Рішення № 101978309, 06.12.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
380/13497/21
Номер документу
101978309
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2021 року

справа №380/13497/21

провадження № П/380/13677/21

зал судових засідань № 12

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кузана Р.І.,

секретар судового засідання Ящишин І.А

за участю:

представника позивача Московича А.Я..,

представника відповідача Шаркаєвої Х.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бойки Паллетс» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Бойки Паллетс» (місцезнаходження: 80422, Львівська область, Кам`янка-Бузький район, с.Руда, вул.Колгоспна, 28, код ЄДРПОУ 41943445) (далі – ТзОВ «Бойки Паллетс») звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, вул.Стрийська, 35, м.Львів, код ЄДРПОУ 43968090) (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 18572/13-01-07-02 від 29.07.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено перевірку, за наслідками якої складено Акт перевірки від 12.07.2021 № 14331/13-01-07-02/41943445 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Бойки Паллетс» з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за квітень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету». За результатами перевірки на підставі Акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 18572/13-01-07-02, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 156285,00 грн. та нараховано штрафні санкції в розмірі 39071,25 грн. На думку контролюючого органу ТзОВ «Бойки Паллетс» допущено завищення бюджетного відшкодування за квітень 2021 року внаслідок умисного проведення «нереальних операцій, спрямованих на отримання податкової вигоди кінцевому отримувачу» - придбання у ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» заготівки палетної. Позивач вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки реальність фінансово-господарської операції з ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» підтверджується первинними документами, у зв`язку з чим він звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою від 17.08.2021 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Відповідач 17.09.2021 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, Головним управлінням ДПС у Львівський області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Бойки Паллетс» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за квітень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету. Перевіркою встановлено порушення п.200.4 ст. 200 п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, ст.198 Податкового кодексу України, оскільки позивачем завищено від`ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу наступного звітного періоду за квітень 2021 на суму 156 285,00 гривень. Зазначив, що неможливо ідентифікувати джерело походження палетної заготовки, реалізація якої оформлена ТОВ «НІКА ТОРГ» на ТОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» та в подальшому на користь ТОВ «Бойки Паллетс». Також зазначає, що відсутні дані про власні чи орендовані приміщення в контрагента позивача.

Звертає увагу на те, що ТзОВ «Бойки Паллетс» представлено до перевірки видаткові накладні, у яких відсутні обов`язкові реквізити, зокрема не розшифровано підписи особи, що відвантажив сировину (не вказано посада і прізвище), не зазначено номера та дати довіреності на отримання ТМЦ, що відповідно не дозволяє ідентифікувати осіб, які причетні до здійснення господарської операції з придбання сировини (заготовка палетна).

Вказує, що в ході перевірки не підтверджується факт придбання ТОВ «Бойки Паллете» заготовки палетної у ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» за квітень 2021 року на загальну суму 937 712,16 грн., в т.ч. ПДВ - 156 285,36 грн., стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» та наявності трудових ресурсів, виробничих та складських приміщень, іншого майна, які економічно необхідні для здійснення господарських операцій, відсутністю ділової мети та необхідного обсягу цивільної дієздатності.

З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. У задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.

Ухвалою від 11.10.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.

Відповідач 16.11.2021 подав додаткові пояснення (вх. №83730)

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ТзОВ «Бойки Паллетс» зареєстроване 15.02.2018; видами діяльності підприємства, внесеними до (КВЕД) є: 16.24 Виробництво дерев`яної тари (основний) 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво 16.21 Виробництво фанери, дерев`яних плит і панелей, шпону 16.22 Виробництво щитового паркету 16.23 Виробництво інших дерев`яних будівельних конструкцій і столярних виробів 16.29 Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах 47.59 Роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів

Головним управління ДПС у Львівській області на підставі направлень від 29.06.2021 та наказу від 17.06.2021 № 2128-ПП проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Бойки Паллетс» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету.

За наслідками проведеної перевірки складено акт «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Бойки Паллетс» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за квітень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету» № 14331/13-01-07-02/41943445 від 12.07.2021 (далі - Акт перевірки).

В акті перевірки зафіксовано факт нереальності здійснення господарської операції з отримання заготовки палетної від ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН», її спрямованість лише на отримання податкової вигоди шляхом декларування податкового кредиту на підставі первинних документів, які містять юридичну дефектність (підписані не встановленими особами), чим порушено вимоги п. 44.1 ст. 44, п. 198.1, п.198.2, 198.3 ст. 198 Податкового кодексу.

Зазначено, що надані до перевірки ТзОВ «Бойки Паллетс» документи по взаємовідносинах з ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» мають статус формально складених та не підтверджують реальність здійснення операцій.

На підставі таких висновків відповідач вказує на порушення ТзОВ «Бойки Паллетс» п.200.4 ст. 200 п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, ст.198 Податкового кодексу України, оскільки позивачем завищено від`ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу наступного звітного періоду за квітень 2021 на суму 156 285,00 гривень.

На підставі вказаного акта перевірки ГУ ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 18572/13-01-07-02 від 29.07.2021 на суму 39071,25 грн.

Позивач не погодився із такими висновками контролюючого органу оскільки вважає, що здійснювані ним господарські операції були реальними та підтверджені долученими до матеріалів справи первинними документами, які також надавалися під час проведення перевірки. Відтак вважає, що прийняте Головним управління ДПС у Львівській області податкове повідомлення-рішення є незаконним та підлягає скасуванню, тому звернувся із цим позовом до суду.

При вирішенні спору суд керується таким.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (далі - ПК України).

За визначенням підпункту 14.1.36. пункту 14.1. статті 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами

Підпунктом 16.1.2. пункту 16.1. статті 16 ПК України визначено обов`язок платника податків вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Згідно з пунктом 44.1. статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-XIV (далі - Закон № 996-XIV) господарська операція визначена як дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства. Первинний документ це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, а господарська операція це дія або подія, що викликає зміни у структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Статтею 9 вказаного Закону передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідно до підпункту 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий кредит – сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Пунктом 198.1 статті 198 ПК України встановлено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу, ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Відповідно до п. 198.2 статті 198 Податкового кодексу України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

- дата отримання платником податку товарів/послуг.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (пункт 198.6 статті 198 ПК України).

Відповідно до пункту 200.1 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду тасумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.4 статті 200 ПК України при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації,

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.

Таким чином, господарські операції для визначення податкового кредиту мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які мають відображати реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податку.

Наслідки для податкового обліку створює фактичний рух активів за результатами здійснення господарських операцій, що є обов`язковою умовою для формування податкового кредиту.

При цьому, норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податку від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв`язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків, зокрема у вигляді позбавлення права на податковий кредит, за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними.

Отже, умовами відображення господарських операцій в податковій звітності є фактичне придбання товарів (робіт, послуг) та наявність первинних документів (зокрема, податкових накладних), оформлених у відповідності з вимогами чинного законодавства.

За приписами Закону № 996-ХІV визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій відповідно до статті 9 Закону № 996-ХІV є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Таким чином, обов`язковою умовою виникнення у платника права на податковий кредит є реальне здійснення операцій з придбання товарів (послуг) з метою їх використання в оподатковуваних операціях, а також оформлення таких операцій всіма необхідними документами первинного бухгалтерського обліку.

Судом досліджено первинні документи, що стосуються господарської діяльності позивача з його контрагентом ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» та встановлено, що вказані господарські операції пов`язані з господарською діяльністю ТзОВ «Бойки Паллетс», а первинні документи складено у відповідності до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», тому суд вважає висновки податкового органу, викладені в акті перевірки, неправомірними, виходячи з такого.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» зареєстроване як юридична особа з 27.11.2018.

19.04.2021 між ТзОВ «Бойки Паллетс» (Покупець) та ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» (Продавець) укладено договір купівлі - продажу № 1904, за умовами якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупця Товар, визначений п.1.2. Договору (Палетна заготовка, брус дерев`яний), а Покупець зобов`язується прийняти і оплатити його на умовах, по ціні, в кількості та в асортименті, встановлених в видаткових (відвантажувальних, товарно - транспортних) накладних, які є невід`ємною частиною цього Договору.

В межах виконання вказаного Договору, ТзОВ «Бойки Паллетс» придбало товар (заготовку палетну) у ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» (ЄДРПОУ 42651960) на загальну суму 937 712,16 грн., в т.ч. ПДВ 156 285,36 грн. на підставі видаткових накладних: № РН-0000049 від 22.04.2021 на суму 187 513,92 грн., в т.ч. ПДВ 31 252,32 грн; № РН-0000050 від 23.04.2021 на суму 187 529,76 грн., в т.ч. ПДВ 31 254,96 грн; № РН-0000051 від 26.04.2021 на суму 187 561,44 грн., в т.ч. ПДВ 31 260,24 грн; № РН-0000052 від 27.04.2021 на суму 187 550,88 грн., в т.ч. ПДВ 31 258,48 грн; № РН-0000053 від 28.04.2021 на суму 187 556,16 грн., в т.ч. ПДВ 31 259,36 грн

Транспортування товарів від Продавця до Покупця здійснювалося перевізником - ФОП ОСОБА_1 на підставі наступних товарно - транспортних накладних: № 0000000012 від 22.04.2021; № 0000000013 від 23.04.2021; № 0000000014 від 26.04.2021; № 0000000015 від 27.04.2021; № 0000000016 від 28.04.2021.

За придбаний товар ТзОВ «Бойки Паллетс» проведено повну оплату, шляхом перерахування коштів на рахунок ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН», що підтверджується платіжними дорученнями: № 2827 від 28.04.2021 на суму 437 712,00 грн., та № 2826 від 28.04.2021 на суму 500 000,16 грн.

Крім цього, ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» по фактах поставки товарів ТзОВ «Бойки Паллетс» успішно зареєстровано податкові накладні: № 49 від 22.04.2021 на суму 187 513,92 грн., в т.ч. ПДВ 31 252,32 грн; № 50 від 23.04.2021 на суму 187 529,76 грн., в т.ч. ПДВ 31 254,96 грн; № 51 від 26.04.2021 на суму 187 561,44 грн., в т.ч. ПДВ 31 260,24 грн; № 52 від 27.04.2021 на суму 187 550,88 грн., в т.ч. ПДВ 31 258,48 грн; № 53 від 28.04.2021 на суму 187 556,16 грн., в т.ч. ПДВ 31 259,36 грн.

З придбаної у ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» палетної заготовки ТзОВ «Бойки Паллетс» виготовлено європіддони (піддони дерев`яні марки EPAL), які експортовано за межі митної території України нерезиденту DOMOFLOOR е.К. Wladimir Skripnik Import&Export на підставі вантажно митних декларації, копії яких наявні в матеріалах справи.

Вказані обставини підтверджуються наявними у справі доказами.

Відповідач в акті перевірки зазначає про те, що до перевірки представлено дефектну видаткову накладну від ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН», де відсутні обов`язкові реквізити, які вона повинна містити: не розшифровано підписи особи, що відвантажив сировину (не вказана посада і прізвище), не зазначено номера та дати довіреності на отримання ТМЦ.

Крім цього, податковий орган вказує, що в наданих до перевірки товарно-транспортних накладних зазначено як пункт відвантаження продукції: с.Звірів, Ківерцівський район, Волинська область, однак за даними інформаційних систем податкового органу за цією адресою відсутня інформація про наявність власних основних засобів контрагента позивача.

Водночас, з долучених до матеріалів справи видаткових накладних від постачальника ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» судом не встановлено відсутність обов`язкових реквізитів, встановлених для первинних документів.

При цьому, позивачем долучено до матеріалів справи копію листа ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» №08.10.21-1 від 08.10.2021, адресованого Львівському окружному адміністративному суду, в якому серед іншого зазначено, що договір, видаткові накладні та товарно-транспортні накладні від імені ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» підписані директором – Денисюк І.О. (яка у квітні 2021 року була директором товариства), а тому окремі довіреності на директора не видаються.

Крім цього, до вказаного листа долучено копії договору №2019/11/29-1 від 29.11.2019 оренди ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» приміщення загальною площею 686,4 кв.м. за адресою: Волинська область, с.Звірів, вул. Центральна, 1а.

Тому, вказані вище висновки податкового органу суд вважає необґрунтованими.

Суд також враховує, що згідно з абз.абз.1-3,5 п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Згідно з п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Згідно вказаних Порядків, податковий орган за допомогою різних засобів і методів здійснює аналіз наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об`єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства , і у випадку виявлення ознак нереальності здійсненої операції поставки товару суб`єктом господарювання, здійснює блокування податкових накладних Постачальника, тим самим упереджує формування покупцем незаконного податкового кредиту.

Суд встановив, що всі податкові накладні по спірних господарських операціях були складені ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, а відтак, з огляду на застосування положень п. 201.16 ст.201 ПК України, для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Суд також враховує, що придбані позивачем у ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» заготовки палетні були використані в господарській діяльності позивачем, виготовлені з них європіддони реалізовані кінцевим споживачам за межі митної території України. Вказана обставина не заперечується відповідачем та підтверджується висновками акту перевірки.

З огляду на те, що наявними у матеріалах справи доказами (зокрема податковими накладними, видатковими накладними, товарно-транспортними накладними та ін.), підтверджується обставина фактичного придбання товарно-матеріальних цінностей позивачем у ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» з метою використання у власній господарській діяльності, суд дійшов висновку про правомірність формування позивачем податкових наслідків таких операцій.

Суд також зазначає, що за наявності належних та допустимих доказів фактичного придбання позивачем товару та використання його в господарській діяльності, наведені відповідачем в акті перевірки доводи не можуть свідчити про штучне формування позивачем даних податкового обліку.

Щодо доводів відповідача про порушення, допущені суб`єктами господарювання в ланцюгу постачання, то суд вважає такі необґрунтованими, адже порушення певним постачальником товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог законодавства щодо формування об`єкта оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків, зокрема у вигляді позбавлення права на формування витрат та податкового кредиту, за можливу неправомірну діяльність його контрагентів у ланцюгу постачання за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагентів та злагодженість дій між ними.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема в постанові від 20.03.2020 у справі №813/5407/15, постанові від 16.04.2020 у справі 810/3443/18.

Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що господарські операції між позивачем та ТзОВ «ВИРОБНИЧО КОМЕРЦІЙНА КОМПАНІЯ СІЛЬВАН» мали реальний характер, діяльність позивача спрямована на отримання економічної вигоди від господарської діяльності, що вказує на помилковість висновків податкового органу про вчинення порушень податкового законодавства та неправомірності формування податкового кредиту з податку на додану вартість за результатами взаємовідносин з вказаним контрагентом, відтак вони не можуть бути покладені в основу спірного податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінивши надані сторонами докази та матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені вище критерії при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідачем не дотримані.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірності прийнятого ним рішення, яким ТзОВ «Бойки паллетс» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 156285 грн. та нараховано штрафні (фінснвоі) санкції в розмірі 39071,25 грн.

Ураховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позов ТзОВ «Бойки паллетс» є обґрунтованим і підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір, який в силу ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 18572/13-01-07-02 від 29.07.2021.

Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, вул.Стрийська, 35, м.Львів, код ЄДРПОУ 43968090) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Бойки Паллетс» (місцезнаходження: 80422, Львівська область, Кам`янка-Бузький район, с.Руда, вул.Колгоспна, 28, код ЄДРПОУ 41943445) судовий збір в сумі 2930(дві тисячі дев`ятсот дридцять) грн. 37 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складене та підписане 16.12.2021

Суддя Р.І. Кузан