Рішення № 101978299, 06.12.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2021
Номер справи
380/4743/21
Номер документу
101978299
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2021 року

справа №380/4743/21

провадження № П/380/4808/21

зал судових засідань № 12

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кузана Р.І.,

секретар судового засідання Яцишин І.А.,

за участю:

представника позивача Смолина Я.В.,

представника відповідачів Кухар Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олпалети Україна» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Олпалети Україна» (місцезнаходження: 80522, Львівська область, Буський район, с.Заводське, вул.Підставська, буд.1, код ЄДРПОУ 40201946) (далі – позивач, ТзОВ «Олпалети Україна»), звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, вул.Стрийська, 35, м.Львів, код ЄДРПОУ 43143039) (далі – відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.03.2021 №0035610711.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач покликається на те, що відповідачем за результатами проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні контрактів № 10-05/17 від 10.05.2017 з фірмою нерезидентом «EX IM TRADE GROUP» Sp.z.o.o (Польща) та №26-06/2018 від 26.06.2018 з фірмою нерезидентом «EURservis» s.r.o (Чехія) прийнято податкове повідомлення-рішення, відповідно до якого до позивача застосовано штрафні санкції (пеню) за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 118771,49 грн. Вказав, що відповідно до пункту 21 «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», затвердженого постановою Правління Національного банку України № 5 від 02.01.2019, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Позивач зазначає, що штрафні санкції не можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання пізніше шестимісячного строку з дня виявлення порушення. Оскільки описані в акті перевірки порушення були виявлені податковим органом ще в грудні 2019 року позивач вважає, що відповідачем порушено строки накладення штрафу. Також посилається на те, що відповідно до п. 3.1 контракту за № 26-026/2018 від 26.03.2018, оплата за товар здійснюється в момент отримання товару, тому вважає, що встановлення факту порушення валютного законодавства є передчасним. Крім того вказує, що контролюючим органом порушено строки перевірки.

З цих підстав позивач вважає необґрунтованими висновки податкового органу, викладені в акті № 2847/13-01-07-11/40201946 від 18.02.2021, які стали підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, а тому звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою від 05.04.2021 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Відповідач 20.08.2020 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що за наслідками проведеної документальної позапланової перевірки ТзОВ «Олпалети Україна» контролюючим органом встановлено порушення п.2 ст.13 ЗУ «Про валюту і валютні операції» по контракту від 10.05.2017 № 10-05/17 з фірмою-нерезидентом «ЕХ IM TRADE GROUP» Sp.z.o.o. (Польща).

Відповідач зазначає, що згідно з інформацією, зазначеною в листі ДПС України від 21.12.2019 №7814/99-00-05-01-04-17, про виявлені факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків або строки визначених у висновках, грошових коштів чи товарів станом на 01.11.2019, яка надана АТ «Кредобанк» до Національного банку України, встановлено порушення ТзОВ «Олпалети Україна» вимог п.2 ст.13 ЗУ «Про валюту та валютні операції» пo контракту від 10.05.2017 укладеного з фірмою-нерезидентом «ЕХ IM TRADE GROUP» Sp.z.o.o. (Польща). Не проведення своєчасних розрахунків по вказаному зовнішньоекономічному контракту стало підставою для нарахування пені.

Щодо порушення строків перевірки зазначає, що відповідно до п.52-2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних гарантій та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18.03.2020. Відтак, відповідно до п. 102.3 ПК України строк давності зупиняється на будь-який період, протягом якого, контролюючому органу згідно із законом та/або рішенням суду заборонено проводити перевірку платника податків.

Крім того звертає увагу, що пеня за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності застосовується контролюючим органом за правилами ПК України не пізніше 1095 днів.

З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. У задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.

Представник позивача 07.06.2020 подав до суду відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 23.06.202 судом задоволено клопотання відповідача та допущено заміну відповідача в адміністративній справі - Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039) його правонаступником – Головним управлінням ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43968090) як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Ухвалою від 11.10.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.

Розгляд справи неодноразово відкладався за клопотанням сторін та у зв`язку з витребуванням доказів.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Олпалети Україна» з 28.12.2015 зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та присвоєно код за ЄДРПОУ 40201946, знаходиться на обліку у Головному управлінні ДПС у Львівській області (Буський район).

10.05.2017 між ТзОВ «Олпалети Україна» та фірмою-нерезидентом «ЕХ IM TRADE GROUP» Sp.z.o.o. (Польща) укладено контракт №10-05/17, відповідно до якого здійснено експорт товару: тара з деревини – піддони.

10.05.2017 між сторонами укладено Додаткову угоду до контракту №10-05/17, якою внесено зміни до п.7.1 Контракту від 10.05.2017 № 10-05/15 щодо порядку вирішення спорів, що виникають у зв`язку з виконанням цього контракту.

На виконання умов контракту ТзОВ «Олпалети Україна» експортовано на користь нерезидента «ЕХ IM TRADE GROUP» Sp.z.o.o. товар, відповідно до наступних митних декларацій: від 17.10.2018 МД №UA209150/2018/014824 на суму 4644,64 євро; від 29.10.2018 МД №UA209150/2018/015503 на загальну суму 4815,16 євро; від 29.10.2018 МД №UA209150/2018/015509 на загальну суму 4800,60 євро; від 30.10.2018 МД №209150/2018/015559 на загальну суму 5984,44 євро; від 31.10.2018 МД №UA209150/2018/015666 на загальну суму 5992,56 євро; від 31.10.2018 МД №UA209150/2018/15658 на загальну суму 3061,80 євро; від 01.11.2018 МД №UA209150/2018/015747 на загальну суму 4384,80 євро; від 01.11.2018 МД №UA209150/2018/015757 на загальну суму 5992,56 євро.

Для організації та проведення контрольно-перевірочної роботи у відповідності до вимог ст.77 та ст.78 Податкового кодексу України Державною податковою службою України 21.12.2019 скеровано на адресу ГУ ДПС у Львівській області лист №7814/7/99-00-05-01-04-17 разом з витягом з інформації, отриманої від Національного банку України про виявлені після 07.02.2019 факти ненадходження в установлені Національним банком України строків розрахунків або строків, визначених у висновках, грошових коштів чи товарів, станом на 01.11.2019, яка надана банками. Додатком до вказаного листа долучено суми неповернених коштів вартості товару у встановлений НБУ граничний строк розрахунків суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності, зокрема перед ТзОВ «Олпалети Україна» по зовнішньоекономічному контракту №10-05/17.

На підставі наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 16.03.2020 № 1935 та направлень від 09.02.2021 № 1141 та № 1142, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п. 73.3 ст. 73, пп.75.1.2 п.75.1 п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України посадовими особами ГУ ДПС у Львівській області проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТзОВ «Олпалети Україна» з питань дотримання вимог Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» при виконанні контрактів від 10.05.2017 № 10-05/17 з фірмою-нерезидентом «ЕХ IM TRADE GROUP» Sp.z.o.o. (Польща) та від 26.06.2018 №26-06/2018 з фірмою-нерезидентом «EURservis» s.r.o. (Чехія) по експортній операції від 04.10.2018, відповідно до листа ДПС України від 21.12.2019 № 7814/7/99-00-05-01-04-17.

За наслідками проведеної перевірки складено акт «Про результати документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Олпалети Україна» позивача з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні контрактів № 10-05/17 від 10.05.2017 з фірмою нерезидентом «EX IM TRADE GROUP» Sp.z.o.o (Польща) та №26-06/2018 від 26.06.2018 з фірмою нерезидентом «EURservis» s.r.o (Чехія)» № 2847/13-01-07-11/40201946 від 18.02.2021 (далі – акт перевірки).

Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 2 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» № 2473-VIII від 21.06.2018 по контракту № 10.05.2017 № 10-05/17 з фірмою-нерезидентом «ЕХ IM TRADE GROUP» Sp.z.o.o. (Польща) відповідно до отриманої інформації ДПС України від 21.12.2019 № 7814/7/99-00-05-01-04-17 про виявлені факти ненадходження в установлені Національним банком України граничних строків розрахунків або строків, визначених у висновках, грошових коштів чи товарів, станом на 01.11.2019, яка надана АТ «Кредобанк» (МФО 325365) до НБУ.

На підставі висновків перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 003561711 від 05.03.2021, відповідно до якого позивачу нараховано пеню за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 118771,49 грн.

Позивач вважає прийняте податкове повідомлення рішення протиправним і таким, що підлягає скасуванню, у зв`язку з чим звернувся до суду із позовною заявою.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (абзац перший пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України).

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ та відповідальність за порушення ними валютного законодавства визначено Законом України «Про валюту і валютні операції» № 2473-VIII від 21.06.2018.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про валюту і валютні операції» № 2473-VIII від 21.06.2018 (далі - Закон № 2473-VIII) Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунку за операціями з експорту та імпорту товарів.

Відповідно до п. 2 ст. ст. 13 Закону України № 2473-VIII у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Згідно з положенням п. 3 ст. 13 Закону України № 2473-VIII у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

Відповідно до п. 21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 5 від 02.01.2019, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Згідно з п. 6 ст. 13 Закону України № 2473-VIII у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв`язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п`ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

Частиною 7 статті 13 Закону України № 2473-VIII визначено: у разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.

У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про відмову в позові повністю чи частково в частині майнових вимог або про відмову у відкритті провадження у справі чи про залишення позову без розгляду, а також у разі визнання документа про стягнення заборгованості з боржника-нерезидента таким, що не підлягає виконанню, недійсним, незаконним тощо та (або) закриття (припинення) провадження без зарахування грошових коштів на рахунки резидентів у банках України за таким документом строк, встановлений відповідно до цієї статті, поновлюється і пеня за його порушення нараховується за кожний день прострочення, включаючи період, на який цей строк було зупинено.

У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про задоволення позову сплаті підлягає лише пеня, нарахована до дня прийняття позовної заяви до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що підставою для зупинення строків, передбачених ст. 13 Закону України № 2473-VIII, є факт прийняття до розгляду судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом строків, передбачених експортно-імпортними контрактами, а підставою для несплати пені за порушення відповідних строків - рішення суду про задоволення позову.

З матеріалів справи слідує, що 04.12.2019 Господарським судом Львівської області відкрито провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олпалети Україна» до EX IM TRADE GROUP Sp.z.o.o, Jaroslaw, Polska про стягнення 1960893,29 грн.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 09.04.2020 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Олпалети Україна» задоволено повністю, та стягнуто на користь позивача 1960893,29 грн.

Як встановлено судом з долучених до матеріалів справи документів, на виконання умов контракту ТзОВ «Олпалети Україна» експортовано на користь нерезидента «ЕХ IM TRADE GROUP» Sp.z.o.o. товар, відповідно до:

- МД №UA209150/2018/014824 від 17.10.2018 на суму 4644,64 євро. Граничний термін отримання валютної виручки з дня оформлення митної декларації 17.10.2019. У вказаний строк кошти на рахунок позивача не поступили. Кількість днів протермінування по даній операції з 17.10.2019 по 04.12.2019 становить 48 днів;

- МД №UA209150/2018/015503 від 29.10.2018 на загальну суму 4815,16 євро. Граничний термін отримання валютної виручки з дня оформлення митної декларації 29.10.2019. У вказаний строк кошти на рахунок позивача не поступили. Кількість днів протермінування по даній операції з 29.10.2019 по 04.12.2019 становить 36 днів;

- МД №UA209150/2018/015509 від 29.10.2018 на загальну суму 4800,60 євро. Граничний термін отримання валютної виручки з дня оформлення митної декларації 29.10.2019. У вказаний строк кошти на рахунок позивача не поступили. Кількість днів протермінування по даній операції з 29.10.2019 по 04.12.2019 становить 36 днів;

- МД №209150/2018/015559 від 30.10.2018 на загальну суму 5984,44 євро. Граничний термін отримання валютної виручки з дня оформлення митної декларації 30.10.2019. У вказаний строк кошти на рахунок позивача не поступили.Кількість днів протермінування по даній операції з 30.10.2019 по 04.12.2019 становить 35 днів;

- МД №UA209150/2018/015666 від 31.10.2018 на загальну суму 5992,56 євро. Граничний термін отримання валютної виручки з дня оформлення митної декларації 31.10.2019. У вказаний строк кошти на рахунок позивача не поступили. Кількість днів протермінування по даній операції з 31.10.2019 по 04.12.2019 становить 34 дні;

- МД №UA209150/2018/15658 від 31.10.2018 на загальну суму 3061,80 євро. Граничний термін отримання валютної виручки з дня оформлення митної декларації 31.10.2019. У вказаний строк кошти на рахунок позивача не поступили. Кількість днів протермінування по даній операції з 31.10.2019 по 04.12.2019 становить 34 дні;

- МД №UA209150/2018/015747 від 01.11.2018 на загальну суму 4384,80 євро. Граничний термін отримання валютної виручки з дня оформлення митної декларації 01.11.2019. У вказаний строк кошти на рахунок позивача не поступили. Кількість днів протермінування по даній операції з 01.11.2019 по 04.12.2019 становить 33 дні;

- МД №UA209150/2018/015757 від 01.11.2018 на загальну суму 5992,56 євро. Граничний термін отримання валютної виручки з дня оформлення митної декларації 01.11.2019. У вказаний строк кошти на рахунок позивача не поступили. Кількість днів протермінування по даній операції з 01.11.2019 по 04.12.2019 становить 33 дні.

Отже, перевіркою отриманої від ДПС України інформації від 21.12.2019 №7814/99-00-05-01-04-17 відповідачем встановлено порушення ТзОВ «Олпалети Україна» вимог п. 2 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» № 2473-VIII за контрактом № 10-05/17 від 10.05.2017, укладеним з фірмою нерезидента «ЕХ IM TRADE GROUP» Sp.z.o.o.

Відповідно до розрахунку пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності ТзОВ «Олпалети Україна» відповідачем до періоду прострочення включено періоди з 17.10.2019 по 04.12.2021, з 29.10.2019 по 04.12.2021, 29.10.2019 по 04.12.2021, 30.10.2019 по 04.12.2021, 31.10.2019 по 04.12.2021, 31.10.2019 по 04.12.2021, 01.11.2019 по 04.12.2021, 01.11.2019 по 04.12.2021 та нараховано пеню на суму заборгованості у розмірі 118771,49 грн.

Згідно із ч. 2 та ч.3 ст. 3 Закону № 2473-VIII питання здійснення валютних операцій, основи валютного регулювання та нагляду регулюються виключно цим Законом. У разі якщо положення інших законів суперечать положенням цього Закону, застосовують положення цього Закону.

Частиною 5 ст. 13 Закону № 2473-VIII передбачено, що порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Відповідно до ч. 8 ст. 13 Закону № 2473-VIII центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п`ятою цієї статті.

Також відповідно до ч. 4 ст. 14 Закону № 2473-VIII центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, має право адекватно вчиненому порушенню застосувати до юридичних осіб (крім уповноважених установ) захід впливу у вигляді штрафних санкцій у розмірі до 100 відсотків суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства.

З урахуванням встановлених судом обставин та досліджених доказів суд доходить висновку, що контрагентом позивача порушено строки розрахунків за операціями з експорту товарів по зовнішньоекономічному контракту №10-05/17 від 10.05.2017, а тому відповідачем правомірно нараховано позивачу пеню на суму неодержаних коштів за цим контрактом.

Щодо доводів позивача про те, що відповідачем порушено строки проведення перевірки суд зазначає наступне.

Законом України від 30.03.2020 р. № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесені зміни до Податкового кодексу України: підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 52-2.

Пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (із наступними змінами та в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім:

- документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;

- документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;

- фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині:

- обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;

- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2статті 80 цього Кодексу.

Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 104 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» продовжено дію карантину до 30.04.2021 р.

Відповідно до пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 р. № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.

На підставі вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» уряд прийняв Постанову від 03.02.2021 № 89.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» (набрала чинності 09.02.2021) було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення, зокрема, документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Враховуючи вищевикладене, лише з 09.02.2021 відповідач мав право на продовження проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача, оскільки вона стосувалась саме порушення платником податків валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Тому, строки проведення документальної позапланової перевірки позивача відповідачем не порушені.

Щодо доводів позивача про порушення відповідачем строків, передбачених в ст.15 Законом України № 2473-VIII, застосування заходів впливу суд зазначає таке.

Статтею 15 Закону України № 2473-VIII визначено порядок застосування заходів впливу за порушення вимог валютного законодавства.

Так, згідно з цією статтею, порядок застосування заходів впливу, передбачених статтею 14 цього Закону, у тому числі розмір штрафних санкцій, встановлюється: до уповноважених установ - Національним банком України; до юридичних осіб (крім уповноважених установ) - Кабінетом Міністрів України.

Заходи впливу можуть бути застосовані протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.

Статтею 14 Закону України № 2473-VIII визначені види відповідальності за порушення вимог валютного законодавства, серед яких у разі порушення юридичною особою вимог валютного законодавства можуть бути застосовані заходи впливу у вигляді штрафних санкцій. Водночас, вказана норма не застосовується у разі порушення строків за операціями з експорту та імпорту товарів, відповідальність за яке встановлюється згідно із статтею 13 цього Закону.

Отже, відповідальність за порушення строків за операціями з експорту та імпорту товарів не відноситься до заходів впливу, визначених у статті 14 Закону № 2473, якою саме і визначені заходи впливу до юридичних осіб у вигляді штрафних санкцій і ці заходи впливу є відмінними від пені, передбаченої у статті 13 цього Закону, якою передбачається відповідальність за порушення строків розрахунків.

Відповідно до пп. 19-1.1.4 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють контроль, у тому числі, а встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, а згідно з положеннями пп.54.3.3. п.54.3 ст.54 Податкового Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Отже, Податковим кодексом України чітко визначено, що пеня за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності застосовується контролюючим (податковим) органом за правилами саме цього кодексу, тобто в порядку, який передбачений для прийняття податкових повідомлень-рішень, а відповідно і строки застосування пені також визначаються саме цим Кодексом, оскільки будь-якого застереження з цього приводу Податковий кодекс України не містить.

Строки давності для визначення грошових зобов`язань встановлені статтею 102 Податкового кодексу України. При цьому, згідно з пунктом 102.1 статті 102 цього кодексу контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, для нарахування пені як і для нарахування інших грошових зобов`язань Податковим кодексом України встановлений строк у 1095 днів, який слід рахувати з першого дня прострочення граничного строку розрахунків.

З урахуванням викладеного суд не бере до уваги доводи позивача про порушення відповідачем строків нарахування пені.

Підсумовуючи суд зазначає, що позивачем не доведено протиправності висновків, зафіксованих в акті перевірки.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог ТзОВ «Олпалети Україна», а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Олпалети Україна» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складене та підписане 16.12.2021

Суддя Р.І. Кузан