Рішення № 101978947, 17.12.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2021
Номер справи
400/7536/21
Номер документу
101978947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2021 р. № 400/7536/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність щодо ненадання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 6,66 ум. кад. га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану в межах території Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області, що перебуває у постійному користуванні ФГ «ПРАЦЯ, ВРОЖАЙ, ДОБРОБУТ», зобов`язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 6,66 ум. кад. га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану в межах території Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області, що перебуває у постійному користуванні ФГ «ПРАЦЯ,ВРОЖАЙ,ДОБРОБУТ».

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач протиправно не надає йому дозвіл на розробку проекту землеустрою. У відповіді від 07.05.2021 відповідач відмовив позивачу з незрозумілих підстав, що не стосується ні рішення Миколаївського окружного адміністративного суду по справі №400/432/19, ні його повторної заяви від 16.04.2021.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки відповідач відмовив йому у наданні дозволу ще в 2019 році, а позивач звернувся до суду в 2021 з пропуском встановленого КАСУ строку звернення до суду з позовом, тому вимоги про визнання протиправною бездіяльність необхідно залишити без розгляду, а в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання надати дозвіл відмовити, оскільки з прийняттям змін до Земельного кодексу, які набрали чинності 27.05.2021, передбачено, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах територіальних громад. З дня набрання чинності п.24 розділу Х «Перехідних положень» ЗК України до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Справа слухається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 за позовом позивача по справі №400/432/19 зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 6,66 ум. кад. га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану в межах території Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області, що перебуває у постійному користуванні ФГ «Праця, врожай, добробут».

На виконання рішення суду відповідач листом від 11.10.2019 № 31-14-0.22-6998\2-19 відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Позивач звернувся до суду із заявою про визнання протиправним рішення суб`єкта владних повноважень в порядку ст.383 КАС України, в якій він просить постановити окрему ухвалу, якою зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 6,66 ум. кад. га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану в межах території Новоодеської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, що перебуває у постійному користуванні ФГ "Праця врожай добробут", але ухвалою суду від 04.02.2020 його заяву про визнання протиправним рішень та дій вчинених Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 за №400/432/19 - повернуто позивачу.

16.04.2021 позивач повторно звертається до Держгеокадастру із заявою, в якій посилається на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду по справі № 400/432/19, яким відповідача повторно зобов`язано розглянути заяву позивача від 07.01.2019 та надає виконавчий лист по справі №400/432/19 та матеріали до клопотання про надання дозволу від 07.01.2019.

07.05.2021 Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області надало відповідь, що заява від позивача надійшла в порядку особистого звернення, а позивачу необхідно оформити необхідний пакет документів та клопотання про надання дозволу щодо відведення земельної ділянки з урахуванням вимог ст.118 ЗК України та повторно подати до ГУДГК у Миколаївській області.

Відповідно до ч. 1 ст.122 Земельного Кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з ч. 6, 7 ст. 118 Земельного Кодексу України передбачено, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Земельним кодексом України передбачено, що єдиною підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.

У частині сьомій статті 118 ЗК України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: прийняти рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу (якщо для цього є передбачені законом підстави).

Умови, за яких орган відмовляє у наданні дозволу, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен надати дозвіл.

Наслідки передбачені вищезазначеними статтями застосовуються стосовно тих звернень, які відповідають вимогам ст.118 ЗК України, а саме заявник звертається із відповідною заявою та надає передбачені законом документи.

Як вбачається із повторної заяви позивача до Держгеокадастру від 06.04.2021 він звернувся із заявою на виконання рішення суду по справі №400/432/19, хоча на виконання цього рішення суду він отримав лист відповідача від 11.10.2019 року про відмову у наданні йому дозволу. До суду в порядку ст.383 КАС України належним чином не звернувся.

Відтак, позивач 06.04.2021 повторно звернувся до відповідача та 07.05.2021 отримав відповідь на свою заяву, тому з цього моменту він вважає, що його права порушені, тому позовні вимоги в цій частини залишенню без розгляду не підлягають, оскільки позивач звернувся до суду відповідно до строків передбачених КАСУ.

Позовна вимога про визнання протиправною бездіяльність щодо ненадання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 6,66 ум. кад. га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану в межах території Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області, що перебуває у постійному користуванні ФГ «ПРАЦЯ,ВРОЖАЙ,ДОБРОБУТ» задоволенню не підлягає, оскільки повторна заява від 06.04.2021 позивачем подана не за формою передбаченою ст.118 ЗК України, а в порядку виконання рішення суду по справі №400/432/19, тому відповідач правомірно відмовив та запропонував звернутись у порядку визначеному нормами Земельного Кодексу України. Також суд зазначає, що не може бути окремим предметом позову вирішення питання невиконання рішення суду.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 6,66 ум. кад. га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану в межах території Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області, що перебуває у постійному користуванні ФГ «ПРАЦЯ,ВРОЖАЙ,ДОБРОБУТ» суд зазначає наступне:

П.24 розділу Х «Перехідних положень» Земельного Кодексу України, які внесені на підставі Закону України № 1423 від 28.04.2021» Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, який набрав чинності 27.05.2021 передбачено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Таким чином, з 27.05.2021 у відповідача відсутні вже повноваження щодо розпорядження землями державної власності та наданні дозволу, оскільки з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад та повноваження щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою належить сільським радам, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати розподіляються покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко