
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/9680/21
У Х В А Л А
з питань визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень - відповідача, вчинених на виконання рішення суду
16 грудня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (в порядку ст. 383 КАС України) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії -
УСТАНОВИВ :
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/9680/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.07.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із 01.04.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 222/4/167/239/279, виданій 27.04.2021 військовою частиною А0515; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.04.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 222/4/167/239/279, виданої 27.04.2021 військовою частиною А0515, з урахуванням виплачених сум.
Рішення від 22.07.2021 набрало законної сили 26.08.2021.
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява (вх. № 91414 від 06.12.2021) про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (в порядку ст. 383 КАС України), у якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 77 % до 70 % сум грошового забезпечення, які вчинені на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.07.2021 у справі № 380/9680/21;
- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці № 222/4/167/239/279, виданої 27.04.2021 військовою частиною А 0515, з урахуванням виплачених сум, та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2020 у справі № 380/3489/20;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.07.2021 у справі № 380/9680/21.
В обґрунтування поданої заяви зазначив, що рішення від 22.07.2021 відповідачем виконано. Проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 222/4/167/239/279, виданої 27.04.2021 військовою частиною А0515. Водночас, позивач з ним не погоджується, оскільки, під час проведення такого перерахунку основний розмір пенсії позивача зменшено до 70 % від відповідних сум грошового забезпечення. Стверджує, що питання зменшення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області основного розміру пенсії позивача з 77 % до 70 % грошового забезпечення від відповідних сум грошового забезпечення було предметом судового розгляду в адміністративній справі № 380/3489/20. Вважає, що у зв`язку з зазначеним у відповідача були відсутні підстави для зменшення основного розміру пенсії позивача при здійсненні її перерахунку на підставі довідки № 222/4/167/239/279 від 27.04.2021.
При вирішенні заяви по суті суд враховує таке.
Відповідно до вимог ст. 129 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Таким чином право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Приписами ч. 1 ст. 383 КАС України визначено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Системний аналіз вищезазначених норм права свідчить, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами ст. 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Отже, застосування судом до суб`єкта владних повноважень приписів ст. 383 КАС України можливе лише у разі встановлення факту невиконання таким суб`єктом владних повноважень дій зобов`язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
Суд зазначає, що статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02.06.2016 визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Отже, з наведеного слідує, що виконавче провадження є сукупністю дій спеціальних органів, спрямоване на реалізацію їх повноважень у сфері виконання рішень та призначене для примусового виконання рішень судів та інших органів у випадку, коли боржник добровільно їх не виконує.
При цьому, позивач зазначив, що виконавчий лист до примусового виконання не пред`являв, з огляду на неотримання останнього.
Судом встановлено, що відповідачем рішення від 22.07.2021 виконано. Проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, що підтверджується наявним в матеріалах справи перерахунком пенсії за пенсійною справою № ХВ 55884. Як слідує із вказаного перерахунку, основний розмір пенсії позивача з 01.04.2019 становить 70 % від відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з цим суд зазначає, що питання щодо відсоткового значення розміру пенсії позивача не було предметом дослідження у цій справі. Суд у рішенні від 22.07.2021 перевіряв на відповідність вимогам чинного законодавства відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки № 222/4/167/239/279, виданої 27.04.2021 військовою частиною А0515.
Таким чином, суд критично оцінює доводи позивача про протиправність перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 222/4/167/239/279, виданої 27.04.2021 військовою частиною А0515, виходячи з 70 % грошового забезпечення, оскільки, відповідачем виконано рішення суду в межах покладених зобов`язань.
Інших заперечень щодо виконання рішення суду у цій справі позивачем не заявлено.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці № 222/4/167/239/279, виданої 27.04.2021 військовою частиною А 0515, з урахуванням виплачених сум, та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2020 у справі № 380/3489/20 суд зазначає, що така носить зобов`язальний характер, тому не може розглядатися у порядку ст. 383 КАС України, а може бути підставою іншого адміністративного позову.
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Із змісту зазначеної статті слідує, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом суду. Зважаючи на те, що рішення суду у справі № 380/9680/21 виконано, підтвердження чого надані позивачем до заяви, то вимога позивача про встановлення судового контролю задоволенню не підлягає.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку про залишення без задоволення заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (в порядку ст. 383 КАС України).
Керуючись ст.ст. 242, 243, 248, 256, 382, 383 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (в порядку ст. 383 КАС України) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії залишити без задоволення.
2. Копія ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Р.П. Качур