
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2021 року Справа № 480/5771/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
представника позивача - Гребіник В.В.,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5771/21 за позовом ОСОБА_1 до Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, третя особа - Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання незаконним та скасування протокольного рішення в частині,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати протокольне рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, яке прийняте 24.05.2021 року (опубліковане 27.05.2021 року) № 4 в частині п. 31 про звернення з поданням до Держгеокадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату ОСОБА_1 23.01.2013 № 000840.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач здійснював діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах. 24.05.2021 на підставі розгляду листа заступника директора Департаменту - начальника відділу взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами Департаменту ведення державного земельного кадастру від 11.05.2021 № 999/76-21-0.212 щодо порушення сертифікованим інженером - землевпорядником ОСОБА_1 на засіданні Кваліфікаційної комісії прийнято рішення № 4 звернутися з поданням до Держгеокадастру щодо анулювання його кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника від 23.01.2013 № 000840.
Позивач вважає, що зазначене рішення є протиправними та підлягає скасуванню з огляду на порушення суб`єктами владних повноважень визначеного законом порядку.
Так, 27.05.2021 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", яким виключено статтю ст. 186-1 Земельного кодексу України, згідно якої передбачалося погодження проекту землеустрою з органами з питань містобудування та архітектури, якщо на земельній ділянці розташовано об`єкт будівництва або якщо на земельній ділянці планується розташування об`єкта будівництва власником земельної ділянки.
Крім того, позивач наголошує, що скарга на нього заінтересованими особами не подавалась до Держгеокадастру, питання щодо законності його дій повинно вирішуватись в порядку, визначеному ст. 61-1 Закону України "Про землеустрій", тобто за результатами проведеної перевірки та виключно на підставі акта перевірки, який повинен бути направлений до Кваліфікаційної комісії.
При цьому позивач зазначає, що він не вчиняв грубого порушення вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, які ставляться йому у провину Кваліфікаційною комісією Держгеокадастру.
Ухвалою суду від 06.07.2021 провадження у справі за даним адміністративним позовом відкрито, визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Під час підготовчого судового засідання протокольною ухвалою суд залучив в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Представник відповідача відзиву на позов суду не надав.
01.10.2021 від представника третьої особи надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що на засіданні члени кваліфікаційної комісії розглянули письмове звернення заступника директора Департаменту - начальника відділу взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами Департаменту ведення державного земельного кадастру від 11.05.2021 № 999/76-21-0.212 щодо порушення сертифікованим інженером - землевпорядником ОСОБА_1 , детально проаналізували матеріали, що підтверджують факти вчинення грубих порушень сертифікованими інженерами-землевпорядниками, зокрема, позивачем, вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, та ухвалили звернутися з поданням до Держгеокадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката від 23.01.2013 № 000840 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 .
Представник наголошує, що рішення про анулювання сертифікату інженера - землевпорядника ОСОБА_1 було прийнято на засіданні кваліфікаційної комісії та оформлено протоколом від 24.05.2021, тобто до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин".
Крім того, представник третьої особи зазначає, що кваліфікаційною комісією встановлено, що сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_1 було розроблено проект землеустрою щодо відведення в оренду ОСОБА_2 земельної ділянки. Рішенням державного кадастрового реєстратора на підставі розробленої землевпорядної документації було зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 5910136300:01:008:0055.
При цьому проект землеустрою не містить погодження виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, що свідчить про порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог статті 186-1 Земельного кодексу України та статті 50 Закону України «Про землеустрій», оскільки на земельній ділянці розташовано «індивідуальний гараж».
На підставі вищезазначеного, просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою суду від 06.10.2021 було закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з`явилися.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 має кваліфікаційний сертифікат інженера - землевпорядника від 23.01.2013 № 000840.
До Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії звернувся із зверненням та доданими до нього матеріалів, а саме скарги Сумської міської ради Департаменту забезпечення ресурсних платежів від 20.04.21 № 06.01-16/134, заступник директора Департаменту - начальник відділу взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами Департаменту ведення державного земельного кадастру Кирилюк І.В. від 11.05.21 № 999/76-21-0.212 щодо порушення сертифікованим інженером - землевпорядником ОСОБА_1 вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою (а.с. 23 – 26).
Скарга обґрунтована тим, що сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_1 розроблено проект землеустрою щодо відведення в оренду ОСОБА_3 земельної ділянки. Рішенням державного кадастрового реєстратора відділу Турійському районі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Савчук С.В. на підставі розробленої землевпорядної документації зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 5910136300:01:008:0055. При цьому проект землеустрою не містить погодження виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, що на думку автора звернення, свідчить про порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог ст. 186-1 Земельного кодексу України та статті 50 Закону України "Про землеустрій", оскільки на земельній ділянці розташовано "індивідуальний гараж". Водночас, як вбачається із проекту землеустрою, ним передбачалося відведення земельної ділянки з цільовим призначенням 02.07 - "для іншої житлової забудови". Відповідно до ч. 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України "проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури".
Сертифікований інженер-землевпорядник ОСОБА_1 надав письмові пояснення щодо відомостей викладених у зверненні, в яких зазначив, що: "згідно проекту землеустрою передбачено заходи стосовно розміщення (розташування) тимчасової споруди - металевого гаража для інваліда опорно-рухового апарату, який проживає в цьому будинку. Тимчасова споруда не передбачає будівництва, тому такий проект не передбачено законом погоджувати в архітектурі" (а.с. 11 – 13).
Розглянувши вказаний лист, Кваліфікаційною комісією прийнято рішення, оформлене протоколом № 4 від 24.05.2021, щодо внесення подання про анулювання кваліфікаційного сертифіката № 000840 від 23.01.2013 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 (а.с. 163 – 173). Рішення було ухвалено на тій підставі, що порушення викладені в листі ОСОБА_4 від 11.05.2021 № 999/76-21-0.212, Кваліфікаційною комісії були визнані грубими.
26.05.2021 Кваліфікаційною комісією сформовано подання № 21/343, зокрема, про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 та направлено його до Держгеокадастру для прийняття відповідного рішення (а.с. 160 – 162).
28.05.2021 на підставі подання Кваліфікаційної комісії Держгеокадастром прийнято наказ № 265 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів", яким, зокрема, анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника ОСОБА_1 № 000840 від 23.01.2013 (а.с. 159).
Вважаючи зазначене вище рішення Кваліфікаційної комісії протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд зазначає, що правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою та регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування визначає Закон України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV (далі Закон № 858).
Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону № 858 у разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації із землеустрою несуть відповідальність, передбачену договором і законом.
Статтею 60 Закону № 858 передбачено, що державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.
Згідно з Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до ч. 1 ст. 61-1 Закону № 858 державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Частинами 7-10 ст. 61-1 Закону № 858 передбачено, що під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
За наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов`язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акта Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено до суду.
Статтею 68 Закону № 858 визначено відповідальність за порушення законодавства у сфері землеустрою.
Так, згідно ч. 1-4 ст. 68 Закону № 858 особи, винні в порушенні законодавства у сфері землеустрою, несуть відповідальність згідно із законом.
Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав:
грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою;
рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником;
наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини;
з`ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Рішення про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено в судовому порядку.
Частинами 19-22 ст. 66 Закону № 858 передбачено, що кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин:
а) за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника;
б) у разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою;
в) за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону;
г) на підставі свідоцтва про смерть.
Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника може бути також анульований за рішенням суду.
Рішення про зупинення дії чи анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника може бути оскаржено до суду.
Порядок роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.
Так, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.01.2016 № 11, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.02.2016 за № 265/28395, затверджено Порядок роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, який визначає основні засади роботи Кваліфікаційної комісії, процедуру видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста (далі Порядок).
До повноважень Кваліфікаційної комісії, в силу п. 5 розділу І Порядку, віднесено, зокрема, розгляд письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою та топографо-геодезичної і картографічної діяльності стосовно професійної діяльності сертифікованих інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів, а також актів, складених за результатами здійснених Держгеокадастром заходів державного нагляду (контролю).
У відповідності до п. 1 розділу ІІ Порядку, організаційною формою роботи Кваліфікаційної комісії є засідання, які проводяться в міру надходження документів або виникнення питань, розгляд яких потребує прийняття рішення, але не рідше один раз на місяць.
Відповідно до п. 6 Розділу II Порядку № 392 рішення Кваліфікаційної комісії приймаються шляхом відкритого голосування простою більшістю голосів присутніх на її засіданні та оформлюються протоколом, який підписують усі присутні на засіданні члени Кваліфікаційної комісії. Член Кваліфікаційної комісії, який не погоджується з прийнятим Кваліфікаційною комісією рішенням, висловлює окрему думку в письмовому вигляді, що додається до протоколу.
Згідно п. 7 Розділу II Порядку № 392 рішення Кваліфікаційної комісії може бути оскаржено в суді.
В силу частин 19, 20 Порядку кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання до Держгеокадастру про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав: грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою; рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником; наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини; з`ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката Держгеокадастр приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Рішення про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено в судовому порядку.
Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється Держгеокадастром: за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника; у разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою; за поданням Кваліфікаційної комісії у разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статей 66 та 68 Закону України Про землеустрій; на підставі свідоцтва про смерть. Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника може бути також анульований за рішенням суду.
Враховуючи наведені вище положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника здійснюється шляхом прийняття Держгеокадастром відповідного наказу за поданням Кваліфікаційної комісії за наявності підстав, перелік яких є вичерпним.
З матеріалів справи суд вбачає, що оскаржуваним рішенням Кваліфікаційної комісії, викладеним в протоколі №4 від 24.05.2021, було вирішено звернутися із поданням до Держгеокадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника ОСОБА_1 .
Відповідне подання № 21/343 було підготовлене та направлено до Держгеокадастру для прийняття відповідного рішення (а.с. 160 – 162).
28.05.2021 на підставі подання Кваліфікаційної комісії Держгеокадастром прийнято наказ № 265 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів", яким, зокрема, анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника ОСОБА_1 № 000840 від 23.01.2013 (а.с. 159).
Також судом встановлено, що наказ Держгеокадастру № 265 від 28.05.2021 був оскаржений ОСОБА_1 в судовому порядку.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2021 року у справі № 480/5773/21 позов ОСОБА_1 було задоволено, визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 265 від 28.05.2021 про анулювання кваліфікаційного сертифіката № 000840 від 23.01.2013 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/101070786).
При прийнятті рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2021 року у справі № 480/5773/21, судом було досліджено та надано оцінку, в тому числі, і висновкам Кваліфікаційної комісії, викладеним протоколі №4 від 24.05.2021.
Положення статті 19 Конституції України встановлюють, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (стаття 55 Конституції України).
Право на судовий захист відображене і в частині першій статті 5 КАС, відповідно до якої кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Завданням адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно у випадку звернення зацікавленої особи з позовом до суду адміністративний суд повинен надати правову оцінку діям суб`єкта владних повноважень при прийнятті того чи іншого рішення та перевірити його відповідність критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та які закріплені у статті 2 КАС.
Пунктом 19 частини першої статті 4 КАС визначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
В абзаці 4 пункту 1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 23 червня 1997 року № 2-зп у справі № 3/35-313 вказано, що «… за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію».
У пункті 5 Рішення Конституційного Суду України від 22 квітня 2008 року № 9-рп/2008 в справі № 1-10/2008 вказано, що при визначенні природи «правового акта індивідуальної дії» правова позиція Конституційного Суду України ґрунтується на тому, що «правові акти ненормативного характеру (індивідуальної дії)» стосуються окремих осіб, «розраховані на персональне (індивідуальне) застосування» і після реалізації вичерпують свою дію.
Суд зазначає, що право на оскарження рішень Кваліфікаційної комісії передбачене п.7 розділу ІІ Порядку №392.
Разом з тим, оскаржуване рішення само по собі, без прийняття відповідного наказу Дергеокадастром, не створює для позивача правових наслідків.
Прийняття рішення Кваліфікаційною комісією про направлення подання для анулювання сертифікату інженера – землевпорядника є лише проміжним етапом відповідної процедури, яка в даному випадку вже завершена.
Отже, у разі якщо за результатом розгляду подання Кваліфікаційної комісії був прийнятий Держгеокадастром наказ про анулювання сертифікату інженера – землевпорядника, то рішення Кваліфікайфної комісії про направлення такого подання як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням, а тому його оскарження не є належним та ефективним способом захисту права особи, оскільки скасування такого рішення не може призвести до відновлення порушеного права.
При цьому, правомірність висновків Кваліфікаційної комісії, що стали підставою для прийняття рішення про направлення подання для анулювання сертифікату інженера – землевпорядника є предметом дослідження у справі за позовом про визнання протиправним та скасування наказу Держгеокадастром, що прийнятий на підставі такого подання.
Як зазначалося судом вище, ОСОБА_1 скористався таким правом та оскаржив наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 265 від 28.05.2021 про анулювання кваліфікаційного сертифіката № 000840 від 23.01.2013 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 та рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2021 року у справі № 480/5773/21 його позов було задоволено, при цьому судом було досліджено та надано оцінку висновкам Кваліфікаційної комісії, викладеним протоколі №4 від 24.05.2021.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, відтак у їх задоволенні слід відмовити.
У зв`язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, третя особа - Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання незаконним та скасування протокольного рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, яке прийняте 24.05.2021 року (опубліковане 27.05.2021 року) № 4 в частині п. 31 про звернення з поданням до Держгеокадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату ОСОБА_1 23.01.2013 № 000840 – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 17.12.2021 року.
Суддя В.О. Павлічек