Ухвала суду № 101976745, 16.12.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
300/3719/21
Номер документу
101976745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"16" грудня 2021 р. Справа № 300/3719/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Спаської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення №266/16-2018 від 02.09.2018

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Спаської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення №266/16-2018 від 02.09.2018.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.07.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Дотримання цього строку є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярного звернення до суду, сприяє стабільності діяльності суб`єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій.

Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається із змісту позовної заяви позивач просить визнати протиправним та скасування рішення №266/16-2018 від 02.09.2018.

Засади адміністративного судочинства передбачають звернення до суду за захистом прав, свобод, та інтересів особи, в строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За змістом статті 122 КАС України при визначенні початку перебігу вищезгаданого строку законодавець виходить не тільки з факту безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.

Таким чином формулювання загального правила щодо початку перебігу строку, визначеного ст.122 КАСУ, пов`язане не тільки з часом безпосередньої обізнаності особи про певні обставини (факти порушення її прав), а й з об`єктивною можливістю цієї особи знати про ці обставини. Тобто для визначення факту пропуску строку звернення до суду важливими є як об`єктивні (дата порушення права), так і суб`єктивні (особа дізналася або повинна була дізнатися про це порушення) фактори.

День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення її прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, на переконання суду ОСОБА_1 повинна була дізнатись про порушення її прав безпосередньо після прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, тобто 02.09.2018.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що шестимісячний строк звернення до суду позивача необхідно обчислювати з 02.09.2018, як дня прийняття відповідачем оскаржуваного рішення. Таким чином, на переконання суду, строк звернення до суду з даним позовом закінчився, з урахуванням вимог ч.2 ст.122 КАСУ, 03.03.2019.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивачем пропущено строк, встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заяви чи клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позивач до позовної заяви не додав.

Частиною 1 статті 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно частини 13 статті 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

В зв`язку з вищевикладеним, згідно з вимогами ст. 171 КАС України позовну заяву слід залишити без руху. Повідомити позивача, що протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду із долученням доказів поважності причин його пропуску.

На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

позовну заяву ОСОБА_1 до Спаської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення №266/16-2018 від 02.09.2018 - залишити без руху.

Повідомити позивача про можливість подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали.

Роз`яснити позивачу, що якщо заяву не буде подано в зазначений строк, позовна заява буде повернена.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя Шумей М.В.