Рішення № 101958081, 08.12.2021, Березанський міський суд Київської області

Дата ухвалення
08.12.2021
Номер справи
356/387/21
Номер документу
101958081
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська область, 07541

№ провадження 2/356/303/21

Справа № 356/387/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.12.2021 Березанський міський суд Київської області

в складі головуючого судді Голік Г.К.

з участю секретаря Бейгул Л.М.

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березань в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Управління соціального захисту населення та праці виконавчого комітету Березанської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,

У С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи позовну заяву тим, що 01.09.2020 ОСОБА_2 звернулась до управління соціального захисту населення та праці виконавчого комітету Березанської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям №600 від 01.09.2020.В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 01.09.2020 ОСОБА_2 вказала , що в період з 01.01.2020 по 30.06.2020 вона не працювала , чоловік ОСОБА_3 за даний період , отримав лише заробітну плату в магазині «Молоток» у розмірі 5000грн. Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 04.09.2020 розмір соціальної допомоги ОСОБА_2 склав: з 01.09.2020 по 28.02.2021-4838,09грн. 01.03.2021 ОСОБА_2 звернулась до Управління з заявою від 01.03.2021 №194 щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям .У відповідь на запит до Баришівсько-Березанського відділення Броварського ОДПІ ГУ ДФС у Київській області сформована довідка про завантажені доходи ДФС по чоловіку ОСОБА_2 - ОСОБА_4 з яких випливає, що чоловік відповідача є фізичною особою- підприємцем 2 групи з 01.10.2019 , тобто при зазначені доходів ОСОБА_4 за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 ОСОБА_2 не зазначила, що чоловік є фізичною особою підприємцем. Таким чином при розрахунку сукупного доходу сім`ї згідно Постанови №632 для платників єдиного податку другої групи потрібно було врахувати дохід , станом на кінець періоду за який враховуються доходи, а саме два розміри мінімальної заробітної плати. Натомість, згідно вказаної ОСОБА_2 інформації працівники Управління включили до розрахунку 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду , за який враховуються доходи, для непрацюючих працездатних осіб, які не мали доходів , доходи яких були меншими за 0,5 розміру мінімальної заробітної плати протягом періоду , за який враховуються доходи. Згідно акту №39 про проведення перевірки правильності та повноти інформації , що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги при звірці інформації про доходи за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 задекларованої при оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям виявлено незадекларовані доходи чоловіка заявниці від підприємницької діяльності 2-ї групи оподаткування. ОСОБА_2 не мала права на оформлення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям призначеної з 01.09.2020 по 28.02.2021. 01.06.2021 Управлінням надіслано повідомлення про повернення виплачених коштів ОСОБА_2 вих.13-14/08/1286 від 01.06.2021. Сума переплачених коштів за період вересень 2020 року - лютий 2021 складає 30 888,44грн.До цього часу належна до повернення на рахунок управління надмірно виплачена сума не повернута . Просить стягнути з ОСОБА_2 на користь позивача надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 30888,44 грн..

Ухвалою Березанського міського суду Київської області від 04.10.2021 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за позовом Управління соціального захисту населення та праці виконавчого комітету Березанської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ч. 2-6 ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, серед іншого, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). З огляду на предмет позову, зокрема, те що дана справа є малозначною справою і ціна позову не перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, вона підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Обставини справи, що згідно з ч. 3 ст. 274 ЦПК України, мають значення для вирішення питання про можливість розгляду справи в порядку спрощеного провадження, також свідчать про наявність підстав для розгляду цієї справи в спрощеному порядку.

Враховуючи викладене, суд вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідач у встановлений судом строк не надала до суду відзив на позовну заяву.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в та просить їх задовільнити в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засідання позовні вимоги визнала в повному обсязі.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку про те, що позов слід задовольнити з таких підстав.

Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Судом встановлено, що відповідачу відповідно до поданої ОСОБА_2 заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 01.09.2020 року (а.с. 6-7) та Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 8-9), була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям рішенням позивача від 11.09.2020 року: на період з 01.09.2020 року по 28.02.2021 року в розмірі 4838,09грн.(а.с. 12).

01.03.2021 року за №194 відповідач знову звернулася до позивача із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг (а.с. 13-14)

Згідно поданої ОСОБА_2 заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, відповідача попереджено про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї (а.с. 6 зворіт).

В розділі ІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» відповідач вказала , що за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 вона не працювала , а чоловік ОСОБА_4 за даний період отримав лише заробітну плату в магазині "Молоток" у розмірі 5000грн.(а.с.8) .

У зв`язку з проведенням перевірки та повноти інформації, наданої відповідачем для отримання державної соціальної допомоги управлінням соціального захисту населення та праці було отримано відомості про джерела доходу. Так, із довідки про завантажені доходи від 11.03.2021 року стало відомо, що ОСОБА_4 отримав: з липня 2020 року по грудень 2020 року - в загальній сумі 29446,00 грн. заробітної плати(а.с. 15).

Вказаний факт також підтверджується Актом про проведення звірки інформації про доходи, що внесені в декларацію для отримання державної соціальної допомоги та субсидії від 21.04.2021 року (а.с. 18) та відомостями витягу з реєстру платників єдиного податку від 07.10.2019 року (а.с. 17).

Управління соціального захисту та праці виконавчого комітету Березанської міської ради листом від 01.06.2021 року було запропоновано відповідачу повернути надміру виплачені кошти (а.с. 19).

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

Згідно ч. 10 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Пунктами 2, 3 вказаного Порядку визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Згідно п. 8 Порядку державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.

Згідно ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно з п. 25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку державна соціальна допомога, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплаченої суми державної соціальної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

З врахуванням викладеного, судом встановлено, що в поданій ОСОБА_2 декларації не задекларовано весь розмір доходу її членів сім`ї, в зв`язку з чим, їй було надміру виплачено кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 30888,44 грн.

Окрім цього, відповідач була попереджена, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені та дала на це згоду, про що свідчить її підпис у заяві до Управління від 01.09.2020 року. Також у заяві вона зобов`язалась повідомити управління в разі зміни обставин, що можуть вплинути на отримання допомоги. Між тим, відповідач при заповненні нею декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 01.09.2020 року в розділі ІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 вона не працювала , а чоловік ОСОБА_4 за даний період отримав лише заробітну плату в магазині "Молоток" у розмірі 5000грн.

Також бланк заяви передбачає попередження громадянина про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.

Відтак, відповідач знала про обставини, що можуть вплинути на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та не повідомила позивача про них, що є зловживанням з її боку.

Станом на день розгляду цивільної справи в матеріалах справи відсутні підтвердження про повне чи часткове погашення відповідачем суми заборгованості.

Отже, кошти в розмірі 30888,44грн. підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 3, 4, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п.п. 2, 3, 7, 8, 25, 28 Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ст.ст. 15, 1212, 1213 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ :

Позов Управління соціального захисту населення та праці виконавчого комітету Березанської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП- НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 виданий Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області 25.09.2007р.) на користь Управління соціального захисту населення та праці виконавчого комітету Березанської міської ради (ЄДРПОУ 42016510 р/р НОМЕР_3 Банк Держказначейська служба України м.Київ) надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 30 888 (тридцять тисяч вісімсот вісімдесят вісім) гривень 44 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП- НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 виданий Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області 25.09.2007р.) на користь Управління соціального захисту населення та праці виконавчого комітету Березанської міської ради витрати на оплату судового збору в сумі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят )гривень 00 коп..

Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в Київський апеляційний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи(вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи ,зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г. К. Голік