
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2021 р. Справа № 480/8818/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку, нарахуванні та виплати позивачу пенсії з 01.09.2008 та з 01.01.2014, відповідно до довідок Сумського обласного ТЦК та СП МО України від 24.06.2021р. №11/34080/2173 за нормами чинними на 01.09.2008р. та на 30.12.2013;
2) зобов`язати відповідача перерахувати, нараховувати та виплатити позивачу пенсію на підставі довідок Сумського обласного ТЦК та СП МО України про грошове забезпечення №11/34080/2173 від 24.06.2021р. за нормами чинними на 01.09.2008р. та на 30.12.2013р., для перерахунку пенсії, починаючи з 01.09.2008р. та з 01.01.2014.
Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером Міністерства оборони України та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814 та на підставі наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 були складені довідки від 24.06.2021. Позивач звернувся до відповідача з вимогою провести перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності з вказаними довідками, однак, відповідач відмовив. З такою бездіяльністю відповідача не погодився та звернувся з позовом до суду.
Ухвалою суду від 13.09.2021 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі отримано представником відповідача 22.03.2021, про що свідчить підпис штамп вхідної кореспонденції ГУ ПФУ в Сумській області на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.17), однак, відзиву на позовну заяву до суду у встановленій в ухвалі строк надано не було.
Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вбачає необхідним позов задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 01.01.2007 як отримувач пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ), що підтверджується копією протоколу про призначення пенсії (а.с.10).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 у справі №480/5457/19 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області про зобов`язання вчинити дії було задоволено частково, зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області скласти список на ім`я ОСОБА_1 згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та надіслати до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008 на підставі наказу Міністерства оборони України від 28.02.2008 № 377 та з 30.12.2013 на підставі наказу Міністерства оборони України від 27.11.2013 № 814. У задоволенні інших позовних вимог було відмовлено.
Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень вказане рішення набрало законної сили.
Так, відповідно до наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008, після отриманого, направленого на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 у справі №480/5457/19, списку Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було складено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 24.06.2021 за №11/34080/2173 (а.с.12).
Також, відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 після отриманого, направленого на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 у справі №480/5457/19, списку Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було складено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 24.06.2021 за №11/34080/2173 (а.с.13).
Після видачі Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки зазначених довідок, як вбачається з позову, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з вимогою про проведення перерахунок пенсії на їх підставі з 01.09.2008 та 30.12.2013. Однак, відповідач відмовив у такому перерахунку, посилаючись на те, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 у справі №480/5457/19 зобов`язань до ГУ ПФУ в Сумській області не містить, а після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови № 103, інших рішень Уряду щодо порядку чи механізму проведення перерахунків пенсій військовослужбовців, зокрема, визначення структури складових грошового забезпечення, не ухвалювалося, відтак, підстави для проведення перерахунку відсутні (а.с.11).
Не погодившись з відмовою відповідача у проведенні перерахунку, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону 2262-XIІ в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294), чинної на час виникнення спірних правовідносин, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Так, наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 (чинного з 01.09.2008 до 30.12.2013) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814 (набрав чинності 30.12.2013) затверджено схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа керівного та наукового складу військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Право позивача на перерахунок пенсії з 01.09.2008 у зв`язку з набранням чинності наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 та з 30.12.2013 у зв`язку з набранням чинності наказом Міністра оборони України №814 від 27.11.2013 встановлено рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 у справі №480/5457/19.
Згідно ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому, відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку № 45, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Так, як було встановлено судом, Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 було складено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 24.06.2021 за №11/34080/2173 (а.с.12), а також відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814 - довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 24.06.2021 за №11/34080/2173 (а.с.13).
Як вбачається з листа відповідача від 19.07.2021 (а.с.11), дані довідки були отримані відповідачем. Заперечень з приводу цього суду не надано відповідачем.
Вказаними обставинами підтверджується виконання норм Порядку №45 в частині дотримання алгоритму дій, що передують перерахунку пенсії.
Таким чином, відповідач, як державний орган, який зобов`язаний відповідно до ст. 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, за наявності встановленого рішенням суду, що набрало законної сили, права позивача на перерахунок пенсії з 01.09.2008 у зв`язку з виданням Міністром оборони України наказу №377 від 28.07.2008 та з 30.12.2013 у зв`язку з виданням Міністром оборони України наказу №814 від 27.11.2013, зобов`язаний був у відповідності до ст.ст. 51, 63 Закону 2262-XIІ, Порядку №45 здійснити такий перерахунок. Однак, як встановлено судом, відповідачем не було вчинено дій щодо його проведення, у зв`язку з чим така його бездіяльність не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та, у з урахуванням ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не проведенні позивачу перерахунку пенсії на підставі довідок, складених Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для перерахунку пенсії з 01.09.2008 на підставі наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 та з 30.12.2013 на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814 та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.09.2008 на підставі довідки від 24.06.2021 за №11/34080/2173, складеної Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсі на підставі наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377; та з 30.12.2013 на підставі довідки від 24.06.2021 за №11/34080/2173, складеної Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814, з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з ГУ ПФУ в Сумській області за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення суму судового збору в розмірі 908,00грн., сплачених позивачем за подання позовної заяви згідно квитанцій від 06.09.2021 (а.с.9).
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у не проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідок, складених Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2008 на підставі наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 та з 30.12.2013 на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.09.2008 на підставі довідки від 24.06.2021 за №11/34080/2173, складеної Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377; та з 30.12.2013 на підставі довідки від 24.06.2021 за №11/34080/2173, складеної Сумським обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 №814, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 17.12.2021.
Суддя І.Г. Шевченко