
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/14982/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
05 листопада 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання дій ГУПФУ в Полтавській області щодо відмови у правильному нарахуванні пенсії неправомірними;
- зобов`язання ГУПФУ в Полтавській області зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1991 по 28.08.1998 в Будівельному управлінні - 503 треста "Сантехмонтаж - 60" і внаслідок цього перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 у відповідності до довідки, виданої Дочірнім підприємством №503 ЗАТ "Сантехмонтаж 60" про заробітну плату для обчислення пенсії.
Вказана позовна заява зареєстрована канцелярією суду 12.11.2021 за вх.№71797/21.
Позовні вимоги позивач мотивує протиправністю відмови відповідача у зарахуванні до його стажу роботи періоду роботи з 01.01.1991 по 28.08.1998 в Будівельному управлінні 503 треста "Сантехмонтаж - 60", при тому, що вказаний період роботи підтверджується записами у трудовій книжці позивача.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлена форма довідки про заробітну плату особи за період страхового стажу до 1 липня 2000 року. Зокрема, довідка має містити назву первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Надана позивачем до управління довідка про заробітну плату не відповідає вимогам пункту 5 вказаного Порядку. В довідці відсутній кутовий штамп органу, дата видачі та номер довідки, відсутня загальна сума заробітної плати за період з 01.01.1991 по 31.12.1995, у тексті вказаної довідки не зазначено місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Відтак, позивачу повідомлено, що довідка про заробітну плату потребує зміни, а також зауважено на те, що підпис директора продубльовано на посаді головного бухгалтера. Для підтвердження даного права необхідно надати завірену копію наказу про облікову політику КДП 503 ЗАТ "Сантехмонтаж 60" або довідку про самостійне ведення директором бухгалтерського обліку.
Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач 23.07.2021 звернувся до управління із заявами щодо перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату, до яких зокрема, долучив свою трудову книжку та довідку КДП 503 ЗАТ "Сантехмонтаж 60" про заробітну плату для обчислення пенсії.
Листом від 20.08.2021 у відповідь на вказані заяви ГУПФУ в Полтавській області проінформувало позивача про те, що при здійсненні правового аналізу наданої заявником довідки про заробітну плату встановлено, що довідка не відповідає вимогам додатку 5 Порядку. Так, відсутній кутовий штамп органу, дата видачі та номер довідки, відсутня загальна сума заробітної плати за період з 01.01.1991 по 31.12.1995, у тексті вказаної довідки не зазначено місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Крім того, у довідках про заробітну плату для обчислення пенсії заробітна плата в загальній сумі за кожний календарний рік перераховується у гривні в порядку її заокруглення, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.1996 №1002, з п`ятьма знаками після коми. З огляду на вказане, довідка про заробітну плату потребує змін.
Не погодившись з відмовою відповідача у перерахунку пенсії на підставі довідки КДП 503 ЗАТ "Сантехмонтаж 60" про заробітну плату для обчислення пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися, та доводам сторін, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 43 Закону №1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина 3 статті 44 Закону № 1058-IV.
Частиною 1 статті 40 Закону № 1058-ІV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
При цьому, за змістом пункту 2 частини 1 стаття 41 Закону №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-ІV врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1).
Пунктом 2.7 зазначеного Порядку встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи - за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Проаналізувавши наведені норми права, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Дослідивши видану КДП 503 ЗАТ "Сантехмонтаж 60" на ім`я ОСОБА_1 довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, яка надавалася останнім до пенсійного органу для перерахунку розміру пенсії на підставі вказаної довідки, судом встановлено, що зазначена довідка не відповідає вимогам додатку 5 Порядку.
Так, у довідці КДП 503 ЗАТ "Сантехмонтаж 60" про заробітну плату для обчислення пенсії: - відсутній кутовий штамп органу; - відсутня загальна сума заробітної плати за період з 01.01.1991 по 31.12.1995; - у тексті вказаної довідки не зазначено місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
За викладених обставин, суд доходить висновку, що повідомляючи позивачу листом від 20.08.2021 №8503-7527/Є-02/8-1600/21 про те, що довідка про заробітну плату потребує змін, оскільки вона не відповідає вимогам додатку 5 Порядку, управління діяло обґрунтовано та правомірно.
Що ж стосується доводів позивача з приводу протиправності неврахування стажу роботи за період роботи з 01.01.1991 по 28.08.1998 в Будівельному управлінні - 503 треста "Сантехмонтаж - 60" до загального трудового стажу позивача при призначенні пенсії за віком, то суд вважає їх безпідставними, оскільки згідно з матеріалами пенсійної справи позивача такий стаж врахований до його загального стажу роботи в повному обсязі (а.с. 39).
При цьому, суд також звертає увагу позивача на те, що його звернення від 23.07.2021 стосувалися не зарахування до загального стажу його роботи за період роботи з 01.01.1991 по 28.08.1998 в Будівельному управлінні - 503 треста "Сантехмонтаж - 60", а були направлені на перерахунок розміру пенсії останнього, виходячи з сум заробітної плати, зазначених у довідці КДП 503 ЗАТ "Сантехмонтаж 60" про заробітну плату для обчислення пенсії, яка не відповідає вимогам додатку 5 Порядку.
Резюмуючи викладене, суд доходить висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Гіглава