
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ПОВЕРНЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ
15 грудня 2021 року Справа № 280/11130/21 м.Запоріжжя Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали позовної заяви
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (бульвар Вінтера, буд.14, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69096; код ЄДРПОУ 37573838)
про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, встановленому ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, за 2020 рік; 2) зобов`язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік у розмірі передбаченому ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною першою ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на момент проведення виплат.
Адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст.160, 161 КАС України, з огляду на наступне.
Позивачем у порушення п.2 ч.5 ст.160 КАС України у позові не зазначено поштового індексу позивача.
Позивачем всупереч вимог п.4, п.5, п.8 ч.5 ст.160, ч.4 ст.161 КАС України у позові зазначено відповідачем - Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району без пред`явлення позовних вимог до данного суб`єкта владних повноважень та надання доказів порушення ним прав та інтересів позивача.
У відповіді №06-07/3377 від 02.07.2021 Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району зазначено: "... Так як Ви були відсутні у вищезазначених списках 2020 та 2021 років, щорічна разова грошова допомога до 5 травня управлінням не призначалась та не виплачувалась. Якщо Ви перебуваєте на військовій службі, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» статтею 17-1 передбачено, що військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького та рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України (крім пенсіонерів) виплата разової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами соціального захисту населення (по територіальності) на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби. З питання призначення та перерахунку грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, Вам необхідно звернутись до управління, яке здійснювало вищезазначену виплату. ...".
В порушення п.2 ч.5 ст.160, ч.4 ст.161 КАС України позовні вимоги стосуються Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району, яке не є відповідачем у справі та до позовної заяви не додано доказів порушення ним прав та інтересів позивача.
Позивачем всупереч вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України у позові не вірно зазначено ідентифікаційний код юридичної особи відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача, оскільки ідентифікаційний код - 37573838 належить Управлінню соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району.
У позовній заяві позивачем заявлено про поновлення пропущеного строку на звернення до суду. В обгрунтування зазначено: "... Фактично про порушення своїх прав я дізнався 02.07.2021 року, коли отримав лист - відповідь від Управління №06-07/3377, тому вважаю, що до суду я звернувся в межах шестимісячного строку. ...".
Як зазначено у ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абз.1 ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.4 ст.17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30.09.2020.
Аналогічне застосування норм права здійснено у справах цієї категорії та висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 у справі №607/7919/17 (К/9901/1172/17), від 07.03.2018 у справі №664/51/17 (К/9901/30405/18) та від 10.05.2018 у справі №389/1042/17 (К/9901/18757/18).
Адміністративний позов позивачем подано на поштове відділення 26.10.2021.
Тобто, позов подано позивачем з пропуском строку звернення до адміністративного суду, встановленого ч.2 ст.122 КАС України.
З урахуванням викладеного, суддя не вбачає поважними підстави для поновлення строку, викладені представником позивача у позовній заяві.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.11.2021 позовна заява залишена без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.
В ухвалі суду вказано, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання: позовної заяви з урахуванням виправлення викладених у позові недоліків, її копій відповідно до кількості відповідачів (третіх осіб); докази того, що права та інтереси позивача порушені саме відповідачем (докази виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району); інших підстав для поновлення строку звернення з позовом до адміністративного суду із документальними доказами поважності його пропуску.
Позивачем надано до суду документи на виконання ухвали суду: позовну заяву (уточнена).
Позивачем всупереч вимог п.4, п.5, п.8 ч.5 ст.160, ч.4 ст.161 КАС України у позовній заяві (уточнена) зазначено відповідачем - Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району без пред`явлення позовних вимог до данного суб`єкта владних повноважень та надання доказів порушення ним прав та інтересів позивача.
В порушення п.2 ч.5 ст.160, ч.4 ст.161 КАС України у позовній заяві (уточнена) позовні вимоги стосуються Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району, яке не є відповідачем у справі та до позовної заяви не додано доказів порушення ним прав та інтересів позивача.
У позовній заяві (уточнена) позивачем заявлено про поновлення пропущеного строку на звернення до суду. В обгрунтування зазначено: "... Фактично про порушення своїх прав я дізнався 02.07.2021 року, коли отримав лист - відповідь від Управління №06-07/3377, тому вважаю, що до суду я звернувся в межах шестимісячного строку. ...".
Позивачем в позовній заяві (уточнена) не зазначено інших підстав для поновлення строку звернення з позовом до адміністративного суду та не додано документальних доказів поважності його пропуску.
Як зазначено у ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч.2 ст.123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду вказані позивачем в позовній заяві (уточнена) визнаються судом неповажними, оскільки не містять переконливих доводів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Враховуючи наведене, суддя вважає, що позивачем не усунуто недолікі позовної заяви відповідно до ухвали суду від 22.11.2021 у повному обсязі. Відкрити провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом не вбачається можливим через не надання до суду: позовної заяви з урахуванням виправлення викладених у позові недоліків, її копій відповідно до кількості відповідачів (третіх осіб); доказів того, що права та інтереси позивача порушені саме відповідачем (докази виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району); переконливих доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Як зазначено у п.9 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо: у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Згідно з ч.5 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (ч.8 ст.169 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись п.1, п.9 ч.4 ст.169, ст.ст.241-243, 248 КАС України, суддя –
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви позивача про поновлення строку звернення з позовом до адміністративного суду.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії – повернути позивачу.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Прасов