Рішення № 101978269, 17.12.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2021
Номер справи
380/17538/21
Номер документу
101978269
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/17538/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом фізичної особи – підприємця ОСОБА_1

до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки

про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом у якому заявлено позовну вимогу: визнати протиправною та скасувати постанову Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 01.09.2021 № 216167 про застосування адміністративного-господарського штрафу; зупинити дію постанови Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 216167 від 01.09.2021.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що фізична особа – підприємець ОСОБА_1 є власником спеціального вантажного сміттєвоза Mersedes-Benz ECONIC 2633 НОМЕР_1 та надає послуги з перевезення твердих побутових відходів в селах Стрийської, Сколівської, Жидачівської, Моршинської, Грабовецько-Дулібівської територіальної громади. 29.07.2021 працівниками Державної служби України з безпеки на транспорті проведено перевірку (зважування) транспортного засобу Mersedes-Benz 2633 НОМЕР_1 та складено акт перевірки за № 280876. Позивач стверджує, що цього дня відповідно до затверджених графіків зазначеним транспортним засобом здійснено збір та вивезення ТПВ в с. Долішнє, Горішнє, Н.Лукавиця, В.Лукавиця та с. П`ятничани (автошлях Київ-Чоп км. 598) Стрийського району.

Позивач зазначає, що у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 встановлено, що повна маса сміттєвоза Mersedes-Benz ECONIC 2633 становить 26000 кг., без навантаження 15910 кг. У товарно-транспортній накладній за № 112 від 29.07.2021 зазначено, що маса сміттєвоза із вантажем становить 23080 кг, вага навантаження ТЗ 6920 кг. Відповідне зважування здійснено на сертифікованих вагах на Стрийському полігоні ТПВ.

Позивач стверджує, що вага транспортного засобу під час руху у досліджуваному випадку була допустимою з навантаженням, оскільки технічна будова сміттєвоза це передбачає, а ніж для пресування, плита, кляп розміщені на задній осі транспортного засобу для загрузки та пресування ТПВ.

Позивач покликається на відсутність будь-яких даних щодо пересувного пункту габаритно-вагового контролю та інформації щодо повірки ваги, а тому вважає правильним визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Ухвалою від 18.10.2021 відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі, ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

Відповідач проти позову не заперечив, відзиву на позовну заяву не подав. Про розгляд справи у спрощеному провадженні повідомлений електронною поштою на офіційну електронну адресу. Відповідно до довідки від 18.10.2021 електронний лист доставлено адресату.

Дослідивши заяви по суті справи та письмові докази суд встановив наступне.

29.07.2021 посадовими особами Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за результатами якої складено акт № 280876. Перевіркою транспортного засобу Mersedes-Benz НОМЕР_1 , власником якого є ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) встановлено перевищення встановлених габаритно-вагових норм понад 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме при перевезенні вантажу (сміття) навантаження на здвоєну вісь становить 17990 кг. при допустимому 16000 кг, що перевищує на 12,4 % від норми.

За результатами перевірки складено довідку № 032711 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 29.07.2021 та розрахунок № 478\041 від 29.07.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно акта від 29.07.2021 № 047687.

01.09.2021 Західним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 216167, якою за допущення ФОП ОСОБА_1 перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10% до 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу відповідальність за яке передбачена ч.1 абз.15 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», постановлено стягнути з позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 грн.

Не погодившись з вказаною постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу позивачка звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті (Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103)

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення № 103).

Відповідно до вимог частин 1 та 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, виданий компетентними уповноваженими органами, який дає право на рух автомобільними дорогами України, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац 15 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ).

Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданого перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил № 30).

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Отже, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на осі транспортного засобу, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 №879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Відповідно до підпунктів 1, 5 пункту 2 Порядку №879 вимірювання (зважування) - це процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов.

Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволів на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль (п. 15 Порядку № 879).

Згідно з пунктом 18 Порядку №879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (пункт 20 Порядку № 879).

З матеріалів встановлено, що фізична особа – підприємець ОСОБА_1 є власником спеціального вантажного сміттєвоза Mersedes-Benz ECONIC 2633 НОМЕР_1 та надає послуги з перевезення твердих побутових відходів в селах Стрийської, Сколівської, Жидачівської, Моршинської, Грабовецько-Дулібівської територіальної громади.

Відповідно до листа № 3.14/3171 від 07.09.2021 Виконавчий комітет Стрийської міської ради погодив ФОП ОСОБА_1 , як діючому виконавцю послуг з вивезення побутових відходів, з 25 березня 2021 року дозвіл на проїзд по м. Стрий та Стрийській територіальній громаді великогабаритного автотранспорту, зокрема транспортного засобу Mersedes-Benz 2633 сміттєвоз-С НОМЕР_1 .

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 від 22.07.2021, повна маса сміттєвоза Mersedes-Benz ECONIC 2633 становить 26000 кг., без навантаження 15910 кг.

Позивач до матеріалів справи долучив товарно-транспортну накладну за № 112 від 29.07.2021 відповідно до якої 29.07.2021 ФОП ОСОБА_1 здійснював перевезення вантажу автомобілем Mersedes-Benz НОМЕР_1 , пункт навантаження: Львівська обл., с. Долішнє, Горішнє, Н.Лукавиця, В.Лукавиця, с. П`ятничани, пункт розвантаження: м. Стрий, Нижанківського. При цьому маса вантажу становила 6920 кг., маса автомобіля 16160 кг., загальна маса транспортного засобу – 23080 кг.

Позивач стверджує, що відповідне зважування здійснено на сертифікованих вагах на Стрийському полігоні ТПВ, натомість відповідачем не вказано на якому обладнанні проведено зважування транспортного засобу позивача.

Суд встановив, що до матеріалів справи не долучено докази зважування транспортного засобу Mersedes-Benz ECONIC 2633 під час проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт. У матеріалах справи відсутні відповідна квитанція (чек) на підтвердження перевищення транспортним засобом позивача габаритно-вагових норм. Натомість позивачем долучено докази дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідачем не подано відзиву на позовну заяву, що суд кваліфікує як визнання позову суб`єктом владних повноважень (ч.4 ст. 159 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Позовні вимоги відповідачем не спростовані.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання протиправною і скасування постанови № 216167 від 01.09.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу. Щодо клопотання позивача про зупинення дії цієї постанови, то суд зазначає, що позивач не звертався до суду з заявою про забезпечення позову у встановленому порядку, тому заходи забезпечення позову не вживались.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір» відповідно до ст. 139 КАС України. Зайво сплачена сума судового збору може бути повернена ФОП ОСОБА_1 за її заявою.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 216167 від 01.09.2021 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 ) судовий збір в розмірі 908 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Крутько О.В.