Рішення № 101983060, 17.12.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2021
Номер справи
500/7458/21
Номер документу
101983060
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/7458/21

17 грудня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області про анулювання актового запису, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Кременецького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану (надалі, відповідач), в якому просила зобов`язати Відділ анулювати актовий запис цивільного стану № 34 від 16.12.2014 про зміну імені, складений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Кременецького районного управління юстиції у Тернопільській області, щодо зміни прізвища ОСОБА_2 на ОСОБА_1 .

Позов обґрунтований тим, що позивач не погоджується з відмовою відповідача щодо анулювання актового запису цивільного стану № 34 від 16.12.2014 про зміну імені. Вважає, що під час вчинення актового запису про зміну імені, а саме про зміну прізвища позивача з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 ", відділом ДРАЦС було допущено помилку, оскільки на таку зміну прізвища не було правових підстав.

Ухвалою суду від 05.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Вказану ухвалу суду відповідач отримав 23.11.2021, що підтверджується підписом представника на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, однак у встановлений строк відзиву на позовну заяву до суду не надходило.

Частиною п`ятою ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Оскільки клопотань у розумінні вказаної статті до суду не надходило, розгляд справи здійснюється за наявними у справі матеріалами.

Крім цього, згідно частини шостої ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Судом встановлено, що 16.12.2014 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Кременецького районного управління юстиції у Тернопільській області (правонаступником якого є Відділ) у книзі реєстрації актів цивільного стану було складено актовий запис № 34 та видано Свідоцтво про зміну імені серії НОМЕР_1 від 16.12.2014, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким змінено її прізвище на ОСОБА_1 .

За змістом рішення Кременецького районного суду Тернопільської області від 11.02.2011 у справі №1909/2-93/2011, яке набрало законної сили 22.02.2011, яким розірвано шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , після розірвання шлюбу присвоєно позивачці прізвище « ОСОБА_7 ».

Таким чином, до одруження позивачка мала прізвище « ОСОБА_7 », після одруження – « ОСОБА_3 », рішенням суду про розірвання шлюбу їй присвоєно дівоче прізвище « ОСОБА_7 ». Проте позивачка у 2014 році прізвище « ОСОБА_3 » змінила не на « ОСОБА_7 », а на « ОСОБА_4 », наразі виявила бажання повернутися до прізвища « ОСОБА_7 ».

У березні 2021 року зверталася до відповідача з заявою про зміну імені, та 19.03.2021 листом за №2/24.15.5.4-02 Відділом повідомлено ОСОБА_1 , що для розгляду питання зміни прізвища нею на надано документ, який підтверджує перехід з прізвища « ОСОБА_7 », яке вказане у рішенні суду про розірвання шлюбу, на « ОСОБА_3 », яке зазначене в свідоцтві про зміну імені.

У листі відповідача від 13.04.2021 за № 167/24.15.1-07.6, адресованому позивачці, зазначено про відсутність в архіві Відділу даних щодо зміни нею прізвища.

13.08.2021 позивач звернулася до відповідача із заявою про анулювання актового запису цивільного стану, зокрема, актового запису про зміну імені.

У відповідь на вказану заяву, відповідач листом повідомив позивача про те, що прийняття заяви та складання висновку про анулювання та відмову в анулюванні актового запису про зміну імені відповідно да законодавства не належить до компетенції відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернулася до суду для анулювання актового запису цивільного стану про зміну прізвища.

Надаючи правову оцінку цим правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану є Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VІ (далі - Закон № 2398).

Згідно ст.6 Закону №2398, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Статтею 9 Закону № 2398 передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України (частина п`ята статті 9 Закону № 2398).

Згідно частини першої статті 24 Закону №2398-VІ актовий запис цивільного стану анулюється на підставі: 1) рішення суду; 2) висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених законом.

Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання (частина друга статті 24 Закону № 2398).

Заява про анулювання актового запису цивільного стану подається заінтересованою особою до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника або за місцем зберігання актового запису цивільного стану, який підлягає анулюванню (частина третя статті 24 Закону № 2398).

Одночасно із прийняттям рішення щодо анулювання актового запису цивільного стану відповідний орган, на підставі рішення або висновку якого проводиться анулювання актового запису цивільного стану, приймає рішення щодо вилучення і повернення анульованого свідоцтва відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану. У разі неповернення анульованого свідоцтва інформація про його анулювання оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану (частина четверта статті 24 Закону № 2398).

Відповідно до частини другої статті 26 цього Закону дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, Міністерства закордонних справ України та/або до суду.

Згідно з пунктами 4.1, 4.2 розділу ІV Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5), заява про анулювання актового запису цивільного стану за встановленою формою подається заінтересованою особою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання або за місцем зберігання актового запису, який підлягає анулюванню при пред`явленні паспорта або паспортного документа (додаток 13). Разом із заявою про анулювання актового запису цивільного стану подаються: свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану, яке підлягає анулюванню; інші документи. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Разом з тим, п.4.5 вказаних Правил передбачено, що анулювання актових записів цивільного стану на підставі рішення суду проводиться без складання висновку. В інших випадках складання висновку про анулювання або відмову в анулюванні актового запису цивільного стану обов`язкове.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що для анулювання актового запису цивільного стану заінтересована особа повинна звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання або за місцем зберігання актового запису, який підлягає анулюванню, з відповідною заявою за встановленою формою і надати свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану, яке підлягає анулюванню та надати інші документи. Лише у разі відмови анулювання актового запису цивільного стану, яка має бути вказана у відповідному висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, заінтересована особа звертається до суду щодо її оскарження.

Як слідує з матеріалів справи, 13.08.2021 позивач звернулася до відповідача із заявою про анулювання актового запису цивільного стану, зокрема, актового запису про зміну імені, однак відповідачем позивачу було відмовлено.

Поряд з цим, з відмови відповідача, яка викладена листом, вбачається, що відповідач роз`яснює позивачу порядок внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, однак відповідачем не прийнято відповідного висновку за результатами розгляду заяви позивача за результатами розгляду заяви про анулювання актового запису цивільного стану.

Частиною четвертою ст.245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відтак, на думку суду, належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною та скасування відмови Кременецького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області, оформленої листом від 02.09.2021 №2/25.15.5.6-04, та зобов`язання повторно розглянути заяву позивача, прийнявши відповідний Висновок, з врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до часткового задоволення. Сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень в порядку частини третьої ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Кременецького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області, оформлену листом від 02.09.2021 №2/25.15.5.6-04.

Зобов`язати Кременецький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.08.2021 про анулювання актового запису цивільного стану та прийняти відповідний Висновок, з врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кременецького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 17 грудня 2021 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач - Кременецький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Козубського, 4, м. Кременець, Тернопільська область,47000 код ЄДРПОУ:21161552).

Головуюча суддя Дерех Н.В.