
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/12333/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у Львівській області, у якому згідно заяви від 05.11.2021 (вх. № 80643) просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ щодо відмови № 67/31/01-2021 від 15.03.2021 за зверненням ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням III групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої статтею 23 Закону України «Про міліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції»;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, передбаченої статтею 23 Закону України «Про міліцію», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги v разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без становлення інвалідності працівника міліції» та прийняти відповідне рішення по суті за результатами розгляду цього звернення;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області у 15-денний строк після отримання заяви та повного пакету документів від ОСОБА_1 надіслати до Міністерства внутрішніх справ подані документи та висновок щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням III групи інвалідності, відповідно до пункту 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015.
Ухвалою від 30.07.2021 суддя відкрив спрощене провадження в адміністративній справі.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380 7962/20 ОСОБА_1 звернувся до Міністерства внутрішніх справ України Департаменту фінансово- облікової політики МВС України для призначення одноразової допомоги, відповідно до порядку та умов призначення і виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850. За результатами розгляду Департамент фінансово-облікової політики МВС України листом № 673101-2021 від 15.03.2021 повідомив про неналежне оформлення документів, що призвело до прийняття рішення про відмову в призначенні одноразової ротової допомоги позивачу. Матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги надіслано на адресу ліквідаційної комісії ГУ МВС у Львівській області разом із висновком про відмову в призначені одноразової грошової допомоги, оскільки медико-соціальна експертна комісія позивачу проведена з порушенням пункту 10 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 відповідно до якого медико-соціальну експертизу колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю до складу яких входять представники закладів охорони здоров`я МВС. При проведенні медико-соціадьної експертизи позивачу представники закладів охорони здоров`я МВС до складу комісії не залучалися. Зазначені факти слугували підставою для відмови у прийнятті позитивного рішення.
Представник відповідача, Міністерства внутрішніх справ України, подав відзив на позовну заяву від 06.09.2021 (вх. № 64700). У якому вказує, що Департамент фінансово-облікової політики МВС України повідомив, що за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано, що при проведені медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 представники закладів охорони здоров`я МВС до складу комісії не залучалися, що унеможливило прийняття рішення за надісланими матеріалами згідно з Порядком. Матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги надіслано на адресу ліквідаційної комісії ГУМВС у Львівській області на доопрацювання, оскільки, медико-соціальна експертна комісія позивачу проведена з порушенням пунктів 10, 16 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317.
Зазначені факти послужили підставою для повернення на доопрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . Проте, позивач вважає, що дані дії відповідача порушують його права та інтереси. МВС не погоджується із таким твердженням позивач оскільки висновки зроблені ним не грунтуються на чинному законодавстві та суперечать одне одному. Просить відмовити у задоволенні позову.
Представник відповідача, Головного управління Національної поліції у Львівській області подав клопотання від 18.08.2021 (вх. № 9032ел), у якому вказує, що станом на серпень 2021 року згідно з інформацією Єдиного державного реєстру підприємств, установ організацій України є дві окремі юридичні особи: Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (ідентифікаційний код юридичної особи 08592247) та Головне управління Національної поліції у Львівській області (ідентифікаційний код юридичної особи 40108833). Вказані юридичні особи мають свої рахунки, та окремо несуть відповідальність, а також виконують свої зобов`язання та здійснюють діяльність як суб`єкти владних повноважень та розпорядники бюджетних коштів. Пунктом 8 Порядку № 850 визначено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги. Відповідно до п. 9 Порядку № 850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови. Аналіз зазначених норм Порядку № 850 дає підстави для висновку, що повноваження на прийняття рішення про призначення чи про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги є виключною компетенцією МВС України, а на орган внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, покладено обов`язок з проведення окремих процедурних дій щодо оформлення відповідних документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (МВС).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України.
Наказом від 23.06.2009 № 174 о/с «По особовому складу» майора міліції ОСОБА_1 /М-006580/ - старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Галицького районного відділу ЛМУ ГУ МВС звільнено з органів внутрішніх справ у відставку по статті 64 пункт «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України з 01.07.2009.
Підстава: свідоцтво про хворобу № 220 від 09.06.2009.
Свідоцтвом про хворобу від 09.06.2009 № 220 встановлено наявність у ОСОБА_1 захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та визначено, що такий є обмежено придатним до військової служби.
Згідно з випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 333405 від 30.01.2020 ОСОБА_1 до 01.02.2021 встановлено ІІІ групу інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ, .
Відповідно до довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках (серія 12 ААА № 011355) позивачу встановлено 45 % втрати професійної працездатності по причині захворювання, пов`язаного з проходження служби в ОВС (дата огляду 30.01.2020).
Позивач звертався до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області з заявами (рапортами) про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності від 03.02.2020 та від 21.05.2020.
Відповідно до штампу вхідної кореспонденції, заява від 03.02.2020 зареєстрована управлінням оперативної служби ГУ НП у Львівській області 03.02.2020 за вх. № К-30/ОГД та передана до управління кадрового забезпечення ГУ НП у Львівській області 04.02.2020 за вх. №К-30/ОГД.
Відповідно до штампу вхідної кореспонденції заява від 21.05.2020 зареєстрована управлінням оперативної служби ГУ НП у Львівській області 21.05.2020 за вх. №К-8/ ОГД.
Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області скеровано подані позивачем на призначення одноразової грошової допомоги документи до МВС України для призначення.
Департамент фінансово-облікової політики МВС України листом від 26.06.2020 № 20564/15-2020 матеріали щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги повернув на доопрацювання.
Як слідує з листа, за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги, зокрема ОСОБА_1 , Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано на неналежне оформлення документів, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами. Зокрема, вказано про проведення медико-соціальної експертної комісії з порушенням пункту 10 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 «Питання медико-соціальної експертизи», відповідно до якого медико-соціальну експертизу колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю, до складу яких входять представники закладів охорони здоров`я МВС.
При проведені медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 представники закладів охорони здоров`я МВС України до складу комісії не залучались, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами згідно з Порядком.
ГУ МВС України у Львівській області листом від 20.07.2020 №115 повідомило позивача про те, що подані матеріали направлено до МВС України для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги.
У подальшому зазначені матеріали повернуто до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області. Відповідно до інформації, визначеної у листі Департаменту фінансово-облікової політики МВС України, за результатами опрацювання матеріалів, які стосуються медичних питань, Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано на неналежне оформлення документів, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами.
Також ОСОБА_1 повідомлено про необхідність отримання в Ліквідаційній комісії ГУ МВС у Львівській області за адресою: м. Львів, пл. Ген. Григоренка, 3 поданих документів.
Вважаючи протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо неприйняття рішення за зверненням ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням III групи інвалідності, позивач звернувся до суду із позовом (справа № 380/9613/20).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі № 380/9613/20 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Ак. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684), Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (пл. Генерала Григоренка, буд. 3, м. Львів, 79007, код ЄДРПОУ 08592247) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України (вул. Ак. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) щодо неприйняття рішення за зверненням ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням III групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої статтею 23 Закону України “Про міліцію” та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850; зобов`язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (пл. Генерала Григоренка, буд. 3, м. Львів, 79007, код ЄДРПОУ 08592247) повторно надіслати до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Ак. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) документи для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850; зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України (вул. Ак. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 00032684) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням III групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ та за результатами її розгляду прийняти рішення відповідно до пункту 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850; у задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Позивач повторно 02.03.2021 на адресу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області скерував заяву щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 у справі № 380/9613/20, а саме повторно надіслати до Міністерства внутрішніх справ України документи для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Львівській області 15.03.2021 направлено до Міністерства внутрішніх справ України документи для призначення одноразової грошової допомоги пенсіонеру МВС ОСОБА_1 в разі встановлення інвалідності згідно із Законом України від 20.12.1990 № 565-ХІІ “Про міліцію”
на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі № 380/7962/20 від 16.12.2020.
На адресу Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області надійшов лист від 22.04.2021 № 17009/15-2020 від Департаменту фінансово-облікової політики МВС України про розгляд матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги, Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано на ряд недоліків, зокрема про те, що у медичних документах вказано, що встановлено інвалідність внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, однак поліклінікою ДУ “ТМО” МВС України по Львівській області” позивач для проходження МСЕК не скеровувався. Документи повернені на доопрацювання.
Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правовідносини з приводу виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції були врегульовані Законом України “Про міліцію” від 20.12.1990 № 565-ХІІ(далі - Закон № 565-ХІІ).
Згідно з частиною шостою статті 23 Закону № 565-ХІІ у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
З 07.11.2015 Закон № 565-ХІІ втратив чинність у зв`язку з набранням чинності Законом України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 № 580-VІІІ (далі - Закон № 580-VІІІ).
Абзацом третім пункту 15 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 580-VІІІ визначено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України “Про міліцію”, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України “Про Національну поліцію”.
Таким чином, норми статті 23 Закону № 565-ХІІ мають переживаючу дію, а колишні працівники міліції мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням їм інвалідності на підставі цього Закону в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації положень статті 23 Закону України “Про міліцію” Кабінет Міністрів України 21.10.2015 прийняв постанову № 850, якою затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок № 850).
За змістом пункту 1 Порядку № 850 ці Порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) працівника міліції - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає Міністерству внутрішніх справ в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 Порядку № 850, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Аналіз наведених норм права дає суду підстави дійти наступних висновків з метою правильного їх застосування до спірних правовідносин:
- за працівниками міліції зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом № 565-ХІІ відповідно до Порядку № 850, який діяв до набрання чинності Законом № 580-VІІІ;
- розгляд заяви (рапорту) і доданих до неї документів, поданих працівником міліції для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги);
- обов`язок прийняти рішення про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги за наслідками розгляду поданих працівником міліції заяви (рапорту) та документів покладений на Міністерство внутрішніх справ України.
Суд встановив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.12.2020 у справі № 380/7962/20 Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області надіслала до МВС України документи для призначення позивачу одноразової грошової допомоги.
Згідно з листом Департаменту фінансово-облікової політки Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2021 № 17009/15-2021 підставами для відмови у затвердженні Висновку є те, що медико-соціальна експертна комісія позивачу проведена з порушенням пунктів 10, 16 Положення, відповідно до яких МСЕК колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю, до складу яких входять представники закладів охорони здоров`я МВС. При проведенні медико-соціальної експертизи позивачу представники закладів охорони здоров`я МВС до складу комісії не залучалися та представлення його під час проведення медико-соціальної експертизи працівником ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” не здійснювалось. При цьому поліклінікою ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” позивач для проходження МСЕК не скеровувався. Наявність зазначених вище недоліків унеможливило прийняття рішення за надісланими матеріалами згідно з Порядком.
Суд критично оцінює такі підстави для відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, оскільки відповідно до пункту 9 Порядку № 850 МВС приймає рішення про відмову в призначенні грошової допомоги у випадках, передбачених пунктом 14 цього Порядку та умов.
А згідно з пунктом 14 Порядку № 850 призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком:
учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку;
учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);
подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.
Проте у пункті 14 Порядку № 850 не визначено жодної з підстав, з яких виходив відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги, а отже дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ, не відповідають способу правомірної поведінки суб`єкта владних повноважень під час реалізації ним своїх повноважень, тому є протиправними.
Суд критично оцінює посилання відповідача на те, що медико-соціальна експертна комісія позивачу проведена з порушенням пунктів 10, 16 Положення, оскільки будь-які питання проходження позивачем медико-соціальної експертизи не є предметом розгляду у цій справі.
Крім цього, суд звертає увагу, що відповідно до Порядку № 850 відмова у призначенні особі одноразової грошової допомоги повинна бути належним чином обґрунтована. Тобто, мотиви відмови повинні бути чіткими та зрозумілими для особи і такі мотиви повинні бути викладені в конкретному рішенні.
Водночас, в даному випадку, мотиви відмови викладені відповідачем лише в листі від 22.04.2021 № 17009/15-2021, який не є рішенням відповідача, прийнятим відповідно до Порядку № 850.
При цьому, суд звертає увагу на те, що можливість повернення документів як таких, що не відповідають вимогам законодавства Порядком № 850 не передбачена, а тому повернення Міністерством внутрішніх справ України документів позивача без прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги суперечить зазначеним вище нормам Порядку № 850.
Вказані висновки щодо застосування норм права, узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 13.02.2018 у справі № 808/1866/16, від 19.09.2018 у справі № 530/1280/17, від 03.10.2018 у справах № 361/7249/17, від 19.02.2019 у справі № 802/498/18-а та повинні застосовуватись до спірних правовідносин в силу положень ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і ч. 5 ст. 242 КАС України.
За таких обставин, суд вважає, що необхідно визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу у зв`язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Відтак, встановивши протиправність дій Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без прийняття рішення заяви ОСОБА_1 про призначення йому одноразової грошової допомоги, суд дійшов висновку, що необхідно зобов`язати МВС повторно розглянути заяву позивача про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням III групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та за результатами її розгляду відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" та п. 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, прийняти відповідне рішення.
Щодо іншої частини позовних вимог позивача, суд зазначає про відсутність підстав для їх задоволення, адже такі є наразі передчасними, оскільки відповідач не приймав жодного з рішень по заяві позивача, та не приймав рішення про задоволення/відмову в задоволенні заяви позивача, які мають бути перевірені судом, за наслідком чого, прийнято рішення по суті позовних вимог.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Ак. Богомольця, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 00032684), Головного управління Національної поліції у Львівській області (площа Григоренка, 3, м. Львів, 79007, ЄДРПОУ 40108833) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу у зв`язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням III групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та за результатами її розгляду відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" та п. 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, прийняти відповідне рішення.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 17.12.2021.
Суддя Кедик М.В.