Рішення № 101978953, 17.12.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2021
Номер справи
400/8208/21
Номер документу
101978953
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2021 р. № 400/8208/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Вільнозапорізької сільської ради, вул. Москаленка, 35, с. Вільне Запоріжжя, Баштанський район, Миколаївська область, 55650, про:визнання протиправним та скасування рішення від 23.07.21 р. № 150, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Вільнозапорізької сільської ради про:

- визнання протиправним та скасування рішення VІІІ позачергової сесії восьмого скликання Вільнозапорізької сільської ради від 23.07.2021 року № 150 про надання дозволу на розроблений проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2га для ведення особистого селянського господарства згідно рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 у справі № 400/2988/21

- зобов`язання Вільнозапорізької сільську раду надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2га для ведення особистого селянського господарства із земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності площею 6 га, кадастровий номер 4824581200:04:000:0471, розташованої в межах території населених пунктів, поблизу с. Ростовець) за її клопотанням від 17.03.2021 про безоплатну приватизацію земельної ділянки.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що підстави для відмови у наданні дозволу передбачені ст.118 ЗК України відсутні. Чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень ст.118 ЗК України.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки спірне рішення було прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.

Справа слухається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 по справі № 400/2988/21 зобов`язано Вільнозапорізьку сільську раду Новобузького району Миколаївської області повторно розглянути заяву позивача від 17.02.2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме із земельної ділянки площею 6 га, кадастровий номер 4824581200:04:000:0471, розташованої в межах території Вільнозапорізької сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Ростовець), з урахуванням висновків суду.

На виконання рішення суду відповідач приймає рішення №150 від 23.07.2021 « Про повторний розгляд клопотання ОСОБА_1 від 17.02.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2га для ведення особистого селянського господарства згідно рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 у справі № 400/2988/21, яким на підставі ст.79-1,116,118,122 ЗК України ст.ст.26,59 ЗУ « Про місцеве самоврядування» у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 17.02.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2га для ведення особистого селянського господарства із земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності площею 6 га, кадастровий номер 4824581200:04:000:0471, що розташована в межах території Вільнозапорізької сільської ради- відмовлено у зв`язку із тим, що право комунальної власності на земельну ділянку не зареєстровано за Вільнозапорізькою сільською радою, тобто земельна ділянка не сформована, як об`єкт цивільних прав.

Відповідно до ч. 1 ст.122 Земельного Кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з ч. 6, 7 ст. 118 Земельного Кодексу України передбачено, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У частині сьомій статті 118 ЗК України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: прийняти рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу (якщо для цього є передбачені законом підстави).

Умови, за яких орган відмовляє у наданні дозволу, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен надати дозвіл.

Відповідач у спірному рішенні відмовив позивачу у надані дозволу з підстав передбачених ст.79-1 ЗК України, оскільки земельна ділянка із кадастровим номером , зазначена позивачем не зареєстрована за відповідачем.

Відповідно до ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом. Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки також можуть передбачати поділ, об`єднання земельних ділянок, які перебувають у власності однієї особи. (ст.50 Закону України « Про землеустрій»).

П.24 розділу Х «Перехідних положень» Земельного Кодексу України, які внесені на підставі Закону України № 1423 від 28.04.2021» Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, який набрав чинності 27.05.2021 передбачено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Згідно з ч.2 ст.83 ЗК України у комунальній власності перебувають, зокрема землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Витяг з Публічної кадастрової карти України свідчить, що цільове призначення земельної ділянки із кадастровим номером: 4824581200:04:000:0471віднесено до земель запасу(земельні ділянки кожної категорії, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), категорія земель: землі сільськогосподарського призначення. Місце розташування зазначено: Миколаївська область, Новобузький район, Вільнозапорізька сільська рада. Форма власності відсутня.

Ні спірне рішення, ні у відзиві відповідач не зазначає, в зв`язку з чим відмовлено позивачу у наданні дозволу. Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів того, що на спірну земельну ділянка не можу бути наданий дозвіл відповідно до вимог чинного законодавства. Посилання зазначені у спірному рішенні суд не приймає до уваги, оскільки відповідно до витягу з Публічної кадастрової карти земельна ділянка навпаки сформована, оскільки вона має кадастровий номер, площу, межі, а її розташування знаходиться в межах Вільнозапорізької сільської ради, тому відповідно до вимог Перехідних положень Земельного Кодексу України та ст.83 цього Кодексу земельна ділянка, на яку позивач бажає отримати дозвіл перебуває в комунальної власності.

Оскільки у спірному рішенні не зазначено ніяких підставі для ненадання дозволу відповідно до ст.118 ЗК України, то спірне рішення належить скасувати, як таке, що не відповідає вимогам ст.2 КАС України, а саме воно є необґрунтованим, а позов належить задовольнити.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, позов належить задовольнити.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України підлягають розподілу та поверненню позивачу за рахунок коштів відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Вільнозапорізької сільської ради (вул. Москаленка, 35, с. Вільне Запоріжжя, Баштанський район, Миколаївська область, 55650, ідентифікаційний код 04375671) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення від 23.07.21 р. № 150.

3. Зобов`язати Вільнозапорізьку сільську раду (вул. Москаленка, 35, с. Вільне Запоріжжя, Баштанський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04375671) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2га для ведення особистого селянського господарства із земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності площею 6 га, кадастровий номер 4824581200:04:000:0471, розташованої в межах території населених пунктів, поблизу с. Ростовець) за її клопотанням від 17.03.2021 про безоплатну приватизацію земельної ділянки.

3. Стягнути з Вільнозапорізької сільської ради (вул. Москаленка, 35, с. Вільне Запоріжжя, Баштанський район, Миколаївська область, 55650, ідентифікаційний код 04375671) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень), сплачений квитанцією № 0.0.2263080018.1 від 13.09.2021 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко