Рішення № 101978921, 17.12.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2021
Номер справи
400/9265/21
Номер документу
101978921
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2021 р. № 400/9265/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Робоча, 2А/1, м. Миколаїв, 54029,

про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про: визнання протиправними дії щодо відмови в призначені компенсації послуги «муніципальна няня» та скасування відповідного рішення, зобов`язання врахувати, як факт зайнятості матері дитини ОСОБА_2 , договір цивільно-правового характеру від 01.11.2020 по 01.02.2021, укладений із ФОП ОСОБА_3 та повторно розглянути питання щодо підтвердження права на повернення компенсації за надану послугу "муніципальна няня» з 01.11.2020 по 01.02.2021, на підставі раніше поданих документів.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно не призначив позивачу компенсацію послуги “муніципальна няня” за період з 01.11.2020 по 01.02.2021 в порушення вимог Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”, затвердженого постановою КМУ № 68 від 30.01.2019 року. Тому повинен врахувати як факт зайнятості матері дитини ОСОБА_2 , договір цивільно-правового характеру від 01.11.2020 по 01.02.2021, укладений із ФОП ОСОБА_3 та повторно розглянути питання щодо підтвердження права на повернення компенсації за надану послугу "муніципальна няня» з 01.11.2020 по 01.02.2021, на підставі раніше поданих документів.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки відповідно до п.5 Порядку № 68 компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дружина позивача перебуває у відпустці для догляду за дитиною та у період відпустки надає послуги за цивільно-правовим договором, але відповідно до п.п. 8,9 отримувачам послуги «муніципальна няня» необхідно підтвердити свою зайнятість за основним місцем роботи-копією трудової книжки отримувача послуги.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача народилась дитина- ОСОБА_4 .

01.11.2020 позивачем укладено договір з ФОП ОСОБА_5 , яка є « муніципальною нянею».

30.11.2020 позивач оформив на сайті заяву для отримання компенсації послуги « муніципальна няня».

У листі Департамента соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації від 24.03.2021 зазначено, що позивачу відмовлено у відшкодуванні вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років « муніципальна няня», оскільки виконання робіт дружиною позивача на підставі цивільно-правового договору регулюються Цивільним Кодексом України, а не Кодексом законів про працю України, вони не є трудовими правовідносинами і не можуть вважатись сумісництвом.

Постановою КМУ № 68 від 30.01.2019 року затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” (далі – Порядок № 68).

Відповідно до Порядку № 68 (в редакції постанови КМУ № 897 від 30.09.2020 року, чинній на час виникнення спірних правовідносин), послуга з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років.

Муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини.

Відшкодування вартості послуги “муніципальна няня” є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.

Призначення та виплата грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення) (п. 3 Порядку № 68).

Згідно п. 5 Порядку № 68, право на отримання компенсації послуги “муніципальна няня” мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги “муніципальна няня” надається отримувачам послуги “муніципальна няня” за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”, за винятком отримувачів послуги “муніципальна няня”, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги “муніципальна няня”, у яких одночасно народилося троє і більше дітей.

Компенсація послуги “муніципальна няня” не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги “муніципальна няня”, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Для отримання компенсації послуги “муніципальна няня” отримувач послуги “муніципальна няня” подає заяву та документи/відомості у паперовій та електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.

Згідно з п.п.11,12 Порядку № 68 місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення:

розглядають подані документи;

перевіряють факт реєстрації фізичної особи - підприємця/юридичної особи, яка надає послугу з догляду за дітьми, з якою укладено договір на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

протягом десяти робочих днів з дати надходження документів приймають рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги “муніципальна няня”;

протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги “муніципальна няня” письмово або в електронній формі інформують отримувача послуги “муніципальна няня” про прийняте рішення.

Отримувачу послуги “муніципальна няня” може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги “муніципальна няня” у разі подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 цього Порядку, відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та/або викладення недостовірної інформації в договорі.

Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги “муніципальна няня” є також установлення факту порушення:

муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку;

отримувачем послуги “муніципальна няня” - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.

Компенсація послуги “муніципальна няня” призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги “муніципальна няня” та муніципальною нянею.

У разі продовження строку дії цього договору виплата компенсації послуги “муніципальна няня” продовжується за заявою отримувача послуги “муніципальна няня” з місяця подання заяви.

Виплата компенсації послуги “муніципальна няня” здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги “муніципальна няня” документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги “муніципальна няня”.

Позивач рішення, яке передбачено вищезазначеними пунктами Порядку не отримав в установлені цим Порядком строки та тільки з листа Департаменту від 24.03.2021 він дізнався, що йому відмовлено, з тих підстав, що його дружина виконує роботи на підставі цивільно-правового договору, що регулюється нормами Цивільного Кодексу України, а не Кодексом законів про працю та не є трудовими відносинами і не може вважатись сумісництвом.

Дружина позивача за трудовим договором згідно довідки працює в представництві «Берлін-Хемі/А.Менаріні Україна ГмбХ» на посаді спеціаліста по зв`язках з медичною громадськістю з 01.08.2014 та з 22.10.2019 по день видачі довідки 20.09.2021 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років.

Також дружина позивача здійснювала діяльність на момент виникнення спірних правовідносин не заборонену законодавством з метою отримання доходу, а саме надавала послуги на умовах цивільно-правового договору від 01.11.2020.

Договором цивільно-правового характеру про надання послуг від 01.11.2020 передбачено, що він укладений ФОП ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , за умовами якого виконавець зобов`язується здійснити набор тексту 300 аркушів у встановлені договором строки. Строк дії договору до 01.02.2021.

01.02.2021 сторони договору склали та підписали акт прийому-передачі наданих послуг та надали суду квитанції про оплату послуг та сплату ЄСВ замовником по договору.

У відзиві відповідач зазначає, що компенсація послуги не надається отримувачам послуги, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Так, дійсно дружина позивача перебуває у відпустці по догляду за дитиною за основним місцем роботу, але вона ще виконувала послуги за цивільно-правовим договором.

Стосовно цивільно-правового договору відповідач зазначає, що він укладений на підставі норм Цивільного Кодексу України, а не на підставі Кодексу Законів про працю, правовідносини не є трудовими і не можуть вважатись сумісництвом, тому позивачу правомірно не призначена компенсація послуги « муніципальна няня».

Але суд не погоджується з висновками відповідача, оскільки Порядком № 68 не передбачено обов`язку отримувача послуги підтвердити свою зайнятість саме за основним місцем роботи, як посилається відповідач на пп.8,9 Порядку. Також цим Порядком не передбачено ніяких застережень стосовно того, що виконання послуг за цивільно-правовим договором не вважається зайнятістю отримувача послуги.

Навпаки відповідно до п.5 Порядку № 68 компенсація послуги “муніципальна няня” надається отримувачам послуги “муніципальна няня” за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”.

Відтак ця спеціальна норма має відсилочний характер до Закону України «Про зайнятість населення», який визначає поняття зайнятості, а саме це - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім`ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб`єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України « Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.

Законом України « Про зайнятість заселення» визначено, що зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) та передбачено, що ці особи можуть працювати за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

За таких обставин, дружина позивача на період з 01.11.2020 по 01.02.2021 є зайнятою особою в розумінні Закону України « Про зайнятість населення».

З цієї норми слідує, що зайнятість може бути, як на підставі трудового договору, що регулюється нормами Кодексу Законів про працю так і на підставі інших умов передбачених законодавством, що може також регулюватися нормами Цивільного Кодексу, що і було зроблено дружиною позивача. Вона надавала послуги за цивільно –правовим договором, тому відповідач протиправно відмовив позивачу у призначені компенсації послуги «муніципальна няня».

Позовна вимога в частині скасування рішення про відмову в призначенні компенсації послуги задоволенню не підлягають, оскільки сторонами суду не надано це рішення, не зазначені його реквізити та суду невідомо, чи взагалі воно приймалось відповідачем, тому належним способом захисту позивача суд вважає визнання протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні компенсації послуги «муніципальна няня».

Позовна вимога про зобов`язання врахувати, як факт зайнятості матері дитини ОСОБА_2 , договір цивільно-правового характеру від 01.11.2020 по 01.02.2021, укладений із ФОП ОСОБА_3 та повторно розглянути питання щодо підтвердження права на повернення компенсації за надану послугу "муніципальна няня» з 01.11.2020 по 01.02.2021, на підставі раніше поданих документів підлягає задоволенню частково, оскільки адміністративний суд не встановлює факти та вона викладена в складній лексичній формі, тому відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне для захисту прав позивача зобов`язати відповідача прийняти рішення про призначення компенсації послуги “муніципальна няня» позивачу на період з 01.11.202 по 01.02.2021.

Посилання відповідача на те, що він є неналежним відповідачем, оскільки відповідно до п.3,20 Порядку №68 рішення місцевого структурного підрозділу може бути оскаржено в судовому порядку та питання щодо призначення та виплати компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних райадміністрацій , виконавчих органів міських рад, не приймається судом до уваги, оскільки позивач взагалі не отримав будь-яке рішення і тільки з листа відповідача дізнався, що йому відмовлено у призначенні компенсації, тому суд доводи відповідача щодо неналежного відхиляє.

За таких обставин, позов належить задовольнити частково .

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Робоча, 2А/1, м. Миколаїв, 54029, ідентифікаційний код 03194683) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Робоча, 2А/1, м. Миколаїв, 54029, ідентифікаційний код 03194683) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в призначенні компенсації послуги «муніципальна няня».

3. Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Робоча, 2А/1, м. Миколаїв, 54029, ідентифікаційний код 03194683) прийняти рішення про призначення компенсації послуги “муніципальна няня» ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на період з 01.11.202 по 01.02.2021.

4. В решті позову відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Робоча, 2А/1, м. Миколаїв, 54029, ідентифікаційний код 03194683) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні), сплачений квитанцією № 105645590 від 17.09.2021 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко