Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
24.06.10 р. Справа № 31/74пд
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою Донецької міської ради, м. Донецьк
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю „Ремкомунелектротранс”, м. Макіївка
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління земельних ресурсів Донецької міської ради, м. Донецьк
про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:026:0310) площею 7,3517га із земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення Донецької міської ради, для експлуатації існуючих будівель та споруд по вул. Економічній, 15 у Київському районі, від 25 жовтня 2006р., укладеного між виконавчим комітетом Донецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю Завод „Ремкомунелектротранс”, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 29 листопада 2006р. №040614600172, в частині викладення пунктів 4, 8 в наступній редакції: „4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:026:0310) становить 40417084 гривень 79 копійок”, „8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1,5 відсотків від нормативної грошової оцінки і становить 606256 гривень 27 копійок на рік. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району номер рахунку 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця”.
В присутності представників сторін:
від позивача: Бренець Д.О. – довіреність
від відповідача: Тернова В.О. – довіреність
від третьої особи: Бренець Д.О. – довіреність
ВСТАНОВИВ:
Донецька міська рада звернулась із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Ремкомунелектротранс”, м. Макіївка, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління земельних ресурсів Донецької міської ради, м. Донецьк про зобов’язання відповідача укласти договір про внесення змін і доповнень в договір оренди земельної ділянки від 25.10.06р., посвідченого приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу Трубніковою І.О. за реєстровим №2669, зареєстрованого в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди в Донецькому міському управлінні земельних ресурсів за №040614600172 від 29.11.06р., з його подальшим нотаріальним посвідченням та державною реєстрацією у встановленому порядку.
Позивач неодноразово змінював позовні вимоги. Заявою від 03 червня 2010р. вх.№0241/24447 позивач остаточно визначився з позовними вимогами та просить суд внести зміни до Договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:026:0310) площею 7,3517га із земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення Донецької міської ради, для експлуатації існуючих будівель та споруд по вул. Економічній, 15 у Київському районі, від 25 жовтня 2006р., укладеного між виконавчим комітетом Донецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю Завод „Ремкомунелектротранс”, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 29 листопада 2006р. №040614600172, в частині викладення пунктів 4, 8 в наступній редакції: „4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:026:0310) становить 40417084 гривень 79 копійок”, „8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1,5 відсотків від нормативної грошової оцінки і становить 606256 гривень 27 копійок на рік. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району номер рахунку 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця”.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що між виконавчим комітетом Донецької міської ради та відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки, розташованої по вул. Економічній, 15. Відповідно до вимог ст. 23 Закону України „Про оцінку земель” рішенням Донецької міської ради від 23.07.2009р. „Про нормативну грошову оцінку земель м. Донецька” затверджена нова нормативна грошова оцінка земель, які розташовані на території м. Донецька, яка вводиться в дію з 01.01.2010р. Листом №01/17-427 від 09.02.2010р. позивачем на адресу відповідача був направлений проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, але відповіді не отримав, в зв’язку з чим звернувся до суду. Позивач зазначає, що відмова відповідача від підписання додаткової угоди до договору оренди земельних ділянок завдає істотної шкоди державі та призводить до неотримання бюджетом міста належних коштів (рентного доходу).
Відповідач надав відзив на позовну заяву згідно якого проти позову заперечує зважаючи на те, що збільшення орендної плати є необґрунтованим. Відповідач зазначає, що позивач необхідність збільшення орендної плати обґрунтовує збільшенням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що не передбачено чинним законодавством. Про небажання вносити зміни до договору оренди в цій частині відповідач неодноразово повідомляв позивача.
17 червня 2010р. відповідач надав відзив на позовну заяву з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, в якому зазначає, що внесення змін до договору оренди з приводу збільшення орендної плати до рівня 606256,27грн. є необґрунтованим, оскільки такої пропозиції відповідачу ніколи не надходило, таким чином позивачем не дотримано порядку досудового узгодження умов договору.
Третя особа надала письмові пояснення по суті заявленого позову, відповідно до яких підтримує правову позицію позивача.
Ухвалами господарського суду від 11 травня 2010р. та від 03.06.2010р. процесуальний строк розгляду справи був подовжений до 01.07.2010р.
Технічна фіксація судового процесу не здійснювалась за клопотанням представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне:
25 жовтня 2006р. між Виконавчим комітетом Донецької міської ради (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Завод „Ремкомунелектротранс” укладено договір оренди земельної ділянки. Відповідно до умов зазначеного договору Орендодавець надав, а Орендар прийняв в строкове платне володіння та користування земельну ділянку (кадастровий номер №1410136900:00:026:0310) загальною площею 7,3517га, із земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення Донецької міської ради, для експлуатації існуючих будівель та споруд по вул. Економічній, 15 у Київському районі м. Донецька, за актом приймання-передачі земельної ділянки. Об’єкт оренди – земельна ділянка загальною площею 7,3517га.
Відповідно до п.4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 23937453,18грн.
На момент укладання договору загальна річна орендна плата складала 1,5 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить у грошовому виразі 359061,80грн. на рік. Орендна плата вноситься Орендарем на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району м. Донецька – номер рахунку 33210812600006, банк отримувач – УДК у Донецькій області, МФО 834016, ідентифікаційний код 24165255, код бюджетної класифікації 13050200.
Пунктом 11 Договору сторони встановили, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених цим договором; зміни розмірів земельного податку, орендної плати, підвищення цін, тарифів у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством України.
Рішенням Донецької міської ради від 23.07.09р. №35/37 затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Донецька, у тому числі: середня базова вартість 1 кв.м. земель в м. Донецьку визначена у розмірі 248,80грн. та зобов’язано державні податкові інспекції у районах міста та спеціалізовану податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку забезпечити прийом розрахунків плати за землю у відповідності до затвердженої нормативної грошової оцінки земель м. Донецька, починаючи з 01.01.2010р.
Листом від 09.02.10р. позивачем на адресу відповідача був надісланий проект договору про внесення змін та доповнень в договір оренди земельної ділянки.
Як вбачається з проекту договору про внесення змін і доповнень в договір оренди земельної ділянки, передбачалося внести наступні зміни: п.4 викласти в наступній редакції: „п.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:026:0310) з 01.01.10р. становить 40417084 гривень 79 копійок”, пункт 8 викласти у наступній редакції: „8. Орендна плата вноситься орендарем з 01.01.10р. у грошовій формі у розмірі 3,0 відсотків від нормативної грошової оцінки і становить 1212512 гривень 56 копійок на рік. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району номер рахунку 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця”.
Відповіді позивач не отримав, в зв’язку з чим звернувся до суду за вирішенням спору.
Господарський суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України „Про оренду землі”).
Згідно статті 2 Закону України „Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України „Про оцінку земель”).
Зазначеною статтею передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (ч.1 ст. 13 закону України «Про оцінку земель»).
При здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок використовується експертна грошова оцінка (ч.4 ст.201 Земельного кодексу України).
Перелік підстав проведення експертної оцінки земель передбачений ч.2 ст. 13 закону України «Про оцінку земель» та є вичерпним. Відповідно до приписів зазначеної статті експерта оцінка проводиться у разі: відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності; застави земельної ділянки відповідно до закону; визначення інвестиційного вкладу в реалізацію інвестиційного проекту на земельні поліпшення; визначення вартості земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, у разі якщо вони вносяться до статутного фонду господарського товариства; визначення вартості земельних ділянок при реорганізації, банкрутстві або ліквідації господарського товариства (підприємства) з державною часткою чи часткою комунального майна, яке є власником земельної ділянки; виділення або визначення частки держави чи територіальної громади у складі земельних ділянок, що перебувають у спільній власності; відображення вартості земельних ділянок та права користування земельними ділянками у бухгалтерському обліку відповідно до законодавства України; визначення збитків власникам або землекористувачам у випадках, встановлених законом або договором; рішення суду. У всіх інших випадках грошова оцінка земельних ділянок може проводитися за згодою сторін та у випадках, визначених цим та іншими законами України.
З урахуванням зазначеного посилання відповідача на не проведення позивачем експертної оцінки земельної ділянки як на підставу в відмові позову не приймається судом до уваги.
Разом з тим, як вбачається з останніх уточнень позивач просить внести зміни до договору оренди від 25.10.06р., зокрема до п.8 даного договору, встановивши, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1,5 відсотків від нормативної грошової оцінки і становить 606256 гривень 27 копійок на рік.
Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. (п.3 ст. 188 ГК України).
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Таким чином, законодавством визначений порядок укладання господарських договорів або їх зміни на основі вільного волевиявлення сторін.
Спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду, якщо сторони вжили заходи досудового врегулювання спору, але не досягли згоди, тобто господарські суди порушують провадження у справах за позовами, в основі яких є правова вимога - спір про право, що виникає з матеріальних відносин.
В матеріалах справи відсутні докази того, що позивачем на адресу відповідача був направлений проект додаткової угоди, в якому пропонувалось внести зміни до договору оренди від 25.10.09р. згідно останніх уточнень.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, питання щодо внесення змін до договору оренди від 25 жовтня 2006р. в частині визнання орендної плати у розмірі 3% від нормативної оцінки землі було предметом розгляду справи в господарському суді Донецької області.
В 2009р. прокурор Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради м. Донецьк звертався з позовом до відповідача, товариства з обмеженою відповідальністю завод „Ремкомунелектротранс” м. Макіївка про зобов’язання укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 25.10.2006 р. щодо збільшення ставки загальної річної орендної плати до 3 % від грошової оціни земельної ділянки.
Рішенням господарського суду Донецької області у справі №10/132пд в задоволенні позову прокурору відмовлено.
Більш того, відмовляючи у задоволенні позову, господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до п.34. ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією сільських, селищних та міських рад.
При цьому, за змістом Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська рада може делегувати свої повноваження іншим органам, зокрема виконавчому комітету.
Як вбачається з матеріалів справи договір оренди земельної ділянки від 25 жовтня 2006р. укладено між ТОВ Завод „Ремкомунелектротранс” (Орендар) та Виконавчим комітетом Донецької міської ради (Орендодавець), що діяв на підставі рішення №20/16 Донецької міської ради від 24 червня 2005р. „Про делегування виконкому міської ради повноважень щодо зміни цільового призначення земель, погодження місяця розташування об’єктів на земельних ділянках, передачі у власність, надання в постійне користування та оренду, продажу, викупу земельних ділянок, припинення права користування та власності на земельні ділянки, укладання угод про передачу права власності на земельні ділянки”
З проекту договору про внесення змін та доповнень в договір оренди земельної ділянки, який наявний в матеріалах справи вбачається, що орендодавцем за даним договором виступає Донецька міська рада в особі заступника міського голови, що діє на підставі рішення Донецької міської ради від 19.09.2008р. №23/48 „Про внесення змін до рішення міської ради від 28.03.2008р. №18/12 „Про скасування рішення міської ради від 24.06.2005р. №20/16”.
Разом з тим, позивачем до матеріалів справи не надано доказів скасування рішення №20/16 Донецької міської ради від 24 червня 2005р., яким Виконавчому комітету Донецької міської ради були делеговані повноваження на укладення з відповідачем договору оренди від 25.10.2006р. та внесення відповідних змін до договору в частині заміни орендодавця як сторони договору на Донецьку міську раду і таким чином не доведено суду правомірність внесення пропозицій відповідачу щодо зміни умов договору в частині орендної плати та звернення до суду за вирішенням даного спору. Виконавчий комітет Донецької міської ради є самостійним суб’єктом правовідносин в межах своєї компетенції, визначеної Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні” та делегованих повноважень
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи зазначене, господарський суд вважає, що вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Судові витрати по справі покладаються на позивача відповідно до ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст. 2 Закону України „Про плату за землю”, ст.ст. 18, 20, 23 Закону України „Про оцінку земель”, ст. 188, 651 ГК України, ст.ст.1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, господарський суд –
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Донецької міської ради, м. Донецьк до Товариства з обмеженою відповідальністю „Ремкомунелектротранс”, м. Макіївка, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління земельних ресурсів Донецької міської ради, м. Донецьк про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:026:0310) площею 7,3517га із земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення Донецької міської ради, для експлуатації існуючих будівель та споруд по вул. Економічній, 15 у Київському районі, від 25 жовтня 2006р., укладеного між виконавчим комітетом Донецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю Завод „Ремкомунелектротранс”, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 29 листопада 2006р. №040614600172, в частині викладення пунктів 4, 8 в наступній редакції: „4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:026:0310) з 01.01.10р. становить 40417084 гривень 79 копійок”, „8. Орендна плата вноситься орендарем з 01.01.10р. у грошовій формі у розмірі 1,5 відсотків від нормативної грошової оцінки і становить 606256 гривень 27 копійок на рік. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району номер рахунку 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця” - відмовити.
Судові витрати по справі покласти на позивача.
Рішення може бути оскаржене протягом 10 днів з дня його прийняття до Донецького апеляційного господарського суду.
Суддя