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі від 14.05.2019 №826/12704/18, постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», позивачу видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського начальник сектору з наступних складових: посадовий оклад – 2900,00 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) – 2200,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції – 2550,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції – 4230,45 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 290,00 грн., премія – 4899,82 грн.

Позивач 15.06.2021 звернувся до відповідача з заявою про видачу нової довідки, виправивши помилку в найменуванні посади та розмірі посадового окладу.

Відповідь на заяву позивача від Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» не надійшла.

Не погодившись з діями відповідача щодо неправильного прирівняння посад, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон України №2262-ХІІ).

Відповідно до частини третьої, четвертої статті 63 Закону України №2262-ХII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з абзацом другим пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі по тексту - Закон України №580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок №45).

Вказаним Порядком №45 визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України №900-VII, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких військовослужбовців та деяких інших осіб.

На момент звільнення позивача зі служби умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ, були визначені Указом Президента України від 04.10.1996 №926/96.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Затверджено, в тому числі, схему посадових окладів поліцейських апарату Національної поліції (додаток 3) та схему посадових окладів поліцейського апарату головних управлінь Національної поліції (додаток 4).

Згідно з пунктом 5 Порядку №45 (у редакції, яка діяла на момент видачі довідки № 100/28790) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Як передбачено пунктом 6 вказаного Порядку, відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Як вбачається з довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 19.06.2017 №100/28790, складеної з урахуванням Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 №138, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2017 за № 348/30216, розмір грошового забезпечення позивача розраховано за посадою начальника чергової частини штабу УМВСУ в Харківській області у співвідношенні до посади начальника сектору апарату головних управлінь Національної поліції, з визначенням посадового окладу у розмірі – 2900, 00 грн., що відповідає додатку №4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Схеми посадових окладів поліцейського апарату головних управлінь Національної поліції».

У довідці №100/28790 від 20.05.2021 (вих.№33/41-203) про розмір грошового забезпечення позивача визначено склав грошового забезпечення за посадою начальник сектору з посадовим окладом – 2900,00 грн.

Системно аналізуючи викладене, суд приходить до висновку про ідентичність вказаних відомостей та про відсутність з боку суб`єкта владних повноважень помилки при зазначенні найменування прирівняної посади та розміру посадового окладу відповідно.

Суд зазначає, що жодних доказів невідповідності визначеної відповідачем посади поліцейського до займаної при звільнені посади працівника міліції у порядку частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, як то наказ про звільнення, посадові та функціональні обов`язки позивача, які б свідчили про протилежне, суду не надано.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про необґрунтованість та недоведеність позивачем доводів позовної заяви, у зв`язку з чим відсутні правові підстави для задоволення адміністративного позову.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених витрат по сплаті судового збору, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» (адреса: вулиця Гіршмана, будинок 8/10, місто Харків, 61022, код ЄДРПОУ 08734011) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 16.12.2021.

Суддя Ольга Ніколаєва